Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.09.2012., 23:15   #1321
jure999
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Kuća
Postovi: 28
HDD nakon pada ne radi

Pozdrav,imam problem sa HDD 160GB Segate,SATA. Navedeni je ispao iz ruke i pao na pod sa nekih cca 20-30cm visine. Nakon toga računalo ga više ne prepoznaje a u njemu nešto klapa,tj. svakih 3-4 sekune začuje se neki blagi udar iz njega. Nije bitan on nego podatci s njega,zna li itko pomoći savjetom što učiniti da proradi samo da izvučem dokumente s njega???
jure999 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 06:31   #1322
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,356
Piši kući 'propalo' jer je u pitanju mehanički kvar (vjerojatno su se glave pomjerile). Bez slanja specijaliziranim firmama za spašavanje podataka zaboravi bilo kakvo vađenje podataka s njega. I računaj da je to prilično skup sport.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.09.2012., 11:53   #1323
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,957
Uz to sto je skup sport mala je vjerojatnost da ce ti izvuci sve podatke. Iz vlastitog iskustva prije bih rekao max 50% podataka.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 13:33   #1324
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,784
To si sam nećeš moći srediti. Ne spajati više disk u komp i ako su podaci bitni informirati se o cijenama.

http://www.infolab.hr/
http://www.helpdisc.hr/
http://www.datasector.hr/
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 15:00   #1325
jure999
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Kuća
Postovi: 28
Hvala na informacijama, jako dobro se razumjem u racunala i u kvarove,imam i isti takav disk ispravan ali nebi se bas usudio rastavljati ih i probati osposobljavati,nije ni to neki problem ali mislim da nece biti pomoci
jure999 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 15:11   #1326
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,957
Da je elektronika otisla onda bi mogao ic rastavljat, ovako neces nista dobit s time.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 15:18   #1327
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,356
Ne bi ništa dobio ni zamjenom elektronike. Ta fora kod SATA hardova ne pali više. IDE hardovi su se mogli tako popraviti, ali SATA no way.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 18:38   #1328
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Bas da ne radi kod Sata si siguran? Neki dan sam promjenio kod 2.5 sata diskova, mozda nije isto kao kod 3.5, ali et radi u meni je kod 2.5 radilo.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 21:41   #1329
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor seno Pregled postova
Bas da ne radi kod Sata si siguran? Neki dan sam promjenio kod 2.5 sata diskova, mozda nije isto kao kod 3.5, ali et radi u meni je kod 2.5 radilo.
Problem je što se dio zapisa o podacima na disku i samom stanju diska nalazi i na "elektronici", to je slučaj još i s ATA, ne samo SATA diskovima. Zamjena elektronike je prošlost.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 21:49   #1330
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,957
Vidis, ni ja to nisam znao. Dobra informacija u svakom slucaju.
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.09.2012., 11:25   #1331
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 1,003
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne bi ništa dobio ni zamjenom elektronike. Ta fora kod SATA hardova ne pali više. IDE hardovi su se mogli tako popraviti, ali SATA no way.
Može, ali treba zamijeniti EEPROM na štampanoj pločici, jer se podaci na diskovnim pločama moraju podudarati sa onima u EEPROMu. Uz dobru lemilicu nije problem, bez nje je nemoguća misija. Inače u ovom slučaju bi trebalo vjerojatno prebaciti i glave sa ispravnog diska, dosta pipkav posao za koji je potrebna jako čista okolina bez zrna prašine u zraku.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2012., 02:36   #1332
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Citiraj:
Autor Dario-HelpDisc Pregled postova
Da kako sam i mislio disk ima hardware-sko kriptiranje podataka koje se odvija u "letu" čak i ako nisi preko njegovog SmartWare-a upalio šifru.
Kada upališ šifru ne možeš niti preko USB-a pristupiti podacima, dok ne ukucaš šifru, tebi sada sve izgleda "normalno" vidiš najnormalnije podatke kao da nisu kriptirani, ali problem je ako ti rikne USB elektrnika na kojoj je chip koji kriptira i dekriptira podatke, više nećeš moči do podataka da samo izvadiš disk...

Ako mi ne vjeruješ probaj izvaditi disk relativno se lako vadi pa ga probaj spojiti na SATA i pročitati šta je na njemu..
Izvadih danas džubre iz plastike i unutra nađoh WD10EARS-00Y5B1. Grijao se u PM. Bili ste u pravu. Enkripcija radi i sve sam morao nanovo metat gore.


