Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.08.2010., 22:18   #31
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Na myth bustersima su tu tvoju tvrdnju isprobavali. Disk su uspjeli obrisati tek sa magnetom dovoljno jakim da digne automobil. Ostali magneti nisu obrisali podatke.
Misliš na ovo? Nisam vidio više magneta ili je ovo nešto skraćeno.
http://www.youtube.com/watch?v=22nulswuU7M

Svejedno, pitanje je jesu li se igrali sa frekvencijama magnetskog polja (elektromagnet)?

Ako imaš link na video stavi ga.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 22:29   #32
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
lol, to nisu myth busters, to ih neki likovi imitiraju...
khm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2010., 23:01   #33
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
lol, to nisu myth busters, to ih neki likovi imitiraju...
Inače ih ne pratim a ovo mi je na brzaka google ispljunuo.

Sorry
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2010., 13:41   #34
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
ma najbolje je ih imat čim više pa si miran , ja kad neznam kud ću s novcima uzmem WD HD

Zadnje izmijenjeno od: ivan77. 14.08.2010. u 13:41. Razlog: ...
  Reply With Quote
Staro 14.08.2010., 15:54   #35
Jerry
Premium
Moj komp
 
Jerry's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,816
Mislim da je barem trecina ovih tocki totalna glupost (ostali koji su dobri su cisto zdravorazumski)!

Navest cu par koji su mi bas zapeli za oko:
"Kod formatiranja (pogotovo novih) HDD-ova pozeljno je isto raditi iskljucivo iz Windowsa (ukoliko je to moguce) jer raznorazni posebni programi mogu biti problematicni."
A da ti kazem koliko sam puta ja vracao particije nazad pomocu tih programa nakon sto su ih Win sj***li? Da ne govorim nakon sto bih bez tih programa kada bih znao u jednom danu srusiti par puta Win igrajuci se s clockovima?
Takodjer - nema formata do low level formata (koji ne mozes izvesti iz win!).

"Ja osobno izbjegavam alate za defragmentaciju jer su prilicno spori i ne vjerujem u njihovu pouzdanost da nesto ne zmrdaju "
Ovo i ostatak price o defragmentiranju govori samo za sebe.

"Napravite posebnu particiju za temporary datoteke i sl. stvari koje se cesto zapisuju/brisu na HDD jer time jako fragmentirate HDD, a i opterecujete ga."
Ovo vrijedi za neke starije diskove a za SSDove ima bas kontra ucinak!

"Preporucam koristiti provjerene marke i serije HDD-ova"
Po tome relativno novi proizvodjac Samsung ne bi imao nikakve sanse na trzistu kraj jednog "provjerenog" Seagatea ili WDa?

"Ukoliko je moguce, kupujte uvijek HDD-e s najvecom garancijom."
Kakve veze ima garancija i sigurnost podataka!? Kada disk rikne (a rikne) i povuce mi podatke koji mi trebaju znas gdje si oni mogu zabit tu garanciju od 5g.?

"Nikad ne raditi kopiranje datoteka i foldera (pogotovo vecih) iz glupih Windowsa, tj. Windows Explorera :-)"
Jesi li ti probao koje Win nakon 2000? Da ne spominjem Win7.

"Nemojte maltretirati Vase HDD-e sa velkim simultanim (istovremenim) citanjem/pisanjem po njima i sa njih jer tako silujete HDD-e i pretjerno ih trosite."
I ti ZNAS da se ovako diskovi trose najvise? Takodjer, sto bih drugo trebao - svoj stroj s hrpom jezgri, RAMa, diskova opterecavati kao nekog Atom netbooka?
__________________
Stupid is as stupid does

Zadnje izmijenjeno od: Jerry. 14.08.2010. u 16:20.
Jerry je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2010., 23:39   #36
Mejzlik
tha pilot
Moj komp
 
Mejzlik's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Budu, ako se dogodi neka havarija s napajanjem, udar groma i slično.
Smatram da mi je napajanje solidno, nije Corsair, ali nije ni No-name shit. Udara groma se ne bojim jer iskljucujem cijelu letvu kad je nevrijeme vani...tak da
Mejzlik je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 00:47   #37
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Citiraj:
Autor Jerry Pregled postova
"Ukoliko je moguce, kupujte uvijek HDD-e s najvecom garancijom."
Kakve veze ima garancija i sigurnost podataka!? Kada disk rikne (a rikne) i povuce mi podatke koji mi trebaju znas gdje si oni mogu zabit tu garanciju od 5g.?
Pa i ima veze ako ćemo gledati nekom logikom.
Ako proizvođač daje 5 godina garanciju na određeni disk, a ne 2 ili 3 onda znači da je taj disk ipak kvalitetnije napravljen.
Manje su šanse da će ti crknuti Caviar Black nego Caviar Green.

