Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.02.2016., 22:53   #1
Perica_barii
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Bar
Postovi: 20
Skylake non K OC na ploci MSI Z170 XPOWER GAMING TE

-->
MSI je i ovog puta odradio odlican posao i predstavio nam high end plocu za skylake platformu. Ploca je namenjena kako OC entuzijastima tako i gejmerima. Samo pakovnje ukazuje da je u pitanju high end proizvod, a unutra pored same ploce imamo dodatne opreme u vidu sata kablova, sli bridge kablica, nastavaka za ocitavanje voltaza i dva posebna dodatka MSI OC DASHBOARD kao i dodatak za fiksiranje ''delidovanog'' procesora. Merne tacke su prisutne kod svih MSI-jevih high end modela ploca i sada su postali vec sastavni deo opreme, za slabije upucene to su mesta specijalno izvedena na ploci koja treba da nam omoguce direktno merenje svih relevantnih voltaza ( posle i uporedjivanje vrednosti sa onim iz programa namenjenih za ocitavanje istih). Malo slicica same ploce...





Postavili smo setup, pri cemu treba napomenuti da smo MSI DASHBOARD spojili prema slici sa kablicem koji dolazi uz plocu ( ako se DASHBOARD zabode na predvidjeno mesto na ploci direktno nece raditi !!! ). Takodje voditi racuna ako ste vec spojili DASHBOARD da pozicija prekidaca za slow mode ( pored minus tastera) nije slucajno ON ( kao na slici ce vam goreti crveni led izmedju minus button-a i slow prekidaca), jer ce vam frekvencija procesora biti zakucana na 800mhz ( ovo je napredna opcija koju koriste overklokeri prilikom extremnog klokovanja i sluzi im da vrate procesor sa visoke frekvence posle odradjenog testa, nakon cega obicno pokrenu cpuz i gpuz programe za verifikacije rezultata,a sve to rade da im u medjuvremenu ne bi pukao sistem zbog visokih taktova i samim tim pobegla verifikacija rezultata)

SETUP:
CPU : Intel i3 6100
MB : MSI Z170 XPOWER GAMING Titanium Edition
RAM: Gskill TridentZ 2 x 8GB 3600MHz
GPU: GALAXY HOF GTX 980 ti GOC edition
HD: SSD Kingston HyperX Fury 120GB
PSU: Corsair AX 1200




Pristupili smo fleshovanju biosa na specijalnu verziju koja otkljucava mogucnosti klokovanja preko bclk-a non K skylake procesora. Konkretno za ovaj model u pitanju je bios E7968IMS.14U. Link sa kojeg mozete skinuti biose za non K oc za podrzane MSI modele ploca je sledeci. MSI nam je stavio na raspolaganje 3 nacina da fleshujemo bios, preko M-Flash (direktno sa usb flesha iz biosa samog), preko Live Update 6 i preko BIOS Flashback+ ( potrebno je kao na slici ( beli usb stick slika 3) staviti usb stick u za to unapred namenjen port i pritiskom na biosflashback dugme odradujemo posao. Koristili smo M-Flash opciju kao na slikama.





Nakon uspesnog fleshovanja biosa, pristupili smo instalaciji opreativnog sistema, ovde je vrlo vazno napomenuti da u biosu se moraju podesiti parametri odnosno odabrati oni koji su namenjeni za dati sistem, inace necete biti u mogucnosti da dovrsite instalaciju. Znaci za windows 10 treba odabrati opciju u biosu sa slike:




Bios je veoma pregledan i prepun opcija za najsitnija setovanja, kako samih paramtera vezanih za procesor tako i odabir odgovarajucih setovanja za memoriju itd...



