Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.05.2021., 01:21   #1
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
asus TUF x570 plus headless?

Jel moguce ikako upogoniti doticnu plocu bez GPU ? Dakle proc je 5900X znaci nema integriranu graficku, ali graficka apsolutno ne treba... uredno boota sa grafom u slotu, ali bez grafe ne dize OS (win/linux)... ima li kakva caka da treba nesto upaliti ili ugasiti u biosu?

Hvala
dakky je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 16:38   #2
leonardo
Premium
 
leonardo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: somewhere
Postovi: 284
Ukoliko ti sve radi kako kažeš ne trebaš ništa dirati... ah da, ali ti nemaš sliku . Da bi dobio sliku moraš imati nešto što će generirati tu sliku i tako generiranu sliku poslati na konektor, bilo to na matičnoj ili odvojeno na dosta velikoj tiskanoj pločici koja se zove grafička kartica. Na konektor na matičnoj taj signal generira grafički čip koji se nalazi uz procesor koji ti nemaš. Gledajući čisto po grafičkim performansama ekvivalent te kombinacije je grafička tipa GTX 1030 / Radeon 550 ili maksimalno GTX 1050 / Radeon 560. Grafičkih kartica u trgovinama imaš, ili pravilnije bi bilo reći nemaš, od 500 kuna pa do 'sky is the limit' budući se npr. rabljene 2080 grafičke prodaju za 7.000 kn.

Ozbiljno, stvarno neznam dali se zezaš budući si već dvadeset godina na PC forumu i imaš deset puta više postova ili si čitao ono što drugi pišu od pretpostavljam nekog prosjeka.

PS, za primjer koliko je situacija sa grafičkim karticama i ostalim hardverom postala apsurdna je to što su All-In-Wonder grafičke sa DVB-T tunerom i RF daljinskim sa top grafikom bile tek nešto iznad 200€ ili to što me je najbrža ikad AGP grafička u trgovini došla 100€ nova i dobio sam još 10€ kupon od njih. Kod sebe još imam starog hardvera (npr. 36cm SB AWE32 kartica) pored kojeg ove najnovije kartice izgledaju kao komarac, ili zapravo skupi Chromax hladnjak koji nije ništa lakši od grafičkih kartica i sve to za cijenu koja je tek dio novog normalnog.
leonardo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.05.2021., 16:47   #3
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
Mene cudi da ti nakon nakon 20 godina na forumu ne znas sta znaci "headless"

Znaci CILJ je da komp radi bez graficke. Samo remote pristup preko VNC-a, Teamviewera ili slicno. Nece biti nikakav monitor spojen na njega niti u blizini.

Pitanje je dakle kako to izvesti..... da se boota u potpunosti bez grafičke kartice, a kad se upali, nije na njemu da brine što će raditi kad je upaljen. Bitno je da uđe u OS.
dakky je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 16:55   #4
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Provjeri da li imaš u BIOS-u kakvu opciju na foru "ignore all errors during POST" ili nešto slično za samo GPU, pa da samo preskoči taj dio i boota direktno u OS.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 17:23   #5
leonardo
Premium
 
leonardo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: somewhere
Postovi: 284
Kako kaže Exiled provjeri BIOS postavke, kod ASUSa je čini mi se F8 preOS boot menu (može biti F10/F11/F12/Esc) i naravno ne možeš koristiti obične OS distribucije.
leonardo je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 17:23   #6
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Pa i za dobiti remote sliku, treba u sustavu neki graficki procesor biti. Logicki razmisljam, jer bi u suprotnom, ti mogao i na konektorima od mb dobiti sliku u tom slucaju kada nemas grafe u slotu, ne?

Nekad je integrusa bila u mb, danas je u cpu. Tako da kifla od svega.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 17:30   #7
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
SSH terminal bi čak i prošel bez ikakve (i)GPU kombinacije, ako može na neki način preskočiti "no-display-output POST error".
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 17:30   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Mene cudi da ti nakon nakon 20 godina na forumu ne znas sta znaci "headless"

Znaci CILJ je da komp radi bez graficke. Samo remote pristup preko VNC-a, Teamviewera ili slicno. Nece biti nikakav monitor spojen na njega niti u blizini.

Pitanje je dakle kako to izvesti..... da se boota u potpunosti bez grafičke kartice, a kad se upali, nije na njemu da brine što će raditi kad je upaljen. Bitno je da uđe u OS.
Mene čudi da i nakon 20 godina ljudi ne znaju da i za remote pristup treba nekakva grafa.

Šalu na stranu, i serveri imaju nekakav onboard matrox grafički čip za takve potrebe, tek toliko da radi remote i ilo
Tutnut neku jado grafu i u nju hdmi dummy plug, nemoj plug zaboraviti Jer se na windowse nemožeš remoteat bez pluga. Debilno ali istinito.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 17:48   #9
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Pa da, ako nema grafičkog čipa, neće biti ni apsolutno nikakvog prikaza.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 21:19   #10
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
Nisam trazio, ali mi pada na pamet jedno logicno rjesenje, a to bi bio neki driver za virtualnu graficku i virtualni monitor. OS bi mislio da je graficka instalirana i bacao sliku na nju.

