Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.11.2020., 13:40   #1
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Home Assistant

Službene stranice: https://www.home-assistant.io/


Home Assistant Yellow: https://www.crowdsupply.com/nabu-cas...sistant-yellow





https://www.youtube.com/c/DrZzs
https://www.youtube.com/channel/UC2g...YfqoXA5xbyGXtQ
https://www.youtube.com/c/BeardedTinker


Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Otvaram temu posto koliko vidim u ovom pdf ju nemamo.


Za početak mozete staviti svoje setupe, ja sam tek počeo, sad cekam hardware u vidu senzora da to sve skupa dobije glavu i rep

__________________


Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 15.06.2022. u 14:00.
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 14:12   #2
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Meni je taj HA kompliciran do bola, za sad imam većinu senzora, žarulja i prekidača od Xiaomi ekosistema ali naručeno je par Alexa gadgeta i kamere su u dolasku koje će ići preko BlueIris pa gledam da sve to ukomponiram.

Probao sam HA, Domoticz i openHAB, sve mi izgleda nepotrebno komplicirano.
Čak razmišljam o Hubitat Elevationu ako bude podržavao ovo što je meni potrebno...
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220

Zadnje izmijenjeno od: VandaL.pr!. 13.11.2020. u 14:35.
VandaL.pr! je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.11.2020., 14:34   #3
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
HA je u usporedbi sa OpenHAB jednostavan, jako puno su napravili u zadnjih godinu i pola po pitanju integracija tako da se danas gotovo uopce ne mora koristiti YAML.
Meni je config YAML kod pao sa nekih 2000 linija koda na 350 (nedavno sam procistio sve, prebacio rucne konfige na integracije).

Kod mene je kombinacija HA + mqtt + zigbee2mqtt + nodeRED + nabucassa za integraciju sa Alexom

Može i jednostavnije, ali sam htio apsolutno sve imati preko lokalne mreže bez potrebe za internet konekcijom(osim Alexe naravno)
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 15:50   #4
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Kod mene je kombinacija HA + mqtt + zigbee2mqtt + nodeRED + nabucassa za integraciju sa Alexom

Može i jednostavnije, ali sam htio apsolutno sve imati preko lokalne mreže bez potrebe za internet konekcijom(osim Alexe naravno)

Slobodno se raspisi malo vise - kod mene je trenutno Alexa + compatible devices. Ali bi htio imat sve to bez interneta, i kolko vidim moguce je ako spicim Tasmota firmware na Sonoffe i slicne preinake... Then again, dobro je i iz vrazje matere moc alexom shutdownat sva svjetla u kuci i ugasit grijanje Slatke brige...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 15:58   #5
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
@Vandal
Da, Hass je na prvu malo kompliciran u odnosu na npr Xiaomi ekosistem, ali kao sto je Rain rekao, dosta se to poboljsalo u zadnje vrijeme.


Kad nakon par sati provedenih na tutovima shvatis koje su sve mogućnosti, onda shvatis koliko su npr Xiaomi rijesenja zapravo smijesna i ograničavajuća.


@Rain, da slobodno nam malo detaljinije opisi svoj sutav, sto hardverski sto softwerski
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 19:43   #6
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Kod mene:
Baza svega je HA, vrti se na Rpi3.
Integracije koje koristim su :
Unifi Ubiquity za tracking tko je doma
MQTT
Homebrigde za Siri
Broadlink za RM3 mini IR odasiljac
Accuweather
Waze

Uz to dodatno se vrti zigbee2mqtt za sve Zigbee uredjaje te Node-RED za automatizacije.

Od hardware-a:
2x sonoffa dual
2x sonoffa s26
16x sonoffa basic
6x Tuya dimmera
1x Xiaomi double switch Zigbee
2x Osram uticnice Zigbee
6x Ikea RGB E27 žarulja
2x Ikea UG10 dimmer žarulja
2x WiFi RGB led kontrolera
3x echo dot
2x echo input
1x fire TV
1x roborock s55
5x Xiaomi senzori za vrata
5x Xiaomi senzori temperature
4x Xiaomi senzori pokreta
1x Xiaomi senzor pokreta/vibracija


Sav hardware je na Tasmota firmware-u, Zigbee2MQTT bridge mi sluzi za spajanje svih Zigbee uredjaja lokalno na MQTT bez potrebe za internet aplikacijama tipa Xiaomi/Ikea i slicno, kao i ukidanje potrebe za njihove bridgeve.