P.S. I da, ovo je glupost:
Citiraj:
"Preporucam koristiti provjerene marke i serije HDD-ova"

Koliko ja znam postoji samo 5 proizvođača i kvalitetom su tu negdje svi, sve je to ista tehnologija.

Zadnje izmijenjeno od: khm. 15.08.2010. u 00:54.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 00:49   #38
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mejzlik Pregled postova
Smatram da mi je napajanje solidno, nije Corsair, ali nije ni No-name shit. Udara groma se ne bojim jer iskljucujem cijelu letvu kad je nevrijeme vani...tak da
Kod udara groma nema ozbiljnih napajanja koje će preživjeti, kao ni ičeg iza njega, a kamoli ovih igračkica kakve imamo u kućnim strojevima.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 01:07   #39
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ako proizvođač daje 5 godina garanciju na određeni disk, a ne 2 ili 3 onda znači da je taj disk ipak kvalitetnije napravljen.
po cemu? to je kriterij? ako zelis dam ti broj od frenda koji je dvaput reklamirao jedan takav kvalitetni hdd sa 5 godina garancije, naravno black wd. hard ko' hard, moze raditi kao ostatak komponenti 15 godina, moze iz nekog razloga bijeli dim odluciti izaci...........

Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Manje su šanse da će ti crknuti Caviar Black nego Caviar Green.
zbog radi duzine garancije? kvragu, onda PowerPlus sa dvije godine gare je jednako kvalitetan kao jedan Bosch npr.........
opet, garancija je nevazna, vise utjece radni napon i osigurana ventilacija. ali me zaista interesira kako si dosao do zakljucka da je manja mogucnost da black krepa prije greena. znaci po tome je blue dugotrajniji od greena, a kratkotrajniji od blacka? corsair rami (sjeti se samo redemptiona) bi trebali raditi puno duze od npr kingmaxa ili gskilla?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 02:58   #40
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Ne radim ja nikakve zaključke, ja govorim ono što je meni logično, veća garanacija = kvalitetniji proizvod.
I nemoj izdvajat pojedinčane slučajeve tipa tvog kolege, to mi je najgore kad ljudi rade, normalno da se može dogodit da nekom green radi 10 godina bez problema, a da mu black crkne za 2 tjedna, ja govorim o nekoj većoj statistici.

Ako firma garantira da će njihov proizvod radit 5 godina onda su to valjda na neki način osigurali u samoj proizvodnji, kvalitetnijim materijalima, preciznijom izradom i sl.
Više pažnje se daje kod izrade skupljih stvari.
khm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.08.2010., 09:28   #41
Jerry
Premium
Moj komp
 
Jerry's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,816
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Pa i ima veze ako ćemo gledati nekom logikom.
Ako proizvođač daje 5 godina garanciju na određeni disk, a ne 2 ili 3 onda znači da je taj disk ipak kvalitetnije napravljen.
Manje su šanse da će ti crknuti Caviar Black nego Caviar Green.

P.S. I da, ovo je glupost:
Koliko ja znam postoji samo 5 proizvođača i kvalitetom su tu negdje svi, sve je to ista tehnologija.
Kada se odlucis javi!
__________________
Stupid is as stupid does
Jerry je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 13:34   #42
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Ajd čitaj malo s razumijevanjem.
Kažem da su sve firme kvalitetne, ni jedna ne odskače, a normalno da svaka od njih u ponudi ima lošije/slabije i bolje diskove, ne štancaju svi jedan model diska.
Npr. Samsung ih označava F1, F2, F3 EcoGreen/SpinPoint, WD G/B/B i sl.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 15:47   #43
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ne radim ja nikakve zaključke, ja govorim ono što je meni logično, veća garanacija = kvalitetniji proizvod.
bilo logicno ili ne, to ne mozes znati. to je sto sam ja htio reci.

Citiraj:
Autor khm Pregled postova
I nemoj izdvajat pojedinčane slučajeve tipa tvog kolege, to mi je najgore kad ljudi rade, normalno da se može dogodit da nekom green radi 10 godina bez problema, a da mu black crkne za 2 tjedna, ja govorim o nekoj većoj statistici.
samo sam dao cisto primjer sto znam iz osobnog iskustva, zasto nebi?
a ono sto mene zanima - daj neke podatke o toj vecoj statistici. ili se vodis (pretpostavljam) po svojoj logici?

Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ako firma garantira da će njihov proizvod radit 5 godina onda su to valjda na neki način osigurali u samoj proizvodnji, kvalitetnijim materijalima, preciznijom izradom i sl.
Više pažnje se daje kod izrade skupljih stvari.
meni je logicnije da je recimo WD mogao dati garanciju na sve serije 5 godina, ili izjednaciti na 3 godine kao svi. black radi brze, grije se vise i bucniji je, ali ga i vise platis od blue-a istog kapaciteta. ili seagate, samsung, hitachi.......
drugo, jel se sjecas lijepog vremena kada je garancija na hdd bila jednu godinu? apsolutno je nevazna duzina garancije na sam zivotni vijek komponente, ako krepa u tih x vremena garancije super jer mozes reklamirati komponentu. vracam se na ono da je black skuplji i od konkurencije, mozda zato i ima 5 godina gare? poveznica je kolicina reklamiranih hardova u tih +dvije godine, posto su placeni vise - i sama firma je zaradila vise, i "nije" problem reklamirati tj dati nov hard.


kako god, kod hardova je po meni ponavljam vec po koji put - najvaznije napon na kojemu radi i uvjeti u kojima hard radi. mozes ti imati hard sa 15 godina garacnije, ako ga napajanje lagano ubija ili radi u +80°C okruzenju - bas me zanima koliko ce izdrzati. naravno da je kod kupovine najvaznije proci sto jeftinije uz sto bolje perfomanse koje trebaju uz sto duzu garanciju, no opet - daj neke podatke odnekud sluzbeno, cisto da se vidi broj reklamiranih hardova. tek onda cijela logika i prica imaju smisla i drze vodu, sve do tada su cisto price. nhf naravno .

edit.
u duhu rasprave - klik .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 16:02   #44
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ne radim ja nikakve zaključke, ja govorim ono što je meni logično, veća garanacija = kvalitetniji proizvod.
Sama dužina jamstva nema veze s kvalitetom proizvoda, iako osnovnoškolska logika možda to nalaže.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 16:22   #45
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
samo sam dao cisto primjer sto znam iz osobnog iskustva, zasto nebi?
a ono sto mene zanima - daj neke podatke o toj vecoj statistici. ili se vodis (pretpostavljam) po svojoj logici?
Normalno da ne mogu dati te podatke, to samo WD zna.

Ovaj primjer tvog kolege gdje su mu crkla 2 blacka, ko kaže da problem nije u njegovom kompu, a ne u samim diskovima?
I sam kažeš da struja i hlađenje najviše utječu na disk, znači, to opet nije mjerilo ničega, mogao ih je tako pokvarit 20 kom.

Da bi napravili neke ozbiljne testove crkavanja trebali bi uzeti 1000 black i 1000 green diskova i sve ih staviti u idealne uvjete rada.
Nekako mislim da bi bilo više 'zelenih' škartova.

Citiraj:
meni je logicnije da je recimo WD mogao dati garanciju na sve serije 5 godina, ili izjednaciti na 3 godine kao svi.
Je, logičnije je, a baš zato šta su dali 5 god. samo na black onda vjerujem da su robusnije izrade i da mogu više izdržat.

Kako ja ne mogu dokazat da su black dugotrajniji diskovi tako ni ti ne može suprotno pa nema smisla više ovo razvodnjavat.
Činjenica je da ćeš kod blacka za krepani disk nakon 4-4.5 godine dobit novi, kod greena nećeš.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Sama dužina jamstva nema veze s kvalitetom proizvoda, iako osnovnoškolska logika možda to nalaže.
Mislim da bi neki ekonomist iz WD-a rekao sasvim suprotno.
Čisto sumnjam da njima odgovara da ti daju novi disk nakon 4-4.5 godine, kako bi to sveli na minimum morali su napravit kvalitetan disk.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 15.08.2010. u 16:37. Razlog: spajanje postova
khm je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 16:34   #46
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
dobro. ali nisam niti ja niti itko drugi ovdje barem u temi tvrdili niti tvrdimo da je green bolji/losiji od black serije, barem do izdrzljivosti - osim samo tebe. tako da ne okreci pricu na drugu stranu nego argumentiraj sto javno napises, a ne svojom logikom........... tj ne mozes, ali ne zelis priznati.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 16:38   #47
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Kao što sam napisao već 100 puta, dugotrajnija garancija znači i dugotrajniji disk.
To je po meni argument, kako hoćeš da ti drugačije dokažem?
E sad, jel to 100% točno to ćeš se morat obratit direkt u WD tvornicu.

