Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.04.2022., 11:43   #1
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Spajanje privatnog routera na ISP router

Bok svima!

Imam problem, a situacija je sljedeca.
Imam A1 optiku i Huawei ONT, a s obzirom da A1 stalno salje neka azuriranja i brise moju konfu, odlucio sam kupiti drugi router. Kupio sam Huawei AX3 Quad core.

Trenutno imam switch koji je spojen na ISP router, a na switch su izmedu ostalog spojene IP kamere i snimac. ISP mreza mi je 192.168.100.x.
Probao sam spojiti novi router na ISP router, a switch na novi router. Novi router ima mrezu 192.168.3.x. Na kamerama sam promijenio IP postavke i dao im ip adresu iz 192.168.3.x subneta i gateway podesio na 192.168.3.1. Tu nastaje problem. Na novom routeru imam internet, LAN i WiFi rade i uredno se spajam sa kompom i mobitelima, ali iz nekog razloga ne vidim nista spojeno na switch. Probao sam kamerama dodijeliti adresu i putem dhcp-a, ali ni to ne funkcionira

Ne kuzim zasto?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2022., 16:24   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Koji, kakav switch ?
Da nije smart pa da ima od prije podešeno Lan (IP segment) i/ili Vlan - ove ?
Jesi i snimaču promijenio IP / Subnet / Gateway ?

Vjerojatno je negdje greška / krivo postavljeno samo treba naći
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.04.2022., 21:05   #3
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Bit ce da imas managed switch kako Niki kaze pa ti je ostao na starom rangeu.

Trebao bi mu promijenit adresu na novi 192.168.3.x subnet.

Svakako nebi skodilo da napises model switcha 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2022., 02:15   #4
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
bez obzira koja je ip adresa switcha, ako nema dhcp server na switchu, a po defaultu sigurno nema, a da je podesio znao bi da je, onda bi moralo raditi koja god adresa switcha bila...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2022., 09:41   #5
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Nije smart switch. Rijec je o HikVision 8-Port 100Mbps RJ45 PoE (60W) + 1x 100Mbps RJ45 Unmanaged Switch, SKU: HIK-DS-3E0109P-EM(B). Cini se da je problem u tome da ISP router ne mogu postaviti u bridge mode, nema te postavke. Inace ISP router je Huawei HG8245Q2, a novi Huawei AX3 Quad Core.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2022., 10:05   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Aha, pa tako reci,
prvo moraš sa SZK isposlovati da:
- ISP router prebace u Bridge mode za Internet konekciju
- ako koristiš njihov VoIp i IpTv to ostaviš na ISP routeru
- neka ugase WiFi na ISP routeru
- jasno ti izdiktiraju user / pass za PPPoE Internet konekciju
- ako želiš "pristup iz vani", npr. za pristup snimaču, traži da maknu CGNAT

Potom u custom routeru definirati PPPoE konekciju sa navedenim user / pass.
Nakon toga dalje je lako ...

Hint: Čekaj uto / sri da dobiješ "nekog pametnog" tko zna i može to napraviti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 18:17   #7
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Naravno da sad krece natezanje sa sluzbom za korisnike gdje tvrde da na tom modemu nema bridge moda…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 18:42   #8
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Mislim da mi je u sjećanju da A1 i Telemach optika ne dopušta bridge, mozda netko moze dati vise info.
Ali sumnjivo da ti ne radi setup koji su opisao u prvom postu. U tom slucaju imas double NAT, ali sve na switchu bi trebalo biti dostupno u lokalnoj mreži
daki je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 18:53   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Jeli kod tebe kombinacija sa 2 uređaja (ONT + Router) ili sa jednim uređajem (GPON Router ?
Kod druge varijante nema / ne može ....
https://forum.a1.hr/internet-spajanj...orwarding-7388
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 20:04   #10
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Onda u tom slucaju stavi svoj novi router u DMZ zonu na providerovom routeru.
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2022., 22:01   #11
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Ja imam kombinaciju GPON router, tj. Jedan uredaj. Sigurno je podrzan i bridge jer je frend na A1 to uspio dobiti, ali to tesko daju iz nekog razloga.

Probao sam postaviti staticku ip za novi router i stavio sam ga u dmz, ali nista nisam dobio sa time.

