Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 02.11.2012., 12:23   #1
DarkGuard
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: .
Postovi: 52
SSD ili HDD?

Zafalilo mi prostora u kompu jer se sve popunilo. Imam tri diska. Wd 800gb- pun, wd black 640gb na kojem je OS, programi, igre i slično koji je također pun, ne znam ni ja sa čim sve, jer nije mi jasno, al ok... I imam samsung 1tb koji je cijeli pun.
Htio sam si sada kupiti još jedan hdd od 2000gb, ali si mislim možda ipak bolje jedan ssd za OS, igru koju i programe, pa mi onda ostane wd black 640gb za storage. I sad se ne mogu odlučiti.
Znam da je odluka na meni, ali što bi mi vi preporučili. Što mislite koja je solucija bolja, te na kraju koji HDD ili SSD da si uzmem?
Hvala unaprijed.
DarkGuard je offline  
Staro 02.11.2012., 12:43   #2
nex
Premium
 
nex's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: .
Postovi: 526
Ovako kako si postavio pitanje novi HDD je logicnije rjesenje. Problem nedostatka prostora se ne rjesava SSD-om, SSD rjesava problem sporosti HDD-a.
nex je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2012., 12:58   #3
DarkGuard
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: .
Postovi: 52
Citiraj:
Autor nex Pregled postova
Ovako kako si postavio pitanje novi HDD je logicnije rjesenje. Problem nedostatka prostora se ne rjesava SSD-om, SSD rjesava problem sporosti HDD-a.
Ha ha, naravno da znam da se nedostatak prostora ne riješava SSD-om te da SSD riješava problem sporosti HDD-a. Pa nisam mutav da ne znam što je SSD i za što služi i koja mu je primarna svrha... LOL. Pa ostao bi mi HDD za storage ako idem na SSD...doduše manji nego 2tb, al svejedno bi ostao...
No ja nisam to pitao, nego koja bi mi bila bolja solucija, jer se ne mogu odlučiti pa želim čuti, odnosno pročitati i druga mišljenja i prijedloge.
DarkGuard je offline  
Staro 02.11.2012., 13:01   #4
s7ank0
Premium
Moj komp
 
s7ank0's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 117
ako komp koristis samo za igranje,filmove,internet onda HDD

ako ga koristis za obradu videa,CAD itd onda SSD...
s7ank0 je offline  
Staro 02.11.2012., 13:02   #5
nex
Premium
 
nex's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: .
Postovi: 526
Pa eto, moje misljenje je da je bolje da kupis novi HDD. Jer sam stekao dojam da brzo punis diskove i da ti uvijek fali prostora pa ti tih 640 GB nece bas dugo potrajati. Ja sam u slicnoj situaciji i sutra idem po HDD od 1 TB.

Naravno, pretpostavljam da ce moje misljenje biti u manjini kad ostali forumasi uoce ovu temu jer SSD predstavlja znacajno ubrzanje, a kako je ovo forum orijentiran na rezultate benchmarka...

A sto je tebi bitnije moras odluciti sam.
nex je offline  
Staro 02.11.2012., 13:04   #6
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Upravo to. Ti imaš problem s manjkom prostora, a to sa SSD-om nećeš riješiti.
Ali, ako su ti diskovi ispunjeni raznoraznim p*zdarijama koje možeš svakog trena "povući" s neta, ja bi se takvih stvari riješio i uzeo SSD za ovo što si napisao.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline  
Staro 02.11.2012., 13:20   #7
Core2Duo22
Mucki provokator
Moj komp
 
Core2Duo22's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 299
Svaki računar , prema mom mišljenju, bi trebao imati u SSD.
HDD-ove bi zakonom ukinuo kroz koju god.

__________________

Core2Duo22 je offline  
Staro 02.11.2012., 14:56   #8
ThR
Registered User
 
ThR's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 26
Citiraj:
Autor DarkGuard Pregled postova
Imam tri diska. Wd 800gb- pun, wd black 640gb na kojem je OS, programi, igre i slično koji je također pun, ne znam ni ja sa čim sve, jer nije mi jasno, al ok... I imam samsung 1tb koji je cijeli pun.
po ovome ispada da imas 2.4tb prostora na diskovima i da ti je to malo ...hmmm...i sam napises da npr. na disku od 640gb koji ti sluzi za os+programi+igre ti je takoder pun ali ni sam ne znas cime...moja ti je preporuka da provjeris sta ti se nalazi na diskovima i sve nepotrebno izbrises jer siguran sam da nema sanse da u 640gb ne mozes stavit os+programe koje koristis i da ti ne ostane min 500gb slobodnog prostora, jedino ako nisi neki uber korisnik/obrada videa u HD rez i sl.

