Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.04.2021., 22:59   #3871
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Pogledao, hvala. Srećom, pa ovo affecta samo jako stare kartice, koliko sam pohvatao iz videa i Vogons foruma.
Drugi je problem ako ploča ima samo jedan ISA slot, pa ova napravica nije od koristi.
stef je online   Reply With Quote
Staro 20.04.2021., 23:02   #3872
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Ak bu ikome trebalo, lako se slozi na samom AT konektoru lm7905 shema. Input je -12, output je -5V.

EDIT: Hvala na korekciji Nikky, gledal sam dve sheme paralelno i spojil u jednu.....kao pravi plonker.
EDIT2: Ovu shemu sam prvotno gledal u slucaju da uopce nema negativnog voda, ali nema potrebe komplicirati.

Zadnje izmijenjeno od: Overclock. 21.04.2021. u 00:10.
Overclock je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.04.2021., 23:32   #3873
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@stef
Za kabel su ti već rekli, eventualno da ga sklopiš sam.

Za -5V + ISA slot + napajanje,
naprosto tadašnja ATX specifikacija (mislim do uključivo 1.9) traži napajanje sa -5V (bijela žica, 20-pin),
u kasnijim ATX revizijama kako je ispao ISA slot tako je i maknut -5V (u ATX24 konektoru prazno na 20-pin).
Mobo i određena ISA kartica može i ne mora koristiti taj -5V, zavisi o konstrukciji.
Ako ga mobo ili ISA kartica treba a ti mu staviš napajanje novije revizije onda si u problemu.

EDIT: Evo fino objašnjeno > https://en.wikipedia.org/wiki/ATX
obratiti pažnju na napomene tj. promjene ATX standarda ver. 1.9 > 2.0 > 2.1.

@Overclock
Ispravak krivog navoda,
ako se koristi LM7905 onda input može biti jedino -12V za dobiti -5V jer je to linear voltage regulator.

Drugo rješenje bi moglo biti danas dostupno mali switching pa tada izvor može biti +5V ili +12V.
Kod takvog rješenja treba dobro provjeriti jeli izvedba sa istim GND.

EDIT2: Evo ti potvrda sa GitHub - a > https://github.com/necroware/voltage-blaster
gdje ima objašnjenje:
Code:
How does it work?

 All voltage pins in the ISA slots are directly connected to each other and to the PSU. When using a PSU without -5V support, the ISA slot pin B5 is just floating. The idea behind the Voltage Blaster is very simple. What if one of the ISA expansion cards will provide -5V and feed it through the ISA slot in reverse. Well since the ISA slot pin B7 provides -12V, it's just a matter of using a linear voltage regulator LM7905 and connect its output to the pin B5 of the ISA slot.
EDIT3: Napajanja po staroj specifikaciji (da sada ne prepisujem, ima na gornjem linku) samo za "-xx V" rail - ovi znaju imati:
-12V 0.5 - 0.8A
i
-5 V 0.3 - 0.5A
pa to treba imati u vidu za navedenu modifikaciju kod novijeg napajanja. Poželjno je da -12V rail može dati barem 0.5A.

Dakle, za ove stare platforme poželjno je ispravno napajanje "iz tog doba" ili opisana modifikacija novijeg.

That's it

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.04.2021. u 12:24.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2021., 19:33   #3874
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Vidim da su svi odjednom zanijemili sa ponudama za GF3 Ti200, od kad sam spomenuo zamjenu ... samo kažem.

Može i kupovina, ali do nekih 10-ak €. Pa ako netko ima za ponuditi neka pošalje PP.
  Reply With Quote
Staro 21.04.2021., 21:01   #3875
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Amstrad progress:


Boja je tu, ali su i ghosting i flickering, doduse nisam stavljal kondic na scart pin 16(+) i 18(-), niti dovel struju za RGB switch. To je plan za sutra...
Overclock je online   Reply With Quote
Staro 21.04.2021., 21:07   #3876
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Amstrad progress:


Boja je tu, ali su i ghosting i flickering, doduse nisam stavljal kondic na scart pin 16(+) i 18(-), niti dovel struju za RGB switch. To je plan za sutra...


