Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.09.2021., 19:56   #5401
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Malo da promjenim smjer razgovora

Poceo sam se igrati malo sa c2d konfom danas, pa imam određenih nesuglasica sa cjenjenom Asus P5K-E Naime trebam updated BIOS za E8600 (ovaj trenutni je neki pradavni) a prasica na pokušaje update-a kroz EZ Flash baca za sve ROM-ove poruku "No ASUS signature was found in the file!". Romovi su ofc skinuti sa njihovog službenog weba i koliko vidim isti su za WIFI i non-WIFI verzije ploče (probao sam skinuti i flashat i jedne i druge i uvjek je ova spika od iznad).

Ima netko neku pametnu ideju ili da probam preko win utilitija, sjecam se da je bio neki za XP/Vistu a s obzirom da ploča teoretski podržava sve zive c2d procesore vjerujem da bi se dao možda iskopati i utility za w7 (koji bi si sam sa neta potegnuo pravi rom što sumnjam da se bude desilo u XP/Visti 2021-ve godine ).
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:08   #5402
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Fljopi drive?
Ili probaš flashat neki BIOS između.
stef je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2021., 20:16   #5403
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Ne, usb stik. Mjenjao sam i usb portove ali na svima isti đavo. Uredno on ocita ROM sa stika, nije problem da ga ne vidi ili nekaj, samo ga ne zeli flashnuti jer mu izgleda fali "Asus signature Što mi jako smrdi da ga nema baš niti jedan ROM skinut sa službenog weba... Btw EZ Flash uredno pokazuje model ploče kako treba kao P5K-E tako da više imam filing da je do glupog EZ flasha nego do ploče ili romova... Pomislio sam ok možda moram updejtati kao u kameno doma 1 po 1 bios verziju pa sam tako skinuo i probao sve verzije od prve koja je izašla nakon trenutne (pocetak 2007e) pa do najaktualnije (kraj 2009te).

Baš se opire
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:16   #5404
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Odlično! Još jedan dokaz koliko je dobra stara mehanika pouzdana, u odnosu na ove nove tehnologije. Heh, baš me zanima kako moj WD SSD bude izgledao nakon 50k (ili 100k) radnih sati ... AKO uopće toliko i izdrži.

Nemoj se bojati SSDa na XPu, već su ti rekli za trim, a sve i da se ne trima, to mu ne bi trebalo bitno smanjiti rok trajanja, nego samo brzinu rada. Svaki SSD ima interni garbage collection i wear leveling i u teoriji može raditi i bez trima.
Evo ti za usporedbu:
Najstariji SSD koji imam doma i još je uvijek u pogonu ima 63k sati rada i po SMART podacima je na 81% zdravlja (po tvornički predviđenom broju ciklusa piši/briši po flashu) i ima dosad ukupno 12TB zapisivanja i 37 TB čitanja. Ali se non-stop pomalo piše po njemu. Tim tempom ne bi se trebao potrošiti još nekih 20-ak godina
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:19   #5405
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Nemoj se bojati SSDa na XPu, već su ti rekli za trim, a sve i da se ne trima, to mu ne bi trebalo bitno smanjiti rok trajanja, nego samo brzinu rada. Svaki SSD ima interni garbage collection i wear leveling i u teoriji može raditi i bez trima.
Evo ti za usporedbu:
Najstariji SSD koji imam doma i još je uvijek u pogonu ima 63k sati rada i po SMART podacima je na 81% zdravlja (po tvornički predviđenom broju ciklusa piši/briši po flashu) i ima dosad ukupno 12TB zapisivanja i 37 TB čitanja. Ali se non-stop pomalo piše po njemu. Tim tempom ne bi se trebao potrošiti još nekih 20-ak godina
Ma ak bude imao dualboot i vecino koristio w7 onda bi 7ica to potaracala na dnevnoj bazi. Ali cini mi se da kolega želi to imati fizicki odvojeno
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:23   #5406
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
@Alien
Makar privremeno odradi sa floppy - ja jer tada koristi drugi flash tool.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:23   #5407
electro
Premium
Moj komp
 