Podesavanja za memoriju i predefinisani profili su takodje prisutni i odlicno rade, treba istaci da za taktove memorije vece od 3800mhz je potrebno butovati sa nizim bclk ( bclk 99 , ako je 100 strap standardno odabran) i posle isti podici u windowsu, ovo je anomalija koja se javlja pri visim taktovima memorije koju nam je MSI obecao da ce ispraviti u novijim verzijama biosa. Takodje implementacija samsung memorije nije odradjena do kraja sa B-die chipovima ( na testu korisceni bas oni, odlikuju ih ostre latence na cl, trcD odnosno tRP vrednostima ( dobri primerci idu i preko 4000 cl 12 12 12 28 ....), mi smo nas primerak sto ce se kasnije videti ostavili na 3500 cl 13 13 13 ... na 1.6v ( samsung memorije vole voltazu i skaliraju obicno sa njom, pa za potrebe testova se ista moze podici )...





Takodje moguce je pracenje parametara na samoj ploci, temperature, voltaza kao i informacije o samom hardveru koji je nakacen na maticnu plocu.





Nakon instalacije sistema krenuli smo sa testiranjem samog biosa odnosno parametara vezanih za overklokovanje procesora na testu Skylake i3 6100 ( non K procesora , odnosno za slabije upucene procesora sa zakljucanim mnoziocem u ovom slucaju na 37 max, sto uslovljava taktom istog od 3.7Ghz ). Parametre koje smo menjali u biosu su LLC postavljen na level 1 ( load line Calibration ( odnosno ugrubo receno kompenzacija napona prilikom dizanja istog, i izjednacavanje napona u load i idle rezimu procesora), menjali smo samo napon procesora ( odnosno isti fixirali na 1.41v override) i dizali smo vrednost bclk-a sa pocetnih 100 na 125 ( procesor je isti koriscen vec za testiranje pa smo mu znali domete) sto je dovelo do povecanja takta procesora sa 3700 na 4625Mhz sto je 25% ovekloka na vazduhu. Probleme koji se javljaju kod ovekloka preko dizanja BCLK vrednosti kod non K procesora smo vec naveli ali evo da ih ponovimo jos jednom:
1. nemogucnost ocitavanja temperature sa programima tipa realtemp,coretemp
2. koriscenje integrisane grafike iz procesora nije moguce
3. performanse AVX instrukcija zbog nacina na koji je realozovano ovo "otkljucavanje" nisu onakve kakve bi se ocekivale pa samim tim testovi koje su neki koristili za pretesitranje stabilnosti tipa linx, prime ne daju pravu sliku niti opterecuju procesor kao recimo cinebench ili pak neki drugi program takvog tipa.

Po podesavanju samog procesora ( ovde istaci da je i takt 'memorijskog kotrolera' odnosno uncore takodje 1:1 sa taktom procesora sto je po nama i limitirajuci faktor u samom OC procesora, jer ako bi se primera radi takt za uncore fixirao na 4ghz misljenja smo ( na osnovu iskustva sa 6700k procesorima) da bi za jedno 100 mozda i 200mhz procesor mogao da se oveklokuje na samom jezgru.
Za samo klokovanje memorije podigli smo SA voltazu na 1.15 kao i I/O voltazu na istu vrednost i bez problema smo butovali na 3500mhz cl 13 13 13 28 1T sa 1.6v ( memorija je deklarisana na 3600 cl 16 1.35v). Konkretni primerci rade na 4000mhz cl 12 12 12 28 1T sa 1.93v. Ali to nam je bilo u drugom planu, cilje je bio proveriti klok procesora uz ozbiljniji klok memorije sto 3500 cl13 predstavlja....

Poredjenja radi odradjen je najnoviji FireStrike sa procesorom na 3700 Mhz( default) memorija klokovana, i procesorom na 4625Mhz i naravno klokovanom memorijom. Physics i Combined, kao i ukupan rezultat su nam demonstrirali da platforma itekako oseca povecanje takta procesora.



Odradjen je i cinebench R15 ciji rezultat takodje postaljvamo poredjenja radi.