(0:19 - 0:40)
  Reply With Quote
Staro 21.04.2021., 21:19   #3877
Lynnfield
Zmaj od Bosne
Moj komp
 
Lynnfield's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Čakovec
Postovi: 216
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Vidim da su svi odjednom zanijemili sa ponudama za GF3 Ti200, od kad sam spomenuo zamjenu ... samo kažem.



Može i kupovina, ali do nekih 10-ak €. Pa ako netko ima za ponuditi neka pošalje PP.
Također, naime prije par stranica threada sam tražio Gf3 Ti200 ili Ti500 ali ništa

Poslano sa mog SM-G980F koristeći Tapatalk
__________________
RIP Šaban (21.6.2016)
Lynnfield je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2021., 21:31   #3878
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Lynnfield Pregled postova
Također, naime prije par stranica threada sam tražio Gf3 Ti200 ili Ti500 ali ništa

Poslano sa mog SM-G980F koristeći Tapatalk
Pa sad, ovo je diskutabilno.

U manje od 24h pronašao sam ih tri. Za jednu mogu razumjeti jer je vlasnik ne želi prodati ili mijenjati (iako mi ju je ponudio na privremeno "čuvanje", što sam morao odbiti), međutim druge dvije su BAŠ na prodaju, ali ih vlasnici ne žele dati ispod njihove cijene.

Jedan mi je odgovorio vrlo bahato da može dobiti bolji deal u FB grupi (možda kolega ovo i čita, iskreno nije me briga), a drugi je samo rekao da je "na prodaju", ali kad sam ga pitao reda-radi za KOLIKO, nije mi želio odgovoriti.

Dakle, nije do kartica - očito da ih ima. Stvar je u tome da ljudi žele zaraditi brzu lovu i budu ih prodavali za 200, 300 ili više kn što je apsurdno, jer toliko NE vrijede.
  Reply With Quote
Staro 21.04.2021., 21:44   #3879
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Evo bas ste me zaintrigirali pa sam isao malo pronjuskat na ebay pod sold i nažalost tako se krecu cijene za TI200. TI500 ne zelim uopce komentirati za koju lovu sam vidio da su se prodale, samo cu reci ne da ne vrijedi nego ni u snu nebi dao tu lovu...

Opcenito koliko sam ja primjetio u zadnjih par mjeseci kako škicam kartice, u HR znaju kartice ici i za nizu lovu od ebay-a ali to je uglavnom kad naletis na nekog tko ili ne zna kaj prodaje ili ga nije briga i oce prodat relativno brzo. Svejedno nadam se da budeš nekaj upecao po pristojnoj cijeni, možda se malo treba strpiti pa nekaj ispliva, ako kaj primjetim negdje budem ti bacio dojavu
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2021., 21:59   #3880
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Evo bas ste me zaintrigirali pa sam isao malo pronjuskat na ebay pod sold i nažalost tako se krecu cijene za TI200. TI500 ne zelim uopce komentirati za koju lovu sam vidio da su se prodale, samo cu reci ne da ne vrijedi nego ni u snu nebi dao tu lovu...

Opcenito koliko sam ja primjetio u zadnjih par mjeseci kako škicam kartice, u HR znaju kartice ici i za nizu lovu od ebay-a ali to je uglavnom kad naletis na nekog tko ili ne zna kaj prodaje ili ga nije briga i oce prodat relativno brzo. Svejedno nadam se da budeš nekaj upecao po pristojnoj cijeni, možda se malo treba strpiti pa nekaj ispliva, ako kaj primjetim negdje budem ti bacio dojavu
Heh, i to je diskutabilno, jer sam ovu temu raspravljao sa dvojicom kolega ovdje u temi, i obojica su mi rekla isto - da je moguće nabaviti Ti200 za nisku cijenu, ako me ne smeta čekanje.

