Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.08.2022., 22:52   #391
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
košta te skoro ko i 3-4kw sistem

al trenutno je hebena navala, ja sam htio u to uč
ruku smo si dali na 35k kn .. za 6 kw
pa se oteglo sa papirima i došlo 55k kn ..

reko, fuck off, a sada se nebi čudio da je i 75k kn za istu stvar
kad dignu opet struju, i ovo če gore, ako se i to ne prouzvodi u Ukrajini, pa neče bit robe
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2022., 23:53   #392
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Čitao sam još prije 10ak godina kako su u Španjolskoj nekome stisnuli porez jer se drznuo instalirati solarne panele zbog čega je njihova elektra u gubitku. EU ih je stisla par godina kasnije pa su morali povući taj zakon:.
To sam iste godine bas na PCE-u naveo, “impuesto al sol” ali, neovisno o EU, nikad nije u praksi zazivio, takodjer nisu naplatili ikome globu/kaznu koja je bila povelika na papiru. Ali tada je bilo sokantno i za vlasnike i za ostatak susjeda, jer malo je reci, da je zvucalo totalitatno. Posebno sto je nastalo zbog prijasnjih dugova, pa su se sjetili bas solara.

Iste godine kad je i Bundestag izglasao da voda vise nije ljudsko pravo, pa koji mjesec prije toga Nestle psiho objasnio puku, da je voda samo sredstvo poslovanja, te niposto pravo. Pa onda u pojednim drzavama preko bare, zabrana skupljanja kisnica. Krasna je to godina bila, sreca, sve ide na bolje, cim nam vlada prica o solarima, pardon, prenosi preporuku Ursule Von Der Nista Koristi.





...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 30.08.2022. u 00:04. Razlog: ispravak (stare) poveznice
Visage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.08.2022., 00:17   #393
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
To stoji, ali izbjegavaš da imaš bilo kakav kontakt sa HEP-om i njihovom birokracijom.
Čim ti nešto spajaš na električnu mrežu, to je gotova stvar, upadaš u sustav. jedino kompletni off-grid te od toga izvlači, a u kakvoj državi živomo možda i to zabrane
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 08:37   #394
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Čim ti nešto spajaš na električnu mrežu, to je gotova stvar, upadaš u sustav. jedino kompletni off-grid te od toga izvlači, a u kakvoj državi živomo možda i to zabrane
Ne možda nego sigurno.
Osim u remote mjestima gdje HEP nema infrastrukturu, ali i tamo će vjerojatno lupiti brutalne poreze na off grid. Koristiš sunce koje je u vlasništvu HEP-a.
Kao i moj bunar koji je u vlasništvu Hrvatskih voda jer koristim vodu od države
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 08:47   #395
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
U kojem slučaju vlasnik male kućne FN elektrane postaje proizvođač i HEP mu lupa veće cijene?
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 08:51   #396
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,248
Kada omjer preuzeto iz/vraćeno u mrežu ode u korist vraćenog. Ima neka formula, ali jasna stvar. Kada vraćaš više nego uzimaš, proizvođač si.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 08:53   #397
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Ako na kraju kalendarske godine imas vise proizvedeno nego potroseno
Onda si proizvodac

Ja koliko sam pratio, hep je cak htio na mjesecni bazi ti sprovest
I u ljeti si odmah popusio, al kako sam od solara trenutno odustao, neznam dal su napredovali u tom naumu
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 09:23   #398
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Znači, teoretski ti se više isplati s vremena na vriijeme, pogotovo ljeti, solare staviti na off nego da stalno proizvode struju. Stvarno smo luda država.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 09:38   #399
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Pričao mi frend da se baš radi toga razloga solari projektiraju da daju nekih 20% manje struje da se ne bi probila ta granica.