Ako postoje virtualne zvucne kartice s kojima se moze manipulirati zvukom (npr. audio out direktno spojiti na audio in za potrebe snimanja neceg sto se inace ne moze snimati), ne vidim razloga zasto ne bi postojalo isto rjesenje i za graficke (sto se tice audia ako koga zanima ugooglati VB audio cable)

Sto je sa externim GPU rjesenjima? Kako OS vidi to ako nema interne grafike? Ako moze GTX3080 biti externa grafa, moze biti i neka virtualna... itd...
dakky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.05.2021., 21:26   #11
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
U slučaju virtualnih grafičkih rješenja, obično se radi o GPU passthrough instancama, a za ti opet treba prava fizička grafička kartica, koja se onda može dalje proslijediti po potrebi.

Velim, SSH terminal ili OpenSSH za Windows OS bude vrlo vjerojatno prošlo bez ikakvog (i)GPU-a, ali ne znam kak preskočiti GPU provjeru prilikom POST/boot procedure.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 22:36   #12
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
Nemam plocu doma da mogu probati ovo da stane na greskama niti vidjet ima li to u BIOSu, ali i openSSH bi bio sasvim ok ako se nekako moze doci do prompta/powershella na winsima tim putem. Ionako mi je sve preko command linije.
dakky je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 23:14   #13
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Nemam plocu doma da mogu probati ovo da stane na greskama niti vidjet ima li to u BIOSu, ali i openSSH bi bio sasvim ok ako se nekako moze doci do prompta/powershella na winsima tim putem. Ionako mi je sve preko command linije.
Radi bez greške. Složiš PuTTY s druge strane i spojiš se bez problema, pa pokreneš CMD ili PowerShell.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 23:16   #14
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Najvece pitanje je da li ti maticna omogucuje da POST prodje i nastavi boot bez GPU.
Ako da, a imas instalirani OS, onda ce raditi.
GPU nije potreban da se sa remote desktopom spojis na windowse ili sa ssh na Linux.
Na Linuxu mozes pokrenuti i vncserver, te se remotely spojiti GUI-em.
POST je najupitniji dio.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je online   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 00:12   #15
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
Hvala, budem probao to posloziti tako onda... cim se docepam ploce... valjda sutra
dakky je online   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 00:29   #16
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Najvece pitanje je da li ti maticna omogucuje da POST prodje i nastavi boot bez GPU.
Ako da, a imas instalirani OS, onda ce raditi.
GPU nije potreban da se sa remote desktopom spojis na windowse ili sa ssh na Linux.
Na Linuxu mozes pokrenuti i vncserver, te se remotely spojiti GUI-em.
POST je najupitniji dio.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
Rdp ne radi ako nemas grafu, i to il ti treba dummy plug ili monitor kod prvog boota. Poslje mozes istekat monitor, do aljedeceg restarta.

Ako znas nacin kako da rdp radi bez grafe, pliz reci mi jer sam se zajebavao s tim mjesec dana bez uspjeha.


Ssh na nekom linuxu vjerujem da radi.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 22:07   #17
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
Ovo je uzasno tesko preko telefona objasnjavat ekipi gdje je ta opcija "halt on errors" kad ni sam ne znam gdje je, ali sam skuzio da se komp zaglavi i bez tipkovnice - evo spojena graficka ali bez tipkovnice zavrsi na standardnom "no keyboard detected - press F1 to run setup" ... ako netko ima Asusicu bi puno pomoglo da kaze di je ta opcija...
dakky je online   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 22:16   #18
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Evo ti link na support od te ploče, i prvi ti je BIOS manual na ENG.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 22:32   #19
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Evo ti link na support od te ploče, i prvi ti je BIOS manual na ENG.
Pregledao vec i manual i google i youtube i nisam mogao naci. Nasao tek za neku petu ASUS-icu i nadam se da ce tamo biti opcija i za ovu (wait for "F1" if Error u Boot Configuration u BIOS-u)... ali nevjerojatno je da toga nema ni u manualu niti itko spominje igdje po netu...
dakky je online   Reply With Quote
Staro 23.05.2021., 10:07   #20
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 351
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
nadam se da ce tamo biti opcija i za ovu (wait for "F1" if Error u Boot Configuration u BIOS-u)... ali nevjerojatno je da toga nema ni u manualu niti itko spominje igdje po netu...
Stranica 42 u manualu. Kod Asus ploča je ta opcija uvijek pod boot karticom, na nekima je još pod boot configuration izborniku.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2021., 11:28   #21
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Bas mu htio napisat.
Pa hebemu daky jesi ga uopce “prolistao”?
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2021., 11:56   #22
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,753
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Bas mu htio napisat.
Pa hebemu daky jesi ga uopce “prolistao”?

pa nije, kad nema prikaz slike na ekran
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2021., 15:37   #23
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Mislim da ploča neće proći POST bez grafičke kartice bez obzira na ovu opciju uključenu da ne čeka F1.
Jer kada nema integrirane grafičke, a ni grafičke u slotu onda ploča ni ne dolazi di BIOS-, samo beepa da nema grafičke i neda dalje
A zašto je problem ta grafička? Pa nabavi za 50kn neku pasivnu staru HD5450 ili slično i vozi
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2021., 16:04   #24
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Da je Ago u pitanju, onda bi i tih 50kn bilo problematično Daky, ne budi kao Ago.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na