electro's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zapresic
Postovi: 687
možda griješim no slagati retro i stavljati ssd ispada kao da u staru škodu
staviš hybrid motor (u old tomere idu samo oriđiđi dijelovi )
__________________
electro je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:24   #5408
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
A prilagodba na bezolovni benzin ? 😂
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:44   #5409
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Alien
Makar privremeno odradi sa floppy - ja jer tada koristi drugi flash tool.
Vidi vraga pa ploča actually ima floppy konektor. Ko bi rekao uz one silne sata konektore Oki doki, AFUDOS it is (tj. will be s obzirom da je nastavak veselice sutra)
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:52   #5410
electro
Premium
Moj komp
 
electro's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zapresic
Postovi: 687
__________________
electro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2021., 20:53   #5411
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Vidi vraga pa ploča actually ima floppy konektor. Ko bi rekao uz one silne sata konektore Oki doki, AFUDOS it is (tj. will be s obzirom da je nastavak veselice sutra)
Možeš probati i Uniflash
Roy je online   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 21:19   #5412
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Možeš probati i Uniflash
Tnx, will do ako vjerni floppy fejla
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 22:42   #5413
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Nemoj se bojati SSDa na XPu, već su ti rekli za trim, a sve i da se ne trima, to mu ne bi trebalo bitno smanjiti rok trajanja, nego samo brzinu rada. Svaki SSD ima interni garbage collection i wear leveling i u teoriji može raditi i bez trima.
Evo ti za usporedbu:
Najstariji SSD koji imam doma i još je uvijek u pogonu ima 63k sati rada i po SMART podacima je na 81% zdravlja (po tvornički predviđenom broju ciklusa piši/briši po flashu) i ima dosad ukupno 12TB zapisivanja i 37 TB čitanja. Ali se non-stop pomalo piše po njemu. Tim tempom ne bi se trebao potrošiti još nekih 20-ak godina
Eh, budemo uskoro vidjeli što i kako... Nema smisla sad raditi neke velike planove, jer nit' sam sastavio i5, nit' imam SSD da ga probam i na njemu bootam XP

Ali u teoriji, to bi onda ovako izgledalo ... 2 harda - WD Blue SSD & WD Gold HDD, svaki sa dvije particije. 2x 250GB za SSD i 2x 1000GB za Gold. Prva SSD particija bi bila Win7 i Boot particija, dok bi druga bila WinXP. Prva HDD particija bi bila Program Files & storage za Win7, dok bi druga HDD particija bila storage za XP i/ili sve drugo. U tom slučaju nema smisla dodavati treći disk jer bi samo napravio "gužvu"

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ma ak bude imao dualboot i vecino koristio w7 onda bi 7ica to potaracala na dnevnoj bazi. Ali cini mi se da kolega želi to imati fizicki odvojeno
To je bila ideja, istina. Uostalom, Windowsi MORAJU biti na različitim particijama, i moraju dijeliti različiti "Program Files", jer u protivnom budem imao opći metež i razna ispreplitanja.
  Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 23:00   #5414
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Naravno da moraju Ali particija je logicka podjela a drugi disk fizicka podjela (ti si stalno govorio da hoces da bude xp na odvojenom disku pa sam predpostavio da zelis fizicki odvojeni drive). MBR podrzava ak se ne varam 4 particije a noviji file sistemi i puno više tako da kak god okrenes imaš lufta i mozes to sloziti na tom ssdu bez problema