I evo ti opis sa njihove stranice:

Citiraj:
WD Caviar Black drives combine a high performance electronics architecture with a rock solid mechanical architecture to deliver the perfect storage solution for your fully-loaded PC or maxed out gaming machine. Cool drive operation, no-touch head technology, and leading-edge vibration protection ensure enhanced reliability and sustained data throughput. And we back it all up with a 5-year limited warranty.
Naglašavaju da garantiraju 5 godina za njega, to dovoljno govori koliko vjeruju u njegovu dugotrajnost.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 16:50   #48
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Kao što sam napisao već 100 puta, dugotrajnija garancija znači i dugotrajniji disk.
Krivo. Tu najveći riječ ima marketing, tehnika iznimno rijetko.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 16:59   #49
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
De to malo detaljnije obrazloži, u kom smislu marketing?

Znači daju 5 godina gar. na disk ali on zapravo rikava češće od onog od 2-3?

Kužim je da se neke kompanije udružuju u kartele pa svi zajedno snižavaju garancije, kao kod laptopa gdje ih 90% ima 12 mjeseci, ali to njima svima odgovara.
Ali kad je većina diskova na 3 godine gar., a jedna kompanije diže tu 'standardnu' na 5 godina zbog nekog svog proizvoda onda valjda taj proizvod i vrijedi.
Ili je i to osnovno-školska logika?
khm je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 17:21   #50
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
De to malo detaljnije obrazloži, u kom smislu marketing?
Jamstvo je klasična marketinška kategorija (koju si i ti očigledno progutao), a iz takvih izvora (kao i iz osiguranja i reosiguranja) se troškovi jamstva podmiruju.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Znači daju 5 godina gar. na disk ali on zapravo rikava češće od onog od 2-3?
Ne mora, ali i može. Nije nikakvo jamstvo, dapače.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Kužim je da se neke kompanije udružuju u kartele pa svi zajedno snižavaju garancije, kao kod laptopa gdje ih 90% ima 12 mjeseci, ali to njima svima odgovara.
Ovo je potpuna glupost. Zašto sličnu priči ne "vidiš" kod diskova?
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Ali kad je većina diskova na 3 godine gar., a jedna kompanije diže tu 'standardnu' na 5 godina zbog nekog svog proizvoda onda valjda taj proizvod i vrijedi.
Ili je i to osnovno-školska logika?
Kako misliš "jedna"? Tu upravo i je problem. Ni sam WD se ne drži toga kad rebranda diskove, kao što ni nema stvarno pojma o stopi kvarova kad diskovi krenu u prodaju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 17:32   #51
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Tvoja mišljenje, bez ikakvog uporišta i logike.
Daju veću garanciju da bi prodali više diskova, a ujedno ih nije briga koliko se taj isti kvari i uopće nemaju podatke o tome.
To je stvarno odlično poslovanje firme i jako dobra reklama za njih.
Šta misliš da ih ne zanima feedback kupaca i raznih recenzenata?
Nego, bitno je prodat što više, dalje ćemo lako.

I dalje ostajem kod svog, dugotrajnija garancija = dugotrajniji proizvod.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 17:44   #52
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Tvoja mišljenje, bez ikakvog uporišta i logike.
Ne. To je znanje nastalo nakon 20+ godina rada sa mnogim svjetskim vendorima i detaljnog poznavanja načina njihovog rada.
A slična stvar je i kod mnogih drugih industrija - bez obzira da li se radi o automobilima, bijeloj tehnici, brodovima ili HDD-ovima, stvar je u 99% slučajeva ista.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
I dalje ostajem kod svog, dugotrajnija garancija = dugotrajniji proizvod.
Samo ti ostani. To znači da su ljudi iz marketinga dobro napravili svoj posao, kao i to da će i nadalje mnogi "gutati" isto.
Nego, kako to da WD diskove u mnogim svojim uređajima drugačije jamstveno pokriva?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 17:56   #53
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne. To je znanje nastalo nakon 20+ godina rada sa mnogim svjetskim vendorima i detaljnog poznavanja načina njihovog rada.
A slična stvar je i kod mnogih drugih industrija - bez obzira da li se radi o automobilima, bijeloj tehnici, brodovima ili HDD-ovima, stvar je u 99% slučajeva ista.
Teško da se ove stvari mogu uspoređivat, kod auta, bijele tehnike i sl. uvijek postoje sitna slova i tu se ide na razne cake, što ulazi u garanciju, a što ne.
Kod HDD-a (i ostalih komponenata) stvar je jasna, ne radi - dobivaš drugi.

