Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.03.2022., 15:38   #241
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Automatski osigurač? Valjda automatski prekidač, mcb.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2022., 22:37   #242
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,170
Ajmo se pravit pametni i stručni....
Ja pripremam sačekušu kad netko kaže fidovka da uletim s RCD šiframa i ispadnem faca.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.03.2022., 22:44   #243
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Zapravo čovjek ima pravo

Ovo je automatski osigurač

https://smartshop.hr/Documents/Produ...rg-un16350.jpg

A ovo je minijaturni prekidač ili ti mcb

https://www.havells.com/content/dam/...F016/cover.png

E sad "osigurač" sa B krivuljom će isklopit kod trenutne struje od 5 x In dok sa C od 10 x In, dok oba mogu dost dugo radit u malom preopterećenju, a što se tiče pereilice i sušilice na jedno krugu, njihova potrošnja kad rade zajedno nije zvjek preko 16-17 ampera, već samo kad radi el.grijač koji je najveći potrošač na perilici, za sušilicu neznam šta tamo najviše troši
__________________


Zadnje izmijenjeno od: pinkskin. 20.03.2022. u 22:50.
pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2022., 00:05   #244
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,170
Ima,u redu stvar. Al čemu ako se kužimo o čemu pričamo?
Ionako CB iz MCB-a znači circuit breaker. Klasičan se osigurač (čitaj rastalni) baca i stavlja novi a automatski se može više puta koristiti tj. podizati. Zovu ih MCB stručno a kod nas ih zovemo automatski osigurači što također nije netočno. Nije *ovno nego se pas posra. Pogotovo na forumu gdje ne igra tolika "stručnost" ako se kužimo šta je tko htio reć. Zato sam "prcnuo" na potencijalno pametovanje. Unaprijed se ispričavam ako sam u krivu. Obično nisam al svejedno...

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je online   Reply With Quote
Staro 21.03.2022., 10:42   #245
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Pošto je jedna utičnica u pitanju, koliko je pametno koristiti spliter za dva uređaja?
Vidi u bauhausu schuko lopove od Legranda, kvalitetno su izvedeni.

Njima bih jedino povjerio takav zadatak.

Edit:
Ovaj

https://www.bauhaus.hr/unutarnji-uti...ica/p/23850187


https://www.legrand.com/ecatalogue/0...ug-german.html

Zadnje izmijenjeno od: Cuky. 21.03.2022. u 10:47.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2022., 11:20   #246
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,774
MCB je u pitanju, moj bed sto sam pretpostavio da je to danas neki default Tnx svima za feedback!

Bas ko za inat tih 2x lopova ima ko pljeve, svi su 16A rated, a na oko djeluju... Tuzno. Probam potraziti te Legrand ili sl, pa makar jedno vrijeme bio bez lopova.

