Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.07.2022., 19:22   #451
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Jesu li oni vukli svoju optiku po zgradi ili je već bila od HT-a, pa ide preko nje? Ja sam uzeo 1 Gb preko A1, pa mi je njihov tehničar rekao da će Telemach početi iznajmljivati optiku po zgradama. Kako ja plačam EON, znam da su provukli do zgrade (cijela Vukovarska ulica je pokrivena), a po zgradi imam optiku od HT-a, to mi je bilo interesantno za spojiti sve u jedno. Tako je on rekao. Je li se možeš maknuti sa CGNAT-a, jednostavno kao na A1?
Evo i po Osijeku se provlači naveliko. Došli mi pred zgradu, uskoro će unutra. Već imamo kanalicu za A1 kablovsku (još od DCM-a) i jednu kanalicu od HT optike.
Kablovi će ići A1 kanalicom, navodno su tako s njima dogovorili, znači neće koristiti HT kablove. Na svaki kat će staviti neki mali razvodni ormarić/kutiju.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2022., 19:29   #452
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Evo i po Osijeku se provlači naveliko. Došli mi pred zgradu, uskoro će unutra. Već imamo kanalicu za A1 kablovsku (još od DCM-a) i jednu kanalicu od HT optike.
Kablovi će ići A1 kanalicom, navodno su tako s njima dogovorili, znači neće koristiti HT kablove. Na svaki kat će staviti neki mali razvodni ormarić/kutiju.
Tocno tako indeticno kako si napisao su uvlacili i u ZG po zgradama...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2022., 22:02   #453
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 1,995
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Evo i po Osijeku se provlači naveliko. Došli mi pred zgradu, uskoro će unutra. Već imamo kanalicu za A1 kablovsku (još od DCM-a) i jednu kanalicu od HT optike.
Kablovi će ići A1 kanalicom, navodno su tako s njima dogovorili, znači neće koristiti HT kablove. Na svaki kat će staviti neki mali razvodni ormarić/kutiju.
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Tocno tako indeticno kako si napisao su uvlacili i u ZG po zgradama...
Jesu li tražili potpise stanara? I nisu se oni dogovorili sa A1, nego je HAKOM naredio da mogu koristiti njihove kanalice, a A1 se još ne miri s time:
https://www.ictbusiness.info/telekom...upade-u-posjed
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2022., 22:40   #454
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Jesu li tražili potpise stanara?
Mozes mislit kako su skupljali potpise, predstavnik stanara uz konzultaciju sa uzim odborom stanara im je dao dozvolu da udju u zgradu...
U tu jednu kanalicu bez problema stane 10 ovakvih svjetlovodnih kabela - optickih niti, koji od kutije na stubistu vode do stanova...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2022., 23:58   #455
James Dean
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 361
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Jesu li tražili potpise stanara? I nisu se oni dogovorili sa A1, nego je HAKOM naredio da mogu koristiti njihove kanalice, a A1 se još ne miri s time:
https://www.ictbusiness.info/telekom...upade-u-posjed
Kakvi potpisi? To je prošlost. Kad je jedan usao onda mogu uci svi. To su pravila tržišne utakmice.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
James Dean je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2022., 09:58   #456
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 539
Jel se Telemach igdje širi po naseljima sa kućama (kao A1 i HT) ili oni sami po stanovima? I koriste li oni igdje A1 i HT infrastrukturu?

Inače, zanimljiv razgovor sam vodio sa HT operaterkom prije tjedan/dva. Kad su me zvali iz A1 da mi je dostupna optika, nazvo ja HT da vidim jel mi je kojim slučajem odmah dostupna optika i kod njih. I kaže nije mi dostupna ali da računam da će za 6 do 12 mjeseci biti čim istekne "ekskluziva od operatera izvršitelja radova", kao to je uobičajena praksa da ekskluzive traju do 12 mjeseci, tako radi i HT kad postavlja optiku, no kasnije se ta infrastruktura može koristiti od drugih operatera naravno uz određenu naknadu. Pitanje je samo da li A1/HT infrastruktura može izgurati veće pakete brzina koje Telemach nudi
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2022., 17:32   #457
dnb
Registered User
Moj komp
 
dnb's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Behind u.
Postovi: 25
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
I koriste li oni igdje A1 i HT infrastrukturu?

Koriste HT-ovu infrastrukturu po zgradama gdje je ona dostupna. Tako je barem kod mene situacija sa Telemachom.



Za kuće ne znam.
dnb je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2022., 17:59   #458
gazda099
Premium
Moj komp
 
gazda099's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 163
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova
Koriste HT-ovu infrastrukturu po zgradama gdje je ona dostupna. Tako je barem kod mene situacija sa Telemachom.



