Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.06.2022., 13:24   #31
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
@skalar - dosta neartikulirano pišeš i teško te pratiti (i inače) tako da tvoje egzibicije oko maxtv-a nisam baš pratio.
više mi se čini da si tim tagiranjem portova na tplinku samo odvojio (virtualno) lan portove na koje si nakačio maxtv receivere i time spriječio tplink-ovu mac adresu da dođe do speedporta, pa je to zato radilo to kratko vrijeme koliko je radilo. mogao si staviti bilo koji vlan ID i vjerojatno bi se desila ista stvar.



način rada ovih kućnih routera je da određeni lan port dinamički stavljaju u bridge grupu za internet ili bridge grupu za maxtv.

kad ti prištekaš maxtv receiver, na temelju vendor id-a i/ili mac adrese receivera, taj port se dodijeli grupi za iptv. neznam da li je potreban reboot da se port izbaci iz grupe ili to ide odmah po iskuljučivanju lan kabela - probaj. po meni ide nakon reboota. upali maxtv, sačekaj sliku, ištekaj kabel i spoji laptop na taj isti lan port - ako ti internet NE radi, onda port ostaje u toj grupi do reboota.



drugo , na isti lan port možeš stavit bilo koji glupi switch i nakačit gore maxtv receivere, i to će radit dok god na taj swtich ne zakačiš nešto drugo šta nije maxtv receiver.



i još jednom - speedport nema nikakav tag na prometu koji ide van iz njega. tagovi su na ulazu.

da postoji tag na izlazu, onda bi ti mogao komotno maxtv receiver zakačit na ont i dobit sliku - a to se NE desi. ekipa koja je slagala aftermarket routere (asus, fritz) za dobit maxtv na njima je radila istu stvar, tagirala iptv vlan ID na wan port i skidala ih na lan portu kojeg su odredili da bude za maxtv. speedport radi to isto, samo dinamički.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 13:47   #32
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Hm, i da i ne,
sve zavisi kakva je pamet u pojedinom routeru,

kod uobičajenih routera (čitaj: pameti) da bi dobio Net / Internet + IpTv (MaxTv) na kraju jedinog Lan kabela onda trebaš 2 smart switcha na kojima napraviš trunk ... da bi na drugom kraju dobio obje usluge.
Bez toga, kako si i sam naveo, dobiješ jedno ili drugo.

Jedini (ali baš jedini uređaj) kod kojeg rade obje usluge na istom portu je Ubee EVW32 od A1 coax, na kraj Lan kabela staviš obični switch i sve radi.
Nemam povratni info koja je situacija kod coax Fritz - eva.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 16:18   #33
dalu
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2022
Lokacija: de|Ri
Postovi: 10
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
način rada ovih kućnih routera je da određeni lan port dinamički stavljaju u bridge grupu za internet ili bridge grupu za maxtv.

kad ti prištekaš maxtv receiver, na temelju vendor id-a i/ili mac adrese receivera, taj port se dodijeli grupi za iptv. neznam da li je potreban reboot da se port izbaci iz grupe ili to ide odmah po iskuljučivanju lan kabela - probaj. po meni ide nakon reboota. upali maxtv, sačekaj sliku, ištekaj kabel i spoji laptop na taj isti lan port - ako ti internet NE radi, onda port ostaje u toj grupi do reboota.



drugo , na isti lan port možeš stavit bilo koji glupi switch i nakačit gore maxtv receivere, i to će radit dok god na taj swtich ne zakačiš nešto drugo šta nije maxtv receiver.

To cu sada iztestirati.


Prethodno, u stavri sto sam danas napravio je ovo:
SP [LAN2] D-Link DGS-105 [LAN1]
Dlink [LAN2] Laptop

Dlink [LAN3] AndroidTV
Dlink [LAN4] MaxTV STB


I radi MaxTV, samo sto nisam upalio laptop da vidim da li mogu i laptop i MaxTV u isto vrjeme.
Znaci sada opet moram nositi STB dole, prikljuciti, da vidim da li radi, i opednet gore...


Vec sam mislio fake-ovati mac adresu Samsunga (MaxTV STB), ali jos nisam pokusao, jer nisam siguran da li je to stvarno tako da su MAX adrese STBa registrirani i ne menja nista u stvari ako je tako.

Meni je samo vazno da mogu prikljuciti STB u Njemackoj, preko Wireguard, sve drugo je ekstra.



Da DRMovani su streamovi, to je jasno. Ali ako bas hoces, ako server salje encrypted content treba slati i kljuc. Vidim da nekad ima greske vidim sto pise. AES-GCM.
Ali to mi nije cilj i necu ni s tim da se bavim.
Ja sam bio na strani enkripcije sadrzaja, imali smo web stranicu sa mnogo audio sadzrajem. I nije bilo kriptovano, pa su uzeli te mp3 opus ogg itd fajlove stavili sliku i postavili na njihov Youtube i zaradjivali s nasim trudom (nije bila Ex-Yu diaspora, neka africka). To sam hteo sprjeciti pa sam trazio mogucnost da sifriram te fajlove i desifriram u browseru. U glavnom o tom po tom. Razumjem da hoce i moraju zastiti sadrzaj. Nemam problem s tim i nije mi zao platiti za uslugu koje je dobra i svidja mi se MaxTV, samo mi se ne svidja MaxTV To Go i region lock. I ako na kraju ne bude nista od toga, neka, poksao sam i mozda cu i nesto nauciti od toga. MaxTV To Go uvjek mogu gledati i jos sam vezan ca. 1 godinu.



U ostalom sve citam sto pisete, ako nekom ne odgovorim direktno nemojte se ljutiti.
Tesko je misliti na ovakom vrucinom i sparinom. Uff. Vi ste se valjda vec navilki


Javiti cu rezultat.
dalu je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 16:56   #34
dalu
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2022
Lokacija: de|Ri
Postovi: 10
Evo rezultat:


Bas kako si napisao jp_rv, ali ne treba reset routera, dosta je pametan da skuzi sam.


Stara prica, ustekao u LAN4 u switchu, radi sve super, onda na laptopu pravim iface down, iface up, i STB prestane raditi i pise greska x-sta ja znam neka.


Znaci da je port ili MaxTV port ili Internet port ali ne sve od jednom.


Dobro, nije problem.


Vodim dva LAN kabla iz SP u APU jedan neka bude internet, drugi neka bude dediciran za MaxTV.
Sada mi samo jos fali znati da li je uposte moguce konfigurirati jedan VPN koji je kompatibilan sa tim, kada vec lokalno se radi bilo kako na APU:
Posto ima samo 3 porta fali mi jedan za konfiguraciju. Ili preko serial porta samo nemam pojma o "uci" od openwrt.
Ma mislim da nece nista biti od toga.
Prije nego sto odem iz HR konfigurirati cu APU/OpenWRT sa ddns, wireguard i ustekat 2 LAN kabla od SP Plus-a, ponjet STB u DE i igrati se.


Ubee EVW32 - nema da se kupi, barem ja ne mogu naci.


Dobro u glavnom, hvala svima na pokusaju. Svako dobro.
Ako ima neko neke ideje ili informacije, slobodno.
dalu je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 17:47   #35
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ubee EVW32 zaboravi, to je coax router i ne igra ti,
naveden je samo zbog primjera.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 17:52   #36
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
@dalu opet se dogodilo što sam ranije prokomentirao. Prvo si htio imati Speedport iza Opnsense rutera samo zbog VoIP-a, da bi sad došli do toga da bi ti u Njemačku nosio MaxTV, a tako nitko ovdje ne može dati konkretan savjet
Uglavnom, sumnjam da će to samo tako proraditi, pogotovo kad stoji iza Speedporta. I sigurno neće preko Wireguarda jer on radi L3 tunel. Čak mi ovako na prvu ne pada na pamet ni kako bi se to izvelo s OpenVPN-om u TAP modu, morao bih promozgati - trebalo bi ga držati u LAN-u da do njega može doći konekcija, pa kemijati s rutama i bridgeovima da promet od MaxTV-a šalje na drugi port na VLAN 1500, i sakriti njegov MAC u tom bridgeu da ne smota Speedporta.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 18:03   #37
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
max tv preko satelita i nosi.
a i šta to max tv ima da ti toliko treba vani?
imaš i total tv satelitsku.

ljudi imaju problema sa gledanjem maxtv-a u susjednoj sobi, ti bi to nosio u njemačku.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 18:44   #38
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
Umjesto da si olakša zivot i uzme iptv
Ima ga po njemackoj ko pljeve
dadoremix je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na