Moram si sloziti i ~4m produznog kabela od uticnice do susilice pa i to gledam da bude nesto postenije.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2022., 11:52   #247
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Ja imam BOSCH perilicu i sušilicu, oboje 8kg, spojeno preko 3 metra COMMEL lopova s 3 utičnice na B16 osigurač. U stanu je instaliran 15A limitator (jako glupo, ali ne da mi se plaćat HEP-u da dignu to na 20A, makar ni ne kužim kako i zašto je moguće ugradit samo 15A u novogradnju). Osigurač nije nikad izletio a mašina i sušilica često rade u isto vrijeme, jedino limitator zna izbacit ako je uključena i pećnica (uz ostale potrošače kao TV, svjetla i sl.). Uglavnom mislim da se nema potrebe sekirat oko ta 2 uređaja na istoj utičnici jer oni ni u najgorem slučaju kad zajedno rade ne mogu dosegnut 16A potrošnje. Ne mogu sad nać točan podatak ali kondenzacijske sušili jako malo troše, sumnjam da je kompresor jači od par sto watta, plus pumpa i motor od bubnja koji malo troše.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2022., 12:28   #248
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,170
Kako i zašto... To je kao da se buniš šta ti Yugo 45 nema više konja. Kupio si 45, i 45 imaš. S 15A limitatorim imaš znat da si kupio 3,45kW snage priključak. Dal je glupo,vjv je al tako je. Vlasnik je htio toliko,toliko je platio i toliko dobio. Simple as that.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je online   Reply With Quote
Staro 21.03.2022., 13:54   #249
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Kako i zašto... To je kao da se buniš šta ti Yugo 45 nema više konja. Kupio si 45, i 45 imaš. S 15A limitatorim imaš znat da si kupio 3,45kW snage priključak. Dal je glupo,vjv je al tako je. Vlasnik je htio toliko,toliko je platio i toliko dobio. Simple as that.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
Ma jasno, investitor je očito štedio na svemu di se može
Nego kad sam kopao po HEP cjenicima i tražio info za limitatore, našao sam neki cjenik gdje je najmanja snaga priključka 4.6kW, odnosno limitator od 20A, pa mi nije bilo jasno zašto ja imam 15A. Ali vjerojatno je priključak bio nešto jeftiniji na taj način iako nema u cjeniku na web-u, inače ne bi imalo smisla. Sad ja imam 15A limitator i onda iza njega 5 16A osigurača
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2022., 15:04   #250
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,205
Tako sam ja ima 1x25A, iako znam da je originalno bilo 3x25A,pa pomoću rodje ofc, koji je prokopa papire i istražio da je meni placen 3x25A priključak kad s ekica gradila, a da se tamo vodim da trenutno imam 3x20A. Platio 45 kn nove limitatore i uključili mi 3x25A. Pa provjeri i ti sa HEPom i upiri.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2022., 15:45   #251
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,170
Apsolutno provjeri,često bude 7,36 tj. 32A u kompu a u startu uvale 15A.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je online   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 06:39   #252
doktordoc
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Sisak
Postovi: 71
Jedno pitanje za iskusne
Imam 3*16a
To bi bila trofazna ?
Kako da provjerim jačinu priključka koju imam
doktordoc je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 07:23   #253
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ako nemaš limitatore u kutiji di je brojilo ili u glavnoj kutiji s osiguracima, limitiraj sam sebe na max 20A po fazi
Ako imas limitatore,vidi sta pise na njima, onda je riješeno


Uzmi unimetar, okreni na V izmjenično,ako je izmedju faza 380V onda imas trofazni prikljucak, ako je 0V onda imas monofazni.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 08:28   #254
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,537
Ako je riječ o limitatorima i ako su tri, onda je vjerojatno trofazna.

16A * 230V = 3680W po fazi puta tri = 11kW priključak
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 22:21   #255
doktordoc
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Sisak
Postovi: 71
Tri u redu
Znači trofazna od 11 kW
Hvala puno
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20220826_220949.jpg‎
Views:	155
Size:	247.1 kB
ID:	25418  
doktordoc je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2022., 20:24   #256
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,345
Dobio sam od HEP-a novo brojilo Landis+Gyr E450

Ne mogu naći upute na webu.
Kako da očitam potrošnju?
Imam potrošnju u kwh pod
1.6.1, 1.6.2
i 1.8.1 i 1.8.2

Pod 1.6.1 je 1.12kwh
a 1.8.1 je 1.9kwh
ostalo je na 0kwh.

Kako da znam je li prebacilo na jeftiniju struju u 21h?
Čemu služi bijeli i zeleni gumb?

__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2022., 20:34   #257
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
1.8.1 i 1.8.2 su ti t1 i t2 tarifa

