Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.12.2022., 22:43   #151
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
bome Audio Technica djeluje baš robusno - ne kao original 1200/1210 ali vrijedi tih novaca...
Apsolutno. Ponavljam, imao sam AT-LP120 USB dvije i pol godine, te ga u jednom trenutku prodao iz financijskih razloga.

I onda sam napravio vrhunsku "glupost" ... igrom slučaja sam došao do neke love svega par mjeseci kasnije i kupio si tada nov AT-LP140XP koji je tek izašao na tržište. Gramofon koji i danas vrijedi 3,800kn! Kažem "glupost" ne zato što 140 nije opravdao investiciju već zato što sam uzeo preskup i prekvalitetan gramofon za ono što mi zapravo treba. Tako da sad više nemam love za kupiti ploče (polovne ili nove), ali zato imam 140XP sa hrpom dodataka i nekoliko različitih glava kojeg slušam svega par puta mjesečno Evo i fotke, gore je AT-95EX zvučnica na HS-10 shellu, Technicsov gumeni mat (6mm) i Star Wars soundtrack:


Samo dokaz da "glupost" može otići u oba smjera. Ne valja kupiti najjeftinije, ali nije pametno ni kupovati skupo, pogotovo kad nemaš dovoljno love... Naravno, probao sam ga i prodati prije par mjeseci, ali nije prošlo pa sam odustao. Bilo kako bilo, nadam se samo da ovo moje iskustvo bude pomoglo drugima u donošenju odluke...

Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
apropos kopiranja, u 80tim bila je firma Jim Carson i radila je identičnu kopiju Technica 1200/1210. vjerujem da su bili bolja kopija od ovog što danas kopiraju čajniizi.

prodavala ga je frima Conrad (oni debeli katalozi deblji i od biblije a unutra hrpa elektronike/elektrike koje nisi mogao kupit u (mnogima neprežaljenoj) Jugi)

ako naidem na sliju međ svojim kolekcijama HI-FI kataloga , skeniram i stavim ovdje kao dokaz.

EDIT - evo slika
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-...12517-172-2111
Ma naravno, ista stvar se ponavlja godinama i godinama. Tamo negdje krajem 80-ih i početkom 90-ih, ovo je bio trend i sa video rekorderima. Firme kao što su Casio, Teac, Anitech, Marquant, Tensai, Kamacrown, SEG i ostali su izlazili na tržište sa video rekorderima iako nikad prije u životu nisu imali VHS liniju proizvoda. Naravno - riječ je o istom poslovnom modelu, uglavnom se koristila Funai 3 mehanika (jer je bila vrlo jeftina ali kvalitetna i izdržljiva) i samo se pakirala u različita kućišta po želji naručitelja.

Ironija je u tome da danas takav video rekorder bolje i pouzdanije radi od modernog "krša" kakav su počeli sastavljati početkom 2000-ih, a i (ono najbitnije) moguće ih je servisirati, pa i samim time držati u funkciji zauvijek.

Vezano uz temu ali i Jim Carson kojeg si linkao, dizajn se razlikuje o SL1200 ali pretpostavljam samo onoliko minimalno da baš ne bi bio direktna kopija Technics-a. U ono vrijeme SL1200 se još proizvodio, i koliko je meni poznato nije se govorilo o prodaji prava na dizajn, pa bi bilo mjesta za eventualnu tužbu.

U svakom slučaju djeluje kvalitetnije od većine današnjih uređaja, iako ne bih ulazio u usporedbe sa Hanpinom. Koliko je bolji ili lošiji ovisi samo o tome koliko je onda koštao, kao nov. Ne kaže se bez razloga "kolko para, tolko muzike"

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 21.12.2022. u 22:56.
  Reply With Quote
Staro 22.12.2022., 17:36   #152
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,684
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova

Vezano uz temu ali i Jim Carson kojeg si linkao, dizajn se razlikuje o SL1200 ali pretpostavljam samo onoliko minimalno da baš ne bi bio direktna kopija Technics-a. U ono vrijeme SL1200 se još proizvodio, i koliko je meni poznato nije se govorilo o prodaji prava na dizajn, pa bi bilo mjesta za eventualnu tužbu.