uglavno, sta sam htio reci, najvise mi se kod tebe cini da imas problema sa organizacijom prostora na diskovima .... prvo pocisti diskove od raznoraznih $ra*a koja ti nisu potrebna pa onda odluci da li zelis jos jedan hdd ili ssd....

po meni najbolja kombinacija bi ti bila manji ssd za OS+programi koje najvise koristis, WD 640 black za ostale+igre, i wd 800+1tb za storage. Ako ti je i to malo jer imas veliku kolekciju HD filmova igrica i sl preporuka je da si kupis neki green disk/ove za storage (2tb+) i slozis mali NAS.
ThR je offline  
Staro 02.11.2012., 16:17   #9
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Par puta sam procitao uvodni post i jos nisam shvatio sto je pisac htio reci.
Dvoumi se izmedju diska od 2TB i SSD-a?

A i ovo mi je jako:
Citiraj:
Autor DarkGuard Pregled postova
wd black 640gb na kojem je OS, programi, igre i slično koji je također pun, ne znam ni ja sa čim sve, jer nije mi jasno, al ok
Ocito ti fali elementarno znanje o PC-u i diskovima, njihovom zauzecu i sl.

A i cijela ta filozofija HDD vs. SSD je prejednostavna, zelis brzinu - kupujes SSD, zelis prostor i manju brzinu, a i manje para dati - kupujes HDD.
Rade0n je offline  
Staro 02.11.2012., 17:32   #10
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Ja sam slican ko i ti (sakupljac) ali svakih tu itamo brisen stvari s hdda, jer kao sto je kolega rekao nakupi se puno smeca koje se moze lako skiniti ponovo a vjerojatno su i npr programi zastarjeli ( ja sam imao 20 tak instalacija avasta razbacanih po hdd ovima...). Takodjer skini glary utilities i pokreni preko noci duplicate file finder da i on pocisti svoje. Nakon sta pocistis sve, onda donesi odluku jel ti stvarno nuzan novi hdd od 2tb. A ako si lijen onda uzmi hdd
OuttaControl je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2012., 18:16   #11
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Brzina, ssd, a ako treba mjesta, hdd. Kako mi se čini da ti nije dosta mjesta, kupi si hdd. Ja ne skupljam puno toga, ali u zabludi su svi koji misle da se stvari lako povuku ponovno s neta. Godinu/dvije možda, ali kasnije ne. Osim ako je nešto ultra-mega-popularno. Nebrojeno puta sam se iznenadio kad sam htio ponovno skinuti obrisan album/film/software/igru. Kad nađeš verziju nekog programa koja ti odlično radi, teško je kasnije doći do iste.
Sad će svi sasuti drvlje i kamenje na mene, ali tako stvari stoje. Ultra-mega-popularno je dostupno dugo, ali ostalo se briše sa hostova, servera, boxeva...
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline  
Staro 02.11.2012., 18:30   #12
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
ja sam reka smeca koje se lako moze skinit
al da je pameti, triba procjenit, napravit dva startna foldera, lako nabavit, tesko nabavit i po tome razdjeljivat
ali ja odobno iman cca 2 terabajta, i to mi je sasvim dovoljno

