Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.05.2021., 19:31   #1
Dino57
Premium
Moj komp
 
Dino57's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Čepin
Postovi: 284
Sporo printanje PDF-a

Pozdrav ljudi.
Trebam savjet u vezi sporog printanja PDF-a datoteka koje imaju puno stranica tipa knjiga u pdf-u.
Problem je taj kad krenem printati printer mi učita PDF file koji je nekih 4 MB kao 250 MB i onda se dogodi to da mi ne može printati kako bi trebao jer ako sam dobro shvatio popuni mu memoriju koje ima vrlo malo tj 8 MB i onda ga to uspori.
Znači zanima me kako taj PDF srediti,kompresirati,pretvorit u nešto drugo pa da mi da tako kažem stane u tih 8 MB koje printer ima i da onda može šaltati stranice normalnom brzinom.
Otkrio sam da pretvorba u word pomaže ali nije baš idealno jer sam primjetio da se može dogoditi da se font još umanji i da nije poravnao s marginama stranice i slično.
Dino57 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 19:45   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Tako je kad se za "ozbiljan posao" nabavi jeftini i/ili GDI printer ... mada je nekada teško doći do pravih informacija prije kupovine.

Da ne ispadne da samo "žugam", nedavno je netko pitao slično pa potraži,
rješenje je naći alat sa kojim podijeliš origigi pdf na xy dijelova,
npr. ako knjiga ima 250 strana podjeli na 10 dijelova po 25 strana.
Na taj način drajver i printer puno lakše "prožvače" print job.

Evo jednog prijedloga > https://pdfsam.org/pdfsam-basic/

Ako imaš / koristiš Adobe Acrobat, on ima tu mogućnost u sebi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.05.2021., 21:47   #3
Dino57
Premium
Moj komp
 
Dino57's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Čepin
Postovi: 284
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Tako je kad se za "ozbiljan posao" nabavi jeftini i/ili GDI printer ... mada je nekada teško doći do pravih informacija prije kupovine.

Da ne ispadne da samo "žugam", nedavno je netko pitao slično pa potraži,
rješenje je naći alat sa kojim podijeliš origigi pdf na xy dijelova,
npr. ako knjiga ima 250 strana podjeli na 10 dijelova po 25 strana.
Na taj način drajver i printer puno lakše "prožvače" print job.

Evo jednog prijedloga > https://pdfsam.org/pdfsam-basic/

Ako imaš / koristiš Adobe Acrobat, on ima tu mogućnost u sebi.
Ne radi se kod mene o nekim preozbiljnim poslovima,printam uglavnom za sebe i taj printer koji koristim je star nekih 18 godina,kupljen novi u to vrijeme za brata,Lexmark E232.
Printer ostao meni na korištenje,ja ga obnovio malo tj izmjenio potrebne dijelove pošto je bilo nužno jer je brat s njime isprintao 19000 stranica i vozi dalje.
Hvala za savjet!
Dino57 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 22:13   #4
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Dino57 Pregled postova
Ne radi se kod mene o nekim preozbiljnim poslovima,printam uglavnom za sebe i taj printer koji koristim je star nekih 18 godina,kupljen novi u to vrijeme za brata,Lexmark E232.
Printer ostao meni na korištenje,ja ga obnovio malo tj izmjenio potrebne dijelove pošto je bilo nužno jer je brat s njime isprintao 19000 stranica i vozi dalje.
Hvala za savjet!
Ako ima standardnih 16mb rama, probaj negdje nabaviti proširenje do 80mb, vjerojatno na ebayu i slično ima za siću
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 22:51   #5
Dino57
Premium
Moj komp
 
Dino57's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Čepin
Postovi: 284
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ako ima standardnih 16mb rama, probaj negdje nabaviti proširenje do 80mb, vjerojatno na ebayu i slično ima za siću
Da,ima standardnih 16 MB rama.
Razmislit ću i o toj opciji,no s obzirom da ne printam često velike pdf-ove mislim da mi nije potrebno da ulažem u to.
Dino57 je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 14:07   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Samo dodatak u vezi proširenja memorije,
izgleda da je origigi mem 64 MB modul part no: 16H0058
https://www.wearwego.com/index.php?m...ucts_id=130825
https://www.argecy.com/product/20510
https://www.ebay.com/itm/64MB-SDRAM-...-/392282286744

po opisu to je 64MB SDRAM 100-PIN SODIMM PRINTER RAM,
cifre novog su prilične ali ako negdje naleti polovno,
igra i 128 MB modul ...


