Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2011., 09:27   #5551
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
philips 753 iliti marantz 5000.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 09:37   #5552
Flikoman
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zabok/ZG
Postovi: 899
Dobra stvarčica.

A koji upgrade radiš?
Flikoman je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 09:45   #5553
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
prvo zamjena transporta, zamjena kondova kod 5v regulatora, stavljanje filtrirane iec utičnice, eventualno dampiranje tog praznog kejsa i šiljci.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 10:16   #5554
Flikoman
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zabok/ZG
Postovi: 899
Samo naprijed Vidim da ima puno modova dotičnog playera.

Jedino što nebih stavljao je filtrirani IEC. Stavi obični s osiguračem.

A opamp? Imam ti doma 2 ganc nova, nikad korištena. LM4562 i OPA2134.
Flikoman je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 10:49   #5555
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
imam već filtrirani doma, a i sumnjam da će naštetiti.

ne da mi se iskreno drljati sa opamp-ovima jer sam zadovoljan sa trenutnim zvukom... korak po korak
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 10:52   #5556
Flikoman
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zabok/ZG
Postovi: 899
Filtrirani IEC je loš pošto ti je ispravljač unutar uređaja filter, tako da 2x filtriraš, a nepotrebno
Flikoman je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 11:20   #5557
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pošto će još to sve ići i preko ups-a, onda će biti i trostruke filtracije... a to zvuči super

trafo nije filter
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 11:35   #5558
Flikoman
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zabok/ZG
Postovi: 899
Ja nisam nigdje trafo spomenuo

HAHA, dobro je to Glavno da si ti zadovoljan.
Flikoman je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 13:57   #5559
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Citiraj:
Autor Flikoman Pregled postova
...pošto ti je ispravljač unutar uređaja filter...
Filter čega? Pretpostavljam da misliš na kondenzatore nakon graetza. Anyway,

Poslušaj si ovo

http://www.youtube.com/watch?v=N_5kv8QeBBc

i malo kontempliraj o imenu benda.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 14:26   #5560
Flikoman
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zabok/ZG
Postovi: 899
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Filter čega? Pretpostavljam da misliš na kondenzatore nakon graetza.
A što je drugo ispravljač nego filter? Samo je pitanje kako je izveden i naravno, nije jednak za svaki uređaj. Ne mora biti da on ima samo kondenzatore nakon graetza. Možda je i nešto kvalitetnije to izvedeno.

No nebitno, bitno da je on zadovoljan.
Flikoman je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 15:03   #5561
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
zadovoljan sam ja s njim i bez tvikova, ali kad ću ga već ići raskupusavat, zašto ne odmah i malo srediti te sitnice
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 18:03   #5562
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
penzija

Pozdrav hajfajisti. Trenutno imam sustav koji je star preko 30 godina zvučnike Radiotehnika 35AC-1 i pojačalo JVC JA-S22. Ovaj sustav nije svirao skoro 20 godina i čamio je u jednoj garaži, a ja ga slušam zadnjih 10 godina i prošao je sve i svašta. Uglavnom zvučnici nisu baš u dobrom stanju i želio bi ih zamijeniti, a pojačalu bi dobro došao neki refresh(mislio sam barem kondiće promijeniti)
Zvučnici koji su mi se dopali po komentarima i recenzijama su Dali Concept 6. Našao sam ih u dvije trgovine, ali je razlika u cijeni ogromna pa me interesira da li je to ista stvar(osim boje)? Prva, druga
Što se tiče pojačala zanima me da li se uopće isplati ulagati u promjenu kondenzatora ili da i njega mijenjam?
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 20:22   #5563
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Nisam siguran za Dali, ali vidim da su ovdje još jeftiniji http://www.avmax.hr/zvucnici-dali-co...izvod_901.html

