Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.06.2007., 21:43   #1
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Upravljanje kreketanjem

He, he rođo ti je zakon

Mnego, upravljanje glasom, kako ga ja zamišljam, kada jednom riješe sve one probleme koje si nabrojao u tekstu bi trebalo biti kao dodatna ispomoć na onim mjestima ne kojima korisnik mora posegnuti za kompliciranim dodatnim aktivnostima mišom ili tipkovnicom da bi odradi jednostavnu stvar. Ono, glasovna naredba za, bubam, tools u nekom programu, a tools ti iskoči na ekranu, odmah ispod strelice miša. I ti klikneš na neku od naredbi. Možda ne baš kako sam opisao, ali ono što ja mislim da bi bilo iskoristivo je taj dodatni šorkat glasovnim naredbama. I pokoja osnovna funkcija, jedinstvena i dovoljno iskoristiva na većem broju aplikacija (zatvori, sejvaj, printaj itd.) Ono što sam ja imao prilike isporbati nije se pomjerilo s mjesta od kada sam prvi pu u mobitel izgovorio ime iz imenika glasovnom naredbom. A on mi nazove elektru umjesto traženog broja. Mrak. Kao što si i rekao, Logitech se ne mora previše brinuti. Brijem da će prije zaživjeti ono upravljanje mislima, što su nedavno isfurali one švabe...
tor je online   Reply With Quote
Staro 16.06.2007., 21:55   #2
WichitaQ
Soul Eater
 
WichitaQ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Isolated
Postovi: 538
Hehehe...

Citiraj:
pročistivši glas poput Placida Dominga, pažljivo u mikrofončić reče "set kebin tempričr tuenti digris". I - praktički istog trena - glasnoća ugrađenih osamdeset i sedam zvučnika skočila je na 20
Koliko kod privlačno to govorno upravljanje bilo, ne želim ić dalje od tipkovnice i miša.

P.S. Ako je govorno upravljanje tako "odlično", kako to da ti rođo nije već davno završio u nekoj drugoj državi kad je poželio provozati se do obližnjeg dućana
WichitaQ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.06.2007., 22:13   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
E, ali i rođo konta stvari pa ne vjeruje svemu što se govori
tor je online   Reply With Quote
Staro 16.06.2007., 23:36   #4
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,337
O sine razmetni, dobro došao nazad.

Na žalost moram vrlo kritično komentirati tvoju kolumnu ili možda ne kolumnu koliko pojam upravljanja glasom i prepoznavanja govora kao takvog. Mišljenja sam da se ta dva pojma ne mogu poistovjetiti, iako ih ne poistovjećuješ samo ti.

Da bi upravljanje glasom bilo moguće potrebno je prije svega razviti umjetnu inteligenciju koja će, slično čovjeku, moći razumjeti sadržaj izgovorenih riječi i prema njima izvršiti radnju. Nadam se da je svima jasno da čovjek vrlo rijetko doista čuje sve što mu se govori, već na osnovu dosadašnjeg iskustva, inteligencije i vrlo brze obrade u realnom vremenu zaključuje sadržaj. Ovakvo računalo se predstavlja u SF-ovima, računalo koje ne prepoznaje samo govor već se sa njim razgovara! Ono bi razmjelo: prekopiraj mi sve doc fajlove u novi folder koji se zove wordovi dokumenti. To bi već imalo smisla, za razliku od ovoga danas, koje besmisleno pokušava zamijeniti klikanje pojedinom glasovnom naredbom.

Da bih malo ilustrirao što želim reći. Svi ste vjerojatno bili u vrlo bučnoj sredini, ili manje bučnoj ali u svakom slučaju ne idealnim uvjetima. I za divno čudo ste mogli razgovarati sa određenom osobom. Kako? Upravo iz onih razloga što sam naveo, malo ste čitali sa usana, malo ste dodatnim procesiranjem u mozgu izdvajali upravo njegovu boju glasa (mozgom, ne ušima), a većinom ste zaključivali iz konteksta. Druga ilustracije je strani jezik, ako ga ne znate dobro vrlo je bitno točno čuti svaku riječ. Ako se pak radi o vlastitom jeziku i još poznate osobe, može mrmljati a da ipak sve razumijete osim novih i vama nepoznatih riječi. Sjećam se iz srednje škole na hrvatskom se govorilo o pogreškama prilikom verbalne komunikacije i načinu na koji zapravo razgovaramo.

