Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP > Iskon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.04.2023., 18:57   #6391
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 754
Iskon Mobile Wifi poskupljuje i dizu sa 60 na 80gb

ima li kakvih informacije hoće li u big sister napraviti isto sa internet posvuda?
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 19:48   #6392
data202
Premium
 
data202's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 183
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
Iskon Mobile Wifi poskupljuje i dizu sa 60 na 80gb



ima li kakvih informacije hoće li u big sister napraviti isto sa internet posvuda?
A otkud te informacije?
data202 je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 20:27   #6393
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 754
svi troje u obitelji smo danas dobili mail

Citiraj:
Poštovani,

od 1.6.2023. godine povećat će se cijena i količina gigabajta uključenih u Vašu Iskon.Mobile Wi-Fi mjesečnu tarifu.

Umjesto 60 GB, na raspolaganju ćete imati 80 GB podatkovnog prometa, a nova će cijena iznositi 9,90 EUR / 74,59 kn mjesečno (dosad je bila 6,50 EUR / 49,00 kn mjesečno).

Uz još više gigabajta i kvalitetu najpokrivenije mobilne mreže, Vaš prijenosni Wi-Fi i dalje će ostati najpovoljniji u Hrvatskoj.

Ako imate dodatna pitanja oko Iskon.Mobile Wi-Fi-ja, javite nam se na info@iskon.hr ili broj 0800 1000.

Vaš Iskon.Mobile
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2023., 23:28   #6394
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 638
Mislim da i Telemach mijenja tarife i poskupljuje od 1.6. još su početkom godine najavili promijenu uvjeta tarifa od 1.3., ali na računu za 2. ili 3. mjesec napisano je da je primjena novih uvjeta odgođena na 1.6.

Mislim da ćemo tad opet imat kolektivno dizanje cijena kod svih operatera.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2023., 08:05   #6395
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,266
Nedostaje onaj dio: jer ste vi tako tražili Sigurno ima pun mailbox poruka ljudi koji su pisali da je usluga prejeftina, da treba dodati 33% prometa i dići cijenu 70% loooool

Jel se isplati što od stranih paketa imati u roamingu ili je namjerno složeno da imaš dio prometa u roamingu baš iz tog razloga
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2023., 15:53   #6396
Desanka Šakić
Lijep avatar, jel da?
Moj komp
 
Desanka Šakić's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 65
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
svi troje u obitelji smo danas dobili mail

I ja sam dobio taj isti mail.


I mislim se "koga vi prcate u mozak i pravite glupim?"


Doslovce poskupljenje jer im se može. A kod nikog drugog ne mogu prijeći jer će i oni poskupiti. Doslovce kartel. Ali po hakomu sve ok.