U svakom slučaju djeluje kvalitetnije od većine današnjih uređaja, iako ne bih ulazio u usporedbe sa Hanpinom. Koliko je bolji ili lošiji ovisi samo o tome koliko je onda koštao, kao nov. Ne kaže se bez razloga "kolko para, tolko muzike"
po sjecanju, mislim da je kostao 498 DEM ...i dalje trazim te stranice iz starog Conrada
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2022., 17:49   #153
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
po sjecanju, mislim da je kostao 498 DEM ...i dalje trazim te stranice iz starog Conrada
Znači, oko 2,000kn, odnosno 255€. A to je upravo cijena ovih današnjih gramofona tipa Audio Technica i slični

Ja sam svoj AT-LP120 (sad već davne 2017.) platio 1,999kn...
  Reply With Quote
Staro 22.12.2022., 21:07   #154
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,684
evo, direktan pogon, alu platte, gewicht: 10 kila, dakle nije plastikaner sa remenom
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2022., 22:23   #155
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
Oh, wow! Ne govorim njemački, ali ova zvučnica mi izgleda kao Shure M70 ili M75. Bile su jeftine kao kikiriki onda u ono vrijeme a zvučale fenomenalno, tako da bi ovo svakako imalo smisla! Hvala na upload-u

Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
evo, direktan pogon, alu platte, gewicht: 10 kila, dakle nije plastikaner sa remenom
Ha, ako budemo bili iskreni ni ovaj moj bivši Audio Technica LP120 nije bio plastikaner sa remenom. Također je imao 10kg, DD Quartz lock motor i standardiziranu "S" ručicu sa SME konektorom. Evo i jedne fotke, linkao sam je baš iz teme gdje sam ga 2019. oglasio na prodaju:


Što bi sugeriralo da je cijena zapravo ostala jednaka, i da se ništa nije promijenilo kroz sve ove godine.

Edit
By the way, ovakva ista pred-pojačala moguće je i dan-danas kupiti, samo što više nemaju DIN konektore nego su iz zamijenili za Cincheve...
  Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 08:54   #156
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,684
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Što bi sugeriralo da je cijena zapravo ostala jednaka, i da se ništa nije promijenilo kroz sve ove godine.
kak nije? pa 1210 je skočio sa 998 DEM na 1000 €
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 13:37   #157
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
kak nije? pa 1210 je skočio sa 998 DEM na 1000 €
Da, skočio je na 1000€ ali ne zbog kriznih vremena ili inflacije, već zbog činjenice da se u međuvremenu prestao proizvoditi, a kolekcionari i audiofili su navalili na preostale primjerke i nadmeću se tko će više platiti.

Technics (Panasonic) je u međuvremenu shvatio da su gadno zaje.... i vratili su 1200/1210 natrag u proizvodnju, ali to više nije to. Čitao sam recenzije najnovijeg Mk.7, ljudi mu prigovaraju da je poput "Kineza" ako ne i još gori obzirom na to koliko košta. Od tanjura koji nije potpuno ravan, do RGB LEDica koje su stavili u MK.7 (zapravo se koriste samo crvena i plava, bez zelene), pa čak i čuvene metalne ploče u bazi gramofona, nešto što su čistunci JAKO prigovarali Hanpinu, da bi onda Technics napravio istu stvar.

Nedugo zatim, Technics je izašao sa novom idejom, SL-1200GR. Ovaj model je uistinu nasljednik 1200 serije, i po svemu što sam čuo jako je dobar, ali postoji samo jedan mali problem - košta negdje oko 12,000kn i prodaje se u manjim serijama. Naravno, bez zvučnice ... tako da na tu cijenu moraš dodati još barem 1000-2500kn u samome startu ako želiš nešto "jeftinije" ili 3-4k kn ako želiš MM Shibata ili low output MC.