Već sam krsoitio oavj prmijer, kjoi daokuzje da čvoejk ne prpeozanje solvo po sovlo čak ni kad čtia, već ikusstevno zna perponzati riečji i smao letičminim poelgdom zna što je npaaisno untaoč iprejsmešatnim solvmia. Sve dok ne naiđe na nepoznatu riječ. Slično je i sa slušanjem govora.

Prepoznavanje govora, bi pak bila tehnika koja će prepoznati samo što govornik govori, bez potrebe za razumijevanjem sadržaja. Primjena iste bi bila recimo u diktiranju nekakvog teksta.

Mozak je vrlo, vrlo brz paraleliziran procesor.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan i relativno kratak
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2007., 23:57   #5
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Da, no možebitno fulanje i pogrešno navođenje pojmova ne umanjuju napisano. Zvali ga mi upravljanje glasom ili izdavanje glasovnih komandi, tak svejedno...
tor je online   Reply With Quote
Staro 17.06.2007., 00:04   #6
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,337
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Da, no možebitno fulanje i pogrešno navođenje pojmova ne umanjuju napisano. Zvali ga mi upravljanje glasom ili izdavanje glasovnih komandi, tak svejedno...
Pročitaj ponovo što sam napisao, nemam najeru umanjivati napisano. Ogradio sam se već na samom početku da nije samo njegova greška i da se ta dva pojma često poistovjećuju. Čak i sama istraživanja idu u pogrešnom smjeru, nije bitno točno prepoznati svako slovo, svaku riječ, treba razumjeti što se govori a to može samo inteligencija, umjetna ili ne.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2007., 00:06   #7
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Pogrešno sročeno, nisam niti ciljao na to
tor je online   Reply With Quote
Staro 17.06.2007., 00:21   #8
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,697
koliko sam vidio u visti donekle radi taj vojs rekognisin

inace to mi uopce nefali .
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2007., 13:02   #9
gandalf
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Obronci Medvednice
Postovi: 19
Ma kod mene na faksu dosta ljudi hvali taj Vistin rekognišn, ali meni je to jako sumnjivo pošto sam koristio IBM ViaVoice, Dragon NaturallySpeaking i još neke spič rekognišn programe i znam da su imali problema i nakon što sam ih učio mjesecima.....

Jedino ako Microsoft zna nešto što ovi drugi ne znaju.... U što sumnjam
gandalf je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2007., 13:14   #10
crn
The Geek Wants Out
 
crn's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: xxx
Postovi: 1,193
Još prije par godina igrao sam se sa konceptom i nakon početnog perioda navikavanja i učenja koristeći slušalice sa mikrofonom se sasvim lijepo moglo upravljati PCom izdavajuči mu kratke i razgovjetne naredbe(spoji se, naprijed, nazad, povečaj smanji... itd) na kraju sam ipak odustao i to najviše zbog podsmjeha ukučana - čovjek stvarno izgleda pomalo retardirano dok priča sa PCom
__________________


The Geek Wants OUT
by Ernest Cline


At first glance
I probably appear to be a somewhat ordinary,
somewhat average looking fellow.
Calm, harmless, at ease.

But this is by design.
You see, it is through decades of research and rigorous training that I have crafted this façade of normalcy.

And now, through intense concentration,
I am able to function in a social setting.
I can speak at length with educated people about
pertinent matters of public importance,
such as literature,
or the current political climate in Europe.

I am capable of conversing with you
without ever revealing that just underneath the surface
of this manufactured veneer
there hides an altogether different person.
A monster, some might say.
My alter-ego.
He is the opposite of the image I project.
He is the antithesis of Cool.
He is the LAST person you want to get trapped in a conversation with.

He is The Geek.
The obsessive science fiction movie watching,
comic book collecting,
Monty Python dialogue memorizing,
Dungeons and Dragons playing GEEK
that I struggle daily to keep hidden from the world.

But The Geek Wants Out.

He want to talk to you.
He wants to give you his doctoral dissertation on why
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
is the greatest fucking film of all time!

He wants to bitch slap you because
you’ve never seen Big Trouble in Little China.
What? Have you been living in a fucking cave?!

He wants to kick your ass in Star Wars Trivial Pursuit.
And he will.
Because he’s a fucking Geek.

And he wants his toys.
He wants the complete set
in mint condition,
still in the box.
He wants every item on the planet that is even remotely related to Ultraman.
Because Ultraman is Airwolf!

He could give a squirt of piss
about sports or politics or rhetoric.
Such things are of no consequence to him.
What matters is the release date of the next Lord of the Rings movie!

You see, The Geek can’t wait.
The Geek has no patience.
He wants what he wants when he wants it.
And all he wants is stupid shit!

