Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.05.2023., 14:18   #91
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Znači u tom slučaju preostaje izolir / duck tape
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2023., 16:17   #92
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ne razumijem zasto mu odmah sugerirate online UPS (najskuplji) umjesto recimo line interactive modela.
Line interactive model ne čini skoro ništa s ulaznim naponom. Eventualno digne ili spusti napon ako gradska mreža fluktuira ali to je kod modernih switchera nebitno budući da mogu raditi na ulaznim naponima tipično 90-250V. Kvalitetna prenaponska razvodna letva bolje filtrira napon nego skoro svi soho line interactive UPSevi jer često ima bolju mrežu filtera.

Online UPS izolira izlaz od ulaza preko invertera pa priključena oprema uvijek dobiva jednako kvalitetnu struju.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2023., 16:33   #93
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,006
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Funkcionira točno tak kak piše i ne mogu se kompletno isključiti, samo se može smanjiti intenzitet.

POWER tipku držiš možda sekundu-dvije i nakon toga se smanji intenzitet i to je to, nema kompletnog gašenja.

Ma jok, ne fercera to kod mene, mislio sam da nešto krivo radim, ali ne reagira uopće UPS, stalno svijetli full
Ali nije niti bitno, evo Nikky dao dobar prijedlog.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Znači u tom slučaju preostaje izolir / duck tape
Izgleda da će biti tako
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2023., 17:31   #94
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Staviš preko i probiješ iglicom = vidiš kad direkt pogledaš a ne smeta
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2023., 17:49   #95
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
To sam napravio na nekoliko Dell monitora i raznoraznim modemima, bolje od toga ne ide. Jednom za x godina kada pozelis skinuti izolirku i ocistiti ljepilo, samo lagano obrises benzinom i kao da se nista nije dogodilo.

Iglu ugrijes upaljacem i oblikujes velicinu rupice.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2023., 00:51   #96
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Ekipica, što mislite o Cyberpower OLS1500EA modelu? Cijena oko 500€, samo piše na netu 2 kg weight pa mi to malo sumnjivo. Pretpostavljam da onda dolazi bez baterija? Pošto su onda baterije? Da ne ispadne da su baterije skuplje od kutije?

Gurao bi 7900X+4090, što u full loadu može povući i više od 1kW iz zida skupa s periferijom.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2023., 07:59   #97
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Gdje si ti gledao pa vidio 2 Kg ??
https://www.cyberpower.com/eu/en/pro...#specification
kaže 14,4 Kg

- malo čudno specificiraju W u odnosu na VA
- računaj da na max. teretu imaš run time 5,3 min. (čitaj: dok su baterije nove / ok)
- za taj model može se dodati / kupiti dodatni battery BPSE48V40A modul > https://www.cyberpower.com/global/en...sku/bpse48v40a
sa kojim se (tako jasno) povećava run time
- e sad, kvaliteta, pouzdanost, hoće li crknuti treći dan .... to je za babu Vangu
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2023., 12:29   #98
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Na Amazonu tražio cijenu pa vidio piše 2kg.. baš zato jer sam računao da bi poštarina mogla biti skupa radi težine, ali eto 20 € poštarine (normalna cijena za 2kg?)..

Inače da, na službenoj stranici stoji 14.4 kg.

Kako su već rekli gore, meni više treba peglanje napona nego UPS, jer tu di živim nikad struja ne "nestaje" već samo pada napon, ali padne ispod 90V na tih pola sekunde što je dovoljno da ugasi komp ako je pod opterećenjem. Jedino u idleu ostane upaljen, ali se lagano zablesavi, jer postojeći UPS malo sporo reagira (line interactive) i napajanje se praktički krene gasiti i upali ponovno, sve u 0,1 sekundu
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2023., 16:55   #99
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Taj EA model je malo drugačiji, koliko vidim na brzinu, ima:
- EPO > to im je za spoj dodatnog battery paketa
- relay output
- izlazi 2x C13 + 2x Schuko

Čini se dobra cijena + ako te ne zeznu sa dostavom jer je paket sigurno 15 - 16 Kg bruto
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2023., 17:20   #100
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Ja koliko sam skužio EPO služi za "emergency power off", gdje se UPS može trenutno ugasiti u slučaju da zatreba. Npr. pukne neka cijev pa da voda ne napravi dodatnu štetu.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2023., 20:11   #101
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Imaš pravo, krivo sam pretpostavio bez čitanja,
pod 12 je pozicija (zada, gore desno) tj. kontakti za dodatni battery paket.
Kad se vidi uživo onda valjda drugačije izgleda pa skužiš da su kontakti ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 03:39   #102
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Inače, nisam ga bio naručio jer sam imao drugih troškova, ali evo sad si ponovno razmišljam da ga uzmem, a kad tamo, nema ga više na Amazonu.

