Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.04.2012., 12:40   #1
darksabaton
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: rijeka
Postovi: 2
processor overheat-a prevelika voltaza

kao sto je u topicu ime to mi je problem na drugom kompjuteru.

ima pentium 4 3.0ghz i stariju ali kompatibilnu maticnu.

imam isti processor na ovom kompjuteru ali u biosu razlika je prevelika.

po defaultnim postavkama voltaza bi trebala biti max 1.3 V , kao sto je slucaj na mom prvom kompjuteru, ali na onome sto se overheata brojka dodje i do 1.6 V! to mislim da niti slucajno nebi trebalo biti.

smanjio sam radni takt na drugom kompjuteru sa 132 na 100 i to mi je smanjilo temeraturu sa 75c! na 68. ali koliko sam vidio, za jedan p4 3.0 ghz je 200. na prvom komp. je normalan 200, ali na drugom default je 132 a kada sam ga digo na 200 kompjuter se nije htio niti bootat.

sada, problem je u tome sto ja neznam kako bih smanjio volte na drugom osim u biosu ali u biosu nemam nikakvu opciju mjenjanja voltaze. osim da ju samo gledam...(grayed out)

cim idem upaliti kompjuter - kud safemode ili normalno ode bluescreen stotinku sekunde i resetira se kompjuter tako da nemogu nista srediti softwerskim rjesenjima.

napajanje, hdd , graficka, rami, termalna pasta i ventilator nisu krivi. iskljucio hdd i svejedno previsoka temp., promjenio rame isto, 3 razlicite nove paste nista, ventilator radi i sve ocisceno, i naravno promjenio napajanje.

ali svejedno previsoka temperatura i 1.6V?

sad ja neznam kako bih manualno promjenio voltazu... to kolko mi se cini je jedina opcija. jer ako mi bios postavlja na cudnovatu 1.6V onda to moram nekako promjeniti :/

jer sad nisam computer wizard ali da je processor ili maticna u kvaru nebih niti mogao upaliti kompjuter zar ne?
darksabaton je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2012., 13:05   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,329
Mogao si reći o kojoj je ploči riječ jer bi nam to moglo pomoći.
1. napravi CCMOS - najjednostavnije je da izvadiš BIOS bateriju na par minuta. Vodi računa da komp ISKLJUČIŠ iz struje prije te operacije.
2. stavi najnoviji BIOS
3. promijeni BIOS bateriju
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.04.2012., 13:26   #3
darksabaton
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: rijeka
Postovi: 2
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Mogao si reći o kojoj je ploči riječ jer bi nam to moglo pomoći.
1. napravi CCMOS - najjednostavnije je da izvadiš BIOS bateriju na par minuta. Vodi računa da komp ISKLJUČIŠ iz struje prije te operacije.
2. stavi najnoviji BIOS
3. promijeni BIOS bateriju
ovo mi je ta maticna:
HTML:
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?model=p4i65g
nakon sto sam promjenio na 200 jedini nacin da ga uopce vise i bootam je napraviti CCMOS xD

probati cu staviti novi bios ali ko u ovo vrijeme i doba koristi floopy xD
darksabaton je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2012., 14:57   #4
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Nisi napisao koji je točno procesor. Nije svejedno dal je Prescott ili Northwood. FSB 400 ili 800?

Bios se može flash-at na dva načina. Preko Windowsa i preko DOSa. Kolko razumijem, do Windowsa ni ne možeš doći, pa ti preostaje DOS. Ali, ako ti se za vrijeme programiranja bios čipa ugasi računalo, onda više ne budeš dobio nikakvu sliku. Bilo bi odlično kad bi imao neki drugi procesor za isprobati. Prije stavljanja drugog proca napraviti cl-cmos. Provjeri koja je verzija Biosa na ploči. To ti piše na post screenu, dok upališ računalo. Ako je 1.4, to je zadnja, pa probaj stariju.

BIOS download
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na