Znaci kombinacija:
- ISP router-switch-nas/kamere/snimac= radi
- ISP router (static ip, dmz) - novi router (dhcp mode, wifi internet radi) - switch - nas/kamere = ne radi

Kada switch prebacim na novi router rucno uredajima dodijelim ip iz subneta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 22:23   #12
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Naravno da sad krece natezanje sa sluzbom za korisnike gdje tvrde da na tom modemu nema bridge moda…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Možeš se ti natezat sa SZK ili tehničarima koliko god hoćeš kad politika firme (A1) je "Nema Bridgea".
Jedan GPON Router im stvarno nema softwareske mogućnosti za bridgeanje dok drugi ima.

Nemojmo zaboraviti da ista firma neda bridge na COAXu pa djele modificirani FritzCable 6660 koji je chipiran i nemožeš utrpat AVMov firmware.

Zato ja neću ni pod razno ni Telemach ni A1 optiku kad stignu kod mene jer previše pametuju oko jednostavnih stvari.

Za podignut Internet konekciju kod A1 i Telemacha je preko DHCPa i MAC adrese koju ti ni pod razno neće dati iako ga nije teško izvući iz njihove opreme.

Možeš jedino se pokušat igrat sa Subnetovima ali i to je upitno kako bi radilo za ono što trebi treba.


A ako baš baš hoćeš svoju GPON router opremu i želiš se igrat i nešto naučiti onda pokušaj sa GPON Fritzboxom koji je kompatibilan sa svim HR ISPovima na optici.
https://en.avm.de/products/fritzbox/...ox-5530-fiber/
Imam provjerenu informaciju da HT (TCom) već neko duže vrijeme ga testira šta je po meni veliki plus ako se bude djelio običnim korisnicima.

Problem je što ćeš se morati igrati editanja configa sa MAC adresom ,PLOAM Passwordom i Serial Numberom.
A kako ćeš doći do PLOAM Passworda i Seriala oped nebih znao jer nisam
A1 korisnik a ovi ti ga iz tehničke i SZK neće moći dati.

Dali bi se moglo izvest preko editanja configa na AVMovoj opremi je sve upitno jer ga nemam pa nemogu niti probati.

Najjednostavnija varijanta je ONT+Router ili u najgoru ruku bridge a sve ostalo je pametovanje sa ISPove strane.


Ili najjednostavnije rješenje je da prijeđeš na HT(TCom) i dobiješ ONT i fino kupiš si bilo kakvi router po želji čak netreba imati modem i naštekaš ga na ONT i podesiš ga pa miran si za vjeke vjekova AMEN.


FYI samo da se zna jer sam par puta zavirio u Huawei EchoLife GPON od A1.
U GUIu javlja da je dobivena IPV4 adresa koja nije u rangeu CGNATa ali Google konstanto bombardira sa "Robot checkovima" tako da i sam te on laže.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 19.04.2022. u 22:30.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 22:27   #13
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Možeš se ti natezat sa SZK ili tehničarima koliko god hoćeš kad politika firme (A1) je "Nema Bridgea".
Jedan GPON Router im stvarno nema softwareske mogućnosti za bridgeanje dok drugi ima.

Nemojmo zaboraviti da ista firma neda bridge na COAXu pa djele modificirani FritzCable 6660 koji je chipiran i nemožeš utrpat AVMov firmware.

Zato ja neću ni pod razno ni Telemach ni A1 optiku kad stignu kod mene jer previše pametuju oko jednostavnih stvari.

Za podignut Internet konekciju kod A1 i Telemacha je preko DHCPa i MAC adrese koju ti ni pod razno neće dati iako ga nije teško izvući iz njihove opreme.

Možeš jedino se pokušat igrat sa Subnetovima ali i to je upitno kako bi radilo za ono što trebi treba.


A ako baš baš hoćeš svoju GPON router opremu i želiš se igrat i nešto naučiti onda pokušaj sa GPON Fritzboxom koji je kompatibilan sa svim HR ISPovima na optici.
https://en.avm.de/products/fritzbox/...ox-5530-fiber/
Imam provjerenu informaciju da HT (TCom) već neko duže vrijeme ga testira šta je po meni veliki plus ako se bude djelio običnim korisnicima.