Citiraj:
Samo ti ostani. To znači da su ljudi iz marketinga dobro napravili svoj posao, kao i to da će i nadalje mnogi "gutati" isto.
Vjerujem da su i u tvornici napravili dobar posao kad su sklapali disk.
I ne znam baš koliko se proizvođači HDD-ova oslanjaju na marketing, to nije proizvod koji ćeš reklamirat na TV-u.
Mislim možeš, ali bitniji je 'dobar glas' na internetu od korisnika.
Dovoljno je da ti se zalomi veća greška u seriji (Seagate) i odma si na lošem glasu dulje vrijeme.

Citiraj:
Nego, kako to da WD diskove u mnogim svojim uređajima drugačije jamstveno pokriva?
Šta konkretno?
Valjda drugačiji uvjeti rada, drugi faktori, više ne ovisi sve o samom disku i sl.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 18:16   #54
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Teško da se ove stvari mogu uspoređivat, kod auta, bijele tehnike i sl. uvijek postoje sitna slova i tu se ide na razne cake, što ulazi u garanciju, a što ne.
Kod HDD-a (i ostalih komponenata) stvar je jasna, ne radi - dobivaš drugi.
Jamstvo je generička kategorija, sitna slova treba znati čitati, ali stvari su iste.
Ili ti nije i dalje jasno kad Candy da akciju na perilice - 5 umjesto 2 godine jamstva? Misliš da su perilice naglo postale bolje?
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Vjerujem da su i u tvornici napravili dobar posao kad su sklapali disk.
I ne znam baš koliko se proizvođači HDD-ova oslanjaju na marketing, to nije proizvod koji ćeš reklamirat na TV-u.
Mislim možeš, ali bitniji je 'dobar glas' na internetu od korisnika.
Naravno, marketing je na TV-u, nije na netu.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Dovoljno je da ti se zalomi veća greška u seriji (Seagate) i odma si na lošem glasu dulje vrijeme.
Aha, a to nije marketing.
Nego, koliko je njima bilo jamstvo? Ili koliko je WD davao jamstvo na one svoje katastrofalne serije?
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Šta konkretno?
Valjda drugačiji uvjeti rada, drugi faktori, više ne ovisi sve o samom disku i sl.
Ma naravno.
Bit će da je iznimno različito da li disk ugradio MSan ili IBM, kad MSanu daje jamstvo, a preko IBM-a ne.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: Old Iggy. 15.08.2010. u 18:23.
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 18:28   #55
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno, marketing je na TV-u, nije na netu.
Reklame u novinama, TV-u, internetu i sl. radi marketinški odjel, ja govorim o 'marketingu' na forumima i recenzijama po raznim IT ezine-ovima koji je puno bitniji za proizvod kao što je HDD.
Sigurno nećeš kupiti HDD zato što ti je iskočio pop-up od WD-a na nekom webshopu, ali kupit ćeš ako ga pohvali 10 ljudi na forumu ili dobije dobre ocijene na nekom testu.

Citiraj:
Aha, a to nije marketing.
Nego, koliko je njima bilo jamstvo? Ili koliko je WD davao jamstvo na one svoje katastrofalne serije?
Pa normalno da je, upravo o tome i govorim.
Ako dodje 20 ljudi na forum i svi kažu da im je crko Seagate nema tog marketinškog odjela koji će ih 'oprat' tako skoro i prodavat maglu ljudima.
Zato kažem da 5 godina na WD Black nije samo marketing kako ti uporno tvrdiš, neko mora stajati iza tih 5 godina sa kvalitetnim proizvodom, jer će se prije ili kasnije pokazat sama kvaliteta diska.

Citiraj:
Bit će da je iznimno različito da li disk ugradio MSan ili IBM, kad MSanu daje jamstvo, a preko IBM-a ne.
To su neke druge politike dotičnih firmi i to nema nikakve veze sa 'golim' diskovima, a najmanje sa njihovom kvalitetom.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 21:12   #56
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Što se tiče tih jamstava od 3 ili 5 godina, meni je više-manje svejedno za to jer i tak mi svaki disk nakon godinu, max dvije ide u zamjenu Također, ovisi kako oni misle realizirat to jamstvo. Mogu dat i 15 godina jamstvo za disk, ali što će mi za 15 godina (ili čak za 3, 5?) novi disk od 500GB?