Preporučio bih ti da pogledaš i Wharfedale modele, neki ozbiljni popusti su u điru na Evo i Diamond 9 seriju (zbog toga što su došli novi modeli).
http://www.provox.hr/audio/katalog.a...taListIndex=60
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2011., 09:02   #5564
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
@dark... ovo u elipsu ti je cijena za komad.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2011., 12:55   #5565
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Je skužio sam... malo kasno. Nego malo sam proučavao temu i vidim da za manje sobe uglavnom preporučate bookshelf zvučnike. Moja soba je 16 kvadrata. Slušam progressive, heavy, melodic death... metal uglavnom. Pa evo ako može još koja preporuka za zvučnike do nekih 2000 kn. Želio bi zvuk s čvrstim basom. Moji zvučnici imaju dubok i jak bas, ali često zna biti "mumljanja" i tutnjave.
Što mislite o refreshu pojačala? Da ili ne?
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2011., 16:07   #5566
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Evo "možda najveći bookshelf ikada"

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/foca...-oglas-3570517

Da li je refresh pojačala isplativ ovisi o cijeni, stanju i kvaliteti komponente. Da je moj, ako radi, ne diram ga, ako ne radi, pogledam cijenu popravka i second-hand tržište i odlučim.

Ne znam koliko je taj JVC dobar, ali ja ne bi preventivno ulagao u njega više od 200kn. Naročito kad npr. za 600kn dobiješ polovnu Yamahu A-520 koja je kao stvorena za heavy metal koji i ja slušam

Zadnje izmijenjeno od: Jackson. 21.09.2011. u 16:19.
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2011., 14:21   #5567
Ishmael_
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: ZG
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Flikoman Pregled postova
Poanta je da nećeš skužit razliku između špule s 2mm žicom i špule s 3mm žicom jer je kod te debljine žice razlika u serijskom otporu vrlo mala. Znači, povećanjem debljine žice, razlika u serijskom otporu same špule se ne smanjuje linearno.

Eto, tu dolazi taj optimum koji tebe muči. 1.5 - 2mm žica za špulu je čist taman, bez obzira što ti shema traži. Tu ogromnu razliku u novcu utroši na nešto pametnijeg jer razliku skužit nećeš
Nije mi namjera debatirati s Flikomanom o ovoj temi. Ovo ću napisati iz razloga što imam nešto iskustva s izborom pasivnih elemenata u skretnicama, a ovo što je quotano nikako ne stoji, i ne bih želio da netko radi izbor zavojnica vodeći se quotanim tekstom.

Prvo malo činjenica:

zavojnica 1.
3,0mH, 0,20 ohma

zavojnica 2.
3,0mH, 0,36 ohma

Razlika je u 80% većem otporu kod zavojnice motane 2mm žicom, u odnosu na 3mm žicu. Ta razlika u omskom otporu najčešće nije zanemariva. Također se tu postavljaju pitanja prenošenog fr. opsega koji mora proći kroz tu zavojnicu, jer kako svaki pasivni element ima svoje "parazitne" vrijednosti (otpor i kapacitet među susjednim namotima žice), one kod debljih žica postaju faktor na koji treba obratiti pažnju. Jezgre na kojima su motane zavojnice također unose određene nelinearnosti, i postoje određene jezgre za određene namjene u skretnici.

Omski otpor zavojnice je jako bitan u konstruiranju skretnica, i neki "optimum" se uvijek traži između cijene, dimenzija i omskog otpora zavojnice. Zapravo bi u mnogim slučajevima idealan otpor bio 0 oma, ali to je u praksi nemoguće, i najčešće se želi postići što niži serijski (iliti "parazitni") otpor zavojnice.

Kriterij omskog otpora ima dva tipična slučaja; kada se zavojnica koristi u paraleli sa zv. jedinicom ili kada se koristi u seriji.
Kada se zavojnica koristi u paraleli sa zv. jedinicom, taj otpor najčešće nije kritičan, a često je i poželjno da on bude nešto viši od "prosjeka", tako da npr. u serijskom RLC krugu koji se spaja paralelno zv. jedinici, ne moramo koristiti R, već da tu ulogu "odradi" parazitni otpor i time si smanjujemo trošak bez negativnih posljedica po kvalitetu zvuka.
Kod zavojnica koje se koriste u seriji sa zv. jedinicom, omski otpor najčešće gledamo da bude što niži, ili neke točno određene vrijednosti. Razlog je što taj otpor direktno utječe na ukupni Q-faktor zvučničke jedinice, pa samim time, ukoliko se radi o bas ili midbas zv. jedinici, direktno utječe i na proračun "idealne" kutije za tu jedinicu. Razlike u zvuku koje se tu javljaju kod upotrebe zavojnica nižeg otpora mogu rezultirati u prilično velikim pomacima u kvaliteti zvuka, pogotovo u bas području. Moja dosadašnja iskustva su da je svaka ekstra kuna za serijsku zavojnicu zlata vrijedna. Naravno, ukoliko se pazi na sve ostale parametre navedene u tekstu iznad.