Ima li tko ideju za kakav drugi, cjenovno prihvatljiv on-line UPS sa čistim sinusom... i bar 1200W ... ono za 500€ se sad čini kao super cijena... jer 1200W ne vidim ispod bar 800€
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 11:20   #103
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Jeli mora biti novi sa računom ili može polovno + vjerojatno potrebno nove baterije ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 12:22   #104
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Prodaješ nešto? Pa što ga ne osposobiš da bude 100% ispravan pa onda prodaš za 50% više
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 13:27   #105
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ma ne, ne prodajem ništa,
samo sam htio ukazati na jednu priliku na Njuški ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 13:45   #106
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Prilika ili (ne)prilika, hvala za DM.. ali i dalje zapravo tražim neki izuzetno slabi (po pitanju runtime) model sa izrazito jakim sinusnim izlazom... dakle... kad bi bio neki UPS da može držati 2 sekunde pri 1.5kW i da ne košta previše, to bi bilo ono što meni treba...

Struje je "nestalo" (na duže od 1 sekunde) zadnji put pred cca 5 godina.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 13:57   #107
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Tu je zaheb zahtjev od 1500W i to odmah košta, neovisno jeli ti treba 2 ili 20 min. run time.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 14:01   #108
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734





-->
Zato se onaj (1350W/1500VA) od 500€ sa Amazon.de sad čini kao propuštena prilika.

Usput, naletio na ovo, vidi ovaj LOL:






Zadnje izmijenjeno od: dakky. 05.06.2023. u 14:21.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 17:10   #109
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
da se spustimo malo na zemlju, trebam montirati na jedno vrlo nedostupno mjesto UPS koji bi držao mrežnu opremu (oko 20W). nedostupno u svakom smislu te riječi - em fizički em administrativno.
razmišljam se između 3 opcije:
1) ništa.

2) apc sc500 - u pravilu radi, radi i sa mrtvom baterijom, ali zna se zaglupirati kad se poklopi valjda xy faktora i NE upali izlaze ako je duže vrijeme bio bez struje i potrošio je bateriju. imam ih 3 komada, to mi se desilo na jednom samo, jednom. kad se igram, ne uspijem to ponoviti. ima soft-tać botun za paljenje. dobar je sa baterijom, traju po 5+ godina.

3) cyberpower igračka, ima mehanički botun za paljenje pa ako je upaljen - uvijek je upaljen dok god je ispravan. radi i bez baterije ili je mrtva - ali kuha bateriju i kroz 2 godine baterija ide u 3pm.



point je da oprema preživi grmljavine - i u pravilu mi se dokazalo da mikrotik napajanja od 2.5A prežive. i stvarno se nećkam dali išta staviti ili pustiti to drito spojeno samo u utičnicu pa ako stane stane i čekat da se struja vrati.

ako nema ničega - imam uređaj manje koji može prestat radit.

ako oprema stane , imam prepreku u vidu čekanja vlasnika da dođe šta može biti bilošta od 2 dana do 2 mjeseca
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 17:30   #110
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Malo offtopic, ali na takva mjesta sam obavezno stavljao najobičniji smart-plug, tj. utičnicu koju mogu na daljinski paliti i gasiti. U 99% slučajeva ako se nesto i zablesavi zbog pada napona, ugasiti pa upaliti utičnicu je rješavalo problem.

A što se tiče UPS-a, moj "glupi" Cyberpower drži router i DSL modem već preko 5 godina. Nisam primjetio da "kuha" bateriju, vjerojatno je ista izgubila kapacitet maksimalno, ali ipak ima dovoljno da izdrži tih par sekundi tih par Watta. Što ne mogu reći za APC koji se nije želio ni upaliti, na kraju ga hitio u smeće (ima tu negdje iznad pitanje).
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 17:48   #111
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Ako smart plug upravlja mreznom opremom - pretpostavljam da tu spada i ruter na ciji wifi se kaci uticnica - onda vidim samo potencijalne probleme ruter krkne, treba ga rebotat da dohvati ip, uticnica se spoji na wifi, ali nema izlaz "na van", ti tapkas u prazno on/off.

