Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.11.2007., 18:31   #1
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Amazon - naručivanje iz UK/SAD i carina

Ovako -

1. Da li kada naručimo preko co.uk sajta robu onda dolazi iz UK ili se narudžba šalje najbližem skladištu - npr. u Njemačku. Također, da li to rade kada naručimo na US sajtu robu, pa narudžba ide preko recimo neke EU podružnice ili direktno preko sajta od kojeg smo naručili?

2. Da li itko zna po kojem se principu zaračunava carina na robu - ne mislim na cd.ove i knjige, nego na skuplju robu - npr. naručio bih si fotoaparat ili mobitel preko US sajta gdje je sve poprilično jeftinije nego kod nas... pa me zanima koliko bih carine mogao očekivati... sumnjam da mogu nabiti toliko carinu da cijenu bude ista kao i kod nas...

tnx unaprijed!
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2007., 18:54   #2
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Catalyst Group Pregled postova
1. Da li kada naručimo preko co.uk sajta robu onda dolazi iz UK ili se narudžba šalje najbližem skladištu - npr. u Njemačku. Također, da li to rade kada naručimo na US sajtu robu, pa narudžba ide preko recimo neke EU podružnice ili direktno preko sajta od kojeg smo naručili?
Ide direktno, AFAIK. Ako narucis iz UK, doci ce iz UK. Ako narucis iz USA, doci ce odtle.

Citiraj:
2. Da li itko zna po kojem se principu zaračunava carina na robu - ne mislim na cd.ove i knjige, nego na skuplju robu - npr. naručio bih si fotoaparat ili mobitel preko US sajta
Ne bi, jer ne salju to nigdje osim u USA.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2007., 19:14   #3
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Pitanjce : ima li neki net trgovac u USA koji šalje u Njemačku ?
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2007., 19:24   #4
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ide direktno, AFAIK. Ako narucis iz UK, doci ce iz UK. Ako narucis iz USA, doci ce odtle.



Ne bi, jer ne salju to nigdje osim u USA.
Da li si siguran? Naime, čini mi se da za neke proizvode to vrijedi, a za druge pak ne...
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2007., 20:02   #5
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
I da , npr naručim canon fotic http://www.bhphotovideo.com za 6500kn + dostava 80 bucksa... kolko bi mi ekipa nabila carine?

po kojem principu to oni racunaju?
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2007., 22:51   #6
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Carine ti nema za informatičku robu, a mislim da čak nema i na dig. fotoaparate.
Iznosi 10% od cijene + dostave.

No onoga čega se moraš paziti je PDV koji iznosi 22% te se obračunava na stvar i na dostavu, tako da ako naručiš taj aparat koji te dodje nesto manje od 7000kn, računaj na još oko 1500kn poreza.

Možda bi ti bilo bolje kupiti preko ebaya ili da ti pošiljatelj pod vrijednost navede 40-50% stvarne vrijednosti.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2007., 02:07   #7
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Hm, zanimljivo!

A kako to da onda ima carine na cd-ove kad ih naručiš više komada, a na elektroniku/IT ne?

A što se tiče PDVa, pa to mi je i sa njim dalje jeftinije barem nekih 2000-2500 kn nego kod nas!

I još jedno pitanje - jel prolazi fora da se ne stavi račun unutra, da to bude kao poklon ili tako nešto??? Recimo, evo baš sada za nadolazeće božićne blagdane...?
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2007., 09:53   #8
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Catalyst Group Pregled postova
Hm, zanimljivo!
I još jedno pitanje - jel prolazi fora da se ne stavi račun unutra, da to bude kao poklon ili tako nešto??? Recimo, evo baš sada za nadolazeće božićne blagdane...?
NOP.

Otvorit će ti paket i ako nema računa unutra, tražit ćete račun ili neki drugi papir iz kojeg je vidljiva cijena proizvoda da im doneseš na uvid i onda će zaračunat PDV. Ako to ne napraviš onda će oni sami izračunat PDV. To naravno ne vrijedi za pakete male vrijednosti do cca 300kn, Njih ni ne otvaraju, barem meni nisu...

I da, BTW, za proizvode čija vrijednost prelazi 3.000,00kn morat ćeš robu kod nas preuzeti preko špeditera (izrada JCD-a, dodatni troškovi...).
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2007., 16:33   #9
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Što je JCD? Kakvu ulogu ima špediter, što točno on radi?

Znači ako ja izbjegnem carinu na IT opremu, a pdv ne, što još mogu očekivati?

