Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.05.2023., 11:26   #691
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Stavio zadnji BIOS, tek toliko da budem u toku i sad odjednom negativni curve radi na svim jezgrama sa -30.

Odmah sam ga srezao na 75W, i to mu je previše. 5250 all core, 5450 single core boost. Ne prelazi 70C (iako je limitiran na 80C jednostavno je nemoguće doć do toga uz 75W). Mislim da bi se uz malo tweakanja taj zen4 koji se u početku pržio u recenzijama na 95C dao vrtiti na onom najjadnijem stock cooleru sa 20 grama metala .

Uglavnom, zadovoljan sam platformom i sad mogu čekati zen5, matičnu već imam
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 12:49   #692
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Stavio zadnji BIOS, tek toliko da budem u toku i sad odjednom negativni curve radi na svim jezgrama sa -30.

Odmah sam ga srezao na 75W, i to mu je previše. 5250 all core, 5450 single core boost. Ne prelazi 70C (iako je limitiran na 80C jednostavno je nemoguće doć do toga uz 75W). Mislim da bi se uz malo tweakanja taj zen4 koji se u početku pržio u recenzijama na 95C dao vrtiti na onom najjadnijem stock cooleru sa 20 grama metala .

Uglavnom, zadovoljan sam platformom i sad mogu čekati zen5, matičnu već imam
Ne znam čemu ti služi kompjuter. Al ako je za igranje onda ti puno znači utegnuti memoriju.


-------------------------------------------
CO-30 all core, VSOC 1.2V, VDDIO/MC=VDD =1.4V VDDq=1.35V
neda mi se tjerat to više dok ne dođe stabilni bios s novim AGESA,
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ZenTimings_Screenshot.png‎
Views:	125
Size:	37.6 kB
ID:	26323   Click image for larger version

Name:	cachemem3safe.png‎
Views:	94
Size:	87.5 kB
ID:	26324   Click image for larger version

Name:	pp cut.jpg‎
Views:	120
Size:	62.7 kB
ID:	26325  
markecSMB je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.05.2023., 13:01   #693
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ne znam čemu ti služi kompjuter.

Al ako je za igranje onda ti puno znači utegnuti memoriju.
Za ništa pametno




Utegnuto je već, sve osim osnovnih. Svi sekundarni timinzi tipa tras,tfaw,trfc,trefi su utegnuti.

Išao sam po ovom guide-u:


Zen4 je interesantan, ispada da su mu sekundarni timinzi jednako bitni kao i cl i ostali. Dobio sam bolje rezultate na taj način, nakon što sam to namjestio sam osnovnih prvih par ostavio na defaultu. Mogu probati i njih kad će mi se dati, ali to su sve mini razlike, bottleneck je drugdje. Ovo je čisto za zabavu naštimavanje.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 13:09   #694
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Za ništa pametno




Utegnuto je već, sve osim osnovnih. Svi sekundarni timinzi tipa tras,tfaw,trfc,trefi su utegnuti.

Išao sam po ovom guide-u:


Zen4 je interesantan, ispada da su mu sekundarni timinzi jednako bitni kao i cl i ostali. Dobio sam bolje rezultate na taj način, nakon što sam to namjestio sam osnovnih prvih par ostavio na defaultu. Mogu probati i njih kad će mi se dati, ali to su sve mini razlike, bottleneck je drugdje. Ovo je čisto za zabavu naštimavanje.
Prilično dobri rezultati za memoriju koju imaš.

Ovaj video ima puno grešaka kod primarnih i sekundarnih tajminga. S ovim settinzima tjeraš i IO MC i RAM na autokorekciju. Kod benchmarka ako nema autokorekcije mogu bit dobri rezultati, a ako ECC radi onda su veliki penali u latencijama. Za ono što je meni bitno (igre) ovo ne valja, fps dropovi.

Ako te zanima (a bolje da te ne zanuima jer je jebanje majke) možeš saznati ovdje https://www.overclock.net/threads/am...hread.1800926/
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 14:06   #695
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova

Ako te zanima (a bolje da te ne zanuima jer je jebanje majke) možeš saznati ovdje https://www.overclock.net/threads/am...hread.1800926/

Uhhh, ovo izgleda kao da možeš tu provesti dva života i opet ništa ne napraviti
Imaš kakav tldr, da bar namjestim nabrzinu i izbjegnem tu autokorekciju?
Nešto tipa ovo:


"Basic DDR5 rules:

tRAS=tRCD+tRTP
tRC=tRAS+tRP
65528 is the correct tREFIab max.
WRRD = WRWR DD
RDRD DD = WTRS.
tFAW = 4x tRRDS
tRFC: Steps of 32 352,384,416,448,480,512,544,576 ^ only matters for REFIab - if 65528 is used."
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 15:36   #696
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Uhhh, ovo izgleda kao da možeš tu provesti dva života i opet ništa ne napraviti
Imaš kakav tldr, da bar namjestim nabrzinu i izbjegnem tu autokorekciju?
Nešto tipa ovo:


"Basic DDR5 rules:

tRAS=tRCD+tRTP
tRC=tRAS+tRP
65528 is the correct tREFIab max.
WRRD = WRWR DD
RDRD DD = WTRS.
tFAW = 4x tRRDS
tRFC: Steps of 32 352,384,416,448,480,512,544,576 ^ only matters for REFIab - if 65528 is used."
Prve 2 linije

Pročitaj malo https://www.overclock.net/threads/am...800926/page-80 ...nema puno za čitat.

Druga stvar pogledaj na zen timingsu tPHYRDL, treba bit isti za oba kanala.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 22:47   #697
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
I tak, dan nakon Heavy Metal Steve Gamers Nexus ASUS + AMD trilogije, Roman der8auer Hartung, inače inženjer po zanimanju, lijepo dalje nastavlja sa snimanjem Corsair Germany videa u svojem stanu/studiju tako da je sve lijepo i transparentno.

Tak jasno i u ovoj plaćenoj reklami, Švabo je uz Ryzen 9 7950X3D iskombiniral sponzoriranu ASUS ROG Strix X670E-E Gaming Wi-Fi ploču bez da je spomenul išta o potencijalnim problemima koji su već više od tjedan dana aktualni diljem Interneta.

JayzTwoCents se nakon svojeg javnog odricanja ASUS sponzorstva, naknadno nadovezal s činjenicom da su na ovaj način izgubili šesteroznamenkastu cifru u pogledu zarade, pa nije teško zaključiti da i der8auer zarađuje posebno fine svote.

EDIT:
Citiraj:
ASUS UK PR believes it is ‘legal to buy positive reviews’
Citiraj:
Now in our 14th year as an independent technology publication, KitGuru has never been more shocked than when the person responsible for PR samples and budget for the UK posted publicly on one of our channels that they believed it was legal to buy positive reviews. The same sentiment has been expressed in a previous call with several ASUS personnel – followed by confusion on their part as we tried to explain that positive messaging was something that they would do with their advertising and promotions, but that we valued editorial integrity above everything else. This was not the behaviour and mentality that we had come to believe existed in ASUS, since it started to make big waves in the motherboard sector back in the mid-1990s, so we filed it away.
Izvor: KitGuruTech
Možda ne bi bilo loše da KitGuru prvom prilikom napravi detaljnu analizu svih poveznica na relaciji ASUS PR, Intel, der8auer i Elmor obzirom da to veselo društvo vrijedno surađuje već više od desetljeća, posebice Švabo i Šveđanin. Jon Elmor Sandström kao bivši ASUS ROG R&D inženjer dan-danas zajedno s der8auerom aktivno sudjeluje u svemu što je pod dirigenCkom palicom Intela, jer ipak su tu započeli svoje sponzorirane XOC karijere (1 - 2 - 3) i po svemu sudeći (poslovno) prijateljstvo im je praktički neraskidivo. der8auer na svojem YouTube kanalu uredno reklamira ("recenzira") ElmorLabs proizvode, ponajviše zbog činjenice da obojica baš kao i u ASUS slučaju, sudjeluju na razvoju, pa nije loše odraditi i malo usputne samopromocije, dok der8auerov Thermal Grizzly nudi i Elmorove proizvode tako da je na kraju čist račun i duga HWBOT ljubav.

Naravno puka je slučajnost činjenica da je der8auer HWBOT CEO i da je HWBOT (između ostalog) sponzoriran od strane Intela, ASUSa i Corsaira - istih onih firmi kojima Švabo često ide u spontane posjete i čije proizvode reklamira ("recenzira") u svojem stanu/studiju. Nema apsolutno nikakvog sukoba interesa. Nikakvog. Za razliku od Intel sponzorstva, Švabo i Šveđanin nemaju službenu poveznicu s AMD-om, ali u tu svrhu na scenu onda stupa ASUS kao zajednički nazivnik, jer AMD više nije baš takav šrot, pa se i za njihove platforme moraju razvijati ASUS ploče, a tko drugi i bolji, nego provjereni tim njemačko-švedskih nepristranih stručLJaka, koji se kasnije, a posebice der8auer prave Englezi kad se te iste ploče nađu u središtu skurenih AM5 3D procesora. der8auerova taktika je uvijek ista, pa po uzoru na duhansku i naftnu industriju, Švabo kao svjetski priznati XOC inženjer pomoću provjerene astroturfing metode bez ikakvih problema uvijek točno i precizno pronalazi AMD kao glavni uzrok svih AMD problema.

Citiraj:
Astroturfing is the practice of hiding the sponsors of a message or organization to make it appear as though it originates from and is supported by grassroots participants. It is a practice intended to give the statements or organizations credibility by withholding information about the source's financial backers. These groups typically present themselves as serving the public interest, while actually working on behalf of a corporate sponsor. Front groups may resist legislation and scientific consensus that is damaging to the sponsor's business by emphasizing minority viewpoints, instilling doubt and publishing counterclaims by corporate-sponsored experts.
Nije dugo trebalo da Švabo snimi svoj "objektivni tehnički osvrt" u kojem se primarno opet dotiče lažljivog AMD-a uz tek usputno više reda-radi spominjanje Intela i aktualne ASUS situacije, tako da se stvori dojam da der8auer baš kao i GN uvijek ima u interesu krajnje kupce. Tak jasno, višegodišnje Intel + ASUS sponzorstvo se ne spominje, jer nije u tome poanta, a i nije pristojno o tome pričati u ova teška vremena kad nas AMD laže na svakom koraku i za razliku od Intela općenito rade sve što mogu da sjebu krajnje kupce. I dok se referencira na Gamers Nexus ASUS + AMD trilogiju, Švabo zaboravlja da je u tom istom GN materijalu službena AMD izjava da se uvažavaju ama baš sve RMA procedure - RAM EXPO, CPU OC i cooler. Jebiga, lakše je ovak otkrivati toplu vodu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 14.05.2023. u 21:58.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.05.2023., 10:05   #698
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Samo se potvrđuje ono što tvrdim više od desetljeća: Asus support su hrpa debila.

A ja sam još veći što sam u trenutku slabosti (čitaj: cijena je bila dobra ) opet kupio Asus.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2023., 12:01   #699
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Nažalost ASUS je jednostavno prevelika firma i ne dira ih 5%, ali ove fore koje plaćenik der8auer izvodi posljednjih nekoliko godina su već žešće pizdarije, dok sam sebi ne smjesti pušku do kraja i izgubi kompletan kredibilitet ili barem ono malo kaj mu ostane. ASUS, ASRock i ASMedia su ionak dio Pegatrona koji je pak nastao kao spin-off orginalne ASUSTek garniture, ali eto ni to očito nije dosta, pa se na sve moguće načine cigane, a krivi su tak jasno krajnji korisnici, AMD i općenito zdravi razum.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.05.2023., 21:04   #700
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,159
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Uhhh, ovo izgleda kao da možeš tu provesti dva života i opet ništa ne napraviti
Imaš kakav tldr, da bar namjestim nabrzinu i izbjegnem tu autokorekciju?
TLDR: drži se Buildzoidovih postavki dok ne budemo znali točne formule za računanje tajminga. Čitao sam malo taj thread i pretvorili su ga u ezoteriju gdje se ne zna tko pije tko plaća. Odvrti si Shadow of the Tomb Raider na 720p i low da budeš cpu bound i usporedi XMP/EXPO vs Buildzoid. Ako su ti bolji min, avg i 95% sa Buildzoidovim postavkama, koga briga ako i ima korekcije.

Ili idi protiv vjetrenjače, pa biraj jedan od 5 načina za računati tRAS
Krenuo sam radit kalkulator po tom kaotičnom infu, pa slobodno škicni.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2023., 23:02   #701
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Radi dalekoooo bolje nego deafult po svim aida testovima, a i HU je imao test tih postavki cl30 ako se ne varam isto se pokazalo super.. ja se ne namjeravam zezati vise s tim
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 11:09   #702
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
der8auer si je dal truda u posljednjem "tehničkom osvrtu", samo da ga onda ASUS zajebe i napravi točno kaj je AMD službeno izjavi za GN - garancija pokriva sve.
Citiraj:
ASUS responds to AM5 BIOS controversy: Warranty covers Beta fixes, EXPO presets
Citiraj:
In a statement that went out via email and press release (opens in new tab), ASUS affirms that, despite repeated claims elsewhere last week, its AM5 motherboard warranty covers not only recent BIOS updates to Ryzen 7000 boards designed to fix voltage issues that led to chip and/or board failures for some users, but also all AMD EXPO, Intel XMP, and (Asus' proprietary) DOCP memory presets. It also stated that all recent BIOS updates follow AMD's voltage guidelines for Ryzen 7000 CPUs. In a clear effort to save face after being called out by multiple high-profile sites and YouTube channels, ASUS' statement, included below, promises coverage above and beyond what is typical of most motherboard coverage, after which the company lists phone numbers and links for US, UK, Australian and EU support for those experiencing issues.
Citiraj:
We would like to reassure our customers that both beta and fully validated BIOS updates for ASUS AM5 motherboards are covered by the original manufacturer's warranty.
We would also like to confirm the following points:
  • The ASUS AM5 motherboard warranty also covers all AMD EXPO, Intel XMP, and DOCP memory configurations.
  • All recent BIOS updates follow the latest AMD voltage guidelines for AMD Ryzen 7000 series processors.
Furthermore, we would like to reiterate our commitment to supporting the AMD AM5 platform and our customers.
Izvor: Tom's Hardware
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 20:52   #703
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Danas izašla nova agesa.

Istjunirao sam malo dodatno memoriju.

VDDIO=VDDQ=1.35V VDD=1.435V, VSOC 1.2V flck=2200MHz

Stabilno
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	283636.png‎
Views:	136
Size:	38.4 kB
ID:	26338  
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 21:29   #704
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
O da, ima bios i za moju vidim..
Neka ga , ne diram za sada nista, komp radi samo tako, nema žurbe
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 05:51   #705
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
O da, ima bios i za moju vidim..
Neka ga , ne diram za sada nista, komp radi samo tako, nema žurbe
Ja bi na tvom mjestu stavio. Vidiš da su nesposobni (AMD) ono najjednostavnije što možeš napravit, a to je zaštita zasrat.
Ono u assembleru je to par linija koda, cmp i jmp....strašno.

Nisam imao nikakvu regresiju performansi, a mislio sam da će uškropit procesor, čak mi se čini da sam možda dobio nešto sitno.
----------------------------------------------------------------------------------
Prvo testiram memoriju, a nakon toga ću procesor. S -25CO all core mi je stabilan, s time testiram memoriju.

Ono što sam skužio je da je s soc 1.2V u odnosu na što mi baci default za moj kit (1.3V) potrošnja u idlu 20W u odnosu na 30W.

Tih 10W ekstra utječe na ponašanje procesora jer je uvjek tu i grije iznutra, pa se i procesora manje clocka. A kako je fclk usko grlo, uopće nema smisla vrtit više memoriju od 6000MT/s jer nema benefita.
Cilj mi je imat u loadu ispod 250W primarno u igrama.

Ono što me živcira na cijeloj platformi da ženin kompjuter/server na prastarom i5 6600k s 16GB ddr4 xmp 3000MT/s i undervolt 50mV offset troši u idlu 50W, a ovo oko 80W na zidu. Ja imam titanium napajanje, žena gold.
To je sve zbog čiplet dizajna (štednja) i zbog toga što AMD očigledno koristi APU za memorijski kontroler + što se ciganio i napravio taj IO u 6nm. Taj APU u idle trošu ono 6x više snage nego CCD.

S 7800x3d sam jako zadovoljan, tako da ovo više manje istjunirano (stock+CO) na 6000MT/s gear 1, je ekvivalent i9 13900k/ks na 6Ghz na 8000+MT/s gear 2 u igrama, pritom troši 2+ X manje snage.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 08:23   #706
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Još uvijek nam nisi rekel zbog čega ti je ta prokleta idle potrošnja toliko bitna, a isto tak sam ti u nekoliko navrata napomenul da isključiš iGPU koji je na I/O jezgri (nikakvo APU korištenje i popratne teorije zavjere), pa budeš ušparal tih par toliko bitnih Watta.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Iskreno, ne znam kaj imaju za riješiti, CPU jezgre se kompletno gase kad se ne koriste zajedno s pripadajućim cacheom, dok I/O SoC jezgra ima potrošnju kakvu ima.
Citiraj:
With Ryzen 7000 "Raphael," AMD is taking a giant leap toward improving the power characteristics of the cIOD, by building it on the new 6nm TSMC node. This was needed mainly because the cIOD now packs an RDNA2 iGPU, besides the higher bandwidth switching fabric of the DDR5 and PCIe Gen 5 interfaces also warranting the change. The 12nm previous-gen cIOD TDP was already estimated to be up to 15W. The new 6nm cIOD packs a dual-channel DDR5 memory controller with native support for DDR5-5200; a PCI-Express 5.0 x28 root-complex; a USB 3.2 controller with support for 20Gbps 2x2 ports, USB-C, and DisplayPort passthrough from the iGPU. The Radeon 610 iGPU is based on the RDNA2 graphics architecture, and packs just two Compute Units, which work out to 128 stream processors. The Display CoreNext (DCN) and Video CoreNext (VCN) components are of modern design. The VCN offers hardware-accelerated AV1 and H.265 decode, as well as hardware-accelerated H.265 encode.
I/O jezgru taman da i stave na još manji proizvodni proces, ne skaliraju toliko dobro ko ostatak (bitnijih) dijelova i to se zna od samog početka.
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
O da, ima bios i za moju vidim..
Neka ga , ne diram za sada nista, komp radi samo tako, nema žurbe
I to je poanta, posebice dokle god ti sve radi kak spada, nema logike da se zamaraš s beta BIOS-ima. Kod mene je još uvijek AGESA 1.0.0.4 BIOS i ne pada mi na pamet isprobavati razne kerefeke.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 17.05.2023. u 08:29.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 11:34   #707
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Ma AMD je kriv za sve, od toga da postoje kao firma sa šrot proizvodima, do toga da se od samog početka MBO društvo ne pridržava AMD-ovih preporuka, tako da što prije AMD propadne - tim bolje.
Citiraj:
Besides ASUS, Gigabyte also ignores AMD’s proposed solution and applies higher SoC voltages by creating these voltages on the motherboard VRMs different from the visible BIOS settings. With the new BIOS claimed to limit Vcore_SOC to 1.3V this is not the case.

The difference is 0.056V, with Vcore_SOC exceeding 1.36V! Therefore, it remains unclear where the correction promised by GBT in the F10d changelog can be found. Therefore, ASUS is not the only manufacturer that “tricks” with the Vcore_SOC voltage.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 13:16   #708
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,159
Za ovu generaciju sam se odlučio za Asrock jer mi je Asus dojadio nakon 5 godina, a i čini se lošiji u low-endu. I onda još sva ta sranja sa overvoltanjem... Što se BIOS-a tiče, meni vrag nikad ne da mira i uvijek mora biti zadnji na ploči, nekad i modificiran

Vidim da za moju "jeftinjaru" još nema novog. :'(
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 13:26   #709
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Znalo se da proizvodjaci pod normalno debelo overvoltaju, a sigurno su znali i da su im X3D procesori dosta fragilni i osjetljivi na visok napon.

Reci da nisu mogli nista poduzeti i ranije je nebuloza...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 13:36   #710
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Istina i unatrag posljednjih pet godina otkad je Zen na tržištu, SoC je uvijek preporučen na 1.0V i 1.1V kao sigurno, a na koju foru su došli do 1.3V, 1.4V i više, kad nema potrebe za XMP, DOCP i EXPO - znaju samo oni, jer i dalje rade po svom kak ih volja.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 16:05   #711
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Istina i unatrag posljednjih pet godina otkad je Zen na tržištu, SoC je uvijek preporučen na 1.0V i 1.1V kao sigurno, a na koju foru su došli do 1.3V, 1.4V i više, kad nema potrebe za XMP, DOCP i EXPO - znaju samo oni, jer i dalje rade po svom kak ih volja.
Ali to je AMD mogao bez problema regulirat samo se cekalo da pocnu procesori crkavat...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 17:10   #712
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ja ne želim da AMD brani, želim da im da jasnu preporuku šta je default i koje su opcije i da proizvođači se brinu da proizvodi rade kako treba ili i bolje. Ako ne poštuju preporuke neka se pobrinu da znaju šta rade.
Ovo je čisto fuš s kojim AMD nema veze, i zbog kojeg buduća ograničenja koja prizeljkujete će samo ograničiti kreativnost onih koji se potrude napraviti dobar proizvod.
Radije bih konkurenciju, nego sveti brand i limite..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 17:44   #713
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Ma lagano se vrtimo u krug, jer AMD sigurno nije čekal da procesori počnu krepavati, pa da zauzda MBO ekipu koja nepotrebno fila sulude napone. Evo sad i kad imaju ograničenja, opet ih se ne pridržavaju i može se AMD slikati.
Citiraj:
  • The culprit was excessive voltage enabled by AIBs to give their boards an advantage among enthusiasts.

  • In the aftermath, AMD issued a guideline recommending all its board partners limit the CPU voltage to 1.3v.

  • Most vendors initially conformed to this, but some are rolling back to the initial state.
ASUS od prvog trena pokušava svaliti krivnju na AMD, dok im GN crno na bijelo daje dokaze da nije do AMD-a, pa ASUS kroz der8auera želi svima dati do znanja kak AMD ne priznaje garancije, dok opet GN daje dokaze da AMD prizna sve. Nažalost cijela situacija podsjeća na onu otprije skoro 20 godina kad je AMD zahvaljujući Athlon64 i Opteron modelima, također nudil bolje proizvode u odnosu na Intel, dok su istovremeno uzimali sve veći dio tržišnog segmenta. Intel se u to vrijeme dosjetil odlične strategije tako da su OEM društvu plaćali milijarde (1 - 2) samo da u svoju ponudu ne stave konkurentni AMD.

Nakon dolaska Zen arhitekture u Intelu su još jednom odlučili primjeniti provjerenu taktiku, pa smo imali sve od zalijepljenih procesora, CTS stručLJaka (koji su nastali samo da skrenu pažnju s Intelovih Spectre i Meltdown) i financijskih paketa do unaprijed plaćenih "recenzija" u Principled Technologies režiji (1 - 2 - 3) i sadašnjih der8auer "tehničkih osvrta" u kojima se fokus stavlja na lažljivi šrot AMD, mada su pizdarije s nepotrebnim naponima itekako poznate proizvođačima matičnih ploča. I sad kad opet rade istu stvar, e sad je šok i vjeverica, a u pozadini priče baš kao i prije skoro 20 godina - opet ide plaćena (Intel) propaganda zakamuflirana kao objektivne recenzije, popratna testiranja i nesebična razmišljanja koja su tu prvenstveno, jer brinu o krajnjim korisnicima. Tragikomedija uzduž i poprijeko, a AMD-u je stvarno bolje da propadne prvom prilikom, jer i kad imaju nekaj kaj valja, onda se opet sve živo u pozadini posloži, tako da ispadnu šrot firma.

#kupujmoIntel
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 17.05.2023. u 22:49.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 20:47   #714
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Nemoj mi rec da stvarno mislis da AMD nema metoda kojima bi ih prisilio da se pridrzavaju njihovih pravila? Pocevsi od softwaresko/hardwareskih do pravnih...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 20:58   #715
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Probala je NVIDIA s EVGA
Zar stvarno mislite da je to nacin? "HW totalitarizam" na najjace?

Da se mene pita, ja bi im dao i više slobode, da se odvoji žito od kukolja, da vidimo tko zna raditi dobre stvari, a tko fuša
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 21:33   #716
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Nemoj mi rec da stvarno mislis da AMD nema metoda kojima bi ih prisilio da se pridrzavaju njihovih pravila? Pocevsi od softwaresko/hardwareskih do pravnih...
Imaju metoda, ali mogu se slikati kad ovi i dalje unatoč i usprkos svemu kaj im AMD nametne - rade po svom. Primjera radi, ima i auto-industrija kojekakvih načina i rješenja da se ne desi opoziv milijuna automobila zbog greške dobavljača određene komponente uz sve moguće detaljne specifikacije i tolerancije, pa opet svako malo neki opoziv popularne marke uz potencijalno smrtonosne posljedice. Isto tak postoje pravni mehanizmi za spomenutu auto-industriju, pa su opet svi živi varali na testovima emisija štetnih plinova, platili smiješne kazne i nastavili dalje kao da ništa nije bilo. Tak da sve je to lijepo i krasno, može AMD svakakve mehanizme upogoniti, samo da bi opet proizvođači matičnih ploča radili kak ih volja. Začarani krug. ASUS je svojevremeno uspjel sjebati 2.000$ vrijednu Dominus Extreme seriju (također der8auer suradnja) za 3.000$ Intel W-3175X i nije ih bilo briga da kupci imaju mrtvu plaformu, jer su kasnije ama baš sve ploče krepale, dok se W-3175X modela više i ne sjećaju. Tak da su Intel, AMD i nVidia prepušteni na milost i nemilost žešćeg fušeraja, jer bez tih proizvođača nemaju potrebne platforme i koliko god trenirali strogoću - to nažalost ide samo do određene mjere.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 17.05.2023. u 22:17.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 23:39   #717
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Drugim rijecima ne vjerujes da je u AMD-ovoj moci prisiliti ih da se drze pravila? Ne slazem se..
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2023., 00:06   #718
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
OK, budemo vidjeli daljnji rasplet situacije, jer imamo i u svakodnevnom životu primjera gdje se netko ne može prisiliti da se drži pravila, a kamoli da AMD može doći na kraj s ovima kojima je pod normalno raditi po svojem.

Nažalost za AMD, a bome i Intel, jer si ne mogu priuštiti da jednostavno izbace npr. ASUS iz svih aktivnosti razvoja postojećih i novih platformi, te općenito kao partnera, mada bi najveću štetu snosil ASUS i to bi im bila prava lekcija.

Ko zna, možda se nakon svih ovih blamaža stvarno i počinju pridržavati preporučenih specifikacija i popratnih pravila ponašanja prilikom izrade proizvoda koji pak utječu na rad ostalih komponenti.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2023., 20:56   #719
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2023., 21:03   #720
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
IMO ovo GN svrstava u jedine prave istraživačke jubito novinare ovakve tematike. Moguće ih ima još i meni nisu poznati...
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na