Rekao bi sad nešto ali mislim da je protivno pravilima pcekspert foruma.
Desanka Šakić je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2023., 20:41   #6397
HumWeed
~~~
Moj komp
 
HumWeed's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Lava Reef
Postovi: 1,098
hakom je jedna beskorisna tzv institucija
izmisljena da bude samo fiktivni posrednik u fiktivnoj demokraciji
__________________
Why would you invite a mushroom to a Christmas party? He's a fun guy to be with.
Why do mummies like Christmas so much? Because of all the wrapping.
Why does Santa have three gardens? So he can "ho ho ho".
HumWeed je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2023., 21:00   #6398
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Citiraj:
Autor HumWeed Pregled postova
hakom je jedna beskorisna tzv institucija
izmisljena da bude samo fiktivni posrednik u fiktivnoj demokraciji
Beskoristan, pa i nije, sigurno ne zbog ovo wifija. Od kada je hakoma neki su dobili opake naknade za kasnjenje. Telekomi su pusili gadne kazne. Hakom nije tu da diktira cijene, za to postoji trziste.

Neznam kako si na demokraciju dosao. Dali je fiktivna demokracija i to se moze raspraviti ali hakom sa demokracijom veze neke ni nema. Da moze biti bolji moze.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 17:32   #6399
Gravitos
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 26
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Beskoristan, pa i nije, sigurno ne zbog ovo wifija. Od kada je hakoma neki su dobili opake naknade za kasnjenje. Telekomi su pusili gadne kazne. Hakom nije tu da diktira cijene, za to postoji trziste.

Neznam kako si na demokraciju dosao. Dali je fiktivna demokracija i to se moze raspraviti ali hakom sa demokracijom veze neke ni nema. Da moze biti bolji moze.

Sent using Tapatalk
S pravne strane, regulatorne agencije (kojoj pripade HAKOM) su katastrofa za demokraciju, kako je HumWeed ispravno primjetio.

Nazivaju ih četvrtom ili skrivenom granom vlasti jer obavljaju (pod)zakonodavnu ulogu tj. donose propise, nisu pod nadzorom, presuđuju u predmetima iz svoje nadležnosti i na kraju umjesto da osiguraju slobodu tržišnog natjecanja redovito postaju plijen korporacija koje bi trebali nadzirati. Vrlo dvojbene institucije s ustavnopravnog stajališta, nitko ih nije izabrao, a imaju ogromnu moć.


Evo citati profesora Smerdela koji je jedan od tvoraca našeg Ustava:

Smerdel je stoga detaljnije prezentirao teoriju zarobljavljanja po kojoj svaka takva regulatorna agencija zbog kadrovskih utjecaja, financijske moći korporacija, personalnog ispreplitanja kadrova i sličnog prije ili kasnije postaje plijen onih korporacija čiji bi rad trebala nadzirati i sankcionirati.
“Regulator tada praktički služi suprotnim ciljevima zbog kojih je osnovan. Umjesto javnog interesa, regulator štiti svoje ‘gospodare’, otežava novim tvrtkama ulazak na tržište, onemogućuje pravilno funkcioniranje tržišta i tržišne utakmice, a inicijativu za regulaciju prepušta uglavnom samim kompanijama i njihovim korporativnim interesima”, dodao je Smerdel.


“Riječ je o potpuno novim institucijama koje su sa ustavnopravnog stajališta mali monstrumi. Objedinjuju kvaziregulativnu ulogu, primjenjuju propise i presuđuju. One su ovlaštene donositi propise kao nezavisan zakonodavac koji nije pod nadzorom, a to može u kratkom roku rezultirati takvom hiperprodukcijom propisa sa zakonskom snagom prema kojima će zakonodavni stampedo koji provodi Sabor biti ravan nuli”, objasnio je Smerdel.
Gravitos je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 18:50   #6400
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Demokracija je termin koji označava oblik vlasti. Hakom nije vlast, hakomom upravlja vlast na indirektan način. To je toliko jednostavno.

Hakom će napraviti ono što mu vlada kaže. Na ovaj ili onaj način.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 19:30   #6401
Gravitos
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 26
Mislim da je daljnja rasprava deplasirana kad nabadaš napamet.


Regulatorne agencije su neovisna tijela izdvojena iz sustava središnje državne uprave i nezavisnost prema Vladi je jedna od njihovih glavnih odrednica. Zato ih imenuje parlament, a ne Vlada i svoj izvještaj o radu šalju Saboru, a ne Vladi.

