Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.11.2019., 20:44   #2941
S1r1uS
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Mars
Postovi: 77
Citiraj:
Autor xGAME Pregled postova
Stigli FI27Q-P i 27GL850
Negdje sljedeci tjedan ću postati ovdje svoj "review" o njima, usporedbe, itd.
Bacit cu i usporedbu kontrasta i kvalitete samog prikaza slike sa retinom (Macbook 15" 2015) i kakvi su u odnosu na LG 24GM77 (144 Hz TN) i Dell U2717D. Naravno ništa mjereno jer nemam alata za to
Od kud si ih narucio. Ja takoder planiram ici na 2k, 144hz ips freesync gsync compatible opciju. Za sada mi je Lg GL850 favorit
S1r1uS je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 22:05   #2942
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor S1r1uS Pregled postova
Od kud si ih narucio. Ja takoder planiram ici na 2k, 144hz ips freesync gsync compatible opciju. Za sada mi je Lg GL850 favorit
http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=2773
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2019., 23:37   #2943
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Evo veoma kratak osvrt
Spojio i LG, pokrenuo na brzinu par testova na oba monitora usporedno i dvije igre, Quake Champions da vidim razlike u brzini i Resident Evil 2 da vidim tu razliku u kontrastu crne boje.


I ovak na prvu, oba su damn nice Što se responzivnosti tiče, za sada ne vidim neke veće razlike u motionu. LG ima sitnicu bolji motion handling, ali to je nešto što se kuži samo side to side. UFO test, isto, na 144 fpsa LG vodi za malo, na 72 fpsa su skoro pa identični (LG ima stvarno za sitnu sitnicu jasnijeg vanzemaljca), na 36 fpsa su oba identična (loša).


Kontrast, koliko god tom LG-u prepisuju to kao da je jako nisko, razlika je u praksi veoma mala. Dok se gleda flat crna pozadina, na Aorusu je definitivno bolje. no u igri kao što je Resident Evil koji je sve crnilo je to tako neprimjetno da je smiješno
Da se razumijemo, razlika se vidi i Aorus je po tom pitanju bolji, no razlika između ~800:1 i 1150+:1 je full mala u praksi.

I oduševljen sam sRGB emulacijom na LG-u. Baš oduševljen koliko dobro je iskalibriran u tom modu. Za razliku od Aorusa, na LG-u se u tom modu može namještati kontrast što je dosta velik plus.

Za sad ni na jednom nisam našao mrtvih piksela. G-Sync (compatible) na oba radi out of the box i samo sam morao namjestiti one postavke pod 3D settings. Za sada sam samo na Aourusu pokrenuo nešto što mi dropa fpse na cca 80, i to je novi CoD i gsync to lijepo zaglađuje. Imam još na repetuaru Armu 3 i hrpu drugih igara pa javim kad to isporbam. Malo mi teško nać nešto što će mi dropat fps ispod 60
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 00:10   #2944
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
To svi govore.. 800-1100 razlika je jedva primjetna. Za filmove i crnilo potreban je va... A on nosi svoje mane.. smearing i shift u crnoj u gami kad se pomiče glava od centra...

Kakav je black/gray uniformity na aourusu?

Prije je mene mučio profil kojim sam ja stalno bio na dellu sa previsokom gamom. Zato me i čudilo kako na lg-u ne vidim one crne kocke kao na delu u black testu na lagomu. Kad sam to maknuo, resetirao na tvorničke Dela jedva da vidim ikakvu razliku u kontrasu. Dell je po testovima 1000 a LG 800-850
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 00:13   #2945
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Btw za spustiti frejmove diži resolution scale ili drs u driverima.. stavi na 8k :P

Ili opali metro na ultri na nekim mjestima moja pada na 50... Hahahà a rtx ide jako nisko...

Ja na lg-u nisam našao nijedan problem sa gsyncem...
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 10:46   #2946
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Btw za spustiti frejmove diži resolution scale ili drs u driverima.. stavi na 8k :P

Ili opali metro na ultri na nekim mjestima moja pada na 50... Hahahŕ a rtx ide jako nisko...