U stvari, "GR" je toliko neisplativ da su se ljudi počeli okretati Super OEM gramofonima "Hanpin" proizvodnje. Pioneer PLX-1000, Audio Technica AT-LP5 & LP7, Fluance RT85 ... sve ovo je zamijenilo 1200 na ovakav ili onakav način. Evo ti ovaj video ispod, pa ga pogledaj ... vrlo zanimljivo u najmanju ruku:


Naravno, ja nemam love za ovakav setup sa Ortofon 2m Black, ali samo pokazuje što 140XP može, ako mu se pruži takva prilika. Sa tom razlikom da Audio Technica košta "samo" 3,800kn, dok 1210 košta 12,000kn. Čak i da ga usporedimo sa Mk.7 koji košta oko 7,500 to je još uvijek razlika u cijeni od 3.700kn ... gotovo pa JEDNAKI iznos koliko košta sam LP140. A i istina je ovo što Robinson veli, za tu cijenu možeš kupiti fenomenalnu zvučnicu sa Shibata iglom i kantileverom od bora (boron)

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 23.12.2022. u 13:49.
  Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 16:46   #158
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Vidim da je rasprava zapela, a baš smo tako dobro krenuli

Vjerojatno svi slušate ploče i nemate vremena komentirati...?
  Reply With Quote
Staro 04.02.2023., 11:32   #159
T0m3K
Potato
Moj komp
 
T0m3K's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 26
Pozdrav, kupujem rođendanski poklon i trebam entry-level gramofon koji nije shredder za gramofonske ploče.

E sad, koliko sam shvatio, cijeli sustav bi trebao izgledati ovak:
Gramofon sa pretpojačalom -> pojačalo -> pasivni zvučnici.

A da li bi funkcioniralo na ovaj način:
Gramofon sa pretpojačalom -> aktivni zvučnici? Da li je ta opcija jeftinija, a da se ne izgubi puno na kvaliteti?

Što se tiče samih gramofona, ciljam na https://sonusart.hr/hi-fi-komponente...-at-lp60x.html (160€), a za ostale komponente apsolutno nemam pojma sto uzeti.

Budžet je cca 500€ za cijeli komplet pa bi zamolio za preporuke.
T0m3K je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2023., 11:54   #160
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor T0m3K Pregled postova
Pozdrav, kupujem rođendanski poklon i trebam entry-level gramofon koji nije shredder za gramofonske ploče.

E sad, koliko sam shvatio, cijeli sustav bi trebao izgledati ovak:
Gramofon sa pretpojačalom -> pojačalo -> pasivni zvučnici.

A da li bi funkcioniralo na ovaj način:
Gramofon sa pretpojačalom -> aktivni zvučnici? Da li je ta opcija jeftinija, a da se ne izgubi puno na kvaliteti?

Što se tiče samih gramofona, ciljam na https://sonusart.hr/hi-fi-komponente...-at-lp60x.html (160€), a za ostale komponente apsolutno nemam pojma sto uzeti.

Budžet je cca 500€ za cijeli komplet pa bi zamolio za preporuke.
Pošto piše da gramofon ima line level izlaz (tj ugrađeno vlastito pretpojačalo) komotno možeš uzeti nešto ovakvo

https://www.ozone.hr/product/zvu-nic...-bijelo-sme-i/


Zadnje izmijenjeno od: segregator. 04.02.2023. u 11:59.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2023., 13:02   #161
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor T0m3K Pregled postova
Pozdrav, kupujem rođendanski poklon i trebam entry-level gramofon koji nije shredder za gramofonske ploče.

E sad, koliko sam shvatio, cijeli sustav bi trebao izgledati ovak:
Gramofon sa pretpojačalom -> pojačalo -> pasivni zvučnici.

A da li bi funkcioniralo na ovaj način:
Gramofon sa pretpojačalom -> aktivni zvučnici? Da li je ta opcija jeftinija, a da se ne izgubi puno na kvaliteti?

Što se tiče samih gramofona, ciljam na https://sonusart.hr/hi-fi-komponente...-at-lp60x.html (160€), a za ostale komponente apsolutno nemam pojma sto uzeti.