Problem je što ćeš se morati igrati editanja configa sa MAC adresom ,PLOAM Passwordom i Serial Numberom.
A kako ćeš doći do PLOAM Passworda i Seriala oped nebih znao jer nisam
A1 korisnik a ovi ti ga iz tehničke i SZK neće moći dati.

Dali bi se moglo izvest preko editanja configa na AVMovoj opremi je sve upitno jer ga nemam pa nemogu niti probati.

Najjednostavnija varijanta je ONT+Router ili u najgoru ruku bridge a sve ostalo je pametovanje sa ISPove strane.


Ili najjednostavnije rješenje je da prijeđeš na HT(TCom) i dobiješ ONT i fino kupiš si bilo kakvi router po želji čak netreba imati modem i naštekaš ga na ONT i podesiš ga pa miran si za vjeke vjekova AMEN.

Sve bi to bilo ok da mi ne brisu konfu sa njihovog routera. A redovito je gubim, par puta su mi cak i wifi resetiral na tvornicke. To je ludost…

Naravno, kad konfas router, konfu ne mozes spremiti


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 22:54   #14
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Sve bi to bilo ok da mi ne brisu konfu sa njihovog routera. A redovito je gubim, par puta su mi cak i wifi resetiral na tvornicke. To je ludost…

Naravno, kad konfas router, konfu ne mozes spremiti


Sent from my iPhone using Tapatalk
Znam vidio sam na svoje oči i to samo ti baci popup da je config savean a nema ničega.
Pokušaj izvaditi optičku nit iz GPONa i onda idi u GUI pokušat skinut config jer je moguće da će raditi na taj način.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2022., 09:12   #15
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Znam vidio sam na svoje oči i to samo ti baci popup da je config savean a nema ničega.
Pokušaj izvaditi optičku nit iz GPONa i onda idi u GUI pokušat skinut config jer je moguće da će raditi na taj način.
Bas me zanima dal ce ovo radit. Lijen sam probat 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2022., 19:43   #16
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Spajanje privatnog routera na ISP router

Uspio sam workaround-om riješiti problem. Bilo bi odlično dobiti A1 router u bridge modu kako bi ga se u potpunosti izbacilo, ali i ovo mi je zadovoljavajuće.



Na A1 routeru sam podesio statičku IP za novi router, upalio sam DMZ i stavio novi router u DMZ, na kraju sam ugasio WiFi i DHCP (ovo je bilo ključno).*



Na novom routeru sam WAN adresu postavio istu onu koju sam stavio u DMZ na A1 Huaweiu. Upalio sam DHCP i podijelio statičke adrese uređajima kojima je to potrebno. Neki uređaji su zahtijevali reset, ali nakon ovih postavki sve je proradilo.
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2022., 21:01   #17
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Dakle, kad a1 ruteru iscupas optiku onda ti ponudi da lokalno na pc spremis config file?
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2022., 21:09   #18
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Dakle, kad a1 ruteru iscupas optiku onda ti ponudi da lokalno na pc spremis config file?

Nisam probao i neda mi se vise petljat po tom smecu. Sad ako mi i resetiraju sve, konfam ponovno za minutu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 01:34   #19
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Ja sam imao sličan problem jer nisam mogao koristiti TPLink OneMesh koji podržava pripadajući router i repeater... staviš ISP router na fixnu internu adresu (192.168.1.1), ugasiš DHCP i WiFi na njemu, na kupljenom routeru staviš novi subnet (192.158.2.1) i kažeš mu da se za sve upite obrati na 192.168.1.1, a WLAN na novom routeru si podešavaš kak hoćeš.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 10:59   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Sve zavisi koje i kakve usluge koristiš sa Interneta.
Čak i kad staviš svoj router u DMZ ... može se desiti da imaš dupli NAT a to nije dobro / treba ga izbjeći.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 12:04   #21
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Sve zavisi koje i kakve usluge koristiš sa Interneta.
Čak i kad staviš svoj router u DMZ ... može se desiti da imaš dupli NAT a to nije dobro / treba ga izbjeći.

Meni je bilo bitno da mi na novom routeru radi port forwarding, prvnestveno zbog VPN-a kojeg sam dignuo na NAS-u. Za sad taj dio radi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na