Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.06.2022., 06:51   #1
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Zamjena parice s 4G internetom

Pozdrav ljudi! Ima li ovdje onih poput mene koje je počela živcirati telefonska žica i odlučili su prijeći na 4G internet jer im optika nije dostupna?

Ima li netko od vas iskustva sa smanjenjem brzine na Savršenoj tarifi nakon potrošenih 100 gigabajta? Stavio sam skidati neke stvari (laptop, hotspot), debelo sam premašio 100 GB i došla mi je obavijest da pošaljem sms poruku za nastavak surfanja po najvećoj brzini, ali mi se brzina nije uopće smanjila.

Nakon premašenih 100 GB
https://www.speedtest.net/result/13229847320

Još uvijek nisam poslao SMS, i dalje je brzo.

Razmišljam kupiti 4G ruter i da uzmem još jedan broj na Savršenu tarifu pa da se mogu riješiti telefonske žice, ali ne znam što očekivati.. Možda je ovo neka njihova greška u sustavu?


Vidim da HT nudi Gigabox za 300 GB po maksimalnoj brzini, a nakon toga brzina pada do 4 mbit/s.
Dok u Savršenoj tarifi nakon 100 GB brzina pada do 2 mbit/s, a za nastavak surfanja po najvećoj brzini treba poslati sms SURFAJ na 13125.

A1 Homebox mi nije dostupan.



Što biste vi izabrali i zašto? Nisam zahtjevan korisnik. Youtube, čitam vijesti, gledam Netflix.. Jedna sićušna mogućnost je da kupim PS5, ali to je još prije ne nego da.



Možete li mi preporučiti neki kvalitetan 4G ruter?
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 08:08   #2
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Iz kog razloga bi mijenjao kabel za 4G? Bakar ako valja je 75 puta pouzdanija tehnologija. Problem je ako je bakar star i daleko od centrale onda jbga. Možda jednom 5G bude dostojan takmac bakru.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2022., 10:37   #3
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Točno ovo što ti mann govori.
Zašto bi išao na mobilni internet koji nije pouzdan počevši od brzine pa nadalje a ovisi o puno više faktora nego bakar.
Mogu oni reklamirat 5G FWA koliko god hoće kad ti se nakače korisnici sa 5G mobitelima/tabletima možeš zaboravit na brzinu i ping a o neograničenom prometu netreba posebno pričat.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 10:51   #4
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,344
Imam isti problem (stari kablovi, daleko od centrale, placam 20/5 dobivam 18/2 s tim da veza puca cim se upload premasi 1.8Mb/s). U isto vrijeme - mob na tethering i download je 75Mb/s , upload se ne sjecam al znam da je dvoznamenkasti bio . Meni je kocnica bilo bas ovaj dio sa odredenom kolicinom podataka na punoj brzini. I cijena je bila malo visoka u ono vrijeme (pred godinu-dvije). Opticki kabel naslonjen na zid kuce - ali ne mogu dobit optiku. Niti ista bolje od DSL-a. Al mi je T-Com tehnicar reko da ako uzmem MaxADSL da ga cimnem nakon 3 mjeseca da oni srede optiku. Go figure. Tak da - da frustraciju itekako razumijem. Moj jedini savjet bi ti bio - testiraj - ako po losem vremenu imas dobar signal i brzinu, ne muci te ovo "fake Flat" opcijom i ak ti brzina je bolja nego ista sta ti je preko bakra dostupno - go for it.


tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 12:00   #5
User55
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: -
Postovi: 5
nije nikakva greska u sustavu. kod savrsene tarife netreba slati nikakve smsove nakon potosenih 100gb, i dalje šiba koliko odasiljac moze isporuciti.
ako si zadovoljan brzinom ,uzmi neki cat7+ ruter i bit ce dobro.
User55 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 12:15   #6
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Ma 4g je zakon u odnosu na paricu. Rijetko tko da ima dobru paricu koja moze dat neke normalne brzine.