He wants his own Tardis.
He wants his own light saber.
He wants to buy a DeLorean and he wants to drive it 88 miles per hour.

He wants movies.
He wants to see the Director’s Cut.
He wants the impossible to find Japanese bootleg with
6 minutes of never-before-seen footage.

He wants to watch Blade Runner. Again.
He wants to watch Brazil. Again.
He wants to watch A Clockwork Orange.
Again and Again!

But I deprive him of these things, as best I can,
until I can no longer ignore his voice
screaming in my head.

I am Jekyl. He is Hyde.
I am Bruce Banner. He is the Hulk.
Especially the Hulk from issues #272 to #378.

But no longer!
I am putting a stop to all this nerdy shit right now!
I’m an adult, for Christ’s sake!
And this body isn’t big enough for the both of us.
One of us has to go, and it’s gonna be him.
I banishing the Geek forever to the Phantom Zone,
just like in Superman II !
Because, in the end –
there can be only one.
crn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.06.2007., 13:33   #11
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Sjećam se jednog naslova u jutarnjem... "Uskoro ćemo razgovarati sa internetom"
Ma općenito kada ljudi spominju nekakvu UMJETNU INTELIGENCIJU...kao neki dan na HRT-u, opisuju u kontekstu umjetne inteligencije kako je neka ekipa sa fakulteta brodogradnje i strojarstva napravila neki stroj koji "inteligentno" obavlja nekakve ponavljajuće radnje na traci...mislim da je oblikovao ortopetskie uloške za stopala na temelju skenirane slike stopala.
Pa kakva umjetna inteligencija...čovjek se nije pomakao u tom polju još od programiranja kartica sa rupama...sve je to samo ultra brza obrada informacija uz pomoć programa koji je čovjek uz pomoć vlastite inteligencije razvio. Nema tu nikakvog AI, nikakvog samoinicijativnog zaključivanja.
Evo ovi manijaci iz IBM pokušali su simulirati jednu polovicu mišjeg mozga i za to su koristili 4096 procesora i 1048576MB RAMa...i simualcija je zbog kompleksnosti trajala 10 sec i deset puta sporije od rada pravog mozga.
Zaključak....if $a=str then goto XYZ else echo "Sorry, I cant figure it out by myself, please program the soulution!"
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2007., 22:56   #12
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Mislim da nije toliko problem u procesorkoj snazi nego u tome što su ljudi još uvijek preglupi da isprogramiraju tako nešto što bi imalo svoju vlastitu inteligenciju, a ne skup već pripremljenih reakcija.

No što bilo da bilo, AI prvi ide u US army kad stigne.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 08:51   #13
Ribic
Cushion-first
 
Ribic's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: N45°23' E15°58'
Postovi: 80
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Na žalost moram vrlo kritično komentirati tvoju kolumnu ili možda ne kolumnu koliko pojam upravljanja glasom i prepoznavanja govora kao takvog. Mišljenja sam da se ta dva pojma ne mogu poistovjetiti, iako ih ne poistovjećuješ samo ti.
Na načelnoj razini, istina, i da mi je bila namjera napisati trostruko dužu i opskurniju kolumnu, vjerojatno bih se obrecnuo i na to. Ali u inženjerskoj praksi (a to je primarno ono što nas ovdje zanima) neke relevantne razlike nema. Pričao sam upravo o tome s jednim inženjerom iz Fraunhofera i jednim iz Beyera, i njihovo je mišljenje bilo da su i jedni i drugi algoritmi (tj. za prepoznavanje glasa i upravljanje njime) u komi, i da se u pravilu mogu svesti pod zajednički nazivnik - redukciju šuma, spektralnu analizu konzonanata, rekonstrukciju artikulacije, itd. Dakle, da, na teoretskoj razini razlika postoji, ali u inženjerskoj praksi (ponavljam!) ona zasad nije ključna, niti je, uostalom, u tome uopće i poanta teksta. A ako ćemo se baviti teoretskim frivolnostima, umjesto PC Eksperta nam je mjesto u "Emisiji opće prakse".
Ribic je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 09:29   #14
flare
mrzi zimu
 
flare's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: behind blue eyes
Postovi: 318
ribicu...:thumbsup:

...makar sam ovu pricu vec prije cula tek sad kad sam ju procitala mi je onak' kak' treba "sjela"

...nadam se da ces nastaviti i dalje s kolumnama...

a sto se tice "upravljanja govorom" tj tim konceptom moje računalce (laptop) ima taj voice over ali ga nikad nisam koristila jer mi nije potreba, no da imam npr. problema s vidom mozda bi mi takvo sto bilo jako korisno
__________________
Destruction leads to a very rough road
But it also breeds creation
RHCP