Ja na viksi imam 3Kw panele, pretvarač i 2 baterije i nitko me ništa zajebava oko toga
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 10:30   #400
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Znači, teoretski ti se više isplati s vremena na vriijeme, pogotovo ljeti, solare staviti na off nego da stalno proizvode struju. Stvarno smo luda država.
Samo ako ti je elektrana predimenzionirana. Ako nije, ljeti ćeš proizvoditi više nego trošiš, a zimi manje i sve će biti ok.

Slažem se da bi trebali dozvoliti elektrane na kućama fizičkih osoba kolike god mogu stati ukoliko želite da se diverzificira proizvodnja i smanji iz ostalih izvora, pogotovo ljeti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.08.2022., 10:34   #401
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Složite si paralelno sustav s baterijama. Rasvjetu odvojite na solarno. Svugdje povučete duple kabele i stavite dvije utičnice na zid. Jedna preko HEPa za jake potrošače. Jedna na mali inverter za mobitele, tv i slično. Ako su dvije mreže odvojene i ne vraćate struju u sustav HEP nema ništa s time.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 10:59   #402
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Postoji razlog zasto energetsko restrukturiranje svijeta nije brzo. Da se želi, riješilo bi se u roku godinu dvije. Čovječanstvo može komotno živjeti od vlastite proizvodnje svega pa i struje ali interesi nisu u skladu sa željama. Ove smo godine imali toliko sunčanih dana. Da je veliki broj kuća imao solarne panele i višak davao HEPU bilo bi dodatne struje za veliki broj kućanstava. Svi koji se guraju biti neovisni su public enemy, bilo i bit ce. Obicnom puku ce se oprat mozak s time i idemo dalje. S obzirom na takvu situaciju, treba biti sretan što uopće dozvoljavaju kakvu takvu stednju i poluneovisnost , te nekakve prisilne poticaje radi umjetnih zelenih zakona u EU.

Na stranu s filozofijom, mene zanima imate li konkretnu preporuku za firmu koja ugrađuje panele u Istri, 10kwh, i koji ce me adekvatno uputiti sta bi za moju kucu bilo najbolje. Paneli, elekttrana,baterije ili bez itd, spansko selo za mene što se detalja tice a svi znamo da je caka u svakom poslu u detaljima
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 15:40   #403
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
koliko košta ovako nešto? treba li sva papirologija ili je ovo jednostavnije?

Imaš uređaje koji su inverteri, MPPT i charge kontroleri all-in-one. Dođu oko 350-400€ za 1kW snage. Na njega spojiš solarne ploče, akumulator-dva koliki ti treba i vozi miško. Kada solari ne daju dovoljno struje on uzme iz akumulatora, a ako su oni prazni uzme iz 220V gradske mreže.

Na to spojiš uređaje poput informatike, rasvjete i elektronike iz dnevne sobe i to je to. Ne treba ti UPS. Ne treba ti HEP ugovor.

Jedini posao koji bi mogao imati s HEPom je da dođu u kontrolu jer ti se smanjio račun pa možda kradeš struju.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 17:30   #404
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Imaš uređaje koji su inverteri, MPPT i charge kontroleri all-in-one. Dođu oko 350-400€ za 1kW snage. Na njega spojiš solarne ploče, akumulator-dva koliki ti treba i vozi miško. Kada solari ne daju dovoljno struje on uzme iz akumulatora, a ako su oni prazni uzme iz 220V gradske mreže.
Na ovo još ga programiraš da uzima po noći iz mreže u baterije kao priroritetno i smanjiš si još malo troškove na solare ako su loši dani pred tobom.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 17:54   #405
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Na ovo još ga programiraš da uzima po noći iz mreže u baterije kao priroritetno i smanjiš si još malo troškove na solare ako su loši dani pred tobom.
Koliko su gubitci na toj dvostrukoj promjeni? Da li razlika u cijeni moze pokriti gubitke, pogotovo uz brži wear baterije?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 18:56   #406
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Kako to misliš dvostrukoj promjeni ? Zašto brži wear baterije ?