EDIT: gornji tekst je samo općeniti osvrt na dvije tipične primjene zavojnica u skretnici. U praksi se za svaku zavojnicu traži optimum između tipa, cijene veličine, itd..., ovisno o njenoj točnoj ulozi u kompletnom zvučničkom sustavu. Kod modifikacija zvučnika trebalo bi dobro znati što se radi, inače se može napraviti "modifikacija", a ne modifikacija

Zadnje izmijenjeno od: Ishmael_. 22.09.2011. u 14:40.
Ishmael_ je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2011., 15:41   #5568
Flikoman
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zabok/ZG
Postovi: 899
Točno, to sve stoji.

Optimum koji sam naveo je točno optimum koji Ishmael navodi. Cijena, dimenzija i otpor zavojnice. Ima tu još dosta toga, npr, ako se radi BS kompenzacija, tu su onda dvije špule serijski spojene, pa naravno da onda hoćemo čim manji serijski otpor, znači deblja žica itd itd.

No, najviše sam komentirao odnos uloženo/dobiveno, no ja to uvijek kažem na neki način da baš tako i ne ispadne.

Velika je razlika u cijenu između 20-30 eura za špulu 2.0mm žice i 100 eura za komad špule 3.0mm. Mišljenja sam da bi se tolika razlika u cijeni mogla rađe uložiti u neke druge stvari, nego u špule. Naravno, opet ovisi koliki induktivitet špule trebamo. Čim veći induktivitet špule, poželjno je da žica bude čim deblja poradi serijskog otpora, a opet, moramo puno dublje gurnuti ruku u naš džep.

Onome tko ima novaca, naravno da će uzeti skuplju (bolju) komponentu, a onome tko je na nekome budžetu, upravo tu dolazi taj optimum o kojem sam pričao

Eto, možda sam sad malo jasnije rekao

Edit: Jurica, čuo sam da si trebao doći na Žarula Fest u VŽu?
Flikoman je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 22:14   #5569
t3chno b0y
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 246
Pozdrav!

Planiram uzet second hand wharfedale e20 i nad 302 pa me zanima kako bi to zvučalo. Također to planiram spojit na kompjuter i zanima da li se može izbjeći DAC pa nekako to na zvučnu spojit ili matičnu. Zvučna je x-fi audio, a na matičnoj mislin da iman neki optički izlaz.
Zanima me i usporedba tog sustava sa z-2300, glasnoća, kvaliteta?
Koji kabeli mi trebaju i koliko otprilike dođu da to sve pospojin?

Hvala Vam unaprid
t3chno b0y je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 23:13   #5570
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Kako ce to zvučat, stvarno ne bih znao, ali ako me sjećanje dobro sluzi taj nabi bi trebao biti tamnijeg karaktera.

Pojačalo spojis na izlaz od X-Fi sa nekim kvalitetnijim 3,5 to rca kablom, a zvučnike na pojačalo sa nekim zvučničkim vulgaris.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 01:14   #5571
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
X-fi daje pristojan zvuk na analogne izlaze, razine entry level CD playera. Za više ti treba zvučna tipa Xonar Essence ili vanjski DAC, tipa ovaj što ga ja sad prodajem na tržnici Ne zato što je loš, nego postavljam novi sustav u drugoj kući i trebam casha, a sa ovoga kompa zbilja rijetko slušam glazbu pa je nepotreban.

Zvuk bi trebao biti možda malo manje bombastičan (manje punchy bas, iako podjednako dubok), ali smireniji i detaljniji. Svakako bih radije odabrao tu kombinaciju.

BTW, imaš na njuškalu NAD 304 za manju cijenu nego NAD 302 (ako kupuješ s njuškala, a ne od prijatelja ili sl.).
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2011., 18:27   #5572
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695