Razmisljam recimo dummy ups, sloziti healtcheck s notifikacijama ako je moguce na ruteru ILI ubaciti rpi u mrezu koji bi to sve radio - provjeravao uptime mrezne opreme (ping) i internet veze (dns resolve). Na rpi staviti npr. tailscale za remote administraciju opreme ako nemas vec neko drugo rjesenje u rukavu. Takodjer moze vrtiti i NUT server za komunikaciju sa UPS-om, ako je to uopce potrebno (nekako mislim da nije). Namjestiti dummy auto reboot opreme jednom dnevno za slucajeve ako bas sve ode u klinac i ruter nema pristup netu i treba mu jedan dobar reboot (neki krkljanac na wan strani u dohvacanju ip-a i sl). Ili dobra non smart timer uticnica da simulira graciozni nestanak struje.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 17:55   #112
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Shelly plug -ovi mogu raditi i sami za sebe, tipa gasenje pa paljenje opreme nakon daljinskog klika, ali s obzirom da ih se moze upravljati putem GET/POST requesta, može se vrlo jednostavno složiti da nešto treće (npr. sam Mikrotik ili Raspberry) resetira sam sebe i ostatak opreme ako npr. nema neta.

Na primjer... na mom Mikrotiku je interface "internet" koji je PPPoE prema van... ova komanda je stavljena u scheduler da se pokreće svakih 1 minutu...

Code:
:if ([/interface get INTERNET running] = false) do={
/tool fetch url="http://192.168.68.98/relay/0?turn=off&timer=10" keep-result=no
}
Na navedenoj IP se nalazi Shelly Plug koji ugasi i Mikrotik i DSL router nakon što dobije tu komandu... i upali natrag nakon 10 sekundi.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 19:12   #113
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@jp_rv
Ako je napajanje uređaja DC (ispravljač / cigla na žici) može se probati skovati ili naći neko (polu)gotovo rješenje sa elektrolitskim kondenzatorima ili sa novim "super capacitor" modulom (ako se nabavi povoljno).

Rješenje sa elektrolitskim kondenzatorima može pomoći za (vremenski) kratke šokove a pogotovo kod sada aktualnih malih utikač switching napajanja.
Nekakva okvirna kalkulacija za primjer:
- U=12V
- I=1A > 12 Ohm
- C=10.000 uF ispravljački elektrolit serija, ne ove nove Low esr

To će dati 0,120 sec lufta / rezerve (nazovi kako hoćeš).
Kako iz primjera vidiš treba popriličan kapacitet ...

Auto HiFi fanatici znaju ugrađivati (sa razlogom) velike elektrolite 10 / 20 / 30 000 uF ... pa ako ti koji "zapne za ruke" možeš ga upotrebiti.


That's my 5 cents
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 19:31   #114
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
mislim da ste ovo over-zakomplicirali.
em nemam vremena ni kupit to, kamoli se učit to slagat za jednu tako nedostupnu lokaciju.
na kojoj nema wifija per se, nije nemoguće to složit kroz management radio od ap-a ali preskočio bi bilo kakvu pamet.
danas testiram taj apc, ugurao sam mu neku mrtvu bateriju i jedno 4 puta ju već "napunio" i ispraznio (drži cca 3 minute na 10W loadu), svaki put ga sve duže držim van struje i za sad je svaki put upalio izlaz kad bi vratio AC.

zapravo, sad me brine da grom ne zgori logiku ups-a.

@nikky

imaš i dc-dc napajanja (cca 200njak kn) pa ti mikrotik kaže koji je točan napon baterije, i imaš veću efikasnost jer nemaš konverzije dc-ac-dc ali ne patim na trajanje baterije. za ovu igru mi trebaju 2 baterije, pa to povlači za sobom i veću kutiju za njih koju nemam, kao i dc-dc napajanje koje nemam.

razmislim još 2 dana ali naginjem ne stavit ništa. s druge strane, imam 2 apc sc-a koji mi nisu stali već 6 godina.
stali su mi samo smart-ups koji po datasheetu zaista stanu kad umre baterija. koja logika majko mila.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 23:13   #115
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
point je da oprema preživi grmljavine - i u pravilu mi se dokazalo da mikrotik napajanja od 2.5A prežive. i stvarno se nećkam dali išta staviti ili pustiti to drito spojeno samo u utičnicu pa ako stane stane i čekat da se struja vrati.

