Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.03.2024., 12:26   #1531
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor creatin Pregled postova
Kako funkcioniraju ovi "Shelly BLU Door/Window" senzori (https://www.shelly.si/en/sensors-and...rwindow.html)? Jel treba imati neki poseban dongle? Ili je bolje uzeti ove koji se spajaju direktno na wifi https://shelly.hr/proizvod/shelly-door-window2/
Ne radi ti link, niti znamo kud i na sta ces ih spajat.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2024., 12:53   #1532
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 531
Citiraj:
Autor creatin Pregled postova
Kako funkcioniraju ovi "Shelly BLU Door/Window" senzori (https://www.shelly.si/en/sensors-and...rwindow.html)? Jel treba imati neki poseban dongle? Ili je bolje uzeti ove koji se spajaju direktno na wifi https://shelly.hr/proizvod/shelly-door-window2/

Easy control through the Shelly Smart Control app, BTHome protocol or various platforms


Sve pise. Ili preko telefona, sto je glupo imho, ili preko nekog BT dongla koji je integriran u neki od softwarea koji koristis za kontrolu.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2024., 13:36   #1533
creatin
Premium
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 141
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ne radi ti link, niti znamo kud i na sta ces ih spajat.
Ovaj

https://www.shelly.si/en/sensors-and...oorwindow.html
creatin je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2024., 14:20   #1534
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,223
Kupis i neki shelly plus i tutni ga u neku utičnicu, on ima bt pa se moze na njega spajat a usput dobijes pametnu uticnicu
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2024., 11:16   #1535
creatin
Premium
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 141
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Kupis i neki shelly plus i tutni ga u neku utičnicu, on ima bt pa se moze na njega spajat a usput dobijes pametnu uticnicu
Narucio Shelly Plug Plus i ove BLU senzore.
Uzeo sam takodjer s alexshopa ove njihove door/window senzor za probu, u usporedbi s ovima od Shellya, cca 2.5 puta su vecih dimenzija.
creatin je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2024., 17:07   #1536
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,223
Ja sam mislio na onaj sto ide unutar kutije al moze i to why not.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2024., 13:13   #1537
creatin
Premium
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 141
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ja sam mislio na onaj sto ide unutar kutije al moze i to why not.
Taj mi je lakse seliti po potrebi
creatin je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2024., 14:21   #1538
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,223
Ma da bolje, mislim da nisam znao ni da postoji plug plus , ja imam 3 pluga i zapravo su cudo jedno izdrzljivi, bolji su nego 1pm, 1pm su mi crkla 3 od 6 a ovi 0 od 3 a bili su i vanka dosta cesto dosta dugo i na jakim potrosacima.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 13:48   #1539
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 137
pozdrav svima
iako sam otvarao svoja pitanja prije podosta vremena konacno doslo vrijeme implementiranja

rasvjetu u novom stanu (koji se komplet renovira) planiramo oko phillips hue (ili nesto mozda vise budget friendly ako ima neko preporuku?) no najvise me brine kako rjesiti prekidace? Volio bih da je rjesenje user proof (tj da prekidaci funkcioniraju i klasicno) - sto je najbolje staviti kao light switch a da je dobar odnos cijene/kvalitete? Ako stavim klasicni fizicki 'vimar' prekidac onda hue ne radi pravilno (tj radi samo kad je prekidac da pusta struju na rasvjetno tijelo) a prijatelj preporucuje nesto kao ovo: https://amzn.eu/d/8vOzK5O al to mi se ne svida jer ne zelim bas mijenjati baterije. Takoder, on je u biti spojio da su zarulje stalno spojene na izvor struje a da ovaj prekidac samo digitalno kaze phillips hueu pali/gasi. Cini mi se da mora postojati bolje rjesenje samo ga ja ne znam....

dodatno: ako bih stavljao na par mjesta (npr spavaca soba) krizne prekidace (da se moze rasvjetom upravljati i iz kreveta i s ulaza u sobu) kako to rjesiti s pametnim switchevima?

hvala jos jednom na svim dosadanjim vrijednim savjetima!
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 14:29   #1540
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 531
Ajmo otpocetka.

Zasto philips hue?
Sto zelis tocno od zarulja?
paljenje/gasenje
dimmanje
odabir RGB boje
odabir warm white, cold white
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 15:08   #1541
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 137
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Ajmo otpocetka.

