Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2021., 06:48   #1471
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
Nego, kako stoje drugi distro s azuriranjem programa? Sijecam se da je Debian uvijek kaskao za najnovijim verzijama jer je ipak stabilnost na prvom mjestu. Pa sam zato i odabrao Manjaro. Mislim se prebacit na arch, no jednom sam imao na laptopu i svako malo otkrijem da nesto fali (fontovi npr..).
Krivo. Debian "stable" je ovo sto pises. Debian "testing" i "unstable" su primjereniji za Desktop.

https://distrowatch.com/table.php?distribution=debian

Ali rekao bih da bi Debian na Desktopu koristili samo caknuti poput mene Ubuntu-based distro je bolja opcija za nekog tko samo zeli relativno normalno desktop iskustvo. Primjera radi Fedora ti je kao "unstable" branch za Red Hat. I za dektop usage je stabilna (dakle ne krsi se i slicno). Ima tu i tam stucavica kao sto vidis po mojim postovima kad se odluce mijenjat ono sto radi al isto ti je kod svakog "bleeding edge" distroa. Ali mi je i dalje omiljeni distro zadnjih 5 godina. I Fedora vise nije "totalni pocetnik" razina. Al uz minimalan trud - hebeno dobra distra (bez obzira kaj kukam - to je vise informativne prirode da ekipa zna ak na to naleti - kaj je workaround).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2021., 08:45   #1472
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Na sluzbenom leptopu imam Debian 11 (i3-wm) vec neko vrijeme i zadovoljan sam. VirtualBox sa jednom do dvije virtualke. Odzivnost i rad sustava je puno "zivlji" nego Mint (Ubuntu based isto i3wm) koji sam imao prethodno. i5-8350U 16gb 512 nvme
Mihael je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.11.2021., 02:58   #1473
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
A zašto ne XFCE ako je kriterij Ultra-Super-jednostavan Linux distro?
System76's Pop!_OS Linux to create Rust based desktop
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 07:35   #1474
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348

Vidio...iskreno...meh - vec sad imamo previse DE-a. Previse rastrkanih resursa umjesto da se ostane na 2-3 i svi resursi u to.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 07:49   #1475
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Nakon šta sam se prebacija na KDE, nema više rušenja DE-a. po tom pitanju sam zadovoljniji sa KDE.
Gnome mi je doduše nekako čišći i uredniji, više out-of-the-way.

Btw, vjerojatno ćete mi se rugati, ali tek sam sinoć otkrija naredbu "screen" u terminalu.
Pa kakva je to divota za raditi, pogotovo na serveru, hjaoooo!
Više sessiona na istom ssh-u... ljubav!
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 08:00   #1476
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Btw, vjerojatno ćete mi se rugati, ali tek sam sinoć otkrija naredbu "screen" u terminalu.
Pa kakva je to divota za raditi, pogotovo na serveru, hjaoooo!
Više sessiona na istom ssh-u... ljubav!
Rugat cemo ti se jer je '90. zvala i hoce svoj... tmux natrag. Batali screen, uzmi tmux i uzivaj.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 09:43   #1477
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Krivo. Debian "stable" je ovo sto pises. Debian "testing" i "unstable" su primjereniji za Desktop.

https://distrowatch.com/table.php?distribution=debian

Ali rekao bih da bi Debian na Desktopu koristili samo caknuti poput mene Ubuntu-based distro je bolja opcija za nekog tko samo zeli relativno normalno desktop iskustvo. Primjera radi Fedora ti je kao "unstable" branch za Red Hat. I za dektop usage je stabilna (dakle ne krsi se i slicno). Ima tu i tam stucavica kao sto vidis po mojim postovima kad se odluce mijenjat ono sto radi al isto ti je kod svakog "bleeding edge" distroa. Ali mi je i dalje omiljeni distro zadnjih 5 godina. I Fedora vise nije "totalni pocetnik" razina. Al uz minimalan trud - hebeno dobra distra (bez obzira kaj kukam - to je vise informativne prirode da ekipa zna ak na to naleti - kaj je workaround).

A onda sam i ja čaknut jer poslije Ubuntua sam prešao na Debian. Imam ga svagdje instalirano mada na htpc kemijam sa LinuxMint... I na jednom laptopu imam Q4OS.