Zadnje izmijenjeno od: flare. 18.06.2007. u 09:41.
flare je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 12:19   #15
speedy-3
Premium
Moj komp
 
speedy-3's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 458
Vistino upravljanje glasom je.. oke ali precesto mu se mora ponavljati sto da radi i jako mu lose ide kad winamp bruji u pozadini,,,,,, cujem da je na OSx to kao bolje ali mislim da isto nije bas oke za svakodnenu upotrebu,,,,,

anyway za komp kao totalna zamjena misa i tipkovnice samo glasonvo upravljanje a-a,,,,, stvarno neznam kako bi rad u Phostoshopu ili Lightwaveu izgledao samo s glasovnim upravljanjem

ali to je odlicna stvar za aute kad se sredi da radi u normalnim uvjetima,,,,,,

anyway bez obzira na glasovno upravljanje tipkovnici i misu se blize dani mirovine zbog Touch Screena 2. generacije MS je vec sredio pilicu koja se time koristi umjesto misa i tipkovnice,,,,

e sad..... ST primjer,,, iako imaju glasovno upravljanje koje radi savrseno ali brodovi su prepuni konzola,,,,, razlog...... samo glasovno upravljanje s kompom je presporo neprecizno i na kraju moglo bi se reci i nemoguce,,,,,,

ipak se sve brze, lakse preciznije manualno sredi nego glasom,,,, (sto se kompa tice naravno)

to kada i postane full oke treba se fino znati sto se s njim moze sto ne,,,,, npr fora je za kontrolu winampa i ostalih playera.... zavalis se gledat film ili se bacis na spavanje i ne da ti se ici do kompa po misa ono ovo da pauziras ili da ugasis komp fino samo "dreknes" sa hoces i komp to sredi ali za gore dolje jevo desno ne tu nego tamo,,,,, to definitivno ne

Zadnje izmijenjeno od: speedy-3. 18.06.2007. u 13:05.
speedy-3 je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 12:47   #16
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,337
Citiraj:
Autor Ribic Pregled postova
Na načelnoj razini, istina, i da mi je bila namjera napisati trostruko dužu i opskurniju kolumnu, vjerojatno bih se obrecnuo i na to. Ali u inženjerskoj praksi (a to je primarno ono što nas ovdje zanima) neke relevantne razlike nema...
Ovaj dio mog odgovora je bitan: Ovakvo računalo se predstavlja u SF-ovima, računalo koje ne prepoznaje samo govor već se sa njim razgovara! Ono bi razmjelo: prekopiraj mi sve doc fajlove u novi folder koji se zove wordovi dokumenti. To bi već imalo smisla, za razliku od ovoga danas, koje besmisleno pokušava zamijeniti klikanje pojedinom glasovnom naredbom.

NHF, ogradio sam se već na samom početku da kritika nije samo tebi kao autoru namijenjena. Unatoč tome što se ta dva pojma poistovjećuju oni su radikalno različiti. Već samo opisaa razliku i nema smisla ponavljati se. Morate priznati da bi u gornjem slučaju upravljanje glasom imalo smisla, no od toga smo čini se još jako daleko.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 15:17   #17
Ribic
Cushion-first
 
Ribic's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: N45°23' E15°58'
Postovi: 80
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
...za razliku od ovoga danas, koje besmisleno pokušava zamijeniti klikanje pojedinom glasovnom naredbom...

...no od toga smo čini se još jako daleko.
Tako striktno odvojeno gledano, slažem se. No od toga smo još, kao što i sam komentiraš, jako daleko, a meni je primarna namjera bila govoriti o situaciji kakva je *sada* i kakva je percepcija i tehnološko stanje i očajno nefunkcioniranje VR-a u automobilima i praksi - sada.