Kao prvo, nema opreme koja preživi udar groma.

Kao drugo a vezano za prvo, kvalitetno konstruirano napajanje će izgorjeti da ne propusti strujni udar prema opremi. Ako je napajanje preživjelo to može i ne mora biti dobar znak.

Iz osobnog iskustva, jedini UPSevi koji će ti zaštititi opremu u uvjetima koje opisuješ su online UPSevi. Preporuka: Emerson GXT serija.

Za početak dobro je staviti prenaponsku zaštitu ISPRED UPSa i to neku koja kombinira MOV i plinske cijevi. Chipoteka je imala takve od Brenenstuhla. Takve mogu primiti puno jače udare u puno duljem trajanju.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 10:17   #116
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,006
Pitanjce: kako znati na APC UPSu da li je baterija loša ili je UPS riknuo?
Model je BX950MI, star je točno 1g. Sinoć nestalo struje i UPS se jednostavno ugasi, klikne relej i to je to. Rijetko mi baš nestaje struje, više imam kraćih prekida i to je sve dosad odrađivao kako treba, ali je sinoć bila neka oluja i baš je nestalo struje na jedno sat vremena. Self test radi sam svakih 2 tjedna, nikakvih problema do jučer.
Pustio sam ga ugašenog do jutros, normalno se upali, sve radi, ali mi čudno da prikazuje bateriju na 5% i tako je već nekih sat vremena, kao da se uopće ne puni. Ako ga za test ručno ištekam iz struje, isto se tako naprasno ugasi.
Sad sam u dilemi da li je riknula baterija ili je UPS neispravan
Bilo bi mi čudno za bateriju, očekivao sam dulje obzirom da je jako malo radio na bateriji, možda 3x u godinu dana po par minuta.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 10:26   #117
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Potraži malo iznad moj post od pred kojih par mjeseci, slično se manifestiralo nakon cca 2.5 godine. Ne bi APC više koristio da mi ga poklone. Cyberpower imam jedan koji nakon 7 godina još baterija drži dovoljno da izgura padove napona, a vjerojatno bi i izdržalo i par minuta bez struje. APC očito štedi na default baterijama, a izgleda i na elektronici.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 10:50   #118
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,006
Aaa, našao, to je ova tema "APC UPS poludio..."
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=313543
Moj nije poludio, moj se tiho ugasi
Imao sam prije jednog Cyberpowera, bilo kvarova, popravljan dvaput, ali baterije su stvarno dugo držale. Doduše, kad mi je Cyber riknuo, pištao je ko lud svaki puta kad bi struje nestalo.
Čudno mi za APCa da riknu baterije nakon 1g.
Pitanje je da li mi to uopće ulazi u standardnu garanciju od 2g?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 11:10   #119
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Mislim da za tvoju seriju baterija ne ulazi u standardno jamstvo. Smart UPS serija recimo ima 3 godine na hardver i 2 godine na bateriju. Kod Back UPS serije nema nikakvog spomena jamstva na bateriju. Ja bi to svejedno provjerio direktno s APC-om, to je dosta kratak rok pa mozda mooozda uspijes nesto dobiti direkt s njima.

Ako to ne prodje, onda probati prema trgovcu sa tih 2 godine jamstva na popravak/zamjenu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 11:29   #120
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,006
Na stranici APCa stoji:
Code:
 Automatic self-test  Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced.
 Battery failure notification  Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance
Ovo je riknulo bez notificationa. Prikazuje 12.6V i 5% baterije i ne mrda.

Nije mi problem kupiti bateriju, ali kako da znam da je tu problem, a ne u UPSu?
Bio sam prošao sličan slučaj sa Cyberpowerom - kod nestanka struje bi pištao kontinuirano (oznaka greške) i ugasio output. Stavljena nova baterija, nije pomoglo - krepao je UPS.
Zato sam i uzeo APC, ali ispostavio se da je još kraće trajao
c-shadow je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na