Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.01.2010., 20:09   #31
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
zasto bih potpaljivao vatru samo sam iznio cinjenice zbog kojih stojim iza svog misljenja, istu tu stvar si i ti napravio

ugl tolko od mene u ovoj temi pozdrav svima i hvala
Yoman je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2010., 20:17   #32
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,820
Citiraj:
Autor Yoman Pregled postova
zasto bih potpaljivao vatru samo sam iznio cinjenice zbog kojih stojim iza svog misljenja, istu tu stvar si i ti napravio

ugl tolko od mene u ovoj temi pozdrav svima i hvala
NVM, krivo smo se skužili
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2010., 15:34   #33
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,707
Citiraj:
Autor Yoman Pregled postova
ovi testovi koje postate s brzinom neta na poslu i doma nedrze vodu i apsolutno nista neznace na ovu temu jer nije ista parica na kojoj je mjereno

instalirajte net limiter limitirajte si internet na 5KB/sec down i up i pingajte google

nakon toga ga pingajte sa full brzinom neta koju imate pa javite rezultate

ja sam to napravio i rezultati ne da su bili iste nego su bili identicni
Ja sam iznio rezultate testova s jedne lokacija.
Optika je naravno priča za sebe.
ADSL1, 2, 2+ (992.1, 992.3-4,992.5) na jednoteistoj parici, ping je različit.... (A iste brzine brzine uploada)

Zato kažem da ping najviše ovisi o vrsti veze.

Evo malo i wikija: http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmet...ubscriber_line
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 15:50   #34
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,895
hehe zadivljujuce je kako neki od vas ne vide dalje od "omg pingao sam na 2 mbita bec i na 14 mbita i uvijek je 50 ms".

1 - ping ovisi o brzini veze. tocka.
2 - ping ovisi o jos puno drugih faktora od kojih neki utjecu na te famozne milisekunde par redova velicina vise nego brzina veze, u nekim slucajevima.

recimo primjer... saljete 64 bytea ping preko 5 hopova. brzina linije je razlicita na svih 5 hopova. to je jedan od vaznijih faktora. tako da ako vi imate do ISP-a 100 MBita, a jedan hop ima 0.1 MBit... drugi hop 1 GBit, treci 10 kBita... valjda je jasno. taj paket od 64 bajta treba prenest preko linije koja ima propusnost od xyz (miljona) bajtova po sekundi. znaci da ce Tprijenosa = 64 / xyz sekundi. i tako za svaki link. I to je samo jedan od faktora, tu treba jos dodat vrijeme koje je potrebno routeru da routa taj paket, vrijeme potrebno za ispravljanje gresaka (do kojih moze i nemora doc u odredjenom trenutku), itd. Ta vremena cesto mogu bit puno veca nego vrijeme potrebno za prijenos samog paketa. Zato pinganje je_ene rusije ne daje uvijek npr. 983 ms, nego 5 vrijednosti tipa 495, 1400, 912, 1130, 1276... itd. I uz sve ovo, naveo sam samo 2-3 faktora koji utjecu na ping-time... a ima ih puno vise.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 16:22   #35
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
uz ovo što je zwer rekao, htio bih naglasiti još nešto

ovo ograničavanje brzine nema smisla, jer je ping ICMP paket od 32B po defaultu (windows), te ako bi baš željeli na taj način testirati i ići ograničavati brzinu da vidimo da li ping ovisi o brzini onda bi brzinu morali ograničiti na vrijednost manju od brzine kojom je paket putovao jer ćemo inače uvijek dobivati iste vrijednosti

Citiraj:
Autor Xan Pregled postova
recimo da ping daje RTT od 32ms prema nekom serveru
također recimo da je ICMP paket veličine 32B

pošto je RTT 32 ms, složit ćemo se da ICMP paket u jednom smjeru putuje 16ms

32B = 256bit
16ms = 0.016s

kad to podijelimo dobijemo da je paket putovao brzinom od 16kbit/s

u ovom slučaju bi brzinu veze trebali ograničiti recimo na 10kbit/s da se vidi razlika u pingu
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 16:48   #36
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,054
Omg, najbolje da ograničimo brzinu na 1 bit po sekundi
Poanta male količine podataka i je u tome da brzina veze ne bude ograničavajuća (da možeš pingat i modemom i svjetlovodom).

A svi vi koji brzinu računate kao količina podataka/vrijeme, recite mi kako se to računa kod svjetlovoda? Svaki čovjeku poznati medij ima neku konačnu brzinu i propusnost, a veća propusnost se onda dobije paralelnim radom tog medija. Kao što sam rekao, konačna propusnost ADSL-a se dobije množenjem broja kanala i propusnosti svakog kanala. Ako jedan kanal prenese recimo 100 kb u sekundi, za pinganje ti je svejedno imaš li brzinu 1 Mbit (10 kanala) ili 10 Mbita (100 kanala) kad će se zbog male količine podataka za prijenos ionako iskoristiti jedan kanal.

Dok god je količina podataka manja od propusnosti veze preko jednog voda bez hopova, ping je neovisan o brzini veze.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 16:54   #37
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
generic, to sve stoji što si rekao, al to nije tema

tema je da li ping ovisi o bandwithu... neovisno koji protokol i medij se koriste... znači čisto teoretski, ping ovisi o bandwithu

druga stvar je što se ta razlika više ne vidi od kad su brzine prešle 56k
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 17:28   #38
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,895
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Dok god je količina podataka manja od propusnosti veze preko jednog voda bez hopova, ping je neovisan o brzini veze.
mislis, ping je uvijek ovisan o propusnosti, samo je ta velicina par redova velicina manja od drugih faktora pa se vrlo lako zanemari. jer, u krajnjem slucaju ping kroz taj 1 kanal opet ovisi o propusnosti tog jednog kanala, ali kao sto sam vec rekao, danas su brzine takve da je taj broj u odnosu na druge faktore zanemarujuce mali.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 17:46   #39
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,054
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
mislis, ping je uvijek ovisan o propusnosti, samo je ta velicina par redova velicina manja od drugih faktora pa se vrlo lako zanemari. jer, u krajnjem slucaju ping kroz taj 1 kanal opet ovisi o propusnosti tog jednog kanala, ali kao sto sam vec rekao, danas su brzine takve da je taj broj u odnosu na druge faktore zanemarujuce mali.
Vidim da se nisam dovoljno precizno izrazio. Sve što sam rekao se odnosi na usporedbu istog medija u istim uvjetima pa, posljedično, se razmatranje odnosi da medij uvijek ima istu brzinu prijenosta (hence, ne može svjetlost ići brže u jednom slučaju u odnosu na drugi slučaj). Ako imas mrežu samo od svjetlovodnih vlakana ping će ti samo ovisiti o udaljenosti, broju hopova, brzini obrade podataka na routerima...

Nema smisla uspoređivati ping bakrene parice i svjetlovodnog vlakna kao što ti želiš.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 17:50   #40
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 640
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
mislis, ping je uvijek ovisan o propusnosti, samo je ta velicina par redova velicina manja od drugih faktora pa se vrlo lako zanemari. jer, u krajnjem slucaju ping kroz taj 1 kanal opet ovisi o propusnosti tog jednog kanala, ali kao sto sam vec rekao, danas su brzine takve da je taj broj u odnosu na druge faktore zanemarujuce mali.
Napokon netko tko razumije mrežu Hvala zwer i Xan

Dakle, potpis na ovo gore!

Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Vidim da se nisam dovoljno precizno izrazio. Sve što sam rekao se odnosi na usporedbu istog medija u istim uvjetima pa, posljedično, se razmatranje odnosi da medij uvijek ima istu brzinu prijenosta (hence, ne može svjetlost ići brže u jednom slučaju u odnosu na drugi slučaj). Ako imas mrežu samo od svjetlovodnih vlakana ping će ti samo ovisiti o udaljenosti, broju hopova, brzini obrade podataka na routerima...

Nema smisla uspoređivati ping bakrene parice i svjetlovodnog vlakna kao što ti želiš.
Pitanje je bilo "Da li ping ovisi o Bandwidthu?", ti ovdje uzimaš neke specijalne slučajeve... Zaboravi to sve, Internet je građen od milijardu različitih podmreža koje imaju svakakve medije i prijenose i brzine.

BTW svjetlovodno vlakno isto tako ima neku brzinu prijenosa pa tako i vrijeme pinganja.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2010., 18:17   #41
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,054
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Pitanje je bilo "Da li ping ovisi o Bandwidthu?", ti ovdje uzimaš neke specijalne slučajeve... Zaboravi to sve, Internet je građen od milijardu različitih podmreža koje imaju svakakve medije i prijenose i brzine.

BTW svjetlovodno vlakno isto tako ima neku brzinu prijenosa pa tako i vrijeme pinganja.
Pročitaj topic još jednom pa ćeš na prvoj stranici vidjeti o kakvom slučaju su dvojica prijatelja raspravljali.

Btw., i valovi preko vode imaju neku brzinu pinganja i kakve to sad ima veze s ovim jer kao što rekoh, nema smisla uspoređivati drukčiji tip tehnologije.

Moja poanta je: ako me sa serverom spaja svjetlovodno vlakno, neću imati nimalo manji ping do njega ako dodam još jedno svjetlovodno vlakno koje će mi udvostručiti propusnost prema tom serveru (kao opći primjer sam uzeo svjetlovodno vlakno zbog neosjetljivosti na EM interferenciju). Naravno da ću imati lošiji ping ako isto to vlakno zamjenim bakrenom paricom s istom propusnošću. Dakle, realni slučaj povećanja PROPUSNOSTI.

edit: Odakle dolazi riječ bandwidth? Možda band+width? Širina (frekvencijskog) pojasa?

Zadnje izmijenjeno od: generic. 01.02.2010. u 14:12.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 19:10   #42
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 640
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Pročitaj topic još jednom pa ćeš na prvoj stranici vidjeti o kakvom slučaju su dvojica prijatelja raspravljali.

Btw., i valovi preko vode imaju neku brzinu pinganja i kakve to sad ima veze s ovim jer kao što rekoh, nema smisla uspoređivati drukčiji tip tehnologije.

Moja poanta je: ako me sa serverom spaja svjetlovodno vlakno, neću imati nimalo manji ping do njega ako dodam još jedno svjetlovodno vlakno koje će mi udvostručiti propusnost prema tom serveru (kao opći primjer sam uzeo svjetlovodno vlakno zbog neosjetljivosti na EM interferenciju). Naravno da ću imati lošiji ping ako isto to vlakno zamjenim bakrenom paricom s istom propusnošću. Dakle, realni slučaj povećanja PROPUSNOSTI.
Ako staviš dva vlakna umjesto jednoga imati ćeš manji ping (manje vrijeme) jer je propusnost veća. Samo što će se to mjeriti u nano sekundama pa nećeš osjetiti, ali da, ping se mijenja sa propusnšću ma kakve ti medije koristio i od kojeg god materijala.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2010., 08:06   #43
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,707
Imat ćeš ne. Dapače, biti će isti!

OK, vidim da ste dotakli neke dobre činjenice, pa da zaokružimo.
Ovo što ću sada reći možda će se kositi s onim što sam rekao prije, ali nadam se da ćete shvatiti.

Naime, kad duboko duboko zakopamo se u teoriju, matematiku, fiziku, itd... Možemo reći i to crno na bijelo: Ping ovisi o Bandwidthu!
ALI, ukoliko cijelu priču sagledamo sa površine, sa strane korisnika možemo reći crno na brijelo: Ping ne ovisi o Bandwitdhu! Zašto?

Zato što, točno je da ping ovisi o Bandwidthu, ali nije točno da će se povećanjem bandwitdha prema samom korisniku smanjiti ping! Zašto?
Zato što je ping (ajmo reći) "definiran - formiran" od strane providera, odnosno njegovog linka.

Njegova propustnost je npr: 1000Gbps, u idealnim uvijetima (znači broj online korisnika je konstantan, broj iskorištenog bandwidtha je konstantan, itd...) koristeći istu modulaciju ako limitiraš korisniku liniju na 1Mb/s ili 2Mb/s imati će isti ping.


Nisam stručnjak za ovu temu, iznosim više svoje logičko razmišljanje, neka osobna iskustva na temelju kojih donosim zaključke, i ako sam u krivu, molim da me netko ispravi, obrazloži i to potkrijepi stvarnim primjerima.

Hvala
__________________
MC

Zadnje izmijenjeno od: Sa_Stilom. 02.02.2010. u 11:39.
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na