Za kuće ne znam.



koriste i po kućama
gazda099 je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2022., 19:03   #459
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 539
Citiraj:
Autor gazda099 Pregled postova
koriste i po kućama
Jel nude na tim mjestima i njihov 2/2 paket ili samo do 1Gbps?
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2022., 19:21   #460
gazda099
Premium
Moj komp
 
gazda099's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 163
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
Jel nude na tim mjestima i njihov 2/2 paket ili samo do 1Gbps?

e ne bih ti znao
gazda099 je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 09:18   #461
Bukva
Pokemon prve generacije
Moj komp
 
Bukva's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova
Koriste HT-ovu infrastrukturu po zgradama gdje je ona dostupna. Tako je barem kod mene situacija sa Telemachom.
Ja imam HT-ovu optiku i Telemach i A1 nula bodova. Mislim da ima još neka caka pored koristimo HT-ovu optiku.
__________________
Mogu patchat sve osim korisničke gluposti.
Bukva je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 11:58   #462
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 1,995
Citiraj:
Autor Bukva Pregled postova
Ja imam HT-ovu optiku i Telemach i A1 nula bodova. Mislim da ima još neka caka pored koristimo HT-ovu optiku.
Ja imam HT (Iskon) optiku i A1 koaks do stana. Znaći dvije kanalice idu po stubištu. Telemach je došao optikom do zgrade, ali i dalje ne nude svoju uslugu. Jedna je priča da će koristiti kanalicu od A1 i provući svoju optiku do stanova, a druga je da će iznajmiti optiku od HT-a, ali ništa se ne dešava. Zgrada je od 50 stanova, tako da bi im sigurno bila interesantna.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 14:24   #463
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Pozdrav, ima netko od korisnika 2Gbps da mi baci koji speedtest i kaže iskustva da li ima padova brzine, stabilnost, ping itd. Također me zanima koji se router dobije i koji su točno modeli ovi EON-i njihovi.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 15:27   #464
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Kaj nije da taj 2/2 paket isporučuju s 1gbit portovima ruterom? Ilitiga, speedtest s jednog uređaja (povezanog žicom barem) neće ići preko 935mbit? Wifi je samo AC, tak da mislim da to isto neće preko 1000mbit bacati (more like 500?).
Ako paket ima ovaj ruter onda sam u pravu https://telemach.hr/upload/documents..._G-2425G-A.pdf

Mislim, da se razumijemo, nije ovdje Telemach nista kriv. Da bi se postigla 2gbit brzina na portu, port bi morao biti barem 2.5G na ruteru i na kompu/laptopu/čemuveć, tak da vjerojatno 99.6% 'rvata nema 2.5G+ opremu doma
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 16:30   #465
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 1,995
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Mislim, da se razumijemo, nije ovdje Telemach nista kriv. Da bi se postigla 2gbit brzina na portu, port bi morao biti barem 2.5G na ruteru i na kompu/laptopu/čemuveć, tak da vjerojatno 99.6% 'rvata nema 2.5G+ opremu doma
Rijetko koji uređaj ima 1 GB LAN port, a ne 2,5 GB.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 16:45   #466
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Rijetko koji uređaj ima 1 GB LAN port, a ne 2,5 GB.
Sve ovisi o starosti, kompovi i laptopi unazad 5g, vjerojatno i vise, bar kod mene sve došlo s gigabit
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 20:48   #467
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 619
Ako nude uslugu 2/2 onda bi trebali u ponudi imati i router koji tu brzinu može isporučiti.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 11:42   #468
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Pa može isporučiti, nije upitno Samo nigdje ne piše da ide 2 po portu Pogledaj cijene i dobavljivost 2.5G ili 10G CPE za optiku pa ces vidjeti... + opet s svoje strane moraš imati 2.5G+ opremu. Ruke u zrak tko ima

Zadnje izmijenjeno od: johnsmith. 09.08.2022. u 11:55.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 14:02   #469
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Pa može isporučiti, nije upitno Samo nigdje ne piše da ide 2 po portu
Jel bi po tome bilo OK da se sve brzine veće od 100 Mbps računaju tako? Ono, plaćam 200/100, ali ne piše da je 200 po portu, nego ISP može štedjeti na opremi. Ili recimo 500 Mbps, imaš 4x 100 na žici a ostatak na wirelessu?
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 15:13   #470
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Dečki, pa niste od jučer. Penetracijom optike od više ISPova više nije dovoljno nuditi manje cijene, nego i veće brzine. I sad se došlo do gigabita. Ali uvijek moraš tjerat dalje, uvijek ima onaj susjed s najvećim televizorom i novim BMWom u dvorištu. Ako još netko ima gigabit, on mora imati više Za A1 nemam info, HT nešto testira 2gbit, kao i 10 i 25gbit opremu, Telemach eto udara s svojom 10Giga mrežom. I tako evo Kornijevim korakom došli smo do 2gbit paketa. Zašto? Zato jer je neka tetka rekla da je to očito best offer, budući da ont-ovi i gpon trenutno idu do 2.5/1.25 ( jel?) tako da ubaci najjeftiniji GE fiber combo CPE i peri deri.