@tomek - sto se pucanja veze tice uzmi neki bolji router, tcom-ov stavi u bridge, a na ovom svom slozi qos gdje ces ogranicit upload bandwidth na recimo 1.5Mbit i neces imat vise pucanja veze.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 14:14   #7
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Kolega u centru grada presao s loseg bakra na 4G. Od optike jos ni glasa. Znam koliko mu je los bakar bio jer smo jedno vrijeme bili susjedi i medjusobno sherali isti taj net, kupovali rutere, ap-ove, mijenjali operatere... Isto sranje drugo pakovanje.

Na kraju je uzeo B818 modem kojeg koristi i kao ruter, a brzine dl-a su mu redovito 100+ Mbps u svako doba dana. Tu i tamo ga pitam kako mu je na 4G, a odgovor je uvijek isti "ako ne primjetim da sam na 4G-u, odlicno mi je".

Ako znas koliko trosis prometa mjesecno, to ce ti puno pomoci u predodjbi koliko prometa ti REALNO treba.

Ja sam vec trecu godinu na 4G s brzinama dl-a 30-100 Mbps. Morao sam pored B818 uzeti bolji ruter radi QoS-a kada brzine padnu na 20-30 Mbps (vrlo rijetki trenuci, doduse). Imam Gigabox u M1 sa 400 GB i mozda 1-2 mjeseca u godini mi zafali prometa, inace redovito zna ostati po 50ak GB koliko god se trudio potrositi sve.

Ono sto bi trebao imati na umu, pored svih slogana i obecanja operatera, nema garancije da ce ti mobilni net raditi jednako dobro kao i nekome kilometar dalje. Jako ovisi o tvojoj mikrolokaciji, tornjevima u okolici, opremi na kraju krajeva (koliko para toliko muzike)... Bez dobrog testiranja barem dva operatera s dobrom pokrivenoscu, ne bih se ni upustao u sve to.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 14:53   #8
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Onaj kome stalno puca veza i na bakru ima 10/2 nema sta razmisljat. Onaj tko ima stabilnih 25-30/ 5-7 bolje ostati na bakru

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 04.06.2022. u 17:17.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 15:22   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
ja sam prešao na flatbox uslijed kvara parice (koji se razvukao...), da se to nije desilo nebi nikad. kad je napokon parica riješena, sa 38 je pala na nekih 25-28mbita, i tu sam ju odjavio i nastavio sa 4g-om.
na mojoj lokaciji je letilo, nikad ispod 100mbita sa b818 modemom.
kad je došla optika, odjavio 4g.

glavni problem 4g-a je ping (za gejmere) i data limit. ovi koji odrežu na 5mbita, to je još na rubu dovoljno da 1-2 osobe normalno surfaju. 2mbita je premalo za išta šta uključuje video.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 16:57   #10
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
S 4-5 Mbita limita se da preziviti. Osobno sam uredno radio na 4 Mbps (poslovni vpn, teams pozivi, sve ide normalno). Problem mi je jedino IPTV koji za full hd stream trazi 4+ Mbps bandwidtha. Sve ostalo se, uz dobar ruter i malo bandwidth managementa (gasenje torenata i sl), uredno prilagodi niskim brzinama.

Za ping se slazem, nije za kompetetivni gaming.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2022., 17:37   #11
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,344
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova

@tomek - sto se pucanja veze tice uzmi neki bolji router, tcom-ov stavi u bridge, a na ovom svom slozi qos gdje ces ogranicit upload bandwidth na recimo 1.5Mbit i neces imat vise pucanja veze.

Puca i na Fritzu Ma Zyxel sam lupio na max 1.7 upload i dobro je. Vise sam gore sad nego doma pa me ne pere tolko.
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 22:02   #12
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Ovo mi je prosječna brzina na bakru koju imam redovito.

https://www.speedtest.net/result/13240088286



Već sam oko četiri godine na Optimi i zaista nisam nikada imao problema (za razliku od Iskona, često je pucala veza i štekao internet), ali me pomalo počela živcirati telefonska žica.

Na 4G imam većinu vremena puno bolju brzinu i internet glatkije funkcionira.





Citiraj:
Autor User55 Pregled postova
nije nikakva greska u sustavu. kod savrsene tarife netreba slati nikakve smsove nakon potosenih 100gb, i dalje šiba koliko odasiljac moze isporuciti.
ako si zadovoljan brzinom ,uzmi neki cat7+ ruter i bit ce dobro.