Za žuntu service manual > http://biblioteca.museo8bits.es/impr...-E33X_4505.pdf
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 14:27   #7
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Samo dodatak u vezi proširenja memorije,
izgleda da je origigi mem 64 MB modul part no: 16H0058
https://www.wearwego.com/index.php?m...ucts_id=130825
https://www.argecy.com/product/20510
https://www.ebay.com/itm/64MB-SDRAM-...-/392282286744

po opisu to je 64MB SDRAM 100-PIN SODIMM PRINTER RAM,
cifre novog su prilične ali ako negdje naleti polovno,
igra i 128 MB modul ...


Za žuntu service manual > http://biblioteca.museo8bits.es/impr...-E33X_4505.pdf
Na onom prvom linku je manje od $4...a moguće da prima i obične module što su išli u laptope, to se možda može nać na njuškalu za 20-ak kuna
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 14:50   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Mislim da nisu isti keksi kao za laptope. Stari laptopi su uglavnom imali 200-pinski DDR SDRAM, a ovdje se traži 100-pinski SDR SDRAM. Ni utori im nisu na istom mjestu niti imaju isti broj utora. Njega će malo teže naći.

https://en.wikipedia.org/wiki/SO-DIMM
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 15:04   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@segregator
Vrag je u detaljima
Napisao sam a i kokos je isto napomenuo, nisu isti kao za laptope, ovdje je 100-pinski SDRAM.
U to vrijeme su forsirali takav ram po printerima, danas radije idu na nešto standardnije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 17:13   #10
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Suprotno popularnom mišljenju, koje si dobio i ovdje, memorija će ti vrlo vjerojatno na neadekvatnom printeru dodatno odmoci, nego sto ce ti pomoci u smislu brzine printanja.

Tebi je print spor jer je njegov CPU nije u stanju dovoljno brzo interpretirati stranice koje mu šalješ. Memorija ti je tu manje bitna, ionako imas spooler koji ce se brinuti oko toga sto tvoj printer nema dovoljno memorije da ucita cjeli dokument s klijenta i pusti OS na miru.

Situacije gdje je kolicina memorije bitna je slucaj kada imas _n_ paralelnih poslova, najcesce s razlicitih racunala, pa svi mogu uci u printerov pool i biti izvrseni brze nego da ih spooler pusta sa svakog pojedinacnog racunala.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.05.2021., 18:09   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Svatko ima pravo na svoje mišljenje ali ne slažem se sa tobom Bubba ,
defaultnih 16 MB (ako sam dobro zapamtio za njegov model) je danas definitivno premalo za iole veći ili kompliciraniji print job.

Naravno da stariji / sporiji cpu utječe na brzinu i obradu print job - a, ali ovdje o količini rama direktno ovisi kolike će biti "pauze" u printu dok pc tj. spooler napuni ram i printer nastavi sa printanjem.
Netko će reći ako je veći ram da će još više "pauzirati", to je možda moguće ali će zato u jednom "zaletu" odraditi više posla / stranica.

Ne znam kakav je drajver za konkretni printer, ali je bilo slučajeva da se sronda cijeli print job kod lošeg drajvera + printer sa malo rama.
Još jednom napominjem, ovdje govorimo o proširenju sa default 16 MB na 64 ili 128 MB rama

Kolega je sam naveo da je upitno ulagati u stari printer + koliko i šta printa ... isplati se ako "nađe" za siću.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 20.05.2021. u 18:15.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 20:35   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Svatko ima pravo na svoje mišljenje ali ne slažem se sa tobom Bubba ,
defaultnih 16 MB (ako sam dobro zapamtio za njegov model) je danas definitivno premalo za iole veći ili kompliciraniji print job.
Nije bitno slazes li se ti samnom ili ne, bitno je sto radi memorija printera, a ne radi to o cemu ti pricas.

