Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.03.2021., 07:53   #1
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
Fritz

Pozdrav ljudi.
Htjeo sam izbjeci postanje FRITZ!Box konfiguracija naokolo po telekom i isp topicima pa sam otvorio ovaj za univerzalne postavke koje se odnose na sve isp-ove.

Uzeo sam iskon TV, a od prije sam imao internet i telefon. Uglavnom nakon dosta rasprava mogu potvrditi da se tv i internet mogu progurati preko jednog kabela i dva polu pametna switcha. Ja dakle imamo ovako FRITZ!Box 7590 >> SW 8 port >> sw5 port >> IPTV + Internet. Switchevi su TL-SG108PE + TL-SG105E



Konfiguracija portova na sw ide kao nize.



Na 8portnom sw, router je spojen u port 5 (trunk) dok je mali sw spojen u port 8 (opet trunk). Na malom sw, interkonekcija je na portu 3 (trunk) dok je iptv receiver spojen na portu 4 (access port 3990 tj untagged).

Ovako dakle definitivno radi. Na Fritz strani ne treba nista raditi.

*** NAKON NESTO TESTOVA GORNJI POST STOJI ALI ZAPRAVO U KONFIGURACIJI GDJE FRITZ IMA DHCP OPTION 60 (clasifikaciju prometa ovisno o dhcpoption 60) SVE MOZE RADITI NA JEDNOM VLANU, VLAN1. NE TREBA UOPCE IMATI SMART SWITCHEVE. TO STOJI SIGURNO ZA ISKON A MOZDA I DRUGE. ***

Zadnje izmijenjeno od: mann. 24.03.2021. u 08:54.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 13:33   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Ovo šta si stavio i nema toliko veze sa samim Fritz - om nego kako po jednom Lan kabelu "poslati" Lan / Internet i IpTv,
o tome smo npr. govorili ovdje > http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=305504
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2021., 13:47   #3
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ovo šta si stavio i nema toliko veze sa samim Fritz - om nego kako po jednom Lan kabelu "poslati" Lan / Internet i IpTv,
o tome smo npr. govorili ovdje > http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=305504
Pitanje je samo dali i drugi gutaj 802.1q na taj nacin u kombinaciji IPTV-a. To ne znamo barem nismo znali za fritz i iskon. Uz to imam par slikica kako sam na fritzu hrvatski broj zakacio preko ipseca. To sam mislio isto zakaciti ovdje. Mozda nekome pomogne a to se moze koliko je meni poznato samo na fritzu (od ovih igracaka).



Moram samo poslagati slikice guidea.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 13:57   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Ako koristiš 2x pametna switch - a koji odrađuju Trunk onda nema veze jeli Fritz ili neki drugi ISP router u igri.

Štos bi bio da koristiš samo jedan pametan switch "kod TV - a" pa da možeš "izvući" tj. da radi i Internet i IpTv.
Primjera radi kod A1 coax na Ubee32 dovoljno je staviti vulgaris switch i stvar radi, ali je to rijetki slučaj.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 14:15   #5
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
Sa dva ili jednim kabelom koji ide iz routera? O tome se radi, sa jednim kabelom router mora trunkati promet. Dakle fritzu definitivno ne trebaju dva kabela, jedan je dovoljan iako sam po sebi nema management za 802.1q. Fritz ima clasifikaciju prometa ovisno o dhcpoption 60. Kada vidi taj promet prebaci ga na bridge iptv. Dakle koliko sam testirao kako ne separira promet ovisno o eth0-1 ili eth2-3 moze sa samo jednog porta povuci i internet i iptv.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.03.2021. u 14:52.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 15:00   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Skužili smo se, sa jednim Lan kabelom ...

Dobro je ako to radi samo se bojim da možda ovisi o fw i konfigu.
Netko je naveo da je ovaj Iskon - ov relativno otvoren international fw,
pitanje je kakav je sa T-Koma customizacijom.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 20:36   #7
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
OK, htjeo sam napisati jednu od mogucnosti fritza tu. Radi se da se jedan fritz moze registrirati na drugi, dok je taj drugi vezan na pots. Cemu sve to. Recimo ako ste u zemlji gdje nemate roaminga i placate dolazne pozive, a ako uzmete lokalni broj nemogu vas dobiti iz Hrvatske jer je skup internacionalni poziv.

Shema bi bila niza, a teorija je da se uspostavi ipsec tunel pa preko njega sip registracija. Da bi ipsec prosao jedan od routera mora imati public IP, dakle ne iza CG-NAT-a.



Prvo treba na jednoj i drugoj strani dignuti ipsec. Da bi ipsec prosao jedan od routera mora imati public IP, dakle ne iza CG-NAT-a. U mom slucaju jedan ima, drugi nema javni IP. S onoga koji nema pokusam otvoriti "lan ip" onog drugoga da se pokrene ipsec sa.


Ista prica se napravi na oba samo sto se zamjene ddns i LAN adrese.

Kad se ipsec uspostavi krece sip dio. Poanta je da se prvo kreira ip sip account na glavnom fritz gateway-ju i onda se spoji sa tim postavkama sip client na 7360.



E sada ono sto se setiralo na prvom prekucava se na drugi u ovome stilu.


Ako netko koristi USB 3G / 4G modem na fritzu da bi ovo gore proslo mora ukljuciti allow telephony over mobile service inace zaobilazi 3G za sip trunk. I to je to u teoriji.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 22:51   #8
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Ovo se može i s manje hardvera jeftinije izvesti (tj. ne treba sa sobom na put nositi Fritz i fiksni telefon) tako da se doma podigne VPN server, pa se izvana spaja s mobitelom na VPN i dodaje SIP account u postavkama - svaki Android mobitel već dugo podržava SIP, prije par godina sam i ja na sličnu foru zvao u HR.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 00:29   #9
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
@mann - vrlo zanimljivo

jesi probao mozda neki 3g/4g usb stick na Fritzu, koji bi istovremeno sluzio i za voice pozive (ideja je spojiti fiksni telefon na Fritza sa kojeg bi se moglo zvati)

odlazni pozivi bi isli sa 09x numeracije, ali to nije neki problem

teoretski bi trebalo raditi, ali dok nisam probao u praksi, neznam jel radi i kako radi...

ideja je za "vikendice", gdje fiksna linija nije stalno potrebna, ovo bi moglo bili OK rjesenje (LTE net + pozivi)
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 04:53   #10
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Ovo se može i s manje hardvera jeftinije izvesti (tj. ne treba sa sobom na put nositi Fritz i fiksni telefon) tako da se doma podigne VPN server, pa se izvana spaja s mobitelom na VPN i dodaje SIP account u postavkama - svaki Android mobitel već dugo podržava SIP, prije par godina sam i ja na sličnu foru zvao u HR.
Je je istina, možeš s mobitelom imati tunel i onda app na mobitelu. No meni dosta sjedne na bateriju taj tunel + app ako je 24/7 dignut tako da sam odlučio iskoristiti običan dect Tel od 110kn.

Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
@mann - vrlo zanimljivo



jesi probao mozda neki 3g/4g usb stick na Fritzu, koji bi istovremeno sluzio i za voice pozive (ideja je spojiti fiksni telefon na Fritza sa kojeg bi se moglo zvati)



odlazni pozivi bi isli sa 09x numeracije, ali to nije neki problem



teoretski bi trebalo raditi, ali dok nisam probao u praksi, neznam jel radi i kako radi...



ideja je za "vikendice", gdje fiksna linija nije stalno potrebna, ovo bi moglo bili OK rjesenje (LTE net + pozivi)
Radi odlično. Otključano sam jedan Huawei koji je imao firm i za voice.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.03.2021., 11:37   #11
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
@mann - hvala na feedback-u, to me zanimalo, koji model sticka i koji firmware si koristio?
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 12:02   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
@mann - hvala na feedback-u, to me zanimalo, koji model sticka i koji firmware si koristio?
Ovo (Huawei-K3765-Firmware_11.126.03.09.00.B418) imam na disku pa bih rekao da je to taj firm mada ne koristim ga vise pa ne mogu provjeriti. Mislim da ce biti tesko naci LTE + CSV (Circuit Switched Voice).
mann je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2022., 09:04   #13
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Pozdrav ekipa, trebao bih pomoć oko Fritza 4060

Doma imam optiku od HT-a, pa me zanima da li se na njemu može dignuti PPPOE i DDNS server? To mi trenutno radi super na UniFi-u, odradio sam sve po ovom tutorialu pomoću Google Domains-a, ali stigle su mi veće brzine i Unifi-ov (stari) Security Gateway je postao prespor kao i AP-ovi.
Znam da se to može odraditi sa drugim modelima, ali buni me što je svugdje naglašeno kako 4060 u sebi nema nikakav modem dok svi ostali modeli ga imaju koje sam gledao.

Trenutno mi je doma konfiguracija ONT -> USG -> Switch -> AP i ostali uređaji pa bih samo USG i AP-ove poslao u penziju i zamijenio ih Fritzom
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2022., 12:42   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Obzirom da imaš optiku onda ti xDSL modem ne treba, konekcija ide preko WAN porta.
Konkretni Fritz bi mogao služiti kao gl. router, važno je da odradiš konfig kako treba.
Pogledaj koje su mu opcije, trebaš ispravan Vlan + PPPoE za Internet konekciju.
Ako imaš IpTv onda je konfig kompliciraniji.
Za kraj, računaj da Fritz 4060 ima jedan GB port manje nego obično, možda USG možeš složiti kao switch.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 26.04.2022., 15:52   #15
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Obzirom da imaš optiku onda ti xDSL modem ne treba, konekcija ide preko WAN porta.
Konkretni Fritz bi mogao služiti kao gl. router, važno je da odradiš konfig kako treba.
Pogledaj koje su mu opcije, trebaš ispravan Vlan + PPPoE za Internet konekciju.
Ako imaš IpTv onda je konfig kompliciraniji.
Za kraj, računaj da Fritz 4060 ima jedan GB port manje nego obično, možda USG možeš složiti kao switch.
Imam net+tel (ali telefon uopće ne koristim) i trenutno je spojeno sve bez Speedport-a (podešen VLAN i PPPoE podaci). Samo sam se scimao na ovome da ne posjeduje nikakav modem pa išao provjeriti tu na forum da li će sve šljakati bez toga.

Što se tiče LAN portova, trenutno USG ima samo 2 tak da mi je ovo tip-top
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2022., 22:04   #16
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,149
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Imam net+tel (ali telefon uopće ne koristim) i trenutno je spojeno sve bez Speedport-a (podešen VLAN i PPPoE podaci). Samo sam se scimao na ovome da ne posjeduje nikakav modem pa išao provjeriti tu na forum da li će sve šljakati bez toga.



Što se tiče LAN portova, trenutno USG ima samo 2 tak da mi je ovo tip-top
Fritz je dobar router, generalno. Ima I ddns klijenta, vpn server, internet profile za kontrolu i limitiranje, nas opcija, print server, ma većinu što bi nekom home korisniku trebalo.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2022., 22:40   #17
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
I dobar app za mob
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na