https://www.google.com/url?sa=t&sour...orgQPv24cEb38-

Evo ti manual

Sa zelenim scroolas kroz display a sivi je za nekakav osigurač
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 08:16   #258
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,537
Jel ovaj automatski očitavaju? Čini mi se da da
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 08:25   #259
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,170
Imaš zastavicu na T1 a to je prva tarifa/viša/ skupa ili već kako se u narodu kaže. Dok je tako,vrti se 1.8.1. Navečer,u 21 ili 22 sata,u ovisnosti o računanju vremena zastavica ide na T2 i krene vrtit drugu/nižu/"jeftinu" struju tj. 1.8.2. 1.8.0 je zbroj 1.8.1 i 1.8.2 da te ne zbuni.
1.6 1 je najveći udarac struje u prvoj tarifi a 1.6.2 u drugoj. Praktički ti pokazuje koliko vučeš kW snage. Lampica na brojilu je indikator potrošnje. Što brže žmiga,više toga si raspalio i više trošiš. Kad gori stalno,potrošnje nema. Ovo je PLC brojilo i koliko vidim spojeno je na mašinu koja ga očitava daljinski i mjesečno pa nema potrebe da sam čitaš osim za osobnu upotrebu i evidenciju.
Radim s njima pa znam. Ako te šta zanima,pitaj.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 09:23   #260
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,205
Posto ima to ocitanje vršne snage, jesu za njega potrebni limitatori? Imam guzvu u ormaricu tio bih se rjesit tih napasti znam da se bilo nesto spominjalo da ce se naplacivat nesto dodatno ako se prijeđe max struja, ali mozda nije hrvatska u pitanju
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 14:09   #261
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pa jel ti nisu limitatori plombirani? Sumnjam da će dati da se samo tako riješimo toga kad naplaćuju iste, tj,. razrede struje.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 14:12   #262
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,170
Ovakvo brojilo ima mogućnost programiranja isklopnika koji je integriran u njemu. Isklopnik se koristi za ograničenje snage ali i za daljinsko iskapčanje. Ako te "iskopčaju" ili ako ti isprogramiraju snagu i brojilo ispadne zbog tereta, to za sobom vuče ugradnju tipkala za ukapčanje ako ti je brojilo nedostupno tj. zaključano je u ormariću. Ako ti je brojilo u stanu tj. dostupno,nema potrebe za tipkalom,koristi se gumb na brojilu. Dakle,postoji mogućnost da fizički skloniš limitatore a snagu ograničiš na brojilu. Ja sebi ne bi to radio ako ne moram.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 14:20   #263
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,170
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Pa jel ti nisu limitatori plombirani? Sumnjam da će dati da se samo tako riješimo toga kad naplaćuju iste, tj,. razrede struje.
Praktički nema skidanja limitatora. Kupio si npr. monofazni priključak od 5,75 kW i s njim dobiješ limitator od 25A koji se plombira i amen. Ako želiš više,nadoplatiš i u protuvrijednosti dobiješ jači. Ako npr. imaš 5,75kW a vučeš štajaznam 9kW postaješ sumljiv da si ili stavio sam u svom stanu jači limitator ili ga skinuo/premostio. Tad ti se programira brojilo na zakupljenu snagu kao što sam gore pisao i vraćaš se na plaćeni default. Može se i kazna popit za to jer se to tretira kao krađa struje.
Prekoračenja se naplaćuju priključcima u crvenom tarifnom modelu iznad 22kW koji nemaju limitatore.


Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je online   Reply With Quote
Staro 16.11.2022., 16:37   #264
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ako imaš brojilo sa mogučnošću limitacije netrebaš limitatore, naravno ako je isprogramirano od strane hepa, a obično nije, možda možeš tražit da ti ga isprogramiraju pa da maknu limitatore.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 10:03   #265
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Praktički nema skidanja limitatora. Kupio si npr. monofazni priključak od 5,75 kW i s njim dobiješ limitator od 25A koji se plombira i amen. Ako želiš više,nadoplatiš i u protuvrijednosti dobiješ jači. Ako npr. imaš 5,75kW a vučeš štajaznam 9kW postaješ sumljiv da si ili stavio sam u svom stanu jači limitator ili ga skinuo/premostio. Tad ti se programira brojilo na zakupljenu snagu kao što sam gore pisao i vraćaš se na plaćeni default. Može se i kazna popit za to jer se to tretira kao krađa struje.
Prekoračenja se naplaćuju priključcima u crvenom tarifnom modelu iznad 22kW koji nemaju limitatore.


Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
Pošto si u tome, mene zanima kak je moguće da u stanu imam limitator 15A, a kolko sam vidio po HEP stranicama najmanje što se spominje je 20A?
Ako ja želim da mi daju 20A jel se to smatra povećanjem zakupljene snage koju moram platit? Režije nisu na meni pa me HEP odkantava s pitanjima, tek ako skužim da se to može relativno jednostavno/jeftino riješit ću se ić zapravo bavit time...
Zgrada je relativno nova (cca 2005.) i svi osigurači su 16A tako da ako upalim pećnicu, perilicu i još neki potrošač redovito izbacuje limitator pa me to živcira.
Thx
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 10:24   #266
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,205
Vjerojatno ti je ista situacija ko i meni što je bila, plaćen je priključak bio na 3x25, a oni su meni došli i stavili 1x20(il25) i ja sam se spremio platit 20kkn da mi pojačaju struju i naravno da moraš imat nekog u HEPu koji ce ti imat volje prokopat papire.

Ispalo je da je meni kupljeno i placeno 3x25A kad se gradila kuca, ali u jednom trenutku je došao HEP i tutnio to na jedan limitator, sa opravdanjem manja ce potrosnja bit, howyesno, i tako zapisano u sistem. I onda kumovi rodjaci prike pajde odu u potragu za papirima i nađu da je moj prikljucak službeno 3x25, došao tehničar stavio 3 limitatora od 25, platio sve skupa 43 kune to zadovoljstvo

Tako da vjerojatno ti(vlasnik) imate pravo na jaci limitator, ali treba trazit. Isto tako limitator je nenormalno trom, moj jedan od 25A(5,75kw) je radio na nesto ispod 8kw preko pola sata.

Ovisi o karakteristici tvog modela ali na 1.1x struje ti prakticki nece ni iskocit i do 1.4x ja mislim da mu treba dosta dugo, dok na 1.5x struje brze okida(par minuta) a na 2x je instant, tako je što sam ja našao neku karakteristiku i testirao sa svojim + shelly
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 10:29   #267
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,537
Da, najmanje što može je 20A ali moguće da je investitor se dogovorio za manje pa pušiona... Ali treba u papirima provjeriti što piše za zakupljenu snagu, pa ako je zakupljeno više ih zvati da ti promjene limitator.
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 10:50   #268
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor njuskalo Pregled postova
Pošto si u tome, mene zanima kak je moguće da u stanu imam limitator 15A, a kolko sam vidio po HEP stranicama najmanje što se spominje je 20A?
Ako ja želim da mi daju 20A jel se to smatra povećanjem zakupljene snage koju moram platit? Režije nisu na meni pa me HEP odkantava s pitanjima, tek ako skužim da se to može relativno jednostavno/jeftino riješit ću se ić zapravo bavit time...
Zgrada je relativno nova (cca 2005.) i svi osigurači su 16A tako da ako upalim pećnicu, perilicu i još neki potrošač redovito izbacuje limitator pa me to živcira.
Thx
Ako ti na pećnici i perilici rade grijači u isto vrijeme, nije nikakvo čudo da ti izbaci kada uključiš još npr, fen ili indukciju. Pozbrajaj potrošnju pa vidi gdje si.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 11:01   #269
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ako ti na pećnici i perilici rade grijači u isto vrijeme, nije nikakvo čudo da ti izbaci kada uključiš još npr, fen ili indukciju. Pozbrajaj potrošnju pa vidi gdje si.
Ma jasno je meni da potrošnja ode iznad 15A, mene samo muči što je to jako mali limit, tj nije uopće teško toliko potrošit. Pećnica je sama 2.5KW i onda samo da cura fenira kosu uz ove neke standardne potrošače izbacit će nakon par minuta. Niš, probat ću od HEP-a nekako dobit informaciju kolika je zakupljena snaga po ugovoru.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2022., 18:29   #270
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ak imaš nekog u hepu net pogleda elektroenergetsku suglasnost, tamo sve piše
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na