Ja na lg-u nisam našao nijedan problem sa gsyncem...
Da, morat ću tako nešto, jer pokrenuo sam i Armu 3 na oba ekrana simultano i u prosjeku 70 fpsa imao What a year to be alive



Lijevo Aorus, desno LG. Iako još na oba boje namještam. Na LG-u sam više manje izvukao ono što želim dobiti, na Aorusu se još poigravam.

No u tom rasponu od 60 do 144 sam poprilično zadovoljan kako Gsync/Freesync funkcionira, ne mogu reć da sam primjetio neki veći overshoot ni na jednom. LG ima za sitnicu bolji overdrive, ali stvarno pričamo o neprimjetnim razlikama ako ih se baš ne traži. Što me dovodi do mišljenja da Gigabytea možda cherry picka panele za P inačicu FI27Q modela, jer na običnom modelu se overshoot češće primjetio, imao je veći glow, a i bleed. No možda je sve stvar samo lutrije, nećemo nikad saznati

Ono što me kod Aorusa zeza je da ne mogu dobiti prirodnije boje nikako. Kad usporedim oba monitora sa retinom od Macbooka (koji je kalibriran sa spyderom), LG je skoro pa identičan. Aorus kao da ima previše zelene boje prisutne kod renderiranja određenog contenta. Ništa strašno i ponovo neprimjetno ako ih se baš nema jednog kraj drugog. No eto, tu je, ali to je nešto što je teško da bi uopće netko uočio.

E sad, IPS glow, Aorus ga ima izraženog u donjem lijevom kutu i nisam još siguran dal me smeta ili ne, ali je definitnvo za nekih 30% preizražen i u tamnim scenama pojede detalje koji se nalaze ispod. LG s druge strane, ga ima i s desne strane ekrana i nešto full sitno na vrhu ekrana, no manje je vidljiv (usudio bih se reć i dosta manje vidljiv, pri vrhu je potpuno neuočljiv u 99% slučajeva). Morat ću još dobro oba u kroz sito Resident Evila sprovesti (igra je samo crnilo sa puno sjena i malih izvora svjetla).

Bleed nisam uočio ni kod jednog za sada.

Jedno pitanje za osobu ili dvije koje imaju LG ovdje, koja vam je revizija monitora? Kad sam raspakirao svoj sam vidio da je to već drugi batch serije, odnosno rev 2.0.

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 29.11.2019. u 11:09.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 11:14   #2947
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Manufactured 09/2019 Rev00

Možda novija revizija dolazi sa updejtanim firmwareom. Meni je radio Onscreen Control FW update kad sam ga instalirao.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...

Zadnje izmijenjeno od: Alfa_R. 29.11.2019. u 11:28.
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 13:23   #2948
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
xGame, ajde baci oko na http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

Kako se vide razlike na jednom i na drugom...
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 13:57   #2949
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
FI27Q-P
Vidim sve kockice, iako prvu jedva jedvice (moram se jako potruditi da je uočim), a drugu jedva (isto se moram fokusirati na nju). No nisam još u potpunosti zadovoljan postavkom kontrasta pa sigurno mogu izvuči više. To ću ponovo sljedeći tjedan javiti. U praksi prve dvije bi bile nevidljive, dok ovdje se baš fokusiram pa ih mogu uočiti.

LG 27GL850
Prve dvije ne vidim, treću jedva i onda na dalje sve vidljivije. I tu je sad nešto gdje je Aorus jednostavno bolji, ne samo po pitanju vrijednost kontrasta, nego imam osjećaj da mogu u manje detalja namjestiti kontrast i boje.


Aorus daje više slobode za namještanje wide gamuta, ali zato ne možeš ništa sa sRGB postavkama. LG daje manje slobode za wide gamut, ali je sRGB definitivno bolji u odnosu na Aorus.
U igri kao što je RE2, razlika u crnoj boji i kontrastu je na prvu jedva uočljiva. Tako da bez obzira na to što se na ovom testu na LG-u realno prve tri ne vide (jer se za treću se moram potruditi da je vidim), u praksi je to više manje identično.