a imam ssdić od 60 gb na kojem iman os i 5 programa i 2 igre
i moram priznat taj ssd mi je revolucija
OuttaControl je offline  
Staro 02.11.2012., 19:56   #13
DarkGuard
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: .
Postovi: 52
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Brzina, ssd, a ako treba mjesta, hdd. Kako mi se čini da ti nije dosta mjesta, kupi si hdd. Ja ne skupljam puno toga, ali u zabludi su svi koji misle da se stvari lako povuku ponovno s neta. Godinu/dvije možda, ali kasnije ne. Osim ako je nešto ultra-mega-popularno. Nebrojeno puta sam se iznenadio kad sam htio ponovno skinuti obrisan album/film/software/igru. Kad nađeš verziju nekog programa koja ti odlično radi, teško je kasnije doći do iste.
Sad će svi sasuti drvlje i kamenje na mene, ali tako stvari stoje. Ultra-mega-popularno je dostupno dugo, ali ostalo se briše sa hostova, servera, boxeva...
Ovo imaš pravo, da.
Uglavnom hvala svima na komentarima osim ovakvim trolićima o elementarnim znanjima i slično... to mi je presmiješno.
Pa naravno da je SSD jedno a HDD drugo. Ono što je mene zanimalo je to što bi netko drugi napravio da je u mojoj situaciji, odnosno za što bi se prije odlučio, tj. bi li ipak žrtvovao prostor te pobrisao nepotrebno?! i išao na ssd ili ipak ostavio Wd black za sistem. Dakle, jednostavno me zanimalo što bi netko drugi odlučio da je u ovakvoj situaciji koja je dakako "pros-cons".
Većinom su to bluray filmovi od 40-ak gb koje mi je žao obrisati... silly me.
I većinom su to slike, fotke, photoshop art i slično, pa kad imaš oko tisuću radova od kojih neki prelaze i 2gb onda je sve jasno gdje ode prostor. Također neke programe mi je jednostavno žao pobrisati... Čistim ja ovaj sistemski disk al nakon nekog vremena je popunjen, pa onda opet itd... Što da radim kada volim isprobavati razne programe koje mi je žao obrisati jer se naviknem na njih pa ne mogu bez njih.
DarkGuard je offline  
Staro 03.11.2012., 00:53   #14
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor DarkGuard Pregled postova
Ovo imaš pravo, da.
Uglavnom hvala svima na komentarima osim ovakvim trolićima o elementarnim znanjima i slično... to mi je presmiješno.
Pa naravno da je SSD jedno a HDD drugo. Ono što je mene zanimalo je to što bi netko drugi napravio da je u mojoj situaciji, odnosno za što bi se prije odlučio, tj. bi li ipak žrtvovao prostor te pobrisao nepotrebno?! i išao na ssd ili ipak ostavio Wd black za sistem. Dakle, jednostavno me zanimalo što bi netko drugi odlučio da je u ovakvoj situaciji koja je dakako "pros-cons".
Većinom su to bluray filmovi od 40-ak gb koje mi je žao obrisati... silly me.
I većinom su to slike, fotke, photoshop art i slično, pa kad imaš oko tisuću radova od kojih neki prelaze i 2gb onda je sve jasno gdje ode prostor. Također neke programe mi je jednostavno žao pobrisati... Čistim ja ovaj sistemski disk al nakon nekog vremena je popunjen, pa onda opet itd... Što da radim kada volim isprobavati razne programe koje mi je žao obrisati jer se naviknem na njih pa ne mogu bez njih.
Jedini presmiješan post koji ja vidim je onaj prvi
segregator je offline  
Staro 03.11.2012., 01:13   #15
DarkGuard
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: .
Postovi: 52
No krasno, evo ga još jedan sa vrlo pametnim obrazloženjem i još bolje složenom rečenicom. Sigurno si ponosan na sebe!
DarkGuard je offline  
Staro 03.11.2012., 01:20   #16
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
__________________

srale7 je offline  
Staro 03.11.2012., 02:00   #17
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Moj glas za lock jer ovo gore nema smisla.
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline  
Staro 03.11.2012., 02:00   #18
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Čisto da ne povjeruješ da se na ovako ozbiljnom forumu ovakva rasprava vodi. Trebalo bi samo konstatirati čiji je tata jači i tko ima veći pijesak i sve bi bilo ok.

Odgovor na pitanje je dakako HDD. I sam sam kao ti i skupljam kojekakve gluparije pa se napune diskovi. Probaj skenirati diskove sa ovime. Uvijek se nađe nešto što ne treba biti tamo.

Isto tako je netko napisao da preskeniraš diskove s alatima koji pronalaze duple stvari pa i tu se skupi koja giga.

Od HDD-ova definitivno preporuka na neki zelenbać tipa ovoga naravno kao storage disk.

Naravno da daljnja rasprava po gore otvorenim OT pitanjima nema smisla.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline  
Staro 03.11.2012., 15:38   #19
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Sve bitno rečeno je u prvih 2-3 posta, a poslije se samo ponavlja ili spama. Ovo je kao da ja postavim pitanje: "Ej, je l' da kupim kamion ili sportski auto?". Mislim da si na to pitanje treba odgovoriti svatko sam. Lock.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na