Zasto philips hue?
Sto zelis tocno od zarulja?
paljenje/gasenje
dimmanje
odabir RGB boje
odabir warm white, cold white
zelje must:
- paljenje gasenje
- dimmanje
- warm white cold white (supruga preferira ne-cold izgled tj nesto blize starim worlfram zaruljama)

RGB je vise nice to have

za neku 'utilitarnu' rasvjetu (dakle ne ukrasne visilice) disemo najbolje na ovaj model: https://www.amazon.de/dp/B09C3NJMPN?...language=en-GB

zasto bas hue: nema konkretnog razloga osim sto je 'brand' u tom trzistu koje iskreno nisam pretjerano istrazivao pa bas zato i pitam tu

iako planiram u nekom trenutku staviti svoj home automation server u pocetku cu sigurno koristiti cloud rjesenja - kineska bas ne preferiram....
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 15:51   #1542
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 531
podijeli si na sljedeci nacin rasvjetu:
svijetla gdje zelis samo paljenje i gasenje - klasicna zarulja + smart prekidac, aqara, sonoff, shelly, tu mozes birati da li zelis prekidac ili zelis elektroniku koja se spaja na postojeci prekidac(preporuka tipkalo, ali ne mora biti)

svijetla gdje zelis samo dimmanje - klasicna zarulja + smart prekidac sa dimmanjem, shelly i tuya imaju proizvoide za to, dalje nisam nikada istrazivao jer mi ovo dvoje pokrilo moje potrebe

rasvjeta gdje zelis imati RGB i WW/CW opciju - iskljucivo pametne zarulje + pametan prekidac. U tom slucaju zarulja je stalno pod naponom, a pametan prekidac samo daje instrukciju zarulji da se ugasi/upali, ne prekida dovod napona. Drugog nacina nema.
Da li ces kao pametni prekidac korisitit ponovno prekidac ili npr shelly 1l je svejedno

Sto se tice dijela oko kriznog prekidaca, ako se strujna instalacija slozi na isti nacin kao i kod klasicnih prekidaca to se onda moze spojiti preko shelly 1l npr, da dva fizicka prekidaca okidaju isti pametni prekidac.

Druga opcija je, ako nema provedene struje za to, zigbee baterijski prekidac + pametni prekidac na zarulji pa onda ovaj baterijski samo daje signal kroz neku automatiku da se pali gasi svijetlo


I prijatelj ti je dobro rekao, nema drugacije opcije. Pametna zarulja mora uvijek biti na naponu, inace to ne radi kako treba. Ako je ugasis preko prekidaca koji prekida napon prema njoj mozes je natrag upaliti samo putem tog istog prekidaca.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 16:28   #1543
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 137
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
podijeli si na sljedeci nacin rasvjetu:
svijetla gdje zelis samo paljenje i gasenje - klasicna zarulja + smart prekidac, aqara, sonoff, shelly, tu mozes birati da li zelis prekidac ili zelis elektroniku koja se spaja na postojeci prekidac(preporuka tipkalo, ali ne mora biti)

svijetla gdje zelis samo dimmanje - klasicna zarulja + smart prekidac sa dimmanjem, shelly i tuya imaju proizvoide za to, dalje nisam nikada istrazivao jer mi ovo dvoje pokrilo moje potrebe

rasvjeta gdje zelis imati RGB i WW/CW opciju - iskljucivo pametne zarulje + pametan prekidac. U tom slucaju zarulja je stalno pod naponom, a pametan prekidac samo daje instrukciju zarulji da se ugasi/upali, ne prekida dovod napona. Drugog nacina nema.
Da li ces kao pametni prekidac korisitit ponovno prekidac ili npr shelly 1l je svejedno

Sto se tice dijela oko kriznog prekidaca, ako se strujna instalacija slozi na isti nacin kao i kod klasicnih prekidaca to se onda moze spojiti preko shelly 1l npr, da dva fizicka prekidaca okidaju isti pametni prekidac.