Što se tiče reklamiranja diskova koji crknu, tu sam pomalo skeptičan ako su na disku bili važni podaci, još da njima to proradi pa da oni čačkaju po tom Trebalo bi složit da se disk testira na pultu servisa i ako utvrde da ne radi da ga odma ubace u prešu i unište komplet pred tobom
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2010., 01:11   #57
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Reklame u novinama, TV-u, internetu i sl. radi marketinški odjel, ja govorim o 'marketingu' na forumima i recenzijama po raznim IT ezine-ovima koji je puno bitniji za proizvod kao što je HDD.
Razni IT-zini se što misliš kako financiraju?
Forumi? misliš da je to relevantan pokazatelj ičega? Barem 90% stvari napisano na forumima je inicijalno krivo, kao i početak ovog threada, recimo.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Sigurno nećeš kupiti HDD zato što ti je iskočio pop-up od WD-a na nekom webshopu, ali kupit ćeš ako ga pohvali 10 ljudi na forumu ili dobije dobre ocijene na nekom testu.
Daaaa, sigurno ću ga kupiti ako ga pohvale vulgaris korisnici.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Pa normalno da je, upravo o tome i govorim.
Ako dodje 20 ljudi na forum i svi kažu da im je crko Seagate nema tog marketinškog odjela koji će ih 'oprat' tako skoro i prodavat maglu ljudima.
"Oprat"? Svi pričaju o Seagateovoj pogrešci (koja i nije neki veliki deal), u odnosu na WD-ove greške prije nešto godina je dječja igra. Vidi, i danas su oboje tu. Nego, koliko je ono Seagate davao jamstva za 12-icu? Koliko je WD testirao blacka da definira mogućnost davanja jamstva od 5 godina (za razliku od 3 kod greena, iako su u osnovi slični "vulgaris" diskovi, tehnološki daleko od samog vrha)?
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Zato kažem da 5 godina na WD Black nije samo marketing kako ti uporno tvrdiš, neko mora stajati iza tih 5 godina sa kvalitetnim proizvodom, jer će se prije ili kasnije pokazat sama kvaliteta diska.
To jest najobičniji marketing. Pogledaj WD-ovu jamstvenu politiku (imaš ju na WD stranicama) i razmisli malo, možda ti se ukažu odgovori. To onda učini i sa svim ostalima.
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
To su neke druge politike dotičnih firmi i to nema nikakve veze sa 'golim' diskovima, a najmanje sa njihovom kvalitetom.
Točno. Kao što ni jamstvo nema veze s tim.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2010., 01:24   #58
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ali logika Old Iggy, zdravoseljacka logika nalaze da ako nesto ima duzu garanciju da je automatski kvalitetnije. igrom slucaja ime "Black" u nazivu jos malo digne pozornost, crno mora biti bolje od zelenog ili plavog.......
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2010., 01:37   #59
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
ali logika Old Iggy, zdravoseljacka logika nalaze da ako nesto ima duzu garanciju da je automatski kvalitetnije. igrom slucaja ime "Black" u nazivu jos malo digne pozornost, crno mora biti bolje od zelenog ili plavog.......
Zato i kažem da je osnovnoškolska logika u pitanju, kao da kažem da je KIA tri i po puta kvalitetnija od BMW-a jer ima toliko duže jamstvo.
Mnogi su se opekli po tom pitanju, a kad se pogleda IT diskovi za obične korisnike (kao daleko najproblematičniji dio sustava) ima iznimno dugo jamstvo u komparaciji s profesionalnom opremom ili drugim IT elementima.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2010., 01:57   #60
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Zato i kažem da je osnovnoškolska logika u pitanju, kao da kažem da je KIA tri i po puta kvalitetnija od BMW-a jer ima toliko duže jamstvo.
ali strucnjaci i marketinzi i statisticari u WDu nisu toliko blesavi, pa znaju oni zasto su dali 60 mjeseci garancije! ipak je ulozeno nesto vise truda u izradu i robusniji materijali (komplet) je stavljeno kod black serije, pa nije bezveze dobila 60 mjeseci garancije.

mislim, u ovom stilu bi bio odgovor khm-a na sve ovo. ja sam odustao jer bez brojeva na papiru su sve price i naklapanja. ono sto mene relativno jos uvijek drzi u temi je sljedeci odgovor khm-a, zabavlja na neki nacin .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na