Svi sonoff uredaji su spojeni na originalne prekidace na zidovima (Vimar tipkala ili klasicni Vimar prekidaci) tako da sve radi kao sto bi radilo u svakom stanu/kuci uz neke dodane funkcionalnosti tipa dvoklika na tipkalima ili duzeg drzanja tipkala sto onda rezultira drugacijim komandama.

Sve je izolirano u zaseban VLAN bez pristupa internetu, jedino tko ima pristup internetu je HA preko nabucasse servera i tu ide integracija sa Alexom.

To znaci da ja mogu svemu pristupiti preko HA aplikacije ili Alexa gdje god se nalazio, ali recimo sam sonoff uredjaj ne moze pristupiti internetu, cijeli taj dio je izoliran na home WiFi.

Naravno u slucaju da pukne internet sve nastavlja raditi normalno osim Alexe.

Sto se WiFi-a tice, tu je sve slozeno na dvije Unifi antene, AP-AC-LR. Jedna antena pokriva inace sve, ali su slozene dvije radi nekog backupa.
Iz istog razloga imam i dva DHCP servera tako da su sanse da mi nesto prestane raditi radi HW kvara prilicno male.
Ako se sluceno i to desi (npr rikne SD kartica u RPi) i dalje sve radi putem klasicnih prekidaca te i dalje rade automatizacije jer se NODE-red i MQTT vrte na FreeNAS serveru.

Instalacija je podijeljena na sljedeci nacin:
RPi - cisti HA + Zigbee2MQTT (za Zigbee2MQTT moram jos smisliti backup jer nije moguce imati 2 gatewaya istovremeno), a za HA mislim sloziti drugu instalaciju HA na RPi 4 i onda upariti te dvije instalacije pa sam 100% miran
FreeNAS server - Node-RED, MQTT

On nekih zanimljivijih automatizacija koje su slozene je:
Prepoznavanje da li sam solo doma ili je netko kod mene pa ovisno o tome se mijenjaju pravila paljenja/gasenja svijetala (npr ako sam solo doma i zatvorim vrata od radne sobe svijetla u ostatku kuce se gase, ako nisam solo onda se to ne dogodi)
Prepoznavanje da li sam legao u krevet, ako jesam onda se gase sva svijetla, gasi se klima, TV, muzika, pali se nocna lampa i muzika u spavacoj.
Ako je cura kod mene onda se to dogodi samo ako smo oboje u krevetu.
Automatsko podizanje/spustanje zastora u ovisnosti o polozaju sunca(to mi je na prozorima koji mi utjecu na gledanje TV-a, automatizacija je iskljucena ako se TV ne gleda)
Iskljucivanje senzora pokrena za paljenje vanjskih svijetala ako sjedim na terasi


Scene i slicno ne nabrajam jer je prilicno uobicajeno

I naravno tu je multiroom music preko alexe.
1x echo input spojen na Ikea Eneby 20 zvucnik u kupaoni, rucno napravljena nova kutija za Eneby tako da je input integriran u kutiju pa izgleda kao original
1x echo input spojen na Yamaha AV receiver za dnevni boravak i blagavaonu/kuhinju/lounge
1x echo dot u radnoj sobi (uskoro prebacujem to na echo input + eneby30)
1x echo dot u spavacoj (uskoro prebacujem to na echo input + eneby20)
1x echo dot u kuhinji koji sluzi samo kao dodatan mikrofon i za odgovaranje dok muzika ide preko echo inputa koji je spojen na Yamaha AV receiver
FireTV - isao mi na zivce samsung smart TV pa sam to izbacio sa FireTVom i odmah integrirao i taj dio u multiroom pricu

Broadlink RM4mini - sluzi samo za kontroliranje klime, jednostavno i jeftino rijesenje za dobiti polupametnu klimu (nema povratnog feedbacka osim zvucnog, ali sasvim dovoljno jer se za 90kn dobije ono sto mi je potrebno, a prava pametna klima bi me ispala oko 6k kn)
Broadlink RM3mini - isto kao i prethodni, ali za klima uredjaj u radnoj sobi

Mislim da je to sve, vjerovatno sam nesto zaboravio but jebiga
U svakom slucaju, ovo sve se vrti kod mene sada trecu godinu i radi odlicno, a generalno sve skupa me kostalo oko 8500kn(sonoff sve iz kine direkt, echo pizdarije kada su bile na akciji na amazonu), sve sam sam slagao od struje do konfiguracije pa nisam nikome nista placao