Jesi li siguran? Jer ovo stoji na njihovoj web stranici:
*Nakon potrošenih 100GB internet prometa u Savršenoj, odnosno 200GB u Bezbrižnoj, brzina se spušta na 2 Mbit/s, a za nastavak korištenja dodatnih 50 GB po brzini do 400 Mbit/s na 4G+/LTE mreži, odnosno do 1 Gbit/s na 5G mreži, potrebno je poslati SMS na 13125 s ključnom riječi SURFAJ.


Do sada sam potrošio u mjesecu oko 120 gigabajta. I dalje šiba punom brzinom. Stigao mi je SMS koji me podsjetio da pošaljem ključnu riječ za nastavak surfanja po punoj brzini, namjerno to nisam napravio, no svejedno se brzina nije smanjila.
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 22:15   #13
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
http://forum.pcekspert.com/showthrea...81542&page=111

Nađi moj post pa na dalje... mislim čudno da ti A1 nije dostupan, što se naravno lako testira mobitelom na poziciji di bi stavio router.

Sa stabilnih i izgledno vrlo, vrlo trajnih trajnih 35/10 (ako se dobro sjećam brzine) za 220kn/mj sam prešao na Homebox 4G za maltene duplo manje para i dalje da ne prepričavam šta sam tamo sve naveo.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 22:22   #14
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
E ovo je zanimljivo.. Znači kao što sam naveo, 4G signal mi je stvarno dobar i besprijekoran. Kada sam išao u A1 da pitam za homebox, "nije dostupan jer je signal loš i iskorišteni su svi kapaciteti bazne stanice pa vam ne bismo mogli ponuditi dobru uslugu"
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 22:32   #15
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Odi na drugu stranicu i pročita kaj mi je lik u A1 rekao za antene
syss je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 22:34   #16
User55
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: -
Postovi: 5
Citiraj:
Autor djzuza Pregled postova
Jesi li siguran? Jer ovo stoji na njihovoj web stranici:
*Nakon potrošenih 100GB internet prometa u Savršenoj, odnosno 200GB u Bezbrižnoj, brzina se spušta na 2 Mbit/s, a za nastavak korištenja dodatnih 50 GB po brzini do 400 Mbit/s na 4G+/LTE mreži, odnosno do 1 Gbit/s na 5G mreži, potrebno je poslati SMS na 13125 s ključnom riječi SURFAJ.


Do sada sam potrošio u mjesecu oko 120 gigabajta. I dalje šiba punom brzinom. Stigao mi je SMS koji me podsjetio da pošaljem ključnu riječ za nastavak surfanja po punoj brzini, namjerno to nisam napravio, no svejedno se brzina nije smanjila.
da siguran sam, koristim savrsenu tarifu vec punih 5 mjeseci i samo sam prvi mjesec poslao poruku za jos dodatnih 50gb i to samo jednom ali sam malo kasnije skuzio da nema potrebe jer nisam primjetio nikakvo ogranicenje brzine.
jedan mjesec sam potrosio terabajt i pol jer sam strimao igre preko Gforce now i nije bilo problema , inace mi je potrosnja izmedu 500 i 700gb mjesecno.

imam cat7 router B535-333 a brzine mi se krecu oko 60mbit/s tamo poslije 4 popodne pa do 11 navecer, a ostatak vremena u danu idu preko 100mbit/s, zadovoljan sam, jedino sto je problem sto se ne moze raditi port forward jer se na 4G tarifi dobije privatna ip adresa.
User55 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 22:37   #17
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Capture

Evo recimo sada... Nikakva drama i dalje bolje od duplo skuplje parice.

Nije da je meni sad u cilju promovirat A1, pogotovo ne nakon 20kn "poklona" (a čitam da će i ostatak ekipe "korigirat" cijene usluge), ali eto na mojoj lokaciji di ću optiku dobiti nikada je jednostavno bolja i isplativija opcija.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 23:03   #18
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,214
Ja sam se prebacio sa iskona na A1 5g, pitao sam iskon koliki mi je promet, max 900 gb prosjek 500.
Preporodio se, imam i dalje paricu kao backup, za brzi ping i tv youtube i netflix, ali ispalo je neki dan da mi ne radi kao backup najbolje jer prvi put u 3-4 mjeseca je nestalo interneta na A1 (trebalo restartirati antenu).