I Mate za DE mi se pokazao najboljim. Noviji Gnome mi se ne sviđa.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 17:21   #1478
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Rugat cemo ti se jer je '90. zvala i hoce svoj... tmux natrag. Batali screen, uzmi tmux i uzivaj.
Bas sam htio reci Screen je dobar. Al Tmux je mocniji (i dalje u developementu kaj je bitnije).

Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
A onda sam i ja čaknut jer poslije Ubuntua sam prešao na Debian. Imam ga svagdje instalirano mada na htpc kemijam sa LinuxMint... I na jednom laptopu imam Q4OS.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2021., 13:06   #1479
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Iskreno, Fedora je odličan distro, mislim da nećeš pogriješiti.
A nekako sumnjam da ćeš biti 3 godine na Fedori bez isprobavanja drugih distroa
Konzervativnije sam priorode Ne volim raditi distro hopping, pogotovo zbog postavki (koje se vecinom daju prekopirati). Na glavom racunalu sam "vec" vise od 3 godine na Manjaro te sam na 'pomocnom' laptopu jednom otisao na Arch. Izldui kad sam shvatio da nedostaje ovo, pa ono (fontovi, gledam vas >:| )

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Krivo. Debian "stable" je ovo sto pises. Debian "testing" i "unstable" su primjereniji za Desktop.

https://distrowatch.com/table.php?distribution=debian

..
Bas gledam taj link na Distrowatch, jedino bi mi unstable usao u izbor. Nekako patim da mi vecina programa bude ASAP up-to-date :facepalm:
Mogao bih najprije bacit oko preko VM-a, pa onda odluciti. No bojim se da cu od lijenosti ostat na Manjaro.
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2021., 13:44   #1480
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
pa manjaro je top i još je usto responzivniji nego debian ili fedora.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2021., 16:27   #1481
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
pa manjaro je top i još je usto responzivniji nego debian ili fedora.

Arch i Arch based distro ce uvijek biti bleeding edge > al responzivnost...neznam...koliko % performansi zapravo dobivas prelaskom na Arch sa dobro poslozene distre a koliko vremena gubis na "tweakanje" i u konacnici je vecina "utiska" responzivnijeg sustava - upravo i samo "dejavu"...neznam...been there, done that...not impressed (koristio Arch 2 godine i 1 godinu Slackware). Ne kazem da ne postujem distro zbog toga sto je - kome pase go for it. Al osobno ga vidim samo kao usputnu stanicu na putu do boljeg razumijevanja konstrukcije jedne Linux distre nego nesto sto bih produktivno koristio - barem ne dugorocno. Meni je Fedora sjela kao najbolji kompromis izmedu tehnicke i bleeding edge distra kao sto je Arch i neceg "user friendly" i stabilnog tipa Linux Mint/Ubuntu.


Stari link ali bolje ista nego nista: https://www.phoronix.com/scan.php?pa...h_faster&num=2





P.S.- https://clearlinux.org/
https://www.phoronix.com/scan.php?pa...lear2020&num=2

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 11.11.2021. u 16:34.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2021., 21:00   #1482
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Ako su neki ovdje ćaknuti ja sam onda psihijatrijski slučaj Ja sam na Debianu od sredine 90-tih Na poslu sam na RedHatima samo kad moram (kao i na AIX-ima i sl.).

Ubuntu mi je do jučer bio lakši izbor za development ili multimedia desktop kad sam htio da mi jednostavno radi. Prvo su ubacili spyware u 14.nesto release (mislim) koji je Amazonu javljao naše aktivnosti. Zatim su u 18.04 LTSu maknuli Unity koji mi je bio jako dobar, a u zadnje vrijeme kenjkaju sa forsanjem snapova. Zadnji Ubuntu ima Firefox u snapu. Nećeš razbojniče.

I onda se nedavno pojavi Debian 11 koji je baš bullseye. Od svih većih releasova Debiana do sada ovaj najmanje zaostaje u novim stvarima. I brz je pogotovo na starijem hardwareu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2021., 21:21   #1483
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ako su neki ovdje ćaknuti ja sam onda psihijatrijski slučaj Ja sam na Debianu od sredine 90-tih Na poslu sam na RedHatima samo kad moram (kao i na AIX-ima i sl.).

