Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.12.2023., 16:02   #2821
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Odradio i simple i extended test, rezultat je jedan vrlo detaljan "sucess". Ulijeva povjerenje.

https://imgur.com/a/73NJyU7

Nema updejta firmwera, aplikacija valjda provjeri online i kaže da nema.

Još sam jednom detaljnije pogledao SMART i kaže 590 evidentiranih gubitaka napona. Na 5000 sati rada to je stvarno mnogo. Ne znam što su radili tom kompu, nije ni čudno da chkdsk ima toliko posla.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2023., 16:01   #2822
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Moj stari Intel 660p je nakupio puno unsafe shutdowna jer neko vrijeme nisam znao da Orico eksterno M.2 kućište fizički ugasi napajanje NVMe SSDu ako 10min nema nikakve aktivnosti :-/
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2023., 13:13   #2823
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Razmišljao sam o takvoj nekakvoj opciji, međutim ovo je jedini disk u kućištu, spojen na SATA i očito sistemski k tome. Nema šanse da prođe 10 minuta a da windowsi nešto ne šoraju po disku.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 09:44   #2824
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Kako je Linux Mint izbacio novu inačicu 21.3 tako mi je dan prije ponudio nadogradnu kernela na 6.5.
Nisam ni razmišljao pošto u tom mintupdate alatu uglavnom sve odobrim i ajmo. Primjetio da mi nekako lošije radi računalo. Možda je i placebo, ali čini mi se da se Civ VI duže učitava, iznenada je izgubila zvuk, imam lag prilikom upisa teksta u npr. search polje u firefoxu na web stranicama...

Prvo sam mislio da je zbog nadogradnje na Linux Mint 21.3. i da je tu nešto pošlo krivo. Ali se onda sjetio da sam i dan prije nadogradio kernel. Vratio 6.2.39 koji je bio i puf nema više firefox laga... Ostalo nisam testirao jer je bilo kasno, ali vjerujem da će i ostalo biti bolje.

Jel taj 6.5 sfušareni kernel ili jednostavno nije prilagođen za Ubuntu distribucije? Al opet, zašto bi iskočio u mintupgrade da nije prilagođen...
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 09:59   #2825
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Mint je bazina na ubuntu LTS kernelu, a to je trenutno 5.15.Ako si dosad imao 6.2 to znači da si ti u nekom trenutku instalirao HWE kernel pa je normalno da ti je ponudio upgrade nakon što ga je vjerojatno i ubuntu digao na 6.5.
Istraži malo ubuntu HW enablement stack i kako to točno Mint prenosi u svoju distru.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 10:05   #2826
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Namjerno sam digao na 6.2 sam jer 5.15 ima neki glupi bug sa AMD grafičkim karticama. Kada isključi ekran zbog neaktivnosti (kod mene 15 minuta), ne možeš natrag upaliti, ne reagira i jedini način je ugasiti računalo i pokrenuti ponovno. Pokrpano je u nekoj od novijih verzija, a 6.2 je bio prvi normalni kernel nakon krpanja.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 10:14   #2827
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Ne mos zbootat 6.2 ?

edit:

vec sam se uplasio da su svi presli na windokse. bio sam u napasti dici temu
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 10:18   #2828
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Ma ne, 6.2 radi top. Ažurirao sam na 6.5 automatski jer nisam pazio i taj ne radi baš dobro pa se žalim javno. Vratio sam se na 6.2 bez problema.

A što se tiče Linuxa i Windowsa, meni LM radi bolje nego Windows 10 koje sam imao. Osim ovoga kernel buga u 5.15 nisam imao nekih problema od kada sam ga stavio.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 15.01.2024. u 10:25.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 10:52   #2829
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Namjerno sam digao na 6.2 sam jer 5.15 ima neki glupi bug sa AMD grafičkim karticama. Kada isključi ekran zbog neaktivnosti (kod mene 15 minuta), ne možeš natrag upaliti, ne reagira i jedini način je ugasiti računalo i pokrenuti ponovno. Pokrpano je u nekoj od novijih verzija, a 6.2 je bio prvi normalni kernel nakon krpanja.