OC je pored biosa moguce raditi i direktno u windowsu preko MSI Control Centra ( treba skinuti najnoviju verziju dostupnu na oficijalnom sajtu) i on sam po sebi nudi pregrst mogucnosti i podesavanja.



Merenje temperatura procesora prilikom ovog klokovanja ( istaknuto kao jedan od problema ) je MSI putem senzorskog ocitavanja u okviru samog Control Centra resio bez ikakvih problema. Merenjem termalnom sondom i poredjenjem sa vrednostima u programu potvrdili smo tacnost istog. U naredne dve slike je merenje u idle i load dato poredjenja radi, prilikom pokretanja wprime programa.



Nadopunicemo post konkretno sa OC svakog od tipova memorije kao i 6700k procesorom kako na vazduhu tako i na extremnoj varijanti ( ln2- tecni azot )

Lista podrzanih MSI ploca i odgovarajucih biosa potrebnih za ovu "ekspediciju"...


Perica_barii je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2016., 02:36   #2
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
mnogo lep članak kolega

a da pitam šta se događa sad sa ovim šta intel brani non k oc ? oće li msi dopuštat ili blokirat ?
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.02.2016., 08:47   #3
Perica_barii
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Bar
Postovi: 20
Kod nekih vendora su izbaceni bios update-ovi koji krpe micro kod i samim tim onemugucuju ovu opciju, ASRock je imao recimo cak i zvanicnu stranicu posvecenu biosima i samom non K oc-u, ali je sve ukljonjeno na insistiranje Intela.
Opcija sama po sebi moze biti najzanimljiva Gejmerima jer bi oni imali najvise benefita, ostali useri manje...

p.s. u linku gore za skidanje biosa su zapakovani biosi za sve ploce sa spiska...
Perica_barii je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2016., 11:21   #4
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
pa kontaš ti šta sam rekao ?

znači klasična priča koju znamo i skretanje sa teme

to nam je jasno tip top
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2016., 15:36   #5
Perica_barii
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Bar
Postovi: 20
Jednom kada instaliras odgovarajuci bios i ne radis update imaces uvek opciju kod bilo koga od vendora i to ti niko ne moze zabraniti. Ako pokupis mikrokod zakrpu kroz update biosa nisam siguran da ce moci da se radi step back na stariji bios bez problema.
Perica_barii je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2016., 16:02   #6
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor Overclock_freak Pregled postova
pa kontaš ti šta sam rekao ?

znači klasična priča koju znamo i skretanje sa teme

to nam je jasno tip top
Sviraš qrcu, koliko si ploca promjenio sto nisi bacio koji test ? i odakle da on zna sto ce bit sa OC skylakea ?


@ perica, odlican post kao i uvijek, svaka cast na detaljnosti
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2016., 14:35   #7
MOTOR MARY
Pink Wraith driver
Moj komp
 
MOTOR MARY's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 71
možda vam je promakao ovaj post. @2:10 je to pitanje o povratku na staru verziju biosa/microcodea. ali da, ne možemo znati je li to stvarno trajno.
MOTOR MARY je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2016., 23:26   #8
Perica_barii
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Bar
Postovi: 20
Evo malo ultra tight setovanja za samsung B die memorijom, kao i takodje zanimljivo poredjenja radi koliko ova platforma skalira od visokih taktova i zategnutih latenci memorije. Cinebench je test koji na ranijim platformama nije skoro uopste reagovao na memoriju ( ko ima SB, Ivy ili Haswel neka proba sa istim taktom procesora i razlicitim setovanjima za memoriju koliko skalira rezultat). Takodje butovanje na visokim taktovima za memoriju ( 3800Mhz + tight latency ) nije bas jednostavno kako zbog samog memorijskog kontrolera na procesoru tako i do same ploce. MSI je dosta dobro odradio posao, ali najveci takt na kome sam uspeo sa ovako zategnutom memorijom da butujem je 3730 Mhz a onda sam posle iz windowsa dodavanjem bclk-a stigao do taktova sa slike. Tek poredjenjem sa drugim kandidatima za testiranje cu odgonetnuti dal' je ogranicavajuci faktor bila ploca ili procesor. Takodje ocekujem i najnoviji updejt biosa sa boljim profilima i setovanjima narocito za ovu ( trenutno najbrzu i najbolju) memoriju....