Misliš kao od solarnih ploča ide DC na DC od baterije (samo se napon spušta recimo), a od mreže ide AC na DC i usto još promjena napona? Ako se dobro sjećam fizike, gubici na transformatoru su 5-10%. Google kaže 5-20%. DC-DC kod hibridnog invertera ovisi o MPPT-u ugrađenom, o njegovom nazivnom ako se ne varam.

Razlika u struji je 100% između VT i NT kod HEP-a.

Bateriji wear najviše ovisi o ciklusu punjenja i na koliko se puni/prazni. Jel je puni solar ili inverter, njoj svejedno.
Vidio sam lika na youtube-u, ne znam kakve baterije, kaže da mu je softver rekao da nakon godine dana health na 100% i dalje. S time da znam da on puni do 80-90%, a prazni do 20% najčešće. BMS pazi na to.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2022., 20:15   #407
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Imaš uređaje koji su inverteri, MPPT i charge kontroleri all-in-one. Dođu oko 350-400€ za 1kW snage. Na njega spojiš solarne ploče, akumulator-dva koliki ti treba i vozi miško. Kada solari ne daju dovoljno struje on uzme iz akumulatora, a ako su oni prazni uzme iz 220V gradske mreže.

Na to spojiš uređaje poput informatike, rasvjete i elektronike iz dnevne sobe i to je to. Ne treba ti UPS. Ne treba ti HEP ugovor.

Jedini posao koji bi mogao imati s HEPom je da dođu u kontrolu jer ti se smanjio račun pa možda kradeš struju.
Ovo bi bilo idealno, samo kad staviš na papir ispadne skup sport.
FN cca 8000 eura, pretpostavljam da ti treba cca 7kw snage uređaj? , plus baterije?
Lako se dode na 30000 eura ako ne i više.


Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 06:45   #408
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Svi mi ovdje pričamo o kućama. A šta je sa višestambenim zgradama? Nema te VSZ koja može potrošiti struje onoliko koliko je proizvede. A proizvedenu struju ne možete isporučiti suvlasnicima u zgradi već samo za zajednilku potrošnju koja je mizerija. Gledam račune i za većinu mi iznose nekih 50kn/mjesečno. Tu količinu struje bi proizveo i panel veličine kreditne kartice. Neboder od 15 katova i 2 lifta mi nema trošak veći od 700-800 kn/mj.
Postoji nekakva energ. zajednica, ali je navodno ograničena na to da svi njeni članovi (zgrade) moraju biti priključeni na istu TS.
Totalne debilana.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 16:18   #409
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
susjed moj dao 43kkn za 3kw solar. znaci 1kw po fazi. pred nekih 2mj mu montirali. kaze da je malo skuplja izvedba jer je svaki panel (9kom) za sebe. nisu u seriji.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 21:36   #410
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Kaj je bolje za kućanstvo, serijski ili paralelno?
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 23:03   #411
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Na ovo još ga programiraš da uzima po noći iz mreže u baterije kao priroritetno i smanjiš si još malo troškove na solare ako su loši dani pred tobom.

Upravo to! Odmah imam i UPS 🙂
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 23:37   #412
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Kaj je bolje za kućanstvo, serijski ili paralelno?
Mislim da se ne radi o serijski/paralelno, nego o ovome

https://www.solarreviews.com/blog/pr...-microinverter
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 00:25   #413
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Solarni paneli

This: “My gut feeling is that there are a lot of failed microinverters out on rooftops where the client does not even know they have failed.”

Kao netko tko je dugo proveo u telekomima išao bi na string. Paneli i kabeli neće failat, eventualno spojevi ako su loši. Intervencije na mikroinverterima bi mogle biti skupe i problematične pogotovo u vrijeme kiše, snijega i zimskih minusa općenito gdje imaš periode od nekoliko tjedana kada ne možeš izaći na krov zbog vremenskih uvjeta.