Eto vidiš da si se sam upucao u nogu

Moguće je neka regresija po pitanju AMD drivera, ne koristim AMD grafu pa ne bi znao kakva je situacija sad i koji su driveri aktualni, da li u kernelu ili AMD ima neke svoje (kao što je nekad davno imao).
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 19:22   #2830
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
vec sam se uplasio da su svi presli na windokse. bio sam u napasti dici temu
Nisu svi prešli na spyware nego malo tko ima problema s linuxom

Kava je generalna situacija s grafičkim karticama? Je li AMD+Linux bolje od Nevidija+Linux? Obično kažu kako s nevidijom nije neka sreća, ali često isto kažu i za AMD pa mi nije jasno
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 19:42   #2831
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Nisu svi prešli na spyware nego malo tko ima problema s linuxom

Kava je generalna situacija s grafičkim karticama? Je li AMD+Linux bolje od Nevidija+Linux? Obično kažu kako s nevidijom nije neka sreća, ali često isto kažu i za AMD pa mi nije jasno

Jer nije tak jednostavno

AMD i Intel imaju dobre opensource drivere i nema potrebe instalirat proprietary drivere (najcesce stvaraju vise problema nek je koristi od njih).
Nvidija je ...zeznuta prica. Open Source driveri su zivo govno posto support od strane nvidie u smjeru kernel developera je skoro pa 0. Nvidia proprietary driveri su solidni i vecinom ne stvaraju nikakve probleme. Stucavica naravno ima pogotovo kad distra updejta kernel al ne i kernel header RPM Paket i onda se kmod driver ne reinicijalizira za novi kernel (Hint: Fedora). Nije cesto al kad se dogodi spominjao sam mnoge vazne osobe
Nvidia Optimus odnosno ono cudoviste sa Intel + Nvidia grafom na lapovima je nekad bilo ravno rezanju zila da se upogoni kak spada (a pogotovo da switcha izmedu obje). Distre su rijesile to na razne nacine ali vecinom se svodi na rucno saltanje izmedu grafi. Kroz GUI najcesce nezgrapno, kroz CLI laganini. Na zadnjem lapu koji sam imao (Lenovo Y540) pod Fedorom stvar je radila dosta dobro - Steam je automatski palio preko nvidia grafe , nikad nisam morao ista posebno dirat. Osim kad se kod updejta driver skrio al to je za neke druge traume. Sad sam vec 2 godine skoro na novoj AMD kanti sa RX6600 (druga AMD grafa u 20+ godina kaj saltam kompove, ostalo su sve bile nevidije) i da bi rec rekel. Sve radi kak spada, nikakvih stucavica, nuspojava. Nist, bas nist. Instalirao sam si Corectrl da mogu ventove regulirat jer mi je ipak draze da se tiho vrte i malo smanjim temp na grafi i kucistu. Zadnja AMD grafa prije toga je bila HD 5770 koju sam mijenjao za nvidiju nakon mjesec dana od sranja koja je radila (mozda je bilo do modela koji sam imao al ...)...

A kaj se ekipe tu tice...pa imam dojam da opcenito forum polako umire...ili je ekipa presla na Apple?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 20:26   #2832
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Ja sa nevidijom nisam imao previše problema, jedino to što si kazao vezano za kernel, u par navrata. U pravilu je bilo dovoljno poći u recovery i ponovno odraditi instalaciju drivera i onda bi bilo OK.

Najproblematičnije mi je bilo dok sam kratko fedoru koristio, ali OK, to je drugi par opanaka.

Opet me počelo kopkat da bih si uzeo grafičku, iako mi realno nije potrebna. 1070 za moje potrebe služi dobro. Nekako mi se 7800 XT čini kao optimalan izbor i preskok dvije generacije, što je samo po sebi OK.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 21:54   #2833
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Samo bih želio ovom prilikom podsjetiti na legendarnu Linusovu poruku nvidiji
Od prije uuuuu 11g je već prošlo....


https://youtu.be/OF_5EKNX0Eg?si=abZXQcJM0jNa9BwJ
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 22:52   #2834
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Oduvijek sam se pitao zašto firme poput nVidije odbijaju dati specke Open Source zajednici koja će besplatno odraditi njihov posao.

Možda ne žele disclosati da neke bugove krpaju driverima? Ili da neke fićure gase softwareski? Možda ne žele da netko naleti na “nedokumentirane” funkcije hardwarea? Tko zna…
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 04:46   #2835
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Oduvijek sam se pitao zašto firme poput nVidije odbijaju dati specke Open Source zajednici koja će besplatno odraditi njihov posao.

Možda ne žele disclosati da neke bugove krpaju driverima? Ili da neke fićure gase softwareski? Možda ne žele da netko naleti na “nedokumentirane” funkcije hardwarea? Tko zna…

Prije bi rekao da je do toga da bi konkurencija prakticki mogla to iskoristiti. Ili su samo supci prema Linux zajednici
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 11:27   #2836
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Citiraj:
Autor tomek@vz