Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.11.2023., 18:02   #1
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 496
Corsair, kondezatori na kablovima, cemu sluze?

Eto u naslovu sve pise, trenutno imam sleeve kablove na rm650, kupio sam rm1000, i layout kablova na prikljuccima na napajanjima nije isti, pa preslagujem prikljucke, sad muci me sta rm1000 ima neke valjda kondezatore na zicama, na zicama za grafu je izmedu jednog + i -, na eps i 24 pinu nisam ni gledao, sad dal da prebacujem i kondezatore na sleeve kablove ili moze i bez njih, koliko vidim casemod i sl kablovi nemaju te kondezatore
par slika






the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2023., 19:01   #2
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Ne trebaju ti kondenzatori. S njima ćeš i teže savinuti kabel dok ga preslaguješ po kućištu. To bi u teoriji trebalo neke smetnje po kablovima umanjiti, ali efekt toga ćeš vidjeti na osciloskopu kao neki povećani ripple - i to možda
Sam si rekao - zamjenski kabeli nemaju kondenzatore, corsair to više kao marketinški efekt radi.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2023., 22:30   #3
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Da žele smanjiti ripple napajanja onda to mogu staviti unutar samog napajanja. Pretpostavljam da to nije zbog ripplea.


Nekada smo imali normalna čelična i aluminijska kućišta koja su bila više-manje faradayev kavez.

Sada su kućišta šminkerska sa prozirnom plastikom i staklima pa izvana sa svih strana dolaze (jake) EM smetnje primjerice ako živiš blizu mobilne bazne stanice, manjeg TV odašiljača ili ako na to šminkersko kućište staviš 4G/5G modem ili dual band WiFi router 600 antena koje strše k'o rak koji se okrenuo na leđa

Stoga mislim da je to zbog toga da vanjske EM smetnje ne utjecu na rad napajanja (LLC rezonatora?).
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2023., 23:17   #4
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Ma ajde kakve vanjske smetnje pa nemaju svi plastična kućišta
Imam doma dva Corsaira 80+ gold i jedno ima, a drugo nema kondiće pa uredno rade. Valjda jer su oba full metalna kućišta i ne držim kompove kraj mikrovalne
Imaš tonu tih napajanja gdje su ljudi stavili kabele bez toga i ne vidim baš da nešto krepava i sl. Osim toga niti Corsair ih ne stavlja na sva napajanja.
Sve je to marketing...

Evo jedan link na tu temu:
https://www.tomshardware.com/reviews...pply,4484.html

Citat od interesa:

Code:
For starters, all RMx units use Corsair's "Type 4" cables that feature  capacitors on the ATX, EPS and PCIe leads to further suppress ripple. In  addition, the ATX cable has four more wires that help maintain tight  load regulation.
Autor tog teksta:
https://www.cybenetics.com/

E sad, ako je ripple u pitanju, mogli bi i diskutirati kako to da Corsair nije uspio to srediti s onih 384 kondića na izlazu koje su već utrpali unutar PSU već je trebao još i na kabelima. I kako to recimo uspijeva Seasonicu i ostalima za istu klasu napajanja
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 19:28   #5
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 496
cisto da napisem, komp odavno slozen, uredno radi, nisam se nesto gejmao, ali moja ati 6800 ionako ne trosi nesto puno
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 20:18   #6
Demisku
Premium
Moj komp
 
Demisku's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 25
Ekipa, jel može preporuka napajanje 500W japanski kapovi, koje je kod nas najjeftinije takvo?
Demisku je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2023., 13:48   #7
Dr. Faustus
___________
Moj komp
 
Dr. Faustus's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 182
Citiraj:
Autor Demisku Pregled postova
Ekipa, jel može preporuka napajanje 500W japanski kapovi, koje je kod nas najjeftinije takvo?



Npr. Corsair CX550F RGB. Cijena ~65€ (oko 500kn). Ne znam ima li još neko jeftinije napajanje sa japanskim komponentama.
__________________
Ich fühle Mut, mich in die Welt zu wagen, mich in die Welt zu wagen,
Der Erde Weh, der Erde Glück zu tragen,
Mit Stürmen mich herumzuschlagen
Und in des Schiffbruchs Knirschen
nicht zu zagen.
Dr. Faustus je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2023., 21:31   #8
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ma ajde kakve vanjske smetnje pa nemaju svi plastična kućišta
Imam doma dva Corsaira 80+ gold i jedno ima, a drugo nema kondiće pa uredno rade. Valjda jer su oba full metalna kućišta i ne držim kompove kraj mikrovalne

Uzmi prijenosni radio, okreni ga na AM, gurni ga u kućište i slušaj simfoniju smetnji

LLC rezonatori navodno mogu biti osjetljivi na RF smetnje. Ne znam puno o tome ali bi rekao da su kondići zbog toga tu. Ne vidim kako bi smetali a mogu pomoći. Ne koštaju ništa.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na