Budžet je cca 500€ za cijeli komplet pa bi zamolio za preporuke.
Pozdrav

Audio Technica AT-LP60 je solidna opcija za nekog tko samo želi povremeno slušati ploče (ili tek započeti), iako moram napomenuti par stvari. LP60 & LP60X (X = noviji model) nemaju mogućnost nadogradnje zvučnice & gazne sile i osuđeni su na ono što je u tvornici ugrađeno. A to bi bila AT-3600L zvučnica ... poprilično dobra sa odličnim karakteristikama, ali jeftina (najjeftinija zvučnica od Audio Technice) i sa koničnom/sfernom 0.6mil iglom koju je naravno moguće zamijeniti kad bude bilo potrebno.

Drugim riječima, LP60 bude bio odličan za nekog tko ne bude brinuo o profilu igle ili tehničkim karakteristikama kao što su gazna sila & anti-skate, ali valja imati na umu da je ovo slijepa ulica po pitanju nadogradnji i da osoba, vlasnik bude morao kupovati novi & bolji gramofon danas-sutra ako poželi recimo staviti eliptičnu VM95E ili nešto bolje.

Ako je to ono što ti odgovara onda OK, samo sam mislio napomenuti da kasnije ne bi bilo prekasno.

Sljedeći korak dalje bi bio Argon Audio TT (229€), za kojeg (moram priznati) nisam nikada čuo ali koliko vidim nije ni bitno. Prodaje se pod puno različitih naziva, ali recenzije posvuda govore istu stvar - da je riječ o solidnom gramofonu koji koristi Pro-Jectovu ruku. Riječ je o jednostavnom (i potpuno ručnom) gramofonu, ali za razliku od AT-LP60 ima podesivu gaznu silu & standardnu 1/2" montažu zvučnice pa je kompatibilan sa gotovo svakom zvučnicom na tržištu iako tvornički dolazi sa istom AT-3600L kao i gore-spomenuti AT LP60.

Sljedeći korak dalje bi po mojem mišljenju bio Audio Technica AT-LP120 (350€). Jako dobar gramofon sa dobrim recenzijama, građen po uzoru na legendardni Technics SL-1200 koji bude bio dugotrajna investicija. Za razliku od LP60 i Argon-a, ovaj ima direktni pogon (bez remena), ima stroboskop (kao i pitch slider, kalibraciju brzine), uz naravno tonsku ručicu "S" oblika na kojeg ide odvojivi headshell sa 1/2" montažom, a tvornički dolazi sa AT-VM95E eliptičnom iglom koja sama po sebi košta nekakvih 400-ak kuna (ili koliko već Eura).

Inače, svi navedeni modeli imaju ugrađen phono stage, odnosno pretpojačalo koje se može upaliti (i koristiti sa aktivnim zvučnicima) ili ugasiti (i spojiti na klasični "Phono" ulaz kao svaki drugi, standardni gramofon)


PS, ako je bitno da gramofon bude full automatski (poput LP60/60X), onda predlažem Denon DP-300F (290€). To je nešto između LP60 & LP120 ... full automatski gramofon pogonjen remenom, ali ima u potpunosti podesive tehničke karakteristike poput gazne sile i anti-skate. Tvornički dolazi sa AT-3600L zvučnicom, ali ima standardnu 1/2" montažu, pa je moguće na njega "objesiti" bilo koju zvučnicu po izboru vlasnika.