Jasno je ko dan da bi 2/2paket morao gurati 2/2 max po portu, ali ako nude jedino onaj GE combo CPE onda je jasna priča.

Potencijalni razlozi:
- nedostupnost i cijena 2.5GE+ combo ONT/CPE opreme (red veličine ako je GE 50-75e ovo je brat bratu x3 do x6 ako se gleda 10GE)
- korisnici jedva imaju 1Ge mrežu, ako
- nebreš više dumpati cijene i nuditi 2gbit ili brže pakete, ionako kriza recesija inflacija penisi

Ionako ISP prvih 6-12mj nema skoro ništa profita od korisnika, mozda i dulje. Spajanje je cca 300-500e opreme, pa još ako se vlakno renta mjesečno barem 10-15e trosak, a plaćaš im recimo 25-30e ne znam više kak su cijene.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 16:33   #471
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 619
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Dečki, pa niste od jučer. Penetracijom optike od više ISPova više nije dovoljno nuditi manje cijene, nego i veće brzine. I sad se došlo do gigabita. Ali uvijek moraš tjerat dalje, uvijek ima onaj susjed s najvećim televizorom i novim BMWom u dvorištu. Ako još netko ima gigabit, on mora imati više Za A1 nemam info, HT nešto testira 2gbit, kao i 10 i 25gbit opremu, Telemach eto udara s svojom 10Giga mrežom. I tako evo Kornijevim korakom došli smo do 2gbit paketa. Zašto? Zato jer je neka tetka rekla da je to očito best offer, budući da ont-ovi i gpon trenutno idu do 2.5/1.25 ( jel?) tako da ubaci najjeftiniji GE fiber combo CPE i peri deri.

Jasno je ko dan da bi 2/2paket morao gurati 2/2 max po portu, ali ako nude jedino onaj GE combo CPE onda je jasna priča.

Potencijalni razlozi:
- nedostupnost i cijena 2.5GE+ combo ONT/CPE opreme (red veličine ako je GE 50-75e ovo je brat bratu x3 do x6 ako se gleda 10GE)
- korisnici jedva imaju 1Ge mrežu, ako
- nebreš više dumpati cijene i nuditi 2gbit ili brže pakete, ionako kriza recesija inflacija penisi

Ionako ISP prvih 6-12mj nema skoro ništa profita od korisnika, mozda i dulje. Spajanje je cca 300-500e opreme, pa još ako se vlakno renta mjesečno barem 10-15e trosak, a plaćaš im recimo 25-30e ne znam više kak su cijene.
Pretpostavljam da za 2/2 daju drugi Nokijin Wi-Fi router, neki koji ima 2,5 Gb/s port. A tu najveću brzinu imaju tek tako da mogu HT-u i A1 nabijat na nos da nude najbrži internet. Realno, nitko za doma neće uzet tu brzinu. Zato im je čak i u najvećem EON Trio paketu brzina 1000/500, a ne 2/2.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 17:35   #472
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova

Ionako ISP prvih 6-12mj nema skoro ništa profita od korisnika, mozda i dulje. Spajanje je cca 300-500e opreme, pa još ako se vlakno renta mjesečno barem 10-15e trosak, a plaćaš im recimo 25-30e ne znam više kak su cijene.
Ak se dobro sjećam baš si ti prije godinu dvije bacio podatak da je ROI za optiku 5 godina, mislim da se odnosilo na nekog malog operatera tamo kod vas.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2022., 02:00   #473
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Ak se dobro sjećam baš si ti prije godinu dvije bacio podatak da je ROI za optiku 5 godina, mislim da se odnosilo na nekog malog operatera tamo kod vas.
Da, mislim da jesam Vlasnik mi je sam tako reko, svejedno njemu dal spoji svojeg korisnika ili renta vlakno, roi je kao 5god onda bio - to se misli ROI investicije u DTK, sva infrastruktura do korisnika. A ti iznosi su bolesni, trenutno je recimo 160kn metar kopanja (možda je i uključen asfalt na kraju u cijenu, ne znam). Znači meni treba povući 60m od zadnjeg prohodnog šahta do objekta vlakno, 9600kn A ulica mi ima 600m!! Mislim da je drugi lokalac koji je i zaglavio s vlaknom usred ulice rekao da bi red veličine 10k eura bilo samo da se moja ulica odradi kak spada DTK - sad se ne sjecam, ali vjerojatno još tu fali vlakna i spojnice i ljudi - znači 10k je vjerojatno samo goli contractor koji kopa kanale/rovove. I onda imaš potencijalnih 76 korisnika, od kojih ako dobiješ 10-20-30% možeš biti sretan ko nova godina - nekima je 4mbit dosta, nekima se neda, nekima ne treba internet i jos gro razloga. 30% na 76 je recimo 23 korisnika. Neka njih 15 uzme 18eur 300/200 paket i ostalih 8 28eur 600/300 paket, mjesecno lokalac "ubire" 270+224=494eur. U minusu je recimo 10k eur koje je uložio u DTK u ulici + par K materijala. Teoretski za 21mjesec izlazi iz minusa, ali dok makneš pdv i ostalo, vjerojatno je to bliže 30mj ili više s materijalom. Pa onda još oprema korisnika, CPE nek je 60e i ont jos 10-15e ako nije combo, znaci prvih 3-4mj recimo opet minus kod korisnika

Tak da čisto malo perspektive za ekipu koja pizdi jer je iza 3 brda i svi osim njih već imaju optiku Evo meni je na 60m pa nisam lud davat 9600kn niti pitat susjede da li žele podjeliti jer 2400kn dat za optiku, toliko očajni nisu I 4mbit ili mobilni je dobar haha
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2022., 06:47   #474
sasa76x
Premium
Moj komp
 
sasa76x's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Bok. Neda mi se čitati svih 16 stranica pa ako ima
koja dobra duša na Telemach optici da mi napiše
koliki Ping mogu očekivati. Trenutno sam na A1 kablu
i Ping mi je od 9-12. Kada sam tek uzeo bio je oko 4-5
ali nakon uvođenja gigabitnog se poduplalo i kusur.
__________________
sasa76x je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2022., 08:48   #475
MerrySmiley
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Remete
Postovi: 52
Citiraj:
Autor sasa76x Pregled postova
Bok. Neda mi se čitati svih 16 stranica pa ako ima
koja dobra duša na Telemach optici da mi napiše
koliki Ping mogu očekivati. Trenutno sam na A1 kablu
i Ping mi je od 9-12. Kada sam tek uzeo bio je oko 4-5
ali nakon uvođenja gigabitnog se poduplalo i kusur.
Kod mene je situacija na A1 kabelu bolja.


Jednom sam vidio ping i 4ms ali obično je oko 6, a najlošije 8ms.

Mene isto zanima ping na optici kod Telemacha.
MerrySmiley je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2022., 17:43   #476
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241


https://fccid.io/2ADZRXS2426GA/User-...al-5099008.pdf

stranica 43-44 piše GE portovi lol wtf

Zadnje izmijenjeno od: johnsmith. 10.08.2022. u 17:58.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2022., 21:23   #477
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Ovo je neka jako dobra zajebancija prvo ruter za XGS-PON koji prima do 10G ulaz, ali ne može na žici dati više od gigabita, a onda Telemach koji dijeli te rutere za 2G brzinu, uz razinu usluge gdje ne daju bridge i treba ih zivkati čak i za obični port forward (o čemu se pisalo ovdje prije par stranica)...
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2022., 22:43   #478
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241


Evo @Blagus ako ti se da dopisivati dalje
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 21:05   #479
sasa76x
Premium
Moj komp
 
sasa76x's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Naručio jučer. Nadam se jedino dobrom pingu. SZK je katastrofa, mislim da sam sa jedno 5 ljudi pričao prije nego sam uspio predati narudžbu. Jedino što je njima bitno je da ih ocijenite sa 9.
__________________
sasa76x je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 15:27   #480
sasa76x
Premium
Moj komp
 
sasa76x's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Citiraj:
Autor MerrySmiley Pregled postova
Kod mene je situacija na A1 kabelu bolja.


Jednom sam vidio ping i 4ms ali obično je oko 6, a najlošije 8ms.

Mene isto zanima ping na optici kod Telemacha.
Prije nego sam prebacio na gigu imao sam tu negdje. Čak je jedno 15-20 dana bilo isto i odjednom samo ode na 10+. Oni ništa ne znaju naravno i eto.
__________________
sasa76x je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na