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 11.02.2019. u 11:20. Razlog: dodan citat
The Man je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 08:59   #1333
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Externi hard problem "format"

Dogodilo se i meni to..znači externi hard WD 320 gb na kojem su mi važni podaci ide kraju..znači kad ga prištekam i pokušam otvoriti pita me za format..al nekako sam strahu kliknuti na yes..dal jednostavno ga formatirati pa pokušati vratiti podatke preko recoverya ili ima još neko riješenje..?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 09:49   #1334
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,356
Izvadi ga iz ext. kućišta i direktno spoji na matičnu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 09:56   #1335
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Kad je pod garancijom još...
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 10:44   #1336
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,356
Stavi neki live Linux na komp i onda ga probaj spojiti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 12:10   #1337
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Reinstaliraj si USB port na trenutnoj instalaciji. Desilo mi se par puta sa eksternim hardom i više od par puta sa stickovima . I nastoj ga prikopčat direktno na USB na matičnoj, izbjegavaj ove na kučištu ili razne hubove ....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 19:07   #1338
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Ovako, instalirao sam Ubuntu i mogu otvoriti disk, al kod kopiranja mi svako malo javlja grešku sa hardom..još uvijek nisam formatirao disk...da ga probam formati pa preko recoverya vratiti ono kaj se da?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 20:05   #1339
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Zavrti recovery na takvom disku imaš veće šanse nego radit namjerni format ... a recovery alati mogu radit i recovery diskova koji imaju problema sa čitanjem. Samo stavi u postavkama recovrya da ne čita puno puta ako ne može pročitat čisto da ne siluje disk bezveze.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2012., 09:49   #1340
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Pustio sam Recovery wizard za raw format samo imam osjećaj da bude to trajalo cijelu vječnost..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 09:28   #1341
Female
Never Registered User
Moj komp
 
Female's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: -
Postovi: 92
Recovering orphaned file i ne samo to...

Znam...znam...dolazim samo kad mi zapne nesto sto ne znam sama rijesiti...
Jer znam da cu tu sigurno nac pomoc..

Imam problem..
Laptop..inspiron 1525 dell.
Imam 4 particije, 2 su za storage, a 2 za 2 OS-a i to wind 7 i 8.
PAr dana mi se lap sam ugasi i pojavi se plavi ekran onaj sa slovima , zatim se sam restarta i sve ok.
Jucer je nestalo struje, kad sam ponovno palila nije htio da se podigne, vec sam imala onaj crni ekran, na kojem pise Windows..ispod vrti al nista se ne dogada..pa se pokusa restatat i pode opet isto al tada imam samo crni ekran koji samo stoji. I ugasim..al mogu samo tako da izvadim bateriju ..tj da mu power charging prekinem. I opet i opet..

pokusavala sam dugo da upadnem u bot da uradim repaire ili new instalaciju i nekako jedva uspijela uc, repaire na 7..poceo al zapeo i opet ugasila.
Da preskocim pricu koliko sam opet pokusavala...uglavnom uspijem jos jednom al ovaj put sam odlucila instalaciju posve novu dvd wind7, i pokusam instalirati je preko particije gdje je bila wind8. kad sam dosla do onog dijela da odaberem particije ocitava mi sve particije ..cak i moje osobne nazive za njih, i ukupan i free space..sve ok..ali za particiju gdje je 8 pise samo primary partition i space i free space ista vrijdenost..tj kao da je prazna.

Ok..kliknem na format..pokrenem instalaciju i ide...recimo..
sve je radilo naoko ok do dijela instralacije kad su se pocele pojavljivati razlicite informacije...npr..deleting neki erori i svasta jos...,
recovering neki fajlovi..,
unreadible neki fajlovi..i famozni recovering orphaned files..i to trajeeee..
nasla na you tune..to izgleda ovako... http://www.youtube.com/watch?v=fMymQ1QJK0U
I pustila sam ipak da ide do kraja..i na kraju naravno prozor da ne moze..
Ali nakon toga se lap pali i imam bot prozor..tj onaj koji mogu odabrati u koji OS cu...i tu imam staru 7icu, 8icu, i novu 7icu..ali na koju god udem ne moze..samo stoji..vrati se na opcije da izaberem ono safe mode..statr wind normaly itd...i od toga sta god da odaberem nece.

i pokusam opet botat..novu instalaciju i sad problem ne mogu vise botat..tj ne nudi mi vise ono bot sa dvd i ostalo..vec se uvijek vraca samo na ovaj da izabarem koju cu particiju.

Uglavnom..ocajna sam..jer na onim particijama gdje je storage imam dosta toga sto moram sacuvati...cak 2 vazna foldera na C tj na wind7 part.

Ako tko ima ikakvu ideju sta da radim..da bar spasim fileove..spasicete mi zivce...
Ma ne trebam ni rec koji je osjecaj..do suza...