Edit
Gledam link kojeg je linkao kolega @segregator, na ozone.hr. Pa ako se odlučiš za tu opciju, imaš Audio Technica AT-LP3 gramofon (276€) za kupiti na istom mjestu. Koliko vidim, Sonus ga više ne prodaje, ali bez previše detalja riječ je o istom modelu kao i Denon DP-300F, i sa istim karakteristikama. Full automatik sa standardnom montažom i remenom. Sa tom razlikom da LP3 dolazi sa gumenim matom (podloškom za tanjur), dok svi gore navedeni gramofoni imaju onaj jeftiniji, od felta.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 04.02.2023. u 14:02.
  Reply With Quote
Staro 04.02.2023., 17:38   #162
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,684
postavlja se pitanje dali lik kojem se kupuje "grem" ima afiniteta da to prati dalje i nastavi kupovat plejke ili samo da se vrati u mladost i zavrti ono sto vec ima od prije.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2023., 17:54   #163
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
postavlja se pitanje dali lik kojem se kupuje "grem" ima afiniteta da to prati dalje i nastavi kupovat plejke ili samo da se vrati u mladost i zavrti ono sto vec ima od prije.
Slažem se, to sam zapravo i rekao u postu, iznad

@T0m3k, budeš trebao odlučiti kojim putem želiš ići. Ako je za nekog tko baš i nema previše ambicija ili želi slušati ploče samo "tu i tamo" onda ti svakako savjetujem da uzmeš LP60 ili nešto u tom rangu. LP60 zvuči jako dobro, i nije bez razloga jedan od best-buy izbora u ovoj kategoriji.

Međutim, ako budući vlasnik pokazuje interes za više i bolje, onda LP60 bude bio "magareća usluga" da se tako izrazim jer ga vlasnik bude trebao prodati ili mijenjati za nešto bolje danas-sutra, kad i ako odluči nadograditi zvučnicu ili iglu. Pa ti u tom slučaju svakako savjetujem da (kad si već odlučio kupiti gramofon kao poklon) izdvojiš mrvicu više i kupiš nešto bolje. Koliko bolje to ostavljam tebi da odlučiš, postoji više opcija i smjerova kud ovo može voditi. Ali ostajem kod napisanog, modeli koje sam spomenuo u gornjem postu su svakako dobri kandidati i kojeg god odabrao vjerojatno nećeš požaliti.
  Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 19:04   #164
T0m3K
Potato
Moj komp
 
T0m3K's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 26
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Pošto piše da gramofon ima line level izlaz (tj ugrađeno vlastito pretpojačalo) komotno možeš uzeti nešto ovakvo

https://www.ozone.hr/product/zvu-nic...-bijelo-sme-i/
Znači opcija samo sa aktivnim zvučnicima će biti ok, super! I hvala na preporuci zvučnika!

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
...
Drugim riječima, LP60 bude bio odličan za nekog tko ne bude brinuo o profilu igle ili tehničkim karakteristikama kao što su gazna sila & anti-skate, ali valja imati na umu da je ovo slijepa ulica po pitanju nadogradnji i da osoba, vlasnik bude morao kupovati novi & bolji gramofon danas-sutra ako poželi recimo staviti eliptičnu VM95E ili nešto bolje.

Ako je to ono što ti odgovara onda OK, samo sam mislio napomenuti da kasnije ne bi bilo prekasno.
...
Hvala ti puno na opširnom pojašnjenju i preporuci gramofona po cijenovnim kategorijama, meni kao noob-u u audio svijetu i gramofonima puno znači, a vjerujem i ostalima koji planiraju u shopping.

Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
postavlja se pitanje dali lik kojem se kupuje "grem" ima afiniteta da to prati dalje i nastavi kupovat plejke ili samo da se vrati u mladost i zavrti ono sto vec ima od prije.
Radi se o osobi koja ima par ploča iz mladosti i ima želju njih i eventualno koju novu ploču povremeno poslušati. Neće sigurno ići nadograđivati zvučnice ili fine-tuneati gramofon pa mislim da je, u ovom slučaju, automatika i manjak opcija za podešavanje zapravo plus, a ne minus.

Prema tome, odluka je pala na Audio Technica AT-LP60X i Edifier zvučnike. Hvala svima još jednom.
T0m3K je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 19:33   #165
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor T0m3K Pregled postova
Znači opcija samo sa aktivnim zvučnicima će biti ok, super! I hvala na preporuci zvučnika!