U stvari, jedan mi se ljubazno ponudio da mi je pronađe, pa sad samo čekam kolegu da me jednog dana iznenadi lijepim vijestima Nije mi bitno koliko dugo bude putovala u RH, ako znači nisku cijenu
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.04.2021., 23:36   #3881
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Pa ako svi osluhnemo kao za BTC optiku... Tko zna kaj se sve bude desilo, možda dobiješ još jedan Adison case uz karticu
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2021., 00:10   #3882
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Skrenuo bih pozornost i na gf4 MX460. Zeru brža od gf3 Ti 200, ali dx7. Najbrži komad dx7 hardvera. Ima kvalitetan Medion(MSI) model s 2 VGA izlaza. Relativno su jeftine, čak i na eBayu. Naime, nisu bile baš popularne.

@Trekkie
Mogu ti posuditi svoju za testove .

Takodjer, Radeon 9000 Pro je mislim isto bio nešto brži od Ti 200. To je generacijski ista klasa hardvera.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 22.04.2021. u 00:19.
stef je online   Reply With Quote
Staro 22.04.2021., 00:37   #3883
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Pa ako svi osluhnemo kao za BTC optiku... Tko zna kaj se sve bude desilo, možda dobiješ još jedan Adison case uz karticu
Nadam se samo da ne budu i cijene bile iste... Nije da se hvalim, ali BTCove sam platio 300-ak kn, i to bez one dvije Voodoo2

Ipak, nije mi krivo ... sve za autentičnost Sve u svemu, Adison(i) su me koštali više od 3k kn.

Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Skrenuo bih pozornost i na gf4 MX460. Zeru brža od gf3 Ti 200, ali dx7. Najbrži komad dx7 hardvera. Ima kvalitetan Medion(MSI) model s 2 VGA izlaza. Relativno su jeftine, čak i na eBayu. Naime, nisu bile baš popularne.

@Trekkie
Mogu ti posuditi svoju za testove .

Takodjer, Radeon 9000 Pro je mislim isto bio nešto brži od Ti 200. To je generacijski ista klasa hardvera.
Istina, nisam razmišljao o MX460, ali Radeon 9000 mi je na listi kao plan "B", ako ovo sa Ti200 ne uspije iz bilo kojeg razloga.

Stvar je u tome što tražim grafičku pod strogim kriterijima... Da nije novija od kraja 2002. godine (po mogućnosti starija), da obavezno bude AGP 1x/2x kompatibilna, da ima aktivno hlađenje (ili barem mogućnost istog), i da bude high(er) end model. Dakle, ništa entry-level - ciljam na premium modele, koji mogu vrtiti sve igre (do 2001, 2002.) na "max", pa čak i "ultra".

Bilo bi također poželjno da se kartica da clockati, čisto iz znatiželje da vidim što i koliko može

I hvala na ponudi, ali kao što sam jučer rekao kolegi (koji mi je velikodušno ponudio Ti200 na "čuvanje" dok ja ne nabavim svoju), ne mogu prihvatiti takvu ponudu jer ne mogu garantirati da joj se ništa ne bude dogodilo.

Koristim 20 godina staro napajanje, clockam ih iznad tvorničkog takta i guram do apsolutnog limita. O samoj matičnoj i AGP sučelju da i ne pričam ... već je ionako sve overclockano zbog FSBa od 133MHz. A onda recimo podignem CMR Rally 2.0, nafrljim sve postavke na full/max, i igram se sat, dva što gura karticu do maksimuma tako da upravo iz navedenih razloga ne mogu garantirati da se ništa ne bude dogodilo.
  Reply With Quote
Staro 22.04.2021., 00:45   #3884
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Jel vam vredi kaj Abit BE6 ispravna naravno?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2021., 00:50   #3885
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Prodaješ? Naravno da vrijedi.
stef je online   Reply With Quote
Staro 22.04.2021., 00:56   #3886
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a