Druga opcija je, ako nema provedene struje za to, zigbee baterijski prekidac + pametni prekidac na zarulji pa onda ovaj baterijski samo daje signal kroz neku automatiku da se pali gasi svijetlo


I prijatelj ti je dobro rekao, nema drugacije opcije. Pametna zarulja mora uvijek biti na naponu, inace to ne radi kako treba. Ako je ugasis preko prekidaca koji prekida napon prema njoj mozes je natrag upaliti samo putem tog istog prekidaca.
sto se tice ovog zadnjeg: sto nema pametni prekidac koji je istovremeno na glavnoj 220v mrezi? jeli to nesto ala-ovo:
https://amzn.eu/d/ga77Xkp

mozes li podijeliti linkove na prekidace/tipkala s kojima imas iskustva pa da malo pogledam upute i specifikacije? Ukoliko nije preskupo onda bih najradije njih direktno ugradio u elektro kutije u zidovima... Bilo bi idealno ako postoje velicine 1 mjesto tj da nije onaj dupli velicine kao siroka okrugla uticnica....

i da, puno hvala na svoj pomoci, ovo je valjda 5i put da pickam bas tvoj brain

i postoji li neka vrijedna alternative Hue rasvjeti? Hue mi izgleda isto malo na skupljoj strani...
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 16:38   #1544
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 531
Da, mozes spojiti i takav pametni prekidac koji onda ne upravlja dalje nicim, odnosno ne spaja mu se odlazna faza nego isto sluzi kao i ovaj baterijski, samo kao signal u automatizaciji.

Posto si napisao da ti se sve u stanu renovira, obavezno trazi da ti povuku nulu kod svakog prekidaca pa ces imati vise opcija oko ugradnje tih pametnih pizdarija.
U tom slucaju bi ti Sonoff bio super opcija za prekidace.
I jos nek ti stave dublje/vece podzbukne kutije i onda je sve lagano
Imas cak i kutija koje imaju dodatni prostor bocno sto je stvarno odlicno za ovakve stvari (netko bio stavio sliku bas u ovaj topic, nisam bas trazio gdje ima za kupiti jer nisam imao potrebe za time za sada)

OK alternativa za hue je Ikea.
Jedino RGB zarulje imaju nesto manje lumena od Philipsovih.

Shelly je dobar i provjeren proizvod za ugradnju u elektro kutije, ali nesto skuplji.
Prednost mu je mogucnost rada bez nule.

Jefitnija varijanta je Sonoff, radi podjednako dobro, osjetno jeftiniji.
Ja Shelly uzimam sa shelly.hr, a sonoff aliexprex, u 10 dana je kod mene
Ovaj ducan
https://www.aliexpress.com/store/499...6a3f1802s2ii30


A ako ces uzimati nesto od Aquare onda Ronis, nevjerovatno, ali cijene su jeftinije nego na aliexpresu po par centi.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 16:39   #1545
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 531
Bitna stvar koju moras imati na pameti:
Ako kombiniras recimo Sonoff i Ikeu, to mozes napraviti preko IFTTT-a, ali on se poceo naplacivati.
Tako da u startu razmisli o ulogu od ~70€ u raspberry i zigbee dongle i onda si miran po pitanju integracija razlicitih proizvodjaca
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 16:44   #1546
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 137
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Bitna stvar koju moras imati na pameti:
Ako kombiniras recimo Sonoff i Ikeu, to mozes napraviti preko IFTTT-a, ali on se poceo naplacivati.
Tako da u startu razmisli o ulogu od ~70€ u raspberry i zigbee dongle i onda si miran po pitanju integracija razlicitih proizvodjaca
uf, pa sto nije da tipa na hue ili ikea hub mogu spojit kinesko tipkalo, mislim bez ifttta? Koristio sam to ali prije 5 godina i iskreno volio bih izbjec. To je donekle razlog zasto sam ciljao na Hue jer je kao 'velik'

edit: sto se to sve ne zpaja preko zigbeea koji je kao 'standard'

takoder: koji je utjecaj ovog google home matter techa na sve odluke danas? on bi isto trebao olaksati stvar jer radi u lokalnoj mrezi a ne da pinga google servere po svijetu za sitnu promjenu u kuci....
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2024., 18:06   #1547
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 531
Matter odlicno zvuci na papiru. Isto kao i Zigbee.
Realno, jos nije zazivio kako bi trebao.

I nitko ti ne moze garantirati da ces na Philips hub moci spojiti neki drugi zigbee uredaj, mozda ce raditi, mozda nece.
RainZG je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na