Gdje se zapravo mogu najbolje informirati o cijeloj materji?
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2007., 22:36   #10
debelimedo
Registered User
Moj komp
 
debelimedo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rakitje
Postovi: 23
Citiraj:
Autor Catalyst Group Pregled postova
Što je JCD? Kakvu ulogu ima špediter, što točno on radi?

Znači ako ja izbjegnem carinu na IT opremu, a pdv ne, što još mogu očekivati?

Gdje se zapravo mogu najbolje informirati o cijeloj materji?
JCD-jedinstvena carinska deklaracija. Špediter ti je posrednik pri uvozu...a troškovi su slijedeći: Carinska garancija 1% od carine i PDV-a, carinsko posredovanje-UVOZ 150kn, manipulativni troškovi-UVOZ 50kn, istovar s uskladištenjem 15kn, utovar s iskladištenjem 15kn, ležarina i skladišnina 15kn- na ovo sve ti ide još PDV, i onda još stalna pristojba po JCD-u 10kn i upravni biljezi 50kn. Carina ti je 10%, a PDV se računa na zbroj cijene,troškova dostave i carine.
I još nešto, carina ti u nekim slučajevima ne uzima cijenu na računu za PDV već oni imaju neki svoj cjenik tj. nešto što se zove statistička vrijednost. Ja sam naručivao kočione diskove iz Škotske i na carini mi uvećali cijenu za 20%.

BTW-možeš tražiti da ti ne napišu troškove dostave na računu koji ide uz robu
debelimedo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2007., 14:08   #11
charlly987
Banned
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
sve sto ja znam je da kad mi frend narucuje robu iz UK-a dobije ju nakon 20 i > dana... i uvijek plati samo onoliko koliko je cijena proizvoda bez postarine
charlly987 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2007., 18:46   #12
J.U.R.C.A
Premium
Moj komp
 
J.U.R.C.A's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Na cjenu robe recimo 100 evra s dostavom ti ide carina oko 10 posto
na 110 evra ti ide pdv od 22 posto
dakle 110 evra + 23 evra pdv

uglavnom racunaj izemdu 28 do 34 posto od cjene s dostavom
ako prodes bolje odnosno bez neke stavke tipa carina 5 posto ili tako nesto jos bolje.
amen
J.U.R.C.A je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 14:20   #13
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
u dobra tema: Evo ja bi uskoro trebao naručiti sat od jednog poznanika iz Londona. E sad, on če to vjerovatno slat DHL-om ili Fedexom, pa me zanima sljedeče: Jel se može javiti DHL/FedEX -u da ostave paket na carini pa ga ja tamo podignem? znači, ne želim da mi doma dofura
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 14:22   #14
J.U.R.C.A
Premium
Moj komp
 
J.U.R.C.A's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Pantera-N Pregled postova
u dobra tema: Evo ja bi uskoro trebao naručiti sat od jednog poznanika iz Londona. E sad, on če to vjerovatno slat DHL-om ili Fedexom, pa me zanima sljedeče: Jel se može javiti DHL/FedEX -u da ostave paket na carini pa ga ja tamo podignem? znači, ne želim da mi doma dofura
ako salje dhlom onda ce postarinu u hrvatskoj preuzeti hp express jer ide preko carine a carina je u branimirovoj 4(hp)
uglavnom ako ne budes doma ostat ce ti obavijest u kaslicu da dodes po to na carinu(branimirovu 4)
i to ti je to.
sad carina i pdv gore sam vec opisao
J.U.R.C.A je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 14:28   #15
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ja sam naručio iz Taiwana preko ebaya C&C First Decade.
Igra + poštarina me izašla oko 170kn (8.99 pošta i 7.99 funti igra), u nas je 300kn.

Nisu mi obračunali nikakve dodatne troškove, a došlo mi je običnom poštom mislim.

Također, Logitech mi je nedavno posla MX Revolution za zamjenu (besplatno) i došlo mi je u roku od 4 dana (DHL), s tim da mi je došlo Intereuropom na kuću.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 14:30   #16
J.U.R.C.A
Premium
Moj komp
 
J.U.R.C.A's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Ja sam naručio iz Taiwana preko ebaya C&C First Decade.
Igra + poštarina me izašla oko 170kn (8.99 pošta i 7.99 funti igra), u nas je 300kn.

Nisu mi obračunali nikakve dodatne troškove, a došlo mi je običnom poštom mislim.

