Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.03.2022., 06:11   #60541
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 11:40   #60542
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Imam na kući solarno i punjač koji koristi to, a po noći jeftina tarifa. Vozim se skoro za badava. Kad god prođem pokraj benge mi bude nekako toplo oko srca
Sad badva.....



Uzmimo cijenu tog automobila u rh, uzmimo cijenu solarne eletkrane i budemo došli na nekih 500k kn?

Za 200k kn kupim vrhunski dizelski stroj, a tih 300k kn razlike u gorivu NIKADA neću potrošiti. Tako da to badava ili skoro badava ne stoji jer se inicijalna investicija ne može niti smije izuzeti.

Štoviše i nankon 10 godina taj isti dizelsko stroj će raditi i neću morati u neke ogromne investicije kao promjena seta baterija itd....

Cijeli koncept EV je iznimno skup i preskup te apsolutno ne rentabilan ako se uzme sve u obzir. Jednog dana kada počnu raditi aute normalne veličine za normalnu lovu i struja postane full jeftina onda da, a do tada viva la nafta.

Iskreno u ovoj banana republici od rvatistana očekujem da će se popularizacijom solarnih elektrana uvesti neki oblik poreza na iste. SumLJam da će se HEP tj. država odreči silnih milijuna.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 11:50   #60543
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Jel je imal netko iskustva sa ugradnjom LED H4 žarulja u far za halogene, prvenstveno oko tehničkog?

Naime,Philips Ultinon Pro6000 su dopuštene u Njemačkoj i Austriji kao prve road-legal LED žarulje pa si sad mislim i ja frknut njih u auto. Naravno, otišel bi na tehnički napraviti mali atest i biti legit, ali prije nego se upustim u tak nekaj zanima me jel je netko probal nekaj slično napraviti, točnije s tim malim atestom?
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 11:51   #60544
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Imam ja

Citiraj:
Poštovani,

molim vas za info jesu li legalne Philips Ultinon Pro6000 LED H7 žarulje na našim cestama? Radi se o vozili koje ima obične H7 žarulje i nema pranje farova (Škoda O3 2019.).

https://www.philips.de/c-e/au/autola...o6000-led.html

Lijep pozdrav,
Citiraj:
Poštovani,



svi uređaji za osvjetljenje ceste i za davanje svjetlosnih znakova moraju biti homologirani i ugrađeni prema uvjetima propisanim pravilnikom ECE R 48 (svjetla za vožnju po danu ECE R 87, prednja svjetla za maglu ECE R 19, glavna svjetla koja emitiraju asimetrični kratki ili dugi svjetlosni snop opremljena žaruljama sa žarnom niti i/ili LED modulima ECE R 112) odnosno direktivom 76/756/EEC.



Također, napominjemo da ugradnja bilo kakve vrste žarulje u svjetlosni sklop, „far“, za koji taj svjetlosni sklop nije namijenjen nije dopuštena, budući da je taj sklop odobren za uporabu samo za određeni tip svjetlosnog uređaja (npr. halogenu žarulju).


Izuzetak postoji ako posjedujete LED žarulje s nacionalnim odobrenjem (trenutno dostupne LED žarulje proizvođača OSRAM odobrene za samo određene modele vozila). Preporuka je kontaktirati proizvođača OSRAM ili u Vašem slučaju PHILIPS pošto se popis modela stalno nadopunjava.



https://www.osram.de/am/night-breake...p?mkt=/nb-led/



S vozilom možete pristupiti ispitivanju (ako je proizvođač Philips nacionalno odobrio preinaku na Vašem tipu vozila) u jednom od ispitnih mjesta koje možete pronaći na našim web stranicama http://cvh.hr/gradani/ispitivanje/ispitna-mjesta/ , a dodatne detalje oko cijene, termina i procedure možete dobiti u ispitnom mjestu u kojem će se obaviti postupak ispitivanja.



S poštovanjem,



Centar za vozila Hrvatske d.d.

Odjel za ispitivanje vozila

Sisačka 39c, 10410 Velika Gorica

Citiraj:
Pozdrav,

s obzirom da ste mi lijepo objasnili i napisali kaj sve treba i što mi je za raditi smatram da je ispravno da i ja vama povratno javim konačni ishod s Philips LED H7 žaruljama.

U kratko, navedena žarulja je napravljena samo za njemačko tržište i odobrena je samo za vozila koja su registirana u Njemačkoj. Ispod odgovora na njemačkom jeziku stavio sam i googla translate na hrvatski jezik.

"Sehr geehrter Herr XXXX,

Vielen Dank, dass Sie sich an den Philips Automotive Support gewendet haben. Wir haben Ihre Anfrage in unserem System unter der Referenz ATO-20211126-0061 gespeichert.

Die Ultinon Serie wurde allein für den deutschen Markt entwickelt und ist auch nur für Fahrzeuge zugelassen, welche in Deutschland gemeldet sind.

Die Kompatibilität in Deutschland bezieht sich allein auf die StVO, eine Möglichkeit zum legalen Einsatz wäre somit in Kroatien leider nicht gegeben. Bei weiteren Rückfragen, setzen Sie uns bitte in Kenntnis.


Mit freundlichen Grüßen,
Peter Philips Automotive"


"Poštovani gospodine XXXXX,

hvala vam što ste kontaktirali podršku za automobile tvrtke Philips. Vaš smo zahtjev spremili u naš sustav pod oznakom ATO-20211126-0061.

Serija Ultinon razvijena je isključivo za njemačko tržište i odobrena je samo za vozila koja su registrirana u Njemačkoj.

Kompatibilnost u Njemačkoj odnosi se samo na StVO, tako da nažalost ne bi bilo mogućnosti legalne uporabe u Hrvatskoj.

Ako imate dodatnih pitanja, javite nam se.

Srdačan pozdrav,
Peter Philips Automotive"


Hvala i lijep pozdrav,

Trebao sam dobiti od Philipsa dokumentacju s kojom su se atestirali za DE tržište ali eto oni su to odbili dostaviti tako da na žalost priča je propala.


Više o tome na škoda forumu https://www.skodaclubcroatia.com/for...p?topic=2681.0

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 30.03.2022. u 12:03.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 11:54   #60545
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Pas mater, a ok onda, možda se i nekaj promijenilo u međuvremenu, budem ih i ja zagnjavil

Thanks
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 11:58   #60546
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Javi na PM ako uspiješ kaj iskemijati. I meni se full sviđa ideja H7 led ali na žalost nije prošlo. Ono kaj možeš čekirati je OSRAM H7 LED žarulju ako ti je kompatibilna s farom. S mojim nije tak da mi je philips jedina opcija.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 12:18   #60547
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Niš od toga, ja imam H4 žarulju (i kratko i dugo) i kolko vidim Osram žarulje pašu za moj model (Ibiza 6J) do 2012. godine, a Philips od 2012. pa dalje (tj facelift, kakav i imam).

Bum se čul sa CVH i na lijepe oči nekaj iskemijat
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 13:11   #60548
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Ako imate 39k € viška, možete si naručiti Alfu Tonale Edizione Speciale (1.5l, 4c, 130 KS, 7 brzinski DCT+48V elektromotor)

https://www.alvolante.it/news/alfa-r...-ordini-377444
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 14:30   #60549
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova

Prošao cca 400km od preuzimanja i prosjek mi je oko 135Wh/km - daleko učinkovitije od bilo kojeg konkurenta, koji uglavnom ne idu ispod 200 čak ni lake noge na pedali.
Stvarno impresivan podatak
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 15:42   #60550
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Javi na PM ako uspiješ kaj iskemijati. I meni se full sviđa ideja H7 led ali na žalost nije prošlo. Ono kaj možeš čekirati je OSRAM H7 LED žarulju ako ti je kompatibilna s farom. S mojim nije tak da mi je philips jedina opcija.

Znaci ako mi je Osram kompatibilna(H7) ona se moze atestirati, imaju medjunarodnu tu potvrdu?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 15:50   #60551
James Dean
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 361
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Cijeli koncept EV je iznimno skup i preskup te apsolutno ne rentabilan ako se uzme sve u obzir. Jednog dana kada počnu raditi aute normalne veličine za normalnu lovu i struja postane full jeftina onda da, a do tada viva la nafta.
Vodik će preuzet ono za što sad tvrde da će struja. I najave oko napuštanja motora sa unutranjim izgaranjem je ono što se neće dogodit.
James Dean je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 17:30   #60552
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
Znaci ako mi je Osram kompatibilna(H7) ona se moze atestirati, imaju medjunarodnu tu potvrdu?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Baci oko na compatibility list


Lista kompatibilnosti
NIGHT BREAKER LED (H7-LED) je odobren1 za slijedeća vozila ili prednja svjetla: https://www.osram.hr/night-breaker-led/index.jsp

Napomena: Moja O3 FL je na listi ali ID fara ne odgovara stoga si to isto moraš čekirati. Pogledaj si Br. odobrenja prednih svjetala.


Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova
Vodik će preuzet ono za što sad tvrde da će struja. I najave oko napuštanja motora sa unutranjim izgaranjem je ono što se neće dogodit.
I ja navijam za vodik ali do toga ćemo još pričekati kojih par sto godina što mnogi od nas neće doživjeti (šala ).
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 18:24   #60553
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
S obzirom na današnja događanja u svijetu i (još uvijek) patnjom za moći,novcem i natjecanjem čiji je veći, nisi daleko od istine. Ljudski rod nema šanse da BRZO ode na nekakve alternativne izvore energije i goriva, naravno radi gore navedenih razloga, zato sumnjam da će većina nas doživjeti vodik kao normalno gorivo za svakodnevna vozila.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 18:44   #60554
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor James Dean Pregled postova
Vodik će preuzet ono za što sad tvrde da će struja. I najave oko napuštanja motora sa unutranjim izgaranjem je ono što se neće dogodit.



Tako je, to je jedino smisleno. S EV su se zaletili, valjda čisto radi neke "čiste" alternative, ali vodik je jedini put u održivost.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 18:59   #60555
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Tako je, to je jedino smisleno. S EV su se zaletili, valjda čisto radi neke "čiste" alternative, ali vodik je jedini put u održivost.

Dugoročno gledano je vodik bolje rješenje, ali kratko-srednjeročno gledano je EV budućnost za prosječnog korisnika, bar u idućih desetak godina. Nepostojeća infrastruktura za punjenje na vodik i problematično skladištenje i dopremanje istog je glavna boljka. Možda za 15-ak godina budu imali punionice za vodik svugdje pa će biti upotrebljivo i tehnologija pojeftini da auti budu donekle pristupačni.


Što se tiče početne investicije, to se nakon nekoliko godina prebije u troškovima održavanja, osiguranja i sl. u odnosu na izgarače.



Do tad mislim da su strujići super



Ima super video od Matta Watsona gdje recenzira jednog na vodik, ali čini mi se sve skupa i dalje dosta nezrelo i daleko od komercijalizacije za šire tržište:


b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 20:15   #60556
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Sad badva.....

Uzmimo cijenu tog automobila u rh, uzmimo cijenu solarne eletkrane i budemo došli na nekih 500k kn?
Za 200k kn kupim vrhunski dizelski stroj, a tih 300k kn razlike u gorivu NIKADA neću potrošiti. Tako da to badava ili skoro badava ne stoji jer se inicijalna investicija ne može niti smije izuzeti.
Štoviše i nankon 10 godina taj isti dizelsko stroj će raditi i neću morati u neke ogromne investicije kao promjena seta baterija itd....
Recimo da na kući imaš dovoljno mjesta za 10 kW instalaciju, to je nekih 80k kn. Uz uštedu na gorivu za auto, moraš dodati i uštedu na struji za kuću, toplu vodu, grijanje, klimatizacija. Ako razmišljaš da stavljaš solarnu elektranu radi uštede na računima za kuću, auto voziš besplatno . Ako razmišljaš da ćeš dati 80k kn samo da bi punio auto, ne isplati ti se.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 21:10   #60557
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Koliko vidim po prijašnjim postovima, forumaši ovdje nisu fanovi Tesle iz raznih razloga, ali ja sam tu da probijem led i javim dojmove


Prošli tjedan preuzeo M3 Standard (LFP baterija, Ryzen MCU) i moram reći da je dojam fantastičan.



Preuzimanje je bilo super - ljudi ljubazni, auto besprijekoran. Panel gapovi odlični, nikakvih vidljivih nedostataka u proizvodnji nema. Gledao sam ga 40-ak minuta sa svih strana prije nego sam krenuo doma. Došao iz Gigafactory Shanghai koji je moderniji od američkog i stoga ima puno manje QA problema s autima.


Nadalje, novi 3D7 motor je malo slabiji od prethodnog 3D6 (208kW vs 239kW vršne snage) ali je zbog novog načina motanja navoja (hairpin) itekako učinkovitiji. I dalje vuče više nego dovoljno dobro sa 300+ks. Za vozit djecu i više nego dovoljno.



Prošao cca 400km od preuzimanja i prosjek mi je oko 135Wh/km - daleko učinkovitije od bilo kojeg konkurenta, koji uglavnom ne idu ispod 200 čak ni lake noge na pedali.


Baterija LFP, 60kW - puni se svaki dan na 100% jer LFP baterije trebaju biti punjene bar ponekad na 100% da se rekalibrira maksimalni SoC. Degradacija skoro pa nepostojeća, sudeći prema postovima na drugim Tes