U istom periodu na iskonu je nestalo nekoliko puta po nekoliko dana.
Brzina stabilnih 150/100 +-10% jos ga nisam uvatio ispod 100 dl 80 ul nikad, cekam srce sezone u 8 navecer. Odasiljac je nekih 3 km od antene, parica je 1.8km.

Isto sam imao problema sa pucanjem kad je upload preko 0.9mbps, da dobro vidite preko 0.9 mbps Ovaj 5g je preporod, steta jedino tog limita od 1TB, nelagodno je. Ali dok ne dodje optika ne prestajem ga plaćati.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2022., 23:16   #19
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Ja sam mislio da će mi taj limit od 400GB (sad skoro jelte 500GB) biti neki presudni faktor, pa ću morat se prilagoditi noćnoj tarifi... ma ni približno da dotaknem 300GB na kraju mjeseca.

Ako baš MORAM skinut neke puste GB/TB pustim prek noći i bmk.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2022., 10:07   #20
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2022., 11:19   #21
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Zaobidji. Radije uzmi polovni B535 i prst u uho:
https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_ads&keywords=B535

Makar, po mom misljenju, prije nego se
odlucis na ruter vidi koje agregacije ces koristiti i sto ti je dostupno na tornjevima u okolici (cellmapper.net). Ako imas dostupne 3 ili 4 frekvencije na tornju, mogao bi ici na 3CA (B715 oko 800-1000kn) ili 4CA ruter (B818 oko 1000-1200kn)... To je neki provjereni(ji) izbor koji se provlaci tu po forumu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2022., 12:16   #22
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Moju kućnu adresu pokrivaju dva tornja. Jedan ima pet frekvencija, a za drugi piše da ima samo jedna frekvencija.
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2022., 12:53   #23
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,574
Pogledaj detalj, jeli ti (recimo to tako) interesantan prozor prema tom odašiljaču sa 5 frekvencija
+
kakve brzine ostvaruje mob na tom istom prozoru ?
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 05.06.2022., 13:03   #24
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
S mobom i cellmapper appom provjeri spajas li se mob na taj toranj s 5 frekvencija ili neki drugi, malo se prosetaj po kuci oko prozora, prati stanje jedno popodne.

Ako te ne baca po nekim drugim tornjevima, vjerojatno ce se i modem isto tako ponasati. Kod 4G signala nista nije cudno i zato najbolje testirati prije ulaganja. A kad znas sto ti je dostupno, onda ima smisla kupovati recimo 4CA modeme i sl.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2022., 13:14   #25
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pogledaj detalj, jeli ti (recimo to tako) interesantan prozor prema tom odašiljaču sa 5 frekvencija
+
kakve brzine ostvaruje mob na tom istom prozoru ?



Nije. Odmah je jedna susjedna kuća pored naše u tom smjeru, a iza nje još brdo drugih jer sam u jednom dobro naseljenom kvartu.



Što se tiče brzina, danas oko 7 ujutro sam izmjerio oko ooko 115 mbps. Obično se kreće oko 50 mbps. Trenutno je 13.79 mbps.
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2022., 22:17   #26
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 05:48   #27
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 443
.
Za tu cijenu možeš na njuškalu do b818, ovisno kakvom je stanje na najboljoj baznoj stanici.
.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 07:07   #28
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
Za tu cijenu možeš na njuškalu do b818, ovisno kakvom je stanje na najboljoj baznoj stanici.
.

Razumijem, a ovaj koji sam stavio nije baš dobar ili?

Jer koliko sam vidio meni se čini da ima jako jednostavan interface i da je sasvim u redu za moje potrebe.
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 07:10   #29
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Tako je.

Ako neces polovni, dodaj parsto kn vise za novi (207 eura sa shippingom):
https://www.satshop.fi/huawei-b818-263.html
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 09:05   #30
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Razumijem, hvala.. A kakvi bi bili nedostaci da kupim ovog od TP Linka? Vidim da ima manji kapacitet maksimalne brzine
djzuza je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na