Također, Logitech mi je nedavno posla MX Revolution za zamjenu (besplatno) i došlo mi je u roku od 4 dana (DHL), s tim da mi je došlo Intereuropom na kuću.
Nemoj zbunjivati ljude.Tvoj paket je bio iznosa manjih od 300 kuna i samim time nema carinu.Sto se tice igrice pretpostavljam da je bilo u koverti (zastitnoj s onim zracnim baloncicima i ta ista se ne carini pa makar dijamant od 100000 eura bio unutra
J.U.R.C.A je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 14:57   #17
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor J.U.R.C.A Pregled postova
Nemoj zbunjivati ljude.Tvoj paket je bio iznosa manjih od 300 kuna i samim time nema carinu.Sto se tice igrice pretpostavljam da je bilo u koverti (zastitnoj s onim zracnim baloncicima i ta ista se ne carini pa makar dijamant od 100000 eura bio unutra
Ma znam, ali sam kažem što se tiče vremena/dostave (pitanje je bilo tko dostavlja u RH).

Također, miš vrijedi 600kn (u nas je tolika cijena), no nije bilo carnine niti ikakvih taksi i došao je u većoj kartonskoj kutiji, ne kuverti.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 15:00   #18
J.U.R.C.A
Premium
Moj komp
 
J.U.R.C.A's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Ma znam, ali sam kažem što se tiče vremena/dostave (pitanje je bilo tko dostavlja u RH).

Također, miš vrijedi 600kn (u nas je tolika cijena), no nije bilo carnine niti ikakvih taksi i došao je u većoj kartonskoj kutiji, ne kuverti.
Ocito je onda ta firma koja je slala mis naglasila da je to zamjenski dio i da si ti vec u svojo jdrzavi platio pdv i carinu.isto tako (postoji opcija tipa poklon paket)
no nevazno
ovo sto sam gore napisao je miljun posto tocno jer sam tako i jos uvijek uvozim djelove za motore i malo malo sam u branimirovoj 4
J.U.R.C.A je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2007., 20:24   #19
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
ok, još jedno pitanje. Imam kolegu koji živi u Sloveniji, e sad pošto su oni u EU, mislio sam naručiti sat na njegovu adresu, pošto se ne plača carina, ispada mi ok cijena. Jedino dal se i kod njih obračunava porez?
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2007., 13:44   #20
J.U.R.C.A
Premium
Moj komp
 
J.U.R.C.A's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Pantera-N Pregled postova
ok, još jedno pitanje. Imam kolegu koji živi u Sloveniji, e sad pošto su oni u EU, mislio sam naručiti sat na njegovu adresu, pošto se ne plača carina, ispada mi ok cijena. Jedino dal se i kod njih obračunava porez?
Ako je roba iz eu ne placa se kod njih carina.
lijep pozdrav
J.U.R.C.A je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2007., 02:02   #21
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Citiraj:
Autor J.U.R.C.A Pregled postova
Ako je roba iz eu ne placa se kod njih carina.
lijep pozdrav
znam za carinu ali dal se porez obračunava?
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2007., 02:54   #22
cdm
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 4
Ako se naruciva nesto iz SAD.a u Njemacku, placa li se tu carina, zna netko ?
cdm je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2007., 03:38   #23
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
sve ovo što je gore navedeno u vezi poreza/pdv-a/taksi teoretski (tj. po zakonu) stoji.
međutim, gorka realnost naše države je - po narudžbi bilo čega što nije knjiga ili strip moli se kojem god svecu stigneš.
iz vlastitog i iskustva hrpetine osoba s kojima sam pričao apsolutno se ne da zaključiti po kojem to facking ključu naši vrli carinici dijele pravdu.
evo primjer: danas mi je stigao paketić vrijednosti 90 kuna (ništa veliko, par boja za LoTR minijature), na koji sam platio 66 kuna taksi. očigledno nikome nije bilo bitno što vrijednost ne prelazi 300 kn niti što je naručeno za privatnu upotrebu; naglašavam da nije prvi put, dakle nije greška. nije sve skupa velik iznos, ali ubije čovjeka u pojam.
zatim, nedavno sam naručio par dvd-ova kojih u Hr jednostavno nema nigdje za kupiti, opet ista stvar: vrijednost oko 150 kn, dodatna davanja blizu 100.
iznimka koja potvrđuje pravilo da nema pravila je pošiljka dvd-ova koja je došla nešto prije, u vrijednosti od 400+ a bez ikakvih dodatnih taksi; poštar donio kući, ja ostao šokiran.
a da ne spominjem horor-avanture sa naručivanjem igara na ploči, dijelova za gitaru i DnD minijatura