Radi se o osobi koja ima par ploča iz mladosti i ima želju njih i eventualno koju novu ploču povremeno poslušati. Neće sigurno ići nadograđivati zvučnice ili fine-tuneati gramofon pa mislim da je, u ovom slučaju, automatika i manjak opcija za podešavanje zapravo plus, a ne minus.

Prema tome, odluka je pala na Audio Technica AT-LP60X i Edifier zvučnike. Hvala svima još jednom.
Tako je, LP60 koji ima pretpojačalo i aktivni zvučnici su solidna kombinacija za nekog tko ne bude previše razmišljao o tehnikalijama Samo pazi da uzmeš baš LP60X a ne LP60X BT ili neku drugu pod-vrstu. "BT" sufiks znači da je riječ o Bluetooth gramofonu, koji može "bacati" BT signal direktno u zvučnike, ali ako mene osobno pitaš ovo je čista glupost, a i skuplji je od "običnog" LP60X modela.

Citiraj:
Autor T0m3K Pregled postova
Hvala ti puno na opširnom pojašnjenju i preporuci gramofona po cijenovnim kategorijama, meni kao noob-u u audio svijetu i gramofonima puno znači, a vjerujem i ostalima koji planiraju u shopping.
Nema na čemu, drago mi je da sam mogao pomoći

Inače, ovo je bio samo vrh sante leda ... priča ide puno dublje i skuplje, ali trudio sam se ostati unutar zadanih gabarita, odnosno 500€ za cijeli komplet. Ne valja uvijek kupovati ono jeftino (pogotovo kad postoji interes i apetit za veće i bolje), ali nije dobro kupiti ni ono malo skuplje - kao što sam naučio na vlastitoj koži.

Činjenica je ta da sam trebao i osobno uzeti nešto u rangu LP3 ili Denona o kojima sam gore pričao, tim više što ploče ne slušam svaki dan. Ali što je, tu je... Povratka nažalost više nema
  Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 20:52   #166
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,684
Citiraj:
Autor T0m3K Pregled postova

Prema tome, odluka je pala na Audio Technica AT-LP60X i Edifier zvučnike. Hvala svima još jednom.
OK, a ako igla bude "preskakala" uvijek može staviti cent-dva na headshell - tako sam ja radio kod staarog RIZ low class tramafona kad sam bio mlad
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 21:54   #167
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
OK, a ako igla bude "preskakala" uvijek može staviti cent-dva na headshell - tako sam ja radio kod staarog RIZ low class tramafona kad sam bio mlad
Nadam se kolega da se šališ ... ljudi, ovo je veliki "NE".

Da - taj "trik" su radili i moji starci kad su bili mlađi, studenti ... i onda su se čudili kad im je ploča počela krčati i šumiti. Ako igla preskače onda postoji nekakav ozbiljniji problem. Ili gramofon ima problem sa geometrijom ruke & zvučnice, ili je igla krajnje potrošena (i treba je hitno promijeniti). Naravno, ovo vrijedi samo u slučaju da gramofon preskače na SVIM pločama jednako, jer je u protivnom moguće da je do same ploče ... recimo da je podrapana ili jednostavno prljava.

Inače, svaka gramofonska zvučnica ima svoj zadani "tracking force" odnosno gaznu silu. Obično je to raspon - recimo, između 1.5g & 2.5g za većinu Audio Technica zvučnica, sa time da je 2.00 preporučeno kao zlatna sredina. Dok AT-3600L (koja dolazi na LP60) treba malo teže - između 2.5g & 4.5g, sa standardnom gaznom silom od 3.5g na koju je LP60 tvornički podešen (i ovo nije moguće promijeniti)

Bilo što teže od navedenog maksimuma i bude oštetilo iglu i ploču, ali isto vrijedi i za lakše ... ljudi obično misle da lakša gazna sila kao ne bude trošila toliko ploču poput recimo preporučenih 3.5 pa je recimo smanje na 1.5g ... što je velika pogreška! Ako je sila prelagana, vrh igle bude udarao u bočne stijene zvučnih brazdi čime bude došlo do ping-pong efekta gdje se dijamant bude odbijao od jedne strane na drugu i natrag, čime dolazi do nepovratne štete same ploče. Stoga, uvijek podesite gramofon onako kako proizvođač igle i/ili zvučnice kaže. Ako piše 1.25g, onda je 1.25g ... a ako piše 3.5 onda 3.5 - i molim bez novčića osim ako ne želite uništiti svoju glazbenu kolekciju.

