Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2022., 19:51   #60601
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova
BMW razvija vodik od kad i Toyota hibride samo što ga je sada presumjerio na razvoj hibrid vodik-struja.

Slabo si istražio ... dakle BMW i Toyota.
Ima ih nešto više i bit će ih još više. Ali to što ih sad ima 2 modela to ne znači da ih neće biti više ili da se ne razvija ta tehnologija.
Na tržištu imaš Toyotu Mirai i Hyundai Nexo. Kad BMW stvarno stavi nešto na tržište, tad će se o tome moć pričat. Taj neki novi džip koji su najavili u BMW-u na vodik će bit proizveden u manje od stotinu komada za promociju, neće ga biti moguće niti kupiti.

Ne postoje nikakvi hibridi vodik-struja. To si ti možda sebi tako pojednostavio, ali to ne postoji. Svaki auto s gorivom ćelijom je u stvari auto na struju jer se u ćeliji proizvodi električna energija koja se potom sprema u malu buffer bateriju (litij ionsku btw) i onda se koristi za pogon elektromotora. I tu je glavna boljka vodika, koju je nemoguće nadoknaditi jer samim zakonima fizike vodik će biti daleko manje efikasan.

Aute s motorima sa unutarnjim izgaranjem na vodik nećemo vidjet jako, jako dugo. Razlog je što trenutno ne postoji, tj. možda i postoji, ali ne postoji financijski rentabilan materijal od kojeg bi bilo moguće napraviti takav blok motora, a da bude trajan. Ljudi misle da je vodik fin, čist, efikasan za gorenje jer nastaje samo voda i nešto malo dušičnih oksida, ali vodik je zapravo vrlo teško koristiti kao gorivo jer on već pri gorenju na niskim temperaturama teško oštećuje metale, a pri visokim temperaturama i visokim tlakovima je to strašno brz i strašno snažan proces gdje materijal postaje potpuno krhak i raspada se od malih udaraca.

To što postoje neki takvi prezentacijski modeli, to je to, za prezentacije. Takvi modificirani motori sa izgaranjem vodika ne mogu izdržat više od možda par desetaka tisuća kilometara, i to u laganim uvjetima rada.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 01.04.2022. u 20:00.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:02   #60602
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Na tržištu imaš Toyotu Mirai i Hyundai Nexo. Kad BMW stvarno stavi nešto na tržište, tad će se o tome moć pričat. Taj neki novi džip koji su najavili u BMW-u na vodik će bit proizveden u manje od stotinu komada za promociju, neće ga biti moguće niti kupiti.

Ne postoje nikakvi hibridi vodik-struja. To si ti možda sebi tako pojednostavio, ali to ne postoji. Svaki auto s gorivom ćelijom je u stvari auto na struju jer se u ćeliji proizvodi električna energija koja se potom sprema u malu buffer bateriju (litij ionsku btw) i onda se koristi za pogon elektromotora.

Aute s motorima sa unutarnjim izgaranjem na vodik nećemo vidjet jako, jako dugo. Razlog je što trenutno ne postoji, tj. možda i postoji, ali ne postoji financijski rentabilan materijal od kojeg bi bilo moguće napraviti takav blok motora, a da bude trajan. Ljudi misle da je vodik fin, čist, efikasan za gorenje jer nastaje samo voda i nešto malo dušičnih oksida, ali vodik je zapravo vrlo teško koristiti kao gorivo jer on već pri gorenju na niskim temperaturama teško oštećuje metale, a pri visokim temperaturama i visokim tlakovima je to strašno brz i strašno snažan proces gdje materijal postaje potpuno krhak i raspada se od malih udaraca.

To što postoje neki takvi prezentacijski modeli, to je to, za prezentacije. Takvi modificirani motori sa izgaranjem vodika ne mogu izdržat više od možda par desetaka tisuća kilometara, i to u laganim uvjetima rada.
Vjerojatno je mislio na H2R i hydrogen 7 series koji su davno predstavljeni i nisu koncepti, nego funkcionalni auti.

Sedmica se mogla kupiti u US još tamo 2006/2007.
https://www.hydrogencarsnow.com/inde...mw-hydrogen-7/

Što se tiče ovog boldanog...
Citiraj:
The BMW Hydrogen 7 is a dual-fuel vehicle capable of running on either hydrogen or gasoline with just the press of a button on the steering wheel. Engine torque and performance remain the same when switching between the two modes. If either tank on the BMW Hydrogen 7 runs out of fuel the onboard controller automatically switches the vehicle to the other tank.
E sad, trajnost...negdje sam gledao prezentaciju gdje su odgovorili na to pitanje i pokazali što je sve moralo biti napravljeno da stvar funkcionira. Postoji negdje sigurno video.
Mislim da je ovo, ali ne da mi se opet sve gledati. Znam da ga Jay Leno ima i da ga je obradio u jednom od svojih videa, možda je i tamo to bilo objašnjeno.
U ovom je kompletan testni proces prikazan, uključujući crash testove.