PS Zaboravio sam, RPi, freeNAS i Ubiquity oprema je na UPSu, ne znaci puno jer kad nestane struje ne rade ni zarulje, ali u slucaju kratkotrajnog prekida struje sve nastavlja raditi nekih 45 min)


PPS Jos jedna zanimljiva automatizacija, ako sjednem na radnu stolicu upali mi se komp i upale svijetla za rad u radnoj sobi

Zadnje izmijenjeno od: RainZG. 13.11.2020. u 19:48.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 20:27   #7
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Odlican setup!
Iman nešto slabije u smislu scena, sve je na node-red, hardware tasmota za switceve, xiaomi flashan za senzore (temp/hum/pressure/door/water leak).
Obavijesti putem Telegrama. Za sada bezgrešno!

Sve na Rpi3 sa ssd diskom, home made UPS(by myself &#128522, za sada sve skupa radi super odlično!!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 20:51   #8
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Ja već 3-4 godine koristim RPI3b sa Domoticz-om gore.

Hardware:
RPI3b - zasada druga microsd kartica unutra, prva PQI pukla nakon god dana odonda Sandisk ultra
Sonoff Touch
Sonoff mini
Sonof Basic

Sonoff RF bridge - magnetni kontakti po vratima i prozorima, detektori vode u kupatilu i kuhinji, senzor dima u kupatilu i kuhinji sve na 433MHz na baterije naravno.
Svi sonoffi preflashani malo na Tasmotu, malo na Espurnu.

ESP8266 homemade sklop za ulazna vrata jer sam u okov brave ugradio mikroswitch pa kad "reza" koja zaključava dodje do prekidača znam da je zaključano ili otključano, isto tako magnetni kontakt na vratima da vidim da li su vrata otvorena ili zatvorena. Po otvaranju vrata pali se svijetlo u hodniku i nakon 15min se gasi. Na istu šemu to koristim kao alarm. Ako aktiviram alarm (Samo varijablu u domoticzu 1 ili 0) dolazi mi poruka preko Telegrama automatski na mob da su vrata otvorena/otključana. (Isto tako na Telegram dobijam dojave o poplavi, dimu što nemam mogućnosti isključiti - to je 24h nadzor i dolazi na mob)

Sve na APC UPS-u koji je spojen na RPI tako da tu koristim još mogućnosti. RPI nadzire bateriju, ima ili nema struje, koliko je opterećenje potrošnje i tako. Imam oko TV-a led traku koja se pali nakon što upalim TV jer RPI skonta da se povečala potrošnja. Isto tako kad ugasim TV LED traka svijetli još 15 min kao nočno svijetlo da vidimo svi skupa otići spavati.

Ako okine neki od senzora (dim, voda) onda LED traka oko TVa počne blicati (pali se gasi), a ako nema nikoga kući onda dolazi poruka na mob.

Ako nestane struje a ima nekoga kod kuće (radio TV, radilo grijanje, otključana vrata, ima još uvjeta koje sam i zaboravio) onda se pali u dnevnoj sobi LED traka koja je iza leđa a iznad trosjeda, isto tako se pali i kod djece u sobi LED traka(spojena na UPS) oko TV-a ako je manje od 22h (da ih nebudi ako nestane struje u 3 ujutro )

U svakoj sobi stavljen Sonoff basic sa DHT22 senzorom temp i vlage. U dnevnom boravku on pali i gasi grijanje (prespojen na plinski bojler) A u domoticzu napravio "mrtvi" termometar na kojem samo podešavam temp i onda on uspoređuje s astvarnom temp i okida grijanje ili ne.

U dnevnom na zidu stavljen stari tablet na kojem sve isto vidim/kotroliram, podešavam temperaturu.

Grijanje je stavljeno na tajmere tako da su svi ukljućeni prije 2-3 tjedna i grijanje ne treba uopće dirati. Ako je žena prva smjena pali se grijanje u 5 ujutro, ako je druga pali se u 6. Klinci idu u školu i grijanje se gasi u 7h, pali se ponvno u 12h, gasi se svaki dan u 21h. Vikendom je malo drugačije, ali uglavnom zaboravimo na grijanje. (Također preko moba sve funkcionira ako treba upaliti).