Zadnje izmijenjeno od: Female. 03.10.2012. u 09:34.
Female je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 09:33   #1342
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Probaj s nekim live cd, linuks ili xp s hirens boot cd pa ako se uspije pokrenit lako iskopiras sto trebas
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 09:36   #1343
Female
Never Registered User
Moj komp
 
Female's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: -
Postovi: 92
Citiraj:
Autor 6Finger Pregled postova
Probaj s nekim live cd, linuks ili xp s hirens boot cd pa ako se uspije pokrenit lako iskopiras sto trebas
ma muci me jedino sto ne mogu botat..tj izabrat dvd..ne nudi mi.

ako ne uspijem botat..kako spasit fileove?
Female je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 10:16   #1344
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
izvadi disk, odnesi nekom kolegi/kolegici koja ima stolni komp, napravis backup bitnih stvari i usput popijete kavu
domis je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 10:58   #1345
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
bootanje ti ovisi o bioeu, znaci oive cd ti je sam po sebi bootabilqn uredaj i moras u njega uc prije izbornika za windowse (jer taj izbornik je vec boot sa diska). ako ides sa live cd.om spasavat trebat ce ti ueb stick ili usb disk.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 11:05   #1346
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
Napravi što ti je domis predložio. Svako daljnje prčkanje po disku (dok je u laptopu) može uzrokovati samo probleme. Ne mora, ali može. Ako su podaci bitni, vadi disk van.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 12:25   #1347
Female
Never Registered User
Moj komp
 
Female's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: -
Postovi: 92
Stanje je 'vako:
uradila tako..dosla sam do fileove iz storage particija...al nisam do wind7 part., ne cita mu ni space vrijednost nit ista. a treba mi sa deska jos 2 foldera.
kao da postoji al ne cita ga. eto..
i da..disk je vani..nnije u lap. trenutno uporedo instaliram wind na novom disku..jer izgleda ovaj je crko...

hvala na odgovorima..
jos pokusavam.

samo da dodem jos do deska sa particije gdje je bio wind 7 i ja sretna

Zadnje izmijenjeno od: Female. 03.10.2012. u 12:30.
Female je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2012., 07:39   #1348
Matt
Premium
Moj komp
 
Matt's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,620
Moram pametovati, al sad ćeš se naučiti da na desktop ne stavljaš datoteke. To je čista C: particija i kad rikne win nema više povratka. Prije nekih 8 godina sam to naučio također na malo teži način. Nakon toga sam mydocuments i sve što radim prebacio na drugu particiju npr. D, a od danas važne stvari backupiram na još dva mjesta, drugi hard i dropbox

Inače, probaj s nekim recovery toolom. Ja sam jučer digao fileove sa Scavengerom. Možda pomogne.
__________________
Svi elektronički uređaji rade na bijeli dim!
Kad dim izađe uređaj više ne radi!!!
Matt je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2012., 08:16   #1349
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
sredi si s nekim toolom za vracanje particijske tabele, moguce da je samo to otislo
domis je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2012., 21:23   #1350
Female
Never Registered User
Moj komp
 
Female's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: -
Postovi: 92
Hvala vam svima na odgovorima..
evo da kazem sta sam radila i uradila:
Scavangerom vec dan i po polako vadi izgubljene filove sa jedne storage particije..za sad je izvuko pola ..tj..oko 25 gb..
a druga storage part.cijela spasena.
e sad..onaj moj problem sto sam ostavila na desku dva bitna foldera sa image filovima..znaaam...da se to nikad ne radi..i naravno da nikad ne ostavljam nista na C particiju.al to je bilo dan prije ..nesto sam photoshopirala..i planirala brisat visak i spremit u storage..al eto..nisam..

disk kad stavim u citac..ocitava mi c particiju ..tj ovu gdje je bio wind 7..i vidi se da je tu instalacija i sve..al kad odem na desk : prazan. to mi je cudno jer ocitava sve osim podataka s deska.

pomislila sam i ja na particijske tabele..al evo sad je ovako..
na lap sam u meduvremenu stavila blank new disk..i nanovo instalirala OS..a podaci ..nadam se da cu izvuc jos ono sto je ostalo..ah..nadam se..eto.

i jos nesto ..kasnije sam se sjetila..da sam imala oduvjek kav..i nedavno..ne znam zasto..da probam samo sam stavila neki i ne znam mu ime ..antivirus...glava pande ikona.....e sad..jelmoguce da je virus nesto ..ne znam. ne znam jer nikad nisam imala prije virus u komp..

jos jednom hvala vam svima..
Female je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na