Bitno obilježje svih regulatornih agencija u Republici Hrvatskoj je njihova neovisnost, što znači da odgovaraju isključivo Hrvatskom sabor

Nikad se nisi zapitao zašto se te agencije zovu neovisni regulatori?
Gravitos je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 19:40   #6402
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Dakle tko bira Hakomovo vijeće? Sabor. Tko ima većinu u saboru?

Nešto kao što je dorh neovisan? Jel tako?

Nije govno nego se pas posrao...

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 19:56   #6403
Gravitos
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 26
Evo polako ću pa možda dođeš do zaključka:


Imamo primjer iz 2015. godine kada Hrvatski sabor nije prihvatio godišnje izvješće HAKOM-a za 2015. godinu (40 glasova »za«, 69 »protiv«, 3 »suzdržana«), iako je Vlada Republike Hrvatske predložila da se izvješće prihvati.


Dakle, nije svejedno, ipak je bitna trodioba vlasti i te spike.


A time što sad argumentiraš da osim korporacija, regulatorne agencije nisu neovisne čak ni od dnevne politike kroz utjecaj Vlade, samo potvrđuješ početnu tezu da su agencije beskorisne, čudnih ovlasti i štetne za demokraciju.
Gravitos je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 20:10   #6404
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Podsjećam kako smo krenuli, demokracija sa Hakomom nema nikakve veze. Demokracija je oblik vlasti.

Hakomovo vijeće i predsjednika imenuje i razrješava Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike. Vlada je ista ona koja ima povjerenje u saboru tj većinu.

Laički rečeno Plenkovic je formirao vladu jer je imao većinu u saboru koji je zato izglasao povjerenje vladi. Isti taj sabor imenuje i razrješava hakom vijeće i predsjednika (podprijedsjednika) na prijedlog Vlade Republike.

Bottom line, u demokraciji biramo oblik vlasti. Vlast, jedan dio vlasti aka izvršna vlada će nakon toga predložiti a sabor potvrditi "upravu" hakoma. I dalje, demokracija je prvi korak, a ne hakom kao takav.

Da imamo autokraciju mogli bi imati vrlo lako hakom upravljan na sličan način.






Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 20:14   #6405
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,983
Na tržište najbolje utječu oni koji na njemu sudjeluju. Više hiljada godina povijesti je valjda jasno pokazalo kako razni oblici vlasti, niti kada bi imali najbolje namjere a nikada nemaju, nisu sposobni regulirati odnose na tržištu.

Ovo poskupljenje iskona na prvu meni djeluje bezobrazno, a sve se na kraju svodi na to što će kazati njihovi korisnici. Ako ljudi hoće svoje gigabajte, možeš ga hebat, znači da sve ide po protokolu i tržište je spremno istrpiti (nova) poskupljenja.

S time da je isto tako veliko pitanje koji dio je zaista poskupljenje, a što je zapravo uzrokovano inflacijom. Kada se godinama luđački štampa to jednostavno mora doći na naplatu. Za očekivati je da će oni koji su odgađali poskupljenja vjerojatno malo jače podebljati kada konačno krenu dizati cijene.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 20:21   #6406
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Nažalost po nas potrošače tako je. Ako nam se ne sviđa možemo uzeti drugi produkt ili ne uzeti ništa. Ne može hakom reci iskonu izvoli dati najjeftiniji wifi jer moja vlast je demokratski izabrana.

I ja koristim iskon wifi posvuda. Prošetali su mi po živcima pa sam prešao na tht ista usluga, ista firma. Eto i tht mi jučer javio da dižu cijene jer je to ista usluga. Mogu je ja sada i tu otkazati ali neću jer boljeg od toga nema. Hakom mi tu nije nista kriv...

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 20:31   #6407
Gravitos
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 26
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Podsjećam kako smo krenuli, demokracija sa Hakomom nema nikakve veze. Demokracija je oblik vlasti.

Hakomovo vijeće i predsjednika imenuje i razrješava Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike. Vlada je ista ona koja ima povjerenje u saboru tj većinu.

Laički rečeno Plenkovic je formirao vladu jer je imao većinu u saboru koji je zato izglasao povjerenje vladi. Isti taj sabor imenuje i razrješava hakom vijeće i predsjednika (podprijedsjednika) na prijedlog Vlade Republike.