Ljetos uzeo DAIKIN klimu koja se može povezati sa domoticzom ali nikako da to upogonim(ima svoju app pa nije hitno), ali riješim i to.

Sve kompletno na domoticz app na mobu, radi uredno već godinama.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 21:33   #9
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor marko_st Pregled postova
Odlican setup!
Iman nešto slabije u smislu scena, sve je na node-red, hardware tasmota za switceve, xiaomi flashan za senzore (temp/hum/pressure/door/water leak).
Obavijesti putem Telegrama. Za sada bezgrešno!

Sve na Rpi3 sa ssd diskom, home made UPS(by myself &#128522, za sada sve skupa radi super odlično!!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Da li je omoguceno sada bootanje sa SSD-a ili se i dalje micro SD koristi za boot, a aplikacije su na SSDu?
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 21:39   #10
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Da li je omoguceno sada bootanje sa SSD-a ili se i dalje micro SD koristi za boot, a aplikacije su na SSDu?
Mislim da još nije izašlo iz bete to, ja sam probao na rpi4 i radi bootanje sa SSD-a ali još nije u finalnoj verziji.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zadnje izmijenjeno od: Kruno M. 13.11.2020. u 22:03.
Kruno M je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.11.2020., 22:03   #11
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Da li je omoguceno sada bootanje sa SSD-a ili se i dalje micro SD koristi za boot, a aplikacije su na SSDu?
Na Rpi3 ide direkt sa SSD. Kof boot-a ima mali delay gdje gleda najprije sd karticuz, ako je nema ide dalje na usb kontroler. Ubacio malu sd(512) da smanji delay. Al nije bitno (za sadasnje manje vremenske prekide) jer UPS odradi svoje..

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 11:25   #12
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Jel netko pokusao spojit tj integrirat ovaj Xiomi Aqara AC Companion u Hass?


Trenutno mi on sluzi za kontoliranje klime u dnevnoj, ali imam jos jednu u spavacoj koju treba automatizirat, pa sad ne znam dali da uzimam jos jedan ovaj xiaomi ili da idem na npr 2020 BroadLink RM4 za obje klime?


Ostao sam pomalo neugodno iznenađen koliko je tesko integrirat Xiaomijeve NE-zigbee uređaje, pa pretpostavljam da bi i sa gorenavedenim AC Companionom moglo biti poteskoca jer je konekcija wifi.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 11:49   #13
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Zasto RM4, a ne RM4 mini koji je duplo jeftiniji?
Glavna razlika je sto nema RF 433,a to nema ni AC companion koliko vidim

Integracija Broadlinka je izuzetno jednostavna, dodaš uz to AC komponentu i to je to.
Za Temp/Hum senzor mozes korisiti bilo koji senzor ili uzmes RM4 mini sa USB kablom koji na sebi ima temp/hum senzor
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 11:55   #14
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Zasto RM4, a ne RM4 mini koji je duplo jeftiniji?
Glavna razlika je sto nema RF 433,a to nema ni AC companion koliko vidim

Integracija Broadlinka je izuzetno jednostavna, dodaš uz to AC komponentu i to je to.
Za Temp/Hum senzor mozes korisiti bilo koji senzor ili uzmes RM4 mini sa USB kablom koji na sebi ima temp/hum senzor



Ma na linku su i obični i pro i mini, ali da, mislio sam na mini posto mi RF nije potreban.


Za senzore bi koristio Xiomi Aqara tem senzore.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 12:32   #15
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
to ti radi bez greske, a ako si se s ovim Xiaomijem vec zajebavao, prijedji na RM4mini, dva te kostaju kao 1 Xiaomi
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 12:42   #16
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
to ti radi bez greske, a ako si se s ovim Xiaomijem vec zajebavao, prijedji na RM4mini, dva te kostaju kao 1 Xiaomi

Jel ja nesto krivo gledam, ali taj Xiaomi kosta 25$ (Aqara verzija) a RM4mini kosta 22$ bez sensora, 26$ sa sensorom HTS2, odnosno gdje kupit RM4mini za 12$?