što se informatičke opreme tiče, frend je uzeo na eBayu 2-3 rabljena manja HDDa od nekog lika iz SAD-a za par dolara, poštarina ga je izašla 10ak, sve skupa ispod 100 kn. i ajd ti sad babi na carini (a to je česta pojava, debele babetine i likovi koji liječe komplekse, ostaci iz nekog prošlog režima) objasni da su diskovi za privatnu upotrebu, i to uz predočenje printa na kojem piše plaćeni iznos. ne, ona je lukava i ne da se prevariti - ZNA da planiraš prevariti državu pa ti odrapi parsto kuna za svaki slučaj. smiješno, još se navlače jer ovaj iz principa neće platiti.
napomena onome što spominje poklon: naš zakon ne poznaje "poklon" kao kategoriju pošiljke, stoga to ne igra - svakako će ju otvoriti i ako im je nešto sumnjivo sukladno tome i kazniti. i još: o da, bez brige, dešava se i oporezivanje zamjenskih dijelova.

da skratim priču, primjera sa svim vrstama naručene robe ima milijun: ono što je najsmješnije od svega je da, unatoč apsolutno svim porezima i taksama i PDVima i sličnim, gotovo uvijek se prođe jeftinije nego u domaćoj trgovini. pitanje je samo koliko, odnosno isplati li se živcirati zbog samo par kuna uštede.
stoga, dobro odvagnuti prije narudžbe, jer zakon je samo mrtvo slovo na papiru, a carina obična lutrija
no doći će i taj EU jednom..
fler je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2007., 13:02   #24
one
Registered User
 
one's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Samobor
Postovi: 14
dali mi možte preporučiti neki drugi internet dučan za informatočku opremu osim amazona i ebaya?

Zadnje izmijenjeno od: one. 22.12.2007. u 13:36.
one je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2007., 16:47   #25
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor fler Pregled postova
naš zakon ne poznaje "poklon" kao kategoriju pošiljke, stoga to ne igra - svakako će ju otvoriti i ako im je nešto sumnjivo sukladno tome i kazniti. i još: o da, bez brige, dešava se i oporezivanje zamjenskih dijelova.
Sve po PS-u i najnormalnije.

Meni bi, kad bi kategorija poklon postojala, sutra stigao Lexus iz SAD-a.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2007., 18:50   #26
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Ne znam kak je stanje s knjigama što se tiče carina is.l, ja sam 3 put do sad naručivao preko američkog Amazona i uvijek preko vrijednosti od 300kn (100-150$). Svaki put su knjige stigle iz Švabije i nije bilo nikakvih drugih troškova osim poštarine.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2007., 20:42   #27
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Ne znam kak je stanje s knjigama što se tiče carina is.l, ja sam 3 put do sad naručivao preko američkog Amazona i uvijek preko vrijednosti od 300kn (100-150$). Svaki put su knjige stigle iz Švabije i nije bilo nikakvih drugih troškova osim poštarine.
Knjige su zakonski oslobodjene nameta.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2007., 21:00   #28
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Zanima me jedna stvar, a to se čini da nitko nezna.
Naime, što ako prodavatelj (kupljeno preko ebaya) na pošiljci naznači manji iznos od stvarne vrijednosti, a stvar je polovna?

Recimo kupim nešto za 400$, a prodavatelj naznači 100-200$...
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 01:23   #29
Gumby
Premium
Moj komp
 
Gumby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 499
Citiraj:
Autor J.U.R.C.A Pregled postova
Nemoj zbunjivati ljude.Tvoj paket je bio iznosa manjih od 300 kuna i samim time nema carinu.
Netocno...
Ako ti posiljku salje pravna osoba, dakle firma, sve podlijeze carini bez obzira na vrijednost. Znaci ako ti neka firma salje paket vrijednosti npr. 1kn i to ti imaju pravo cariniti. To hoce li ti takvo nesto cariniti ovisi o dobroj (ili losoj) volji carinika kojem to padne u ruke.
__________________
Doctor!!!...
Doctor!!!...
MY BRAIN HURTS...
Gumby je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 23:42   #30
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Zanima me jedna stvar, a to se čini da nitko nezna.
Naime, što ako prodavatelj (kupljeno preko ebaya) na pošiljci naznači manji iznos od stvarne vrijednosti, a stvar je polovna?

Recimo kupim nešto za 400$, a prodavatelj naznači 100-200$...
Po obicaju, ovisi o procjeni carinika.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na