Kako rekoh, ona ni na koji nacin nece utjecati na brzinu ispisa jednog dokumenta, odnosno stranice. PDL driver (PCL, PS, ESC, ZPL ili stovec) ce pripremiti materijal za print, a ostalo obradjuje CPU, koji je u 20 godina starom printeru jednostavno nemocan.

Kada bi njemu nedostajalo memorije, onda uopce ne bi mogao printati (jer bi dobio odgovarajucu gresku). Isto tako, velicina dokumenta i velicina toga sto ce printer pospremiti u svoju memoriju za otisak jedne stranice nema neku trivijalnu (a kamo li bijektivnu) korelaciju, s obzirom da konacnu velicinu informacije pospremljene u memoriju ionako odredjuje driver. Najcesce printer ima onoliko memorije koliko mu je potrebno da odradi matematiku maksimalne velicine papira (odnosno, printabilne povrsine) i DPI-a. Ako u matematiku ubacis duplex, boju i slicno, zahtjevi se penju; a dodatni problem brzine otiska mozes imati jer neki printeri zive na memorisjkom limitu zahvaljujuci nekoj vrsti kompresije, sto steti kolicinu utrosene memorije, ali (pogotovo na starim modelima) daje golemi penal u brzini otiska kompleksnog materijala.

Koliko god materiajl bio "kompleksan", njegov printer nece moci dati vise od _n_ DPI-a, tako da mu je sasvim nebitno hoce li printati PDF of 50kb ili 5GB u kontekstu memorijskih zahtijeva.

Vjerojatno bi mu vise pomoglo da pokusa promjeniti drivere, za 20 godina stari printer mozebitno postoji i neki FLOSS koji ce raditi bolje nego genericki driveri ili oni (20 godina stari) od proizvodjaca.

"Ozbiljni" printeri ne samo da imaju memoriju, nego i disk(ove), na kojima upravo rade ono sto sam ti i rekao - spremaju jobove kako oni nebi (o)stajali na klijentima koji ih salju. To utjece na brzinu utoliko sto smanjuje vrijeme cekanja, ali ne utjece na brzinu ispisa pojedinacne stranice nekog dokumenta.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 21:04   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Naravno da dodatna memorija neće ubrzati print job, samo će više materijala za printanje stati "u jednom šucu".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 21:48   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Naravno da dodatna memorija neće ubrzati print job, samo će više materijala za printanje stati "u jednom šucu".
Sto njemu nista ne znaci, jer mu je printer zakurac.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 22:28   #15
masterCG
Banned
 
Datum registracije: Apr 2021
Lokacija: Zg
Postovi: 124
evo nekih savjeta za printanje pdf-a od strane Adobea:
https://www.adobe.com/support/techdocs/333091.html

treba probat
masterCG je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 01:29   #16
Dino57
Premium
Moj komp
 
Dino57's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Čepin
Postovi: 284
Probao sam rascjepkavanje PDF-a po recimo 30-ak strana kao što je rekao kolega Nikky i to pomaže jer onda to "prožvače" i printa standardnom brzinom kako i treba.

Dok radi neka radi,star jeste ko biblija ali neću ga još bacati jer funkcionira i ne može boja zapeći kao kod inkjet-a. Kad prdekne i da mi se neisplati popravit onda ga bacim na reciklažno dvorište i po potrebi kupim novi.
Na nekim stranicama piše da se RAM može nadograditi do max 80 MB,neke od tih pločica što ste našli sam i ja iskopao ali opet kažem smatram da mi to nije potrebno s obzirom na starost printera i učestalost printanja a i trebao bi dosta vremena dok bi rastavio i došao do rama pošto bi morao pratiti servisni manual i nekim redom rastavljati.

https://www.wearwego.com/index.php?m...ucts_id=130825 to je najjeftinije ali pitanje je kolko izađe shipping i naravno ne mora značiti da bi 100% radilo.

Zadnje izmijenjeno od: Dino57. 21.05.2021. u 02:01.
Dino57 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na