Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.10.2023., 09:04   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Pomoć oko excel formule

Molio bih pomoć nekog tko dobro zna excel:


trebam formulu s kojom automatski izračunam ukupnu količinu neke robe ali za svaku njezinu veličinu i to iz svih sheetova u tom excel fajlu.
U centralnoj tablici treba biti upisana sva moguća roba sa svojim veličinama, i tamo im treba ta formula upisana u žuta polja


U Sheet1 do Sheet 3 predstavljaju razne lokacije s robom i veličinama. Na lokaciji se zbroj robe može razlikovati od "order" količine (jer order je najveća moguća količina za naručiti, dok je pojedinačni zbor u stvari do sada naručena količina). Također opis istog artikla se po lokacijama ne nalazi uvijek na istom mjestu u tablici, već se nekad može nalaziti u polju B4, nekad u B12 itd. Također, nekad roba na lokaciji nema upisane sve brojeve, već tipa od 37-43 i k tome ti brojevi se mogu nalaziti na drugačijim lokacijama u stupcima D:Q (npr na nekoj lokaciji "Cipele" imaju brojeve "37, 38" u stupcu (F i G) dok na drugoj lokaciji su "Cipele" brojevi 40,41,42 upisane količine u stupce D, E, F)

U centralnoj tablici nalazili svi mogući brojevi, tipa od 36-48 tako da formula mora automatski prepoznati dva uvjeta: naziv artikla i njegovu veličinu i onda to brojiti u centralnoj tablici


Sa INDEX, MATCH znam zbrojiti npr. samo "order" količine jer su one uvijek u stupcu C ali nikako da mi proradi INDEX MATCH s dva MATCH uvjeta...


Treba mi formula koja nije array i koja nije VB, dakle najnormalnija excel formula
Attached Files
File Type: zip OrderbySize.zip‎ (17.3 kB, 67 views)
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2023., 15:42   #2
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Kako na početku ne znaš u kojem su redu veličine, prvo moraš naći u kojem je redu garment (pomoću MATCH).
Kad nađeš u kojem je redu garment, znaš da su veličine tog garmenta u prethodnom redu. Za naći u kojem je stupcu veličina, koristiš INDIRECT i MATCH po prethodnom redu.
Kad ti vrati broj stupca u kojem je veličina, onda je lako dobiti količinu pomoću INDEX.

Primjerice, za H11 (XL Jacket) u Sheet1 formula bi bila (NB. promijeni zareze u točka-zareze ako ti je Excel na hrvatskom regional settingu):

Code:
=INDEX(Sheet1!1:1048576,MATCH($B10,Sheet1!$B:$B,0),MATCH(H$10,INDIRECT("Sheet1!"&MATCH($B10,Sheet1!$B:$B,0)-1&":" & MATCH($B10,Sheet1!$B:$B,0)-1),0))
Sada, ako XL Jacket ne postoji, odgovor bi bio #N/A, što nije baš korisno... Za eleminirati taj problem, koristio bih IF(ISERROR) konstrukciju.

Ako imaš Excel 2021, možeš upotrijebiti formulu LET (za izračunati npr. MATCH posebno - da se ne mora ponavljati).

Možda postoji i nešto elegantnije, ali mi trenutno ne pada na pamet...
Attached Files
File Type: zip OrderbySize.zip‎ (22.3 kB, 66 views)
mradovan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na