Bottom line, u demokraciji biramo oblik vlasti. Vlast, jedan dio vlasti aka izvršna vlada će nakon toga predložiti a sabor potvrditi "upravu" hakoma. I dalje, demokracija je prvi korak, a ne hakom kao takav.

Da imamo autokraciju mogli bi imati vrlo lako hakom upravljan na sličan način.






Sent from my SM-S901B using Tapatalk

Bojim se pitati što podrazumijevaš pod pojmom demokracija. Stalno spominješ oblik vlasti, a budući da smo se mi odlučili na njezinu trodiobu, regulatorne agencije se tu ne uklapaju. To je osnova onoga na što Smerdel upozorava.



Da li misliš da je s demokracijom kompatibilna ideja tijela koje nema legitimitet kroz nikakve izbore, a na koje je izvršena delegacija zakonodavne (kao regulatorne), izvršne i sudbene ovlasti i koje u pravilu postaje instrument za promicanje korporativnih interesa i uspostavljanja prikrivenih monopola na štetu ogromne većine građana?


Zato imamo ovo na našem telekom tržištu, veliki pokupovali konkurenciju i sad koordinirano podižu cijene.
Gravitos je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 20:46   #6408
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,983
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Nažalost po nas potrošače tako je.
Ljudi imaju moć utjecati na stvari, mislim da je to odlična, nikako žalosna "vijest". Previše ljudi se oslanja na nekoga drugoga kada treba donositi odluke relevantne za njihov vlastiti život. Za to jednostavno nema nikakve razumne osnove i ljudi trebaju donositi svoje odluke. To često nije jednostavno i postoji mogućnost pogreške, ali tu nema valjane alternative.

Ja da do kraja svog života više nikada ne čujem "netko bi trebao nešto poduzeti" kada konačno odem otišao bih kao jako sretan čovjek.

Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Bottom line, u demokraciji biramo oblik vlasti.
U teoretskom, najboljem slučaju (koji u stvarnosti naravno ne postoji) u demokraciji većina određuje manjini kako će nešto raditi. Ljudi u tome sudjeluju zato jer ne razumiju da "većina" nema nikakvo moralno pravo određivati bilo kome bilo što. Perceptivniji to ispravno zovu "vlast rulje".

Oblik vlasti se ne bira, nego je on propisan ustavom (glava IV), kojega je opet netko napisao (a kod nas naravno prepisao) te se podrazumijeva da se odnosi na sve nas. Zato jer ... smo rođeni na nekom mjestu u neko određeno vrijeme pa nas kači i šta se sada tu može? Tako nekako, neke stvari se ne propituju i takve su kakve jesu i nikako drugačije i ne može biti.

Za svojeg relativnog kratkog izbivanja na ovom svijetu vidio sam kako se na sudovima krši ustav kao da se lomi keks prije uranjanja u čaj ili mlijeko, bez ikakve zadrške. Prizivanje na ustav na HR sudovima je poput puštanja vjetra niz orkansku buru. Ljudi masovno nemaju takvo iskustvo, a nema ničega što može zamijeniti osobna iskustva i interakcije. Tek kada na svoje oči vidiš kakva je to lakrdija postane ti jasno kako funkcioniraju te uzvišene institucije.

Opet teoretski, mogli bi napisati novi ustav (na pamet mi odmah dođe scena u kojoj pas lovi automobil) ali mislim da smo posljednjih godina imali dovoljno odličnih primjera kako se manipulira raznim referendumskim inicijativama. A metoda za manipulaciju ima napretek: zakoni se pišu kako se nekome digne, unose se stalno nova ograničenja, kontrolirana opozicija "organizira" referendume i sl.

Ako se ne varam, na Islandu su napisali novi ustav na navodno demokratski način pred kakvih 15 godina nakon onih sranja 2008e. Nisam pratio detaljno, ali po tom primjeru se valjda može zaključiti da je to ipak izvedivo. Ne znam kako bi izgledala usporedba prosječnog Hrvata i Islanđanina.

Ali ovo je idealan slučaj, u stvarnosti je situacija puno gora.

Hajtemo reći kako predsjednički izbori nisu toliko velika farsa, pošto se makar zna za koga se glasuje, dok su parlamentarni izbori takvi da nam tako i treba. I ništa se neće promijeniti dok ljudi masovno ne shvate a shvatiti neće dok gledaju TV i prate mentalni proljev koji se izlijeva s portala. Svakodnevne scene iz sabora jasno govore sve što trebamo znati o našoj "predstavničkoj demokraciji".

Mene tješi to da sve što se događa zapravo slijedi iz toga što smo radili tako da sistem funkcionira.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 20:56   #6409
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,983
Citiraj:
Autor Gravitos Pregled postova
Zato imamo ovo na našem telekom tržištu, veliki pokupovali konkurenciju i sad koordinirano podižu cijene.
Ovo imamo svugdje i teoretski se to zove kapitalizam. Problem je ipak u tome što je to de facto crony kapitalizam (iliti fašizam lite) pa ne samo da male ribe jedu velike već se ribice satiru dok su još u fazi začeća putem uvođenja regulative koja ide na ruku razvijenim ribama.

Činjenica jeste da po pitanju mreža ipak postoje neke alternative (kao recimo distribuirane MESH mreže koje bi doduše bile dosta lagave) ali za to treba raditi a nama se baš neda. I još je u nas relativno niska gustoća naseljenosti pa bi takvi sistemi bili jako neefikasni za većinu HR teritorija, izuzev nekoliko najvećih gradova.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2023., 23:25   #6410
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Citiraj:
Autor Gravitos Pregled postova

Da li misliš da je s demokracijom kompatibilna ideja tijela koje nema legitimitet kroz nikakve izbore, a na koje je izvršena delegacija zakonodavne (kao regulatorne), izvršne i sudbene ovlasti i koje u pravilu postaje instrument za promicanje korporativnih interesa i uspostavljanja prikrivenih monopola na štetu ogromne većine građana?


Zato imamo ovo na našem telekom tržištu, veliki pokupovali konkurenciju i sad koordinirano podižu cijene.
Još jednom hakom vodstvo imenuje i razrjesava Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike. Vlada je ista ona koja ima povjerenje u saboru tj vecinu. Vecinu u saboru dobila je na demokratskim parlamentarnim izborima.

Mi i da hoćeš nemamo monopol jer je a1 dovoljno velik. Čak je i telemach tu sa 4G/5G pa možemo pričati o oligopolu. Monopol nemamo. Što točno je krimen hakoma u priči o poskupljenju wifi usluge tht-a?

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 11:23   #6411
Gravitos
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 26
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Još jednom hakom vodstvo imenuje i razrjesava Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike. Vlada je ista ona koja ima povjerenje u saboru tj vecinu. Vecinu u saboru dobila je na demokratskim parlamentarnim izborima.
Da je tako jednostavno kako si ti sebi zamislio, ne bi postojale nigdje u svijetu manjinske vlade koje nemaju većinu u parlamentu, no dobro, ti si i dalje fiksiran samo na vladu jer si izvalio ono o kontroli HAKOM-a

Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Mi i da hoćeš nemamo monopol jer je a1 dovoljno velik. Čak je i telemach tu sa 4G/5G pa možemo pričati o oligopolu. Monopol nemamo. Što točno je krimen hakoma u priči o poskupljenju wifi usluge tht-a?
Monopol imamo, i to monopol najjačeg ponuđača (HT) koji zbog svoje tržišne veličine i snage može diktirati uvjete ostalim sudionicima na tržištu. Zato HAKOM regulira cijene HT-u odnosno određuje mu koliko može ići nisko s cijenama (maloprodajna cijena ne smije biti ispod veleprodajne) kako ne bi uništio konkurenciju. Ta odluka HAKOM-a vrijedi samo za HT zbog primata koji drži na tržištu.


Odgovor HT-a? Pokupuj Iskon (ostalo samo ime), Optimu, H1. A1 je kupio Metronet, Amis, Bnet i tako su se riješili konkurencije. Dižu cijene jer mogu, regulator se baš nije iskazao.
Gravitos je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 12:21   #6412
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Ma čekaj čuješ li ti sebe? Što točno ti nije jasno u premisi da nas premijer kao "šef vlade" ima moć predložiti "upravu" hakoma? Što ti tu nije jasno?

Ne pričam hipotetski što bi bilo kad bi bilo negdje u svijetu. Pričam o našem slučaju.

Dali nas premijer i njegova stranka ima većinu i povjerenje u saboru. Ima.

Mi ovdje raspravljamo o temi iskon tj tht i njegovoj Mobile.wifi ponudi. Tht ima 45-ak posto udjela, A1 35, Telemach 20. Moje skromno shvaćanje ekonomije je da je ovo oligopol ali prihvatiti ću ako mi neki ekonomist kaže drugačije. Što sprječava telemach da ponudi iskon tht uslugu za manje novaca? Hakom?

Ne zanima me svjetski poredak, monarh u Gani i slično.



Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 12:58   #6413
Gravitos
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 26
Dobro, nećemo više o pravnim stvarima.


Samo par pitanja - da li znaš kako je Telemach ušao na tržište kao treći igrