Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2022., 07:53   #271
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Citiraj:
Autor njuskalo Pregled postova
Pošto si u tome, mene zanima kak je moguće da u stanu imam limitator 15A, a kolko sam vidio po HEP stranicama najmanje što se spominje je 20A?

Ako ja želim da mi daju 20A jel se to smatra povećanjem zakupljene snage koju moram platit? Režije nisu na meni pa me HEP odkantava s pitanjima, tek ako skužim da se to može relativno jednostavno/jeftino riješit ću se ić zapravo bavit time...

Zgrada je relativno nova (cca 2005.) i svi osigurači su 16A tako da ako upalim pećnicu, perilicu i još neki potrošač redovito izbacuje limitator pa me to živcira.

Thx
Ako je vjerovati da je stvarno tako,kod tebe je priključak od nepunih 3,5kW. Ako nije tvoj stan,nek gazda provjeri u hepu snagu. Vrlo lako možeš na 7,36 tj na 32A besplatno ako je to star priključak. Treba provjeriti kolik je priključak kupljen pa dalje.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2022., 22:18   #272
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Imaš li neki link za to besplatno povećanje? Da vidim detalje.
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2022., 09:01   #273
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Nije to besplatno povećanje niti postoji link za to. Treba provjeriti koliku snagu ima zakupljenu konkretni priključak i poklapa li se sa stvarnim stanjem na terenu. Susjed je imao limitator 20A tj 4,6kW i kad je pitao sta se može,provjerili su mu snagu i rekli da ima ugovoreno 4,6 a zakupljeno 7,3 i samim time su mu "besplatno" stavili jači limitator od 32A. Ne mora značiti da je kod vas tako zato sam i rekao da provjerite u elektri hepu ili gdje već.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 09:07   #274
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
To misliš - da ima pogrešno stavljen limitator.

Samo kako može biti ugovoreno drugačije od zakupljenog?

Znam da se povećanje plaća. Platio i ja nedavno od 4,6 na 7,32


EDIT: Da odgovorim na svoje pitanje - može se imati ako se ugovori veća snaga (potpiše ugovor, plati harač), ali se ne pošalje zahtjev za početak korištenja mreže. Radi toga su me zvali iz elektre jer sam taj korak preskočio jer mi se činio nepotrebnim

Zadnje izmijenjeno od: the.elles.d. 19.11.2022. u 09:14.
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2022., 09:16   #275
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Kod mene je isto u stanu bio 25A limitator koji je prozujao. Došao čovjek iz HEP-a, kaže provjerit će malo papire i stavio 32A limitator...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 07:55   #276
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Praktički,ajmo reć stari stan,imaš zakupljeno štajaznam 9,2kW i u devedesetima je bila priča kao metni limitator i bit će ti jeftinija struja. U ta vremena si kupio neku snagu al limitatore nisu stavljali iako su mogli i trebali. To s jeftinijom strujom je čak i bilo tako neko vrijeme al su to navodno ukinuli,tebi je limitator ostao a cijena se vratila di je bila. Skupilo se potrošača,limitator pada sve češće bla bla... I onda provjeriš, zakupljeno 9,2 a limitiran si na 5,75 i onda za badava limitaror od 25A zamjeniš s 40A. Ovo je ko neki šablon bio. Nije tako kod svakoga bilo al česta je pojava.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 10:34   #277
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
To je to što je u mene bilo, ko fol jeftnije.

A sad kad smo kod tog, ja imam 3x25A ja bi iskreno radije ima 1x50, jeli se može tako nešto dogovorit sa njima, vec sam ja to pitao tete na salteru al one nemaju pojma.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 11:38   #278
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Iz više razloga je pametnije 3x (trofazno) nego 1x ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 13:11   #279
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Ako je vjerovati da je stvarno tako,kod tebe je priključak od nepunih 3,5kW. Ako nije tvoj stan,nek gazda provjeri u hepu snagu. Vrlo lako možeš na 7,36 tj na 32A besplatno ako je to star priključak. Treba provjeriti kolik je priključak kupljen pa dalje.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
Ofc da je zakupljena snaga 3.3 kW, znači investitor štedio maksimalno i ugovorio s HEP-om najslabiji mogući priključak
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 14:28   #280
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor the.elles.d Pregled postova
To misliš - da ima pogrešno stavljen limitator.

Samo kako može biti ugovoreno drugačije od zakupljenog?

Znam da se povećanje plaća. Platio i ja nedavno od 4,6 na 7,32


EDIT: Da odgovorim na svoje pitanje - može se imati ako se ugovori veća snaga (potpiše ugovor, plati harač), ali se ne pošalje zahtjev za početak korištenja mreže. Radi toga su me zvali iz elektre jer sam taj korak preskočio jer mi se činio nepotrebnim

Koliko te izašla ta igrarija?

tnx
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.11.2022., 14:36   #281
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
(7,32-4,6)*1700 (Zagreb)=4624*PDV=5780.
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 20:14   #282
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
To je to što je u mene bilo, ko fol jeftnije.

A sad kad smo kod tog, ja imam 3x25A ja bi iskreno radije ima 1x50, jeli se može tako nešto dogovorit sa njima, vec sam ja to pitao tete na salteru al one nemaju pojma.
Ne vidim zašto bi sa 17kW trofazno išao na 11kW monofazno. Da ne govorim da bi bacio 6x1700kn u vjetar... Ako ti padaju limitatori,izmjeri terete i rastereti onoga koji najviše vuče. To je nepunih 6kW po fazi a kako su limitatori zapravo tromi osigurači,opet ne vjerujem da ti padaju jer mogu dosta pretrpit neki kraći period prije nego padnu....

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 20:36   #283
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Tu piše koliko struje preko nazivne i koliko dugo limitator pušta.

https://www.hep.hr/ods/UserDocsImage...Llimitator.pdf
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 09:29   #284
suba
Vozi katru :))
Moj komp
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 161
Ja u stanu imam tri faze i limitator 10A na svakoj. Naravno, s novom pećnicom, to znači da ni ona sama na toj jednoj fazi ne može raditi.
Zvao sam HEP, pa čekam već tjednima da se netko udostoji pojaviti i riješiti problem. Uopće me nisu utješile ove cifre koje se spominju ovdje
suba je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 09:55   #285
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Pitao sam i ja HEP da mi dignu limitator, ali to je sve tako spor proces da sam na kraju trazio preko veze...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 06.12.2022. u 20:28.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:32   #286
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
nadji rodjaka prijatelja nekoga koga znas da radi u hepu, da prokopa papire, da vidi koliko je placen prikljucak. Meni su tete na salteru rekle da je 1x25A a zapravo je placeno bilo 3x25A

Nacuo sam navodno, ako je prikljucak kupljen prije 85. da nemaju papire, pa po defautu daju 17.5kw.

Sto se tice "tip ne stavlja plombe" to i je poatna plobme ne može je on stavit to stavlja elektra i mislim čak da ima neka kazna u igri ako te "otrkiju"
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:38   #287
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Bila je plomba pa ju je skinuo? To ti je kazna ako te prokuže
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:38   #288
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Ako se ide mimo HEP-a, čemu onda stavljati limitator?
Nije da ne može bez njega
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 12:38   #289
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
...brisati
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 06.12.2022. u 20:26.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 08:02   #290
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Limitator se ne digne/diže. Ako ga imaš,imaš ga. Snaga je definirana prilikom kupnje priključka i tolika bi morala tj. trebala bit. Neću sad na šemu reko mi je lik da se može,susjed je uspio bla bla ili mi u njemačkoj to drugačije riješavamo..
Mreže su ionako u banani a kamoli kakve bi bile kad bi svatko imao "flat".
Balkanski sindrom ne dozvoljava da imamo koliko smo platili,uvijek treba bit više i onda nam je ego veći a pišo i dalje mali al tanak. Koliko kW kupljenih, u toj protuvrijednosti ide limitator/limitatori. Simple as that. Pisao sam već o tome al džabe. Izgleda da samo mi balkanci imamo nešto protiv bilo kakvog ograničenja ili količine za kojeg smo mi odredili količinu i platili je. Btj,ako kupim mesni i kiflu dođem doma jesti, dao bi sve da pojedem dva mesna i tri kifle. Ne mere. Kupio sam jedan i jednu kiflu i toliko mogu pojest. Znam da uvijek ima toga da netko kupi 2 kubika šljunka za betoniranje i dobije toliko a nekome opet kumov susjed šta si ga pustio na tehničkom a golfom dvojkom i lošim eko testom iskrca tebi 3 ipo "dobre ruke" za cijenu 2 al stvari stoje sa strujom tako da vrijedi šema koliko para toliko muzike tj. bar bi trebalo. Počelo se je mravljim koracima putem daljinskog očitanja pratit terete i ako imaš štajaznam 4kW kupljeno a vučeš 8,ide ti kontrola i ograničavanje brojila jer jasno je da "kradeš" struju. Imaš po zakonu limitator al zapravo si stavio jačeg (ili ti ili neki lik šta se konta u struju) ili ga uopće nemaš jer si ga skinuo. I kaznu možeš popit itd... Ima još uvijek slučajeva gdje limitatora fizički nema,vuče se koliko se vuče i ograničenja nema zadnjih 20 godina. Onda ljudi kad dobiju limitator (jer ih po zakonu ide) budu ljuti i seru a nisu "zahvalni" što ih svo ovo vrijeme nisu imali i imali su "besplatno" snage koliko su htjeli. Ponavljam,i veća sranja se daju izvest kako vidite po medijima i televiziji ali trebala bi šema bit kako sam reko evo sad po tko zna koji put.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 08:54   #291
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Ja doma nemam limitator, struja je trofazna, kuća građena 86. godine i brojilo unutar kuće.
Kakav limitator mogu očekivati jednog dana kad krenem sa solarima, brojilo izmjestim van,..?
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 09:50   #292
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Tzv. sklopka ti je limitator.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 11:43   #293
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Limitator se ne digne/diže. Ako ga imaš,imaš ga. Snaga je definirana prilikom kupnje priključka i tolika bi morala tj. trebala bit. Neću sad na šemu reko mi je lik da se može,susjed je uspio bla bla ili mi u njemačkoj to drugačije riješavamo..
Ne diže se limitatorom, limitator se mijenja. Snaga se diže i redefinira sa novom elektroenergetskom suglasnosti koja se plaća. Platiš, oni ti dodju, dignu zakupljenu snagu sa novim limitatorom i to je to.

Dali su neki dobili nizu snagu a definirana im bila veća pitaj vraga. Isto tako masa starih stanova nema limitatorom. No onaj tko ima ako sumnja da je plaćeno više može provjeriti i možda dobiti novi limitator.

Onaj tko ga ima i preslab mu je, s obzirom da se plaća jednokratno naspram cijene stana to su relativno mali iznosi...

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 12:33   #294
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Citiraj:
Autor mamikulcic Pregled postova
Ja doma nemam limitator, struja je trofazna, kuća građena 86. godine i brojilo unutar kuće.
Kakav limitator mogu očekivati jednog dana kad krenem sa solarima, brojilo izmjestim van,..?
Vjv 3x20A uz pretpostavku da imaš zakupljeno 13,8kW. Valja provjeriti koliko stvarno imaš. Moguće je čak i da imaš trofazno brojilo a u biti monofazni priključak. Svega sam se nagledao...

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 20:39   #295
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Zapravo bilo je prije ograničenje snage preko pancer osigurača od 35A. Hep bi trebao imati za svaki priključak EE suglasnost, one koji nisu je imali u trnutku priključenja (stari priključci su dobili retroaktivno suglasnost, tako da se uvjek može provjerit zakupljena snaga)

Trofazno brojilo a monofazni priključak, stavili brojilo koje su imali na lageru.
Nije čudno da neko ima manje limitatore nego u suglasnosti, stavili hepovci limitatore koje su imali na lageru, glavno da im plombe pašu.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 23:00   #296
suba
Vozi katru :))
Moj komp
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 161
Možda sam zaboravio guglat (ili se baš jako slabo kužim u ovu tematiku), ali nisam uspio baš naći jednostavno objašnjeno pronaći 'razrede' snage i limitatora.
Po ovome linku https://www.elteh.net/el-instalacije...imitatora.html ja bi trebao imati minimalno 11,04kW, a za to je u tablici naveden limitator od 16A.
Kako se onda došlo do mojih 10A po fazi?

Imam vremena dok se itko iz HEP-a javi i dođe riješiti moj problem, ali da ne izgorim od iščekivanja pokušavam ovako saznati šta mogu očekivat
suba je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2022., 08:01   #297
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Uh. Da riješimo najprije matematiku. 16Ax3=48A 48Ax230V=11040W ilitiga 11kW.
Kako rekosmo, u "ono vrijeme" ili nisu imali 16A limitatore pa su stavili šta su imali ili je netko tvoj ugovorio manje da budu manji računi pa si završio na 3x10A a to je nepunih 7kW. Može svašta bit a to treba pogledat u kristalnu kuglu. Ovdje točan odgovor nećeš naći dok ti elektra ne javi šta je točno na stvari. Možda ti na kraju izađe monofazni priključak.


Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 13:26   #298
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
zna li tko ovdje od prisutnih elektrotehničara kako iscrtati jednopolne sheme? npr. dođem u kućanstvo, neko, ili poslovni prostor, slikam RO (ili više njih) i sada kako da dobijem neku jednopolnu shemu od toga? koji softver koristiti za to? npr. ne znam - FID sklopka 30 mA, iza 10-ak automatskih B osigurača od 10 i 16 A i kako sada to nacrtati / koliko je to zeznuto?


na ovo mislim: https://dokumen.tips/documents/jedno...00.html?page=1
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 15:00   #299
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Bilo koji CAD program ili Eplan.

Ali ne vidim smisao crtanja jednopolne kad ne znas kvadrature ni di koja zica ide, pogotovo ako u ormaru imas neku opremu (aktore) za npr. Pametnu kucu.

Zato je uvijek obrnut proces, prvo netko isprojektira (nacrta) pa se tek onda ide u izvodenje.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2023., 20:51   #300
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Imam po ugovoru 7,36kW i pise OSO 32A. u pitanju je kuća koja je bila nezakonito sagrađena 90tih i legalizirana je naknadno.
U tjedan dana je dva puta izgorio "pancer". to je rastalni uložak prije brojila od 25A.

Tu bi trebao biti barem od 32A? I ispada da, ne pitajte puno , imam u kutiji osigurača fid na dolazu, uopće nema "glavnog" osigurača .

Kako sad to pametno riješiti ? 35A pancer i 32A (tip B ?) u kutiju osigurača ?


Nedavno su mijenjali brojilo, nitko ništa nije reagirao... pa ne bi imao posla s HEPom ako baš ne moram
strikoo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na