__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 14:00   #17
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Bez strujog adaptera je po 14$
Mozes iskoristiti bilo koji punjac mobitela za njega, ja ih imam doma prilican broj pa mi ne igra ulogu da ga moram dobiti s njim.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 14:31   #18
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Može preporuka nekog USB donglea za Zigbee da ga koristim sa HA?
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 15:41   #19
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Može preporuka nekog USB donglea za Zigbee da ga koristim sa HA?
tu imas sve objasnjeno i navedeno sto radi
https://gadget-freakz.com/diy-zigbee-gateway/
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 15:57   #20
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ja ću se ranit zbog tog getveja i hyper-va. Hyperv nema hw passtrough a neda mi se dizati još nešto ili imat upaljen Pi sastrane, kada mi je sve ostalo u tom hipervizoru.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 16:00   #21
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ja ću se ranit zbog tog getveja i hyper-va. Hyperv nema hw passtrough a neda mi se dizati još nešto ili imat upaljen Pi sastrane, kada mi je sve ostalo u tom hipervizoru.
razumijem te u potpunosti
radi iste stvari i ja imam HA na Rpi umjesto da ga vrtim na serveru
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 08:57   #22
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Može preporuka nekog USB donglea za Zigbee da ga koristim sa HA?

Ovisi koliko si vican diy-u, imas gotova rjesenja tipa Conbee II stick koji radi jako dobro (cca 60€) ja npr koristim Sonoff Bridge (zigbee ofc) kojeg sam flashao Tasmotom i onda ga ubacio u Hass i za sad radi ok. (cca 12$+3$ za flasher)
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 09:11   #23
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ti si samo bridge flashao? A ostalo su ti svi sonoff uređaji na sonof firmwareu?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 10:08   #24
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ovisi koliko si vican diy-u, imas gotova rjesenja tipa Conbee II stick koji radi jako dobro (cca 60€) ja npr koristim Sonoff Bridge (zigbee ofc) kojeg sam flashao Tasmotom i onda ga ubacio u Hass i za sad radi ok. (cca 12$+3$ za flasher)
vidis, ovo mi je zanimljivo.
Sonoff bridge se onda spaja samo na WiFi?
Ako da onda bi mi to moglo napokon omoguciti da prebacim HA na FreeNAS
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 10:13   #25
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Jep, bridge se samo flasha Tasmotom, i onda se preko wifija ubacuje u Hass.


Detaljne upute za kompletan postupak:

https://www.digiblur.com/2020/07/how...idge-with.html
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 10:15   #26
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
bas sam procitao taj link
izleda zanimljivo, naruciti cu ga pa da vidim koje su tocno razlike u odnosu na cc2531
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 10:16   #27
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ti si samo bridge flashao? A ostalo su ti svi sonoff uređaji na sonof firmwareu?

Nemam "ostale sonoff uređaje", ali sa tasmotom dobijes univerzalni zigbee bridge s kojm onda spajas vse ostale zigbee uređaje, mislim da tipa senzore ne trebas flashat na Tasmotu.


Za sad imam spojeno samo Xiami led strip,(wifi) i aqara mini switch (zigbee)
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 10:18   #28
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
bas sam procitao taj link
izleda zanimljivo, naruciti cu ga pa da vidim koje su tocno razlike u odnosu na cc2531

Imam i cc2531, flashao ga, ali onda sam u nekom trenutku s nečim zapeo, u ruke mi dosao taj sonoff bridge koji je proradio iz prve. S tim da navodno Sonof bridge imam poprilično dobar signal, na cc2531 se mora lemit 2.4 ghz antena, sto nije problem, ali sam odustao od njega.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 10:22   #29
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Imam i cc2531, flashao ga, ali onda sam u nekom trenutku s nečim zapeo, u ruke mi dosao taj sonoff bridge koji je proradio iz prve. S tim da navodno Sonof bridge imam poprilično dobar signal, na cc2531 se mora lemit 2.4 ghz antena, sto nije problem, ali sam odustao od njega.
Ja sam na svom zalemio konektor za antenu, ali i bez toga je dosta dobro radio, tocnije nisam primjetio razliku u radu sa dodatnom antenom i bez nje.

Ali ako ce mi ovo sa Sonoff bridgeom raditi stabilno, sto vjerujem da hoce onda mi je najveci plus mogucnost prebacivanja HA na FreeNAS server
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 11:24   #30
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Bez strujog adaptera je po 14$
Mozes iskoristiti bilo koji punjac mobitela za njega, ja ih imam doma prilican broj pa mi ne igra ulogu da ga moram dobiti s njim.



Moze link? Najjeftinije sto sam nasao je cca 20$
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na