Inače, kad smo već kod teme gazne sile ... možda neki od vas nisu znali ali sferna igla manje "troši" ploču od one eliptične. Razlog tome je oblik dijamanta, eliptični vrh se bude zabadao u daleko više izbočina i udubina (što je zapravo i poanta eliptične igle, bolje reprodukcija ploče sa više detalja) ali ovo bude napravilo veću štetu - odnosno više potrošilo ploču od recimo sferne igle koja je potpuno okrugla poput lopte. Ovo nije znanstveno potvrđeno i nema neke matematičke formule koja bi to mogla izračunati, ali smatra se da sferna igla na 3.50 grama gazne sile radi okvirno jednaku "štetu" na ploči kao i eliptična igla na 2.00 grama.
  Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 22:24   #168
brodjo
Playmaker
Moj komp
 
brodjo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Osijek/Wien
Postovi: 1,629
@T0m3K U budget rangu aktivnih zvucnika, pogledaj si i Presonus Eris. Dosta ih hvale. Inače imaš dobar YT kanal - Cheap Audio Man sa dosta korisnih objašnjenja i budget friendly prijedloga za opremu
__________________
brodjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 10:09   #169
mrgud11
Registered User
Moj komp
 
mrgud11's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Koprivnica okolica
Postovi: 25
Ima li kakve razlike između ova dva?
https://www.svijet-medija.hr/art/gra...srebrni/105359
https://www.abrakadabra.com/Katalog-...m_medium=click
I ako može preporuka tekućine za čišćenje ploča
Hvala
mrgud11 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2023., 18:49   #170
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Kratko pitanje.

Tast ima LENCO LS-50WD, ima L+R audio.

Jel mogu spojiti Z333 (RCA) na to pojačalo? Da ne bacam 600kn u vjetar.

Z333 imaju taj RCA, ako dobro shvaćam, to je to.

Piše na gramofonu, RCA output.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 05.07.2023. u 19:01.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2023., 19:05   #171
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
S obzirom da ima zvučnike, ima i pretpojačalo, tako da da.

Uostalom, i piše čim proguglaš model

RCA OUTPUT – For a more premium sound, connect the LS-50 record player to your existing home sound system (RCA Cables included)
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2023., 07:59   #172
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
S obzirom da ima zvučnike, ima i pretpojačalo, tako da da.

Uostalom, i piše čim proguglaš model

RCA OUTPUT – For a more premium sound, connect the LS-50 record player to your existing home sound system (RCA Cables included)
Znam da piše, samo kad ne razumijem što točno to znači.

Ali ok, mogu spojiti, to je to.

Hvala.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2023., 11:50   #173
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
I na plotu piše ....

Za taj LENCO LS-50WD "svugdje piše" da iam RCA Out ali rijetko gdje je navedeno kakav signal šalje (nivo, impedancija, ...).
Ako je vjerovati opisu iz Chipoteke > https://www.chipoteka.hr/gramofon-le...eni-8020343009
tu piše RCA Line Out, šta podrazumijeva Line nivo i impedanciju signala.
Po tome možeš spojiti i koristiti preko Z333 zvučnika.

https://catalog.lenco.com/products/l...specifications
https://www.logitech.com/en-eu/produ...subwoofer.html
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 04.08.2023., 11:26   #174
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,358
Pričitao sam cijeli ovaj thread ali sam još uvijek malo zbunjen
Kupio bi ženi za poklon gramofon, budžet mi je oko 200€.
Kako vam se čini ova opcija? https://www.links.hr/hr/gramofon-aud...crni-750310027

Ima li nešto bolje za tu cijenu ili je ovo sasvim solidno za amatersku uporabu
Newmie je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na