Malo rezultata ( poredjenja radi gore imate cinebench sa max taktom na vazduhu 4625Mhz i rezultatom 487 poena)

klik na link:

CPU 4551 Mhz 504 poena

CPU 4625 Mhz 513 poena


Perica_barii je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2016., 13:50   #9
Lynnfield
Zmaj od Bosne
Moj komp
 
Lynnfield's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Čakovec
Postovi: 216
Ploča je sa svojim feature-ima odlična i izgledom vrhunska. Hvala na tekstu @ Perica_barii
__________________
RIP Šaban (21.6.2016)
Lynnfield je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2016., 17:44   #10
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Jel sa 1.6 V napona na memoriji i ostane toliki napon ili BIOS prikaže drugačije?
Sinac je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2016., 23:08   #11
Perica_barii
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Bar
Postovi: 20
Ploca ima i merne tacke na kojima moze da se proveri napon postavljen u biosu i ocitan direktno sa mernog mesta. Naponi su prilicno zakucani sem za cpu koji pri vecim vrednostima ( 1.6v+) zna cak i pored LLC postavljenim na 1 da malo undervoltuje ali nista strasno. Memorija je otprilike na istim setovanjima kao u biosu. Konkretno za ova dva rezultata i memoriju voltaza je bila 1.85v kako je i postavljeno. Samsung chipovi trpe vece voltaze pa za potrebe testiranja ddr4 samsung chipovi mogu da se poteraju i na 2v i vise. Ja ovu memoriju za svaki dan drzim na 1.65v na 3600Mhz cl 12 ali ne sa tako zategnutim ostalim sublatencama.
Perica_barii je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2021., 10:36   #12
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
pozz, malo da probudim temu, dal ima di još za skinut tih non k oc biosa, imam Asus Strix B250G Gaming MBO i u biosu nema opče bclk opciju, nisam upučen baš u to, dali je moguče na njoj sa odgovarajučim biosom ocat non k cpu?
ako ne, koja bi bloča bila onak relativno jeftina i dobavljiva da ima tu mogučnost?

hvala
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2021., 14:54   #13
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Treba ti Z170 ploča da budeš donekle siguran
Na B250/Z270 chipsetima mislim da to nije bilo izvedivo jer su to već ploče za 7. gen proceve, a kad su došli BIOS-i za 7. gen proceve na Z170/B150/H110 već je to bilo onemogućeno
Ja sam probao nekoliko tih Z170 ploča i moja preporuka ti je Asrock Z170 Extreme 4 ili 6, one provjereno OC-aju bez beda
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2021., 20:28   #14
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Treba z170 ploca sa extra clock generatorom za CPU.

Asrock z170 gaming k4 je bez problema gurala i5 6400 do 4.5GHz kod mene... dual bios isto nije bil na odmet.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2021., 14:35   #15
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
ok, hvala, da moja ploča nema opče mogučnost bclk-a, nema te opcije u biosu, ako nabavim Asrock z170 gaming k4 i na njoj je za 7 gen bios, se da rollback na stariju verzije i dal di ima na netu još za skinut tih oc non k biosa?
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2021., 15:13   #16
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Nisam isprobaval flash na starije verzije jer je neka srednja radila bezgresno, ali biosi su u slotovima, lako se izvade i flashaju. z170 gaming k4 BIOS page.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2021., 19:45   #17
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Moguće je napraviti vraćanje na stariju verziju
Arock Z170 Extreme 4 i 6 su ti isto opcija
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na