Isprobao sam Black Equlizer/Stablizer. Povećam li to za samo malo na ijednom od monitora, sve kockice postanu vidljive. Taj Black Stablizer me oduvijek oduševljava na LG-ovim omonitorima i ovdje nije iznimka. Koliko vidim može se namještati u manjim incrementima u odnosu na Aorusa, 5 vs 10.
Jedna stvar koja mi se sviđa kod LG-a je to da možeš profile za igre raditi (ili općenito software) pa ako igraš neku igru sa puno tamnih scena ili MP npr., složiš si profil i gotovo. Moram samo vidjeti da li možeš na profile bindati Black Stabilizer.

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 29.11.2019. u 14:10.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 14:15   #2950
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor xGAME Pregled postova
Isprobao sam Black Equlizer/Stablizer. Povećam li to za samo malo na ijednom od monitora, sve kockice postanu vidljive. Taj Black Stablizer me oduvijek oduševljava na LG-ovim omonitorima i ovdje nije iznimka. Koliko vidim može se namještati u manjim incrementima u odnosu na Aorusa.
Je, ali prejak je na 55... mislim, igra postane sivilo... (mislim da sam na terminatoru testirao).
Da bar daje malo manji boost bio bi odličan... Odličan je za kao svojevrsni cheat u MP igrama.. ali volio bi da je korak bar duplo manji na početku za sp igre.

A kockice, Isto kao i kod tebe - tako mi je i i sa dellom - nakon što sam maknuo iskrivljenu gamu daje mrvicu bolji kontrast i to je ta jedva vidljiva razlika.. ljudi se vode brojkama i one se čine drastičnom razlikom pa misle da 800:1 i 1100:1 je nešto kao da uspoređujemo IPS sa VA od 3000:1... ustvari su razlike nijanse.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.11.2019., 14:20   #2951
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Još dodatak za ovo što si rekao za profile - meni je beskorisno.
Uzalud sve kad monitor koristim u game1, a svi ostali profili su ograničeni u postavkama.
Npr, složio bi si 16 osvjetljenje na desktopu, 20 u igri.. ali ne, moram u gamer 2 ili neki i tamo ne mogu rgb mjenjati...
Bolje da su stavili onda da softwerski naštelaš profil i on ga upuca kad startaš igru i kad ugasiš windows profil.
Ili da nisu ograničavali postavke na hw profilima npr.... što je to tako teško?

A to da se OSD pojavi kao startani program dole lijevo, a ne samo kao ikonica desno u taskbaru necu ni spominjati... beskorisno.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 14:29   #2952
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
To još nisam sitgao sve isprobati, jer jbg, moram svaku stvar duplciirati na oba monitora pa idem korak po korak Vidio sam da ima, malo poklikao, ali nisam u praksi ništa.

To sa profilima je problem na oba monitora. Ne vidim razlog zašto svim postavkama ne bih mogao pristupiti iz svih profila. I onda konstantno moraš switchati imeđu ta 2-3 taba jer uvijek nešto nije odstupno. Da li ti možeš mijenjati postavke svake boje odvojeno, crvene, zelene i plave? Meni je to u svim modovima zasivljeno. Na Aorusu to recimo mogu i mogu smanjiti neki kanal boje ako vidim da je predominatan (recimo zelena u ovom slučaju).

Što se samog OSD appa tiče, Aorus se može collapsati tamo u desni kutak (ne znam kak se to zove) i Arousov bez problema radi sa upaljenim LG-em. LG mi ne dopušta to, i da bi koristio taj desktop OSD, moram zgasiti Aorusa i isključiti ga iz postavki displaya (windows) tako da stavim da se slika prikazuje samo na LG-u.

Za kontrast od 800:1 ću samo nadodat da je retina do ne tako davno imala kontrast od cca 950:1

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 29.11.2019. u 14:35.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 14:29   #2953
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Ja mislim da nije tako. Ne znam koliko se razlikuju ta tvoja dva monitora glede kontrasta kada se mjeri u brojkama (jer nigdje ne pise da je jedan 1100:1 a drugi 800),ali iz iskustva znam da se ips matrice po tom pitanju razlikuju kadkad kao nebo i zemlja,nerjetko i onda kada isporedjujemo dva potpuno identicna modela monitora ili televizora. Npr isprobao sam vise komada televizora od lg-a 42lf652 jedno 6 komada i svaki je bio prica za sebe,a varirali su od uzasnog kontrasta za bacit kroz prozor do vise nego solidnih modela koji se ne razlikuju puno od va modela
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 1