Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.05.2013., 16:34   #1
Gyorke
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: Mali Zdenci
Postovi: 1
LAN mreža u zgradi

Dobar dan dobri ljudi,

unaprije se ispričavam ako postoji već slična tema ali ima jako puno tema u ovom dijelu podforuma pa da ne tražim sad po nekoliko sati.

Uglavnom imam pitanje u vezi jedne LAN mreže na mjestu u kojem radim. Imamo problem što nam internet recimo to tako dosta često puca. U nekim kancelarijama se totalno gubi veza dok se negdje smanjuje samo brzina, pokazuje da je konekcija u redu ali jednostavno ne ostava stranice i sl.

U zgradi je uveden internet od T-Com-a brzine oko 10 Mbit. Po mojoj procjeni mislim da to nema veze sa brinom, ali pošto se ne razumijem posve u switch-eve i router-e pa bih molio Vašu pomoć.

Da vam sve bude jednostavnije za shvatit napravio sam jednu skicu kako to otprilike sve igleda.



E sad, u sobi 1 se nalazi ROUTER (SIEMENS Gigaset se555 WLAN). U svakoj sobi se nalazi barem jedan SWITCH kako bi se printeri i računala spojila na mrežu naravno. U sobi 4 nalaze dva SWITCHA. Jedan veći je od D-Link des1008D) koji vodi mrežu u sobe 7,8 i 9, a drugi manji je SURECOM ep805ax vodi u 5,6,10 i 11.

Sobe broj 10 i 11 su posebno obojane jer tamo ugavnom dolazi do pucanja veze i to nam je najveći problem, dok recimo 4,5,6 uglavnom pada brzina na momente i to dosta često. Ostale kancelarije imaju sličnih problema ali ne u toj količini.

Pa pitanje moje je kako da najbrže saznam u čemu je problem. Moje osobno mišljenje je da je problem u SWITCHU jer su dosta stari, ali kao što sam rekao nemam toliko iskustva s njima pa ne mogu točno reći. Ne želim samo da kupujemo neku opremu dok ne budemo sigurni u čemu je problem, pa da se kasnije ispostavi da je problem u nečem drugom.

Inače u svakoj sobi se nalaze barem dva računala koja su sva spojena na mrežu i po jedan/dva printera. Pa možda se dovodi i pitanje preopterećenja.

No eto želim vaša neka stajališta i mišljenja pa da mi pomognete da ovo riješim već nekako

HVALA VAM PUNO! Slobodno pišite sve što mislite, ništa neće biti beskoristno.

LP,
Damir
Gyorke je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 16:50   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Prvi dio problema - rješenje ti se samo nameće a to je da nešto ne štima sa SURECOM ep805ax switch - em.
Probaj negdje posuditi drugi switch i probati.
Možda čak da staviš jedan Gb switch sa dovoljno portova umjesto 2 switch - a u sobi 4.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.05.2013., 17:27   #3
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ma ne mora ni posuđivat drugi switch: samo zamijeni 10 i 11 sa recimo 8 i 9 i ako nakon toga eksperimenta 8 i 9 počne pucat tj. isto se ponašat kao prije 10 i 11 onda je očito switch. Ako se to ne desi onda su vjerojatno kablovi.

To je onak logički jer ipak ima 1 i 2 switcheve znači ako je faličan 2 nek prespoji te kompove u 1, a kompove iz 1 u 2 . Samo malo igranja na patch panelima (ako postoje) ako ne onda samo malo prespajanja .
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na