A budućnost će, kao i obično, biti daleko neobičnija. (Arthur C. Clarke, 2001., predgovor)

Zadnje izmijenjeno od: Ribic. 18.06.2007. u 19:08.
Ribic je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 19:17   #18
Ribic
Cushion-first
 
Ribic's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: N45°23' E15°58'
Postovi: 80
Samo bih dodao... drago mi je da se razvila diskusija oko ove tematike i hvala na kontribjušnu. Stay tuned; sljedeća kolumna neće biti vezana za moje područje fokusa (audio), ali neće biti nimalo manje razmetna.
Ribic je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 19:58   #19
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,337
Nema problema, prvo mi se činilo da ti nije drago al' skontali smo se

P.S.
Valjda sam sve pročitao od Clarka, a i ostalih SF-ova.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge






Zadnje izmijenjeno od: LAcy. 18.06.2007. u 20:09.
LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 21:20   #20
Ribic
Cushion-first
 
Ribic's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: N45°23' E15°58'
Postovi: 80
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Valjda sam sve pročitao od Clarka, a i ostalih SF-ova.
OFF-TOPIC WARNING:
Možeš li mi reći gdje se u nas može nabaviti njegov (bez kojekakvih offshelf naručivanja i kašnjenja itd.) "The Wind from the Sun"? Ja uzalud tražim to, a htio bih kompletirati čitanje Clarkeovog opusa. Hvala
Ribic je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2007., 21:59   #21
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,337
Na žalost ne.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2007., 12:36   #22
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Od svog prvog mobitela kaj je imao glasovno biranje philips genie prije kaj sam dobio 3310 se nije nikaj promjenilo do moje N70 lol
  Reply With Quote
Staro 19.06.2007., 17:36   #23
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 900
A kaj je s onim japanskim robitima kaj prepoznaju raspoloženje svog domaćina i nekih 8000 riječi?
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2007., 18:36   #24
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
A kaj je s onim japanskim robitima kaj prepoznaju raspoloženje svog domaćina i nekih 8000 riječi?
Izprogramirano smeće...i dalje ni traga AIu.
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 20:03   #25
Hrconja
Premium
Moj komp
 
Hrconja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,604
uh AI ce postojati mooozda za nekih 100, 200 godina.
ali kako moze postojati AI ako ga se mora isprogramirati os strane čovjeka. opet radi po nekim čovjekovim instrukcijama (predodređenim) ne po svojem "mozgu" oO
__________________
Hrconja je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 20:24   #26
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Hrconja Pregled postova
uh AI ce postojati mooozda za nekih 100, 200 godina.
ali kako moze postojati AI ako ga se mora isprogramirati os strane čovjeka. opet radi po nekim čovjekovim instrukcijama (predodređenim) ne po svojem "mozgu" oO
That's what am talking about...
Kada robotić sam sklada na lijepim plavom dunavu...
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2007., 09:16   #27
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,868
Citiraj:
Autor Striček Pregled postova
That's what am talking about...
Kada robotić sam sklada na lijepim plavom dunavu...
Onda se vise nece zvati robotic...
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2007., 10:05   #28
speedy-3
Premium
Moj komp
 
speedy-3's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 458
gle i kad budemo imali pravi A.I. i to ce biti programirano od covjeka ali ce imati mogucnost ucenja i "nadilazenja" svog originalnog programa
speedy-3 je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2007., 13:24   #29
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,337
Citiraj:
Autor Hrconja Pregled postova
ali kako moze postojati AI ako ga se mora isprogramirati os strane čovjeka. opet radi po nekim čovjekovim instrukcijama (predodređenim) ne po svojem "mozgu" oO
Samo da nadopunim speedy-a. Dovodiš u pitanje razvoj umjetne inteligencije kao takve, što vjerojatno ne bi da si odslušao koji kolegij ili pročitao nešto od literature. AI je svojevremeno bila vrlo popularna, toliko popularna da su snimljeni mnogi filmovi i napisane mnoge knjige koje su naštetili znanstvenoj disciplini. Pretpostavljalo se da će se do nje doći vrlo brzo i kad nije, pao je interes, čak se počelo govoriti o njoj sa podsmijehom (tko vjeruje u umjetni inteligencije, nema vlatitu i sl.). No istraživanja nisu prestala, samo se odvijaju dalje od očiju javnosti. Napredak nije velik. Slažem se sa tobom da je teško "isprogramrati" umjetnu inteligenciju, ali se zapravo radi na nazovimo to tako simulaciji neuronskih mreža koje bi trebale same učiti, tj. "programirati se" kao što to radi naš mozak stvaranjem veza među neuronima. Ipak vjerojatno smo prilično daleko od AI, barem na računalima kakva danas poznajemo...
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 00:08   #30
Xizor
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 248
Citiraj:
Autor Ribic Pregled postova
OFF-TOPIC WARNING:
Možeš li mi reći gdje se u nas može nabaviti njegov (bez kojekakvih offshelf naručivanja i kašnjenja itd.) "The Wind from the Sun"? Ja uzalud tražim to, a htio bih kompletirati čitanje Clarkeovog opusa. Hvala
Imam ti ja u txtu ako nemas nista protiv takvog citanja
Xizor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na