Monitoring mikroinvertera je kladim se riješen u stilu IoT-a preko clouda poput smart switcheva pa te cijede pretplatom svaki mjesec. Ako sad nije tako siguran sam da će uskoro biti. 🙂

String inverter je obično na dostupnom zatvorenom mjestu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 07:35   #414
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ima logike na manjim sustavima možda gdje ima tih malih invertera 5-6 komada pa da cijediš maksimum iz sustava, ako stvarno je to osjetno više nego na sve na jedan inverter.

Ja sam razmišljao baš izvuč posebno instalaciju na "jednu žicu" potrošača koji najviše rade tipa frižideri, tv, ruteri , rasvjeta i to na solarni sustav. Bilo bi idealno da i klimu može pokriti. To bi išlo s 2-3 kw.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 09:24   #415
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Najveći benefit mikroinvertera je to što ako ti je dio panela u hladu ili sjeni zbog drugih objekata, izlazna snaga je veća nego da je sve na jednom inverteru. Ok, detekcija problema je također lakša jer vidiš da je dio panela osjetno slabiji, a sunce je jednako na njima i slično, ali to se provjeri preko multimetra za minutu ako treba dijagnosticirati problem.

Usto, ima i drugih mjerača struje i napona koji su sigurno jeftiniji nego imati za to mikroinvertere.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 10:49   #416
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Kako to misliš dvostrukoj promjeni ? Zašto brži wear baterije ?
Ma to, ako ćeš po noći puniti baterija, a po danu trošiti iz njih. Nešto se gubi, ali da, pošto je struja po noći 50% cijene, to je to onda.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 11:08   #417
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Dobro, ja iskreno nikad nisam išao računati kada se povrat sa baterijama isplati. Jer je i tu slična priča sa 1kWh skladištenja ispadne oko 1000€ (baterije). Eventualno akumulatori, ima 0.6kWh za 550kn, znači 1100kn za kWh. Nije baš eco friendly, ali nije 30 000€ nego 30 000kn. Kažu trajnost 7 godina (prvi google rezultat je dao ovo - https://www.mp-elektronika.hr/solarn...ator-sole-55ah ).

Mada i dalje stojim pri tome da je HEP najveći "neprijatelj" fotonaponskih panela u HR.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 01.09.2022. u 11:14.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 11:35   #418
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ma to, ako ćeš po noći puniti baterija, a po danu trošiti iz njih. Nešto se gubi, ali da, pošto je struja po noći 50% cijene, to je to onda.

Kada sam ja ovo pitao na jednom forumu prije 10ak godina (možda čak i tu) ismijali su me kao zadnjeg kretena 🙂
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 11:36   #419
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ima logike na manjim sustavima možda gdje ima tih malih invertera 5-6 komada pa da cijediš maksimum iz sustava, ako stvarno je to osjetno više nego na sve na jedan inverter.

Ja sam razmišljao baš izvuč posebno instalaciju na "jednu žicu" potrošača koji najviše rade tipa frižideri, tv, ruteri , rasvjeta i to na solarni sustav. Bilo bi idealno da i klimu može pokriti. To bi išlo s 2-3 kw.

Ja sam planirao staviti tendu na terasu. Onda sam došao na ideju umjesto tende postaviti solarni panel tih gabarita 2x (cca 500W) da proizvede malo struje u vrijeme skupe tarife za dnevnu sobu.

Prvi problem mi je bio naći hibridni inverter koji prima napon takvog solarnog panela (42-48V). Oni slabiji od cca 1000VA primaju cca 30V, a jači inverteri su nepotrebno skupi. Pa sam tražio da li postoje solarni paneli tih dimenzija koji su zapravo 2u1 pa se gornji i donji dio spoje u paralelu….

Uglavnom zavrtilo mi se u glavi od kombinacija.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2022., 13:16   #420
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ma tko na ovim prostorima gleda toliko u naprijed. Sve što nije isplativo u godinu dvije, nevalja cccc....
Jedan od razloga je 150 izmjena i dopuna pravilnika i zakona u roku par godina. Ljudi su se navikli da kod nas ništa nije dugoročno pa svaki pravilnik ili zakon kao takav bez izmjena i dopuna traje max 1 godinu
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na