Nije ni to prvi put da se BMW bavio vodikom, ima pokušaja i početkom 90-ih, kasnije i početkom 2000-ih s E38.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 01.04.2022. u 20:10.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:11   #60603
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Tog Hydrogena 7 je proizvedeno isto nešto malo više od prstiju na rukama, isto ovako stotinjak komada (barem što sad vidim na Wiki), isto što se dijelilo političarima, influencerima i sličnima, nije dan radnim ljudima koji su svakodnevno na cesti

Vidim da je motor 6.0L za 260 konja, tako da je i to dio modifikacija da bude manje štete na motoru pri izgaranju. Volio bi vidjet jel neki danas još u pogonu i koliko kilometara uz kakvo održavanje ima, to bi onda fino sve otkrilo. Ovako ne mogu ja ništa posebno reć osim onoga što sam o materijalima i utjecaju plinovitog vodika na njih učio na faksu, a tamo o vodiku nije bilo puno lijepih riječi

Nedavno je i Toyota ili neko napravio isto tako pokazni auto sa ICE motorom na vodik za neki rally, al opet nešto što bi moralo bit trajno u pogonu, a ne za show sa takvim motorom za tržište nije izbačeno.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:28   #60604
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Kad BMW stvarno stavi nešto na tržište, tad će se o tome moć pričat.
A gle, pitao si
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:38   #60605
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Po tvome, zasto su svi osim 2 OEMa okrenuli ledja i odustali od vodika? Znas nesto sto oni ne znaju?
Ha toyoti su se prije smijali kad su izbacili priusa, a oni nastavili po svom i evo 2 decenije kasnije hibridi su in i odjednom svi proizvođači rade hibride.

Vodik je dugo u povojima, a sad kak nas svijet gura u tom smjeru mozda u nekoj blizoj buducnosti krenu prvi auti na vodik.

Naravno da bu prvi modeli kao i sve, macici za vodu, a kasnije ko zna.

Ja samo znam da ne bi volio kroz nekih 20ak godina gledat youtube i slusat zvukove ICE vozila jer ih na cesti vise nema... jedino zbog cega ce mi, u tom slucaju, bit drago su traktori
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:38   #60606
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
BMW claims the Hydrogen 7 is the “world’s first production-ready hydrogen vehicle”; thus far, the Hydrogen 7 has been released to select high-profile leasees. Only 100 total vehicles were produced to put their technology to the test.[2] BMW said it chose public figures such as politicians, media figures, businessmen and big names in the entertainment industry such as 2007 Academy Award-winning director Florian Henckel von Donnersmarck and the chairman of Sixt AG, Erich Sixt, because “they would be ideal ambassadors” for hydrogen fuel and could help spread awareness of the need for such technologies.
Za mene je stvar na tržištu kad kupci slobodno biraju proizvođača, a ne kad proizvođač bira kome će "iznajmiti" auto ne znam, valjda sam staromodan previše

A sad sam usput malo čitao dodatno i ispada da modus rada vodika na unutarnje izgaranje ima iskoristivnost potencijalne energije u vodiku samo 40%, što je uzimajući u obzir već ionako ogromnu neefikasnost samih načina dobivanja vodika razlog zašto ih nitko ni ozbiljno ne razvija, kad više od 50% goriva praktički bacaš. Gorive ćelije pri pretvorbi vodika u el. energiju mogu bez problema prebaciti to preko 60%
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:47   #60607
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Da, jer Priuse kad se krenulo gurati hibride i Tesle kad se krenulo gurati električne, nije prvo dobila točno ta skupina ljudi...

Kako ćeš napraviti potražnju nego uvjeriti narod da ako je dobro za Madonnu, da je dobro i za Maricu iz Prepuštovca.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:56   #60608
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
A koliko je godina prošlo već od toga? Evo, oni su tam koje si još poslao su iz 91', ovaj je iz 07' i di su sad ti modeli koji su poželjeli Marica i Štefica jer Ceca vozi Hydrogen 7? Nigdje, nema ih.

To je kao da te draga fino doma dočeka sva raspoložena, a kad se dođe do spavaće kaže da ju boli glava. Pa Tesla je svoj marketing iskoristio da ih ljudi kupuju, a kod BMW-a nemaju šta kupit na vodik. Toliko je očito bila dobra promocija da su i oni sa vodik ICE prešli na gorive ćelije i elektromotore
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 21:44   #60609
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
There are four main sources for the commercial production of hydrogen: natural gas, oil, coal, and electrolysis; which account for 48%, 30%, 18% and 4% of the world's hydrogen production respectively
wiki Nisam neki kemicar ali nekako ne vjerujem da je efikasnije dobiti vodik iz prirodnog plina, onda taj plin transportirati i skladistiti, i na kraju ga zapaliti i dobiti vise energije nego direktno zapaliti taj plin. Plus sto treba razviti kompletno tehnologiju oko sagorijevanja i skladistenja i transporta. Dok s druge strane aute na plin vec imamo pa ih opet istiskuju jedno 3 puta efikasniji BEVovi. Volio bih vidjeti neke malo konkretnije analize ako netko ima neki info.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2022., 07:06   #60610
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Ako ćemo gledati aute na vodik sa aspekta "pa di su ti auti" onda bi mogli tako gledati i na EV. Kada se pojavio PRVI EV u povijesti i koliko im je trebalo da se počnu masovno proizvoditi? https://www.treehugger.com/first-electric-cars-5223481

Za ove koji su sigurni da znaju što nas čeka u budućnosti bi molio da mi pošalju brojeve za EJ na pm. Hvala baba vange.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2022., 08:24   #60611
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Ljudi koje web stranice nude auto osiguranja? Kompare? Koja jos za preporucit?
Treba mi samo osnovno osiguranje
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2022., 10:20   #60612
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Kompare i osigurajme. Tu redovno trazim ponudu pa odaberem
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2022., 10:47   #60613
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Ljudi koje web stranice nude auto osiguranja? Kompare? Koja jos za preporucit?
Treba mi samo osnovno osiguranje
laqo.hr?
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2022., 10:53   #60614
Exomaniac
Registered User