Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.02.2012., 11:32   #1
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
(riješeno) Računalo se smrzne, a monitor ode u sleep mode

Pozdrav!

Radi se o konfiguraciji navedenoj pod Moj PC s tim da je sve na tvorničkim postavkama - dakle ovako:

Gigabyte GA-990XA-UD3
AMD Phenom II X2 545 @ 3.0 GHz
KingMax DDR3 2x2 GB 1333 MHz
ATi HD5750 512mb GDDR5
Corsair CX400


Dakle,ništa nije overclockirano.

Problem je u tome što računalo ode u sleep mode i kad ga želim ''probuditi'' ,on radi ali monitor ne.
Na monitoru (LG W2453TQ) lampica blinka i ne želi prikazat sliku.
Pokušao sam i par puta upalit-ugasit monitor ,ali i dalje ne prikazuje sliku.
Potrebno je restartat komp ,al ponekad niti onda nema slike ,nego je potrebno ugasit komp i monitor te
upalit ponovno ,ponekad i par puta da monitor dobije sliku.

Ponekad čak i komp blokira cijeli kad ga želim ''probuditi'' iz sleep modea.To da je blokirao,vidim po
caps-lock lampici (pritisnem caps-lock tipku i lampica ne reagira).

Isto tako,nekad i ne želi prikazat sliku pri paljenju,pa treba par puta restartat komp ili ugasit i upalit komp i monitor
pa probat.
Također,nekad se i ne želi upalit - lampice i LED ventilator blicnu na sekundu-dvije i to je to.Tu je potrebno izvadit kabel
od napajanja i pričekat do 15 minuta i ponovno priključit kabel u napajanje i upalit.

Ne znam da li to možda ima veze sa tim što mi je temperatura CPU-a prije par dana poludila (na stock postavkama u BIOS-u je pisalo 79 C i ugasio se komp).
Čudi me što se javljaju takvi problemi,a PC nije overclockiran,nego je spušteno sve na tvorničke postavke već par dana.
Na matičnoj je zadnji BIOS (F9).


Jel to problem do monitora ili grafičke kartice?

Zahvaljujem na odgovorima.
__________________
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 19:34   #2
Nacki
Faktor nesreće
Moj komp
 
Nacki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Sesvete, Zagreb
Postovi: 217
ja bi prije rekao da je problem do maticne.
meni je ludi gigabyte nekad htio da bude bez baterije po pola sata prije nego se upali, na kraju ju ploca totalno krepala.
Nacki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.02.2012., 19:51   #3
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor Nacki Pregled postova
ja bi prije rekao da je problem do maticne.
meni je ludi gigabyte nekad htio da bude bez baterije po pola sata prije nego se upali, na kraju ju ploca totalno krepala.
evo danas na kompu usred rada se ugasio monitor - nestalo je slike,ali lampica blinka i na njemu se pojavi prozorcic s tekstom DIGITAL - POWER SAVING MODE .

Maticna ne znam jel problem,nego da pitam jel normalno da mi graficka HD5750 u PCI-E x16 utoru radi u x8 umjesto x16 nacinu ?

maticna je kupljena zasebno u 9.mj. u ADM-u .
Mogu im je poslat na reklamaciju,al sto ako se njima taj problem ne dogodi dok je testiraju ?
__________________
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 20:07   #4
Brzi Picek
Premium
Moj komp
 
Brzi Picek's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Ri,De,Čk,Zg itd
Postovi: 476
zanimljivo i mene je to mučilo u početku, ali sada da kucnem sve radi na istoj ploči, dal si mjenjao grafičke , meni se dogodilo poslje promjene , i neče pa neče , no restet i vađenje baterije i proradila je kako spada
naravno na istoj ploči
Brzi Picek je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 20:09   #5
Vensla
Registered User
Moj komp
 
Vensla's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: smb
Postovi: 24
Probaj sa drugim napajanjem i isprobaj grafu kod nekog frenda ako si u mogucnosti
Vensla je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 20:26   #6
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 468
Imaš win 7. Odi u control panel- power options i postavke turn off the display i put the computer to sleep, stavi na never.
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 21:12   #7
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor Brzi Picek Pregled postova
zanimljivo i mene je to mučilo u početku, ali sada da kucnem sve radi na istoj ploči, dal si mjenjao grafičke , meni se dogodilo poslje promjene , i neče pa neče , no restet i vađenje baterije i proradila je kako spada
naravno na istoj ploči
Nisam mjenjao grafičku,od prvog dana stoji na PCI-E x16 utoru i danas usput vidim da mi u AIDA64 programu i CPU-Z javlja da je grafička u ulazu PCI-E x16 @ x8

Koju BIOS verziju imaš na svojoj ploči?

Citiraj:
Autor Vensla Pregled postova
Probaj sa drugim napajanjem i isprobaj grafu kod nekog frenda ako si u mogucnosti
Sa drugim napajanjem ne mogu probat,nemam trenutno drugo napajanje.
Grafičku ću probat na drugom sistemu,nema problema.
Citiraj:
Autor zlatko Pregled postova
Imaš win 7. Odi u control panel- power options i postavke turn off the display i put the computer to sleep, stavi na never.
To sam i stavio na never odmah ,al me muči što se popodne usred rada jednostavno ugasio monitor - tj. ostao je upaljen i lampica blinka,al slike nema .
Caps Lock lampica na tipkovnici nije reagirala,tako da se zapravo komp smrznuo.
Ponekad i Caps Lock lampica reagira,tako da komp ustvari ostane radit ,al nestane slike.
Isto tako,ako je zvuk upaljen,zvuk nastavi,al slika nestane.

Sve mi vuče ili na ploču i napajanje.
Nije valjda da CX400 ne može potegnut ovu konfiguraciju,mada sumnjam da ne može ?
__________________
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 21:16   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Jesi li se sjetio pogledati event logove? Znaju jako puno reći...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 21:22   #9
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Jesi li se sjetio pogledati event logove? Znaju jako puno reći...
A tamo ima samo :

Critical 06.02.2012. 16:12:42 Kernel-Power 41 (63)

Al to može bit puno stvari,koliko ja znam.

Ne znam,meni vuče na napajanje.
__________________
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 21:25   #10
lolofuxy
Premium
 
lolofuxy's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,319
Nije ti do napajanja, CX 400w je više nego dovoljan za ovu konfu. Nešto je s matičnom, jesi isprobao sve biose? I ova temp proca što si spomenuo od 79C je skroz zeznuta, jer granica za tvoj proc je 70C, jesu ti sad normalne temp?
lolofuxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.02.2012., 21:27   #11
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Može biti i napajanje, a i matična ploča. Kreni od nečega što imaš pri ruci pa ćeš već vidjeti...

Citiraj:
Autor lolofuxy Pregled postova
Nije ti do napajanja, CX 400w je više nego dovoljan za ovu konfu. Nešto je s matičnom, jesi isprobao sve biose? I ova temp proca što si spomenuo od 79C je skroz zeznuta, jer granica za tvoj proc je 70C, jesu ti sad normalne temp?
Možda jeste dovoljan dok je ispravan, ali se radi o problematičnoj seriji koja vrlo često nije ispravna.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 21:30   #12
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor lolofuxy Pregled postova
Nije ti do napajanja, CX 400w je više nego dovoljan za ovu konfu. Nešto je s matičnom, jesi isprobao sve biose? I ova temp proca što si spomenuo od 79C je skroz zeznuta, jer granica za tvoj proc je 70C, jesu ti sad normalne temp?
Nakon restarta i CLR_CMOS-a je bilo sve u redu.
Sad su umjerene - u loadu su 46-47 stupnjeva.Cooler je Hyper TX-3 i termalna pasta promjenjena prije 2 mj.

Ma da,znam da je CX400 i više nego dovoljan,možda je oslabio.
Sjećam se da mi je u 11.mj. i do polovice 1. mj. izvodio gluposti - krenen upalit komp i samo blicne prednji LED ventilator na HAF-u i lampica te se zavrte ventilatori i sve stane.
Bilo je potrebno stisnuti power i reset tipku na kućištu da ga se upali,no i to nije bilo nekad dovoljno,nego vađenje kabela iz napajanja na pola sata te vraćanje nazad.
To mi se događalo i po par puta dnevno.

Sad se to događa,al samo možda jednom tjedno.

EDIT:

BIOS verzija je F9 ,beta BIOS neću stavljat jer je beta verzija.
CX400 problematična serija ?
ovaj je kupljen u linksa 2009. ,jel on možda u toj seriji koja je problematična?

Pokušat ću grafičku testirat na drugom kompu ,pa onda dalje.
Imam kod prijatelja MA770-UD3 ploču - oće to podnijet moj procesor ?
Probat ću kod njega kad uhvatim vremena ,on ima LC Power 550w napajanje koje bi trebalo bit dovoljno za probat.
__________________
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 21:42   #13
lolofuxy
Premium
 
lolofuxy's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,319
Ne trebaš beta bios stavljat nisam ti to savjetovao nego isprobaš Biose do F9

Corsair cx 400w da je problematična serija baš nebi rekao ... nova CX 430W, 500w, 600W je problematična i nije baš najpouzdanija.
lolofuxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2012., 21:46   #14
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor lolofuxy Pregled postova
Ne trebaš beta bios stavljat nisam ti to savjetovao nego isprobaš Biose do F9

Corsair cx 400w da je problematična serija baš nebi rekao ... nova CX 430W, 500w, 600W je problematična i nije baš najpouzdanija.
Sa F2 su počeli problemi sa temperaturom CPU-a u BIOS-u ,tako da sam stavio F9 i tu se pojavio ponovno problem s temperaturom i nakon CLR_CMOS-a se vratilo.

Izgleda da je onda ta ploča problematična,jer ima par ljudi koji su je već reklamirali odmah par dana nakon kupnje.
Meni recimo,uz sve ove probleme,Phenom II X2 545 nikako da proradi kao X4 na toj ploči - neće da je hebeš i gotovo
__________________
mstaglicic je offline   Reply With Quote