U svakom slučaju plan zvuci dobro jedino bih ti preporucio mozda da u startu ne "potrošiš" sav disk odmah nego kreni sa nekim razumnim sajzovima tipa 50gb za XP i 100gb za w7 pa extendaj particije po potrebi, s obzirom da si i sam rekao (a i ja znam da je to tocno iz svog iskustva) da vecina XP stvari radi na w7 pa ce ti vjerovatno 7ica imati vece potrebe za prostorom nego XP
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 23:12   #5415
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Naravno da moraju Ali particija je logicka podjela a drugi disk fizicka podjela (ti si stalno govorio da hoces da bude xp na odvojenom disku pa sam predpostavio da zelis fizicki odvojeni drive). MBR podrzava ak se ne varam 4 particije a noviji file sistemi i puno više tako da kak god okrenes imaš lufta i mozes to sloziti na tom ssdu bez problema
U pravu si, to sam i želio. Baš zato sam i rekao da bi XP išao na 3., zasebni mehanički hard pa da ga onda u tom slučaju mogu skinuti kad i ako bude bilo potrebe ... jednostavno odspojim HDD i modam boot.ini u single-boot opciju.

Jednom, davno sam imao dual-boot i na drugoj mašini (također Q6600) koja je istina, onda u ono vrijeme bila Pentium 4. Ali kod zadnjeg formata i re-instalacije Windowsa, odlučio sam XP u potpunosti ukloniti jer se nije godinama koristio. Istina, ni ovako ga ne koristim... Baš sam se ulogirao na XP prije dan-dva, i prošao kroz Windows Live Mail, u kojem imam "zarobljene" emailove još iz 2015 godine. Baš poput vremenske kapsule, kako sam ga ostavio tako je i ostao, skupa sa svim podatcima i porukama iz onog vremena

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
U svakom slučaju plan zvuci dobro jedino bih ti preporucio mozda da u startu ne "potrošiš" sav disk odmah nego kreni sa nekim razumnim sajzovima tipa 50gb za XP i 100gb za w7 pa extendaj particije po potrebi, s obzirom da si i sam rekao (a i ja znam da je to tocno iz svog iskustva) da vecina XP stvari radi na w7 pa ce ti vjerovatno 7ica imati vece potrebe za prostorom nego XP
Čekaj, particije se mogu naknadno mijenjati?! Koliko je meni poznato, jedini način za napraviti particiju diska je formatirati hard i izbrisati sve što je na njemu. Ili sam nešto propustio?

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 04.09.2021. u 23:18.
  Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 23:29   #5416
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Mogu ali sa oflfine alatima ....
Kasnije editiram post u vezi prijedloga particija.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 23:30   #5417
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Mogu ali sa oflfine alatima ....
Kasnije editiram post u vezi prijedloga particija.
Zanimljivo... Hvala!
  Reply With Quote
Staro 05.09.2021., 00:15   #5418
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Mogu itekako

Ja sam to radio nekad davno sa partition magicom, a w7 mislim da podržava shrink i extned kao standardni feature (10tka podržava sigurno). Ali svakako se da, posebno sa 3rd paty alatima. Sa njima možeš i svakakva dodatna cudesa. Osobno atm najvise koristim EaseUS Partition Master iz ciste lijenosti i jer je free za home use, iako ima hrpa drugih jacih i mocnijih alata za raznorazne ludorije sa diskovima/particijama. Npr. kad sam resajzao na w98 particije samo sam iscupao disk i uštekao ga preko docka na svoj komp i podesio si particije kako sam htio i piknuo ga nazad u w98 mašinu kad je sve bilo gotovo, ostalo je odradio soft. Pol sata drdanja po disku umjesto reinstala windowsa i svih igrica, full zgodno. Ili kad kupis npr veci ssd, 128gb umjesto prijasnjeg 64. Napravis klon ovog malog i extendaš ga na 128. Ili čak obrnuto ako imaš dovoljno slobodnog mjesta po partcijama...

Rekao bih da realno nema nekih posebnih ograničenja, pogotovo kad su u pitanju noviji os-evi tipa xp i w7 koje bi ti koristio. Jedini limiting faktor ti je free disk space na particijama koje smanjujes ili povecavas jer naravno ne možeš se širiti na disk space koji u sebi ima clustere sa podacima jer to ne bi baš dobro završilo za podatke koji su gore
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2021., 13:51   #5419
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Mogu itekako

Ja sam to radio nekad davno sa partition magicom, a w7 mislim da podržava shrink i extned kao standardni feature (10tka podržava sigurno). Ali svakako se da, posebno sa 3rd paty alatima. Sa njima možeš i svakakva dodatna cudesa. Osobno atm najvise koristim EaseUS Partition Master iz ciste lijenosti i jer je free za home use, iako ima hrpa drugih jacih i mocnijih alata za raznorazne ludorije sa diskovima/particijama. Npr. kad sam resajzao na w98 particije samo sam iscupao disk i uštekao ga preko docka na svoj komp i podesio si particije kako sam htio i piknuo ga nazad u w98 mašinu kad je sve bilo gotovo, ostalo je odradio soft. Pol sata drdanja po disku umjesto reinstala windowsa i svih igrica, full zgodno. Ili kad kupis npr veci ssd, 128gb umjesto prijasnjeg 64. Napravis klon ovog malog i extendaš ga na 128. Ili čak obrnuto ako imaš dovoljno slobodnog mjesta po partcijama...

Rekao bih da realno nema nekih posebnih ograničenja, pogotovo kad su u pitanju noviji os-evi tipa xp i w7 koje bi ti koristio. Jedini limiting faktor ti je free disk space na particijama koje smanjujes ili povecavas jer naravno ne možeš se širiti na disk space koji u sebi ima clustere sa podacima jer to ne bi baš dobro završilo za podatke koji su gore
Hvala na informaciji, eto svaki dan naučim nešto novo. U moje vrijeme su particije bile fiksna stvar. Mijenjaj particiju i izbrišeš cijeli sadržaj diska! Pa mi je to nekako ostalo u glavi, odaberi layout kakvog želiš i tako ostavi ... do sljedećeg remonta ili barem formata.

Nego, jučer mi se "rodila" nova ideja, a kako je vezana uz *ahem* stariji hardver, mislim da je mogu ovdje spomenuti. Dakle, rekao sam kako imam dvije Q6600 konfe, zar ne? Jedna ima 8GB DDR2, druga samo 4 jer matična ima samo dva DDR2 utora, pa vrtim setup od 2x2GB DDR 800 ako se ne varam. Stoga, kako jednu Q6600 ploču budem izvadio van, odlučio sam je zamijeniti umjesto ove druge, i time "nadograditi" RAM na 8GB. Isto tako, ovu stariju matičnu kanim izvaditi van i iskoristiti za dijelove - Q6600 bude išao u mali Adison (sleeper), 2x2 DDR2 u jednu treću mašinu za člana obitelji, a ono što ostane (matična i Core2 Duo iz Adisona) budu išli u kutiju i bili rezerva "Justin Case".

Što me dovodi do sljedećeg problema, ali i ideje... Namjeravam napraviti direktni swap, odnosno ploču iz jedne konfe prebaciti u drugi case, ZAJEDNO sa RAMom, procesorom ali i Hyper 212EVO coolerom, da ga ne moram skidati dolje.

Nažalost, to isto tako znači da mi fali cooler za i5, pa sam stavio oglas na tržnicu da kupujem rabljeni Hyper 212 ili 212EVO. Pa ako netko ima nešto za ponuditi neka mi se javi na PP, kao što piše u oglasu. Isto tako, Hyper TX3 koji se trenutno nalazi na drugom Q6600 bude išao u sleeper konfu (Adison broj 4) jer trenutno hlađenje ne zadovoljava tehničke uvjete Q6600, i vrlo brzo bi došlo do pregrijavanja.
  Reply With Quote
Staro 05.09.2021., 14:00   #5420
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Bum bacio oko kad budem u prilici ali koliko se sjecam imam samo stock intel "zujalice" za s1156. A one su tak super da je Zalman za 38 kuna iz Protisa bio upgrade u odnosu na njih, primarno akusticno a cak vjerovali ili ne i termalno (not by a lot but still...)
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2021., 14:01   #