Ubuntu mi je do jučer bio lakši izbor za development ili multimedia desktop kad sam htio da mi jednostavno radi. Prvo su ubacili spyware u 14.nesto release (mislim) koji je Amazonu javljao naše aktivnosti. Zatim su u 18.04 LTSu maknuli Unity koji mi je bio jako dobar, a u zadnje vrijeme kenjkaju sa forsanjem snapova. Zadnji Ubuntu ima Firefox u snapu. Nećeš razbojniče.

I onda se nedavno pojavi Debian 11 koji je baš bullseye. Od svih većih releasova Debiana do sada ovaj najmanje zaostaje u novim stvarima. I brz je pogotovo na starijem hardwareu.
I rest my case

tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2021., 10:11   #1484
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ako su neki ovdje ćaknuti ja sam onda psihijatrijski slučaj Ja sam na Debianu od sredine 90-tih Na poslu sam na RedHatima samo kad moram (kao i na AIX-ima i sl.).

Ubuntu mi je do jučer bio lakši izbor za development ili multimedia desktop kad sam htio da mi jednostavno radi. Prvo su ubacili spyware u 14.nesto release (mislim) koji je Amazonu javljao naše aktivnosti. Zatim su u 18.04 LTSu maknuli Unity koji mi je bio jako dobar, a u zadnje vrijeme kenjkaju sa forsanjem snapova. Zadnji Ubuntu ima Firefox u snapu. Nećeš razbojniče.

I onda se nedavno pojavi Debian 11 koji je baš bullseye. Od svih većih releasova Debiana do sada ovaj najmanje zaostaje u novim stvarima. I brz je pogotovo na starijem hardwareu.
hahaha, zato i imamo toliko Linuxa
Moj put u linuxu je bio Arch -> Manjaro -> Fedora -> Ubuntu... očito je idući debian


@Tomek
što se tiče Arch-a, slažem se potpuno s tobom, previše se vremena potroši na njega. Sićam se kad je tek izaša pa ga iša slagati od nule na laptopu, 7 dana mi instalacija trajala
Ali Manjaro mi je nekako najbolji arch based sustav, dosta je elegantno napravljen i ima pun kufer aplikacija i supporta za njega na internetu, ne moraš se toliko lomiti.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2021., 11:52   #1485
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Meni prvi susret bio na faksu polovicom 90-ih sa Slackwareom... Iskustvo na tadašnjem kućnom hardveru je bilo toliko traumatično da me odbilo od linuxa na narednih 10g. Otada samo distre koje su jednostavnije za korištenje i održavanje.
Arch u ranim danima - ah, teški mazohizam
BTW, di su Gentoo-ovci nestali, jel živo to još?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2021., 11:54   #1486
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Meni prvi susret bio na faksu polovicom 90-ih sa Slackwareom... Iskustvo na tadašnjem kućnom hardveru je bilo toliko traumatično da me odbilo od linuxa na narednih 10g. Otada samo distre koje su jednostavnije za korištenje i održavanje.
Arch u ranim danima - ah, teški mazohizam
BTW, di su Gentoo-ovci nestali, jel živo to još?

Mozda jos kompajliraju Stage 1 Install Al gle fakat ne poznam nikog da koristi Gentoo. Ja sam jedno vrijeme razmisljao da se poigram al - jednostavno nemam vremena.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2021., 13:04   #1487
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Moj put je bio da sam sa vidi cd-a pokušao instalirati mislim red hat... kasnije dobio od frenda ubuntu 4... ne znam do koje verzije sam bio ali sad zadnjih 10 godina sigurno na desktopu je samo debian dok na nekim manje korištenim kompovima q4os i mint...

na serveru za učenje sam ganjao centos ali u novije doba prešao na debiana.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2021., 15:36   #1488
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Mozda jos kompajliraju Stage 1 Install Al gle fakat ne poznam nikog da koristi Gentoo. Ja sam jedno vrijeme razmisljao da se poigram al - jednostavno nemam vremena.

Ja sam znao par fanatika, ali nismo već dulje vrijeme u kontaktu pa ne znam jel se još pate s time :-)
Meni se ne da više niti raditi češće upgrade, samo od jednog do drugog LTSa i to ne baš na prvu loptu... onako kad se pročiste malo gluposti onda.


Fora za se malo nasmijati:
https://youtu.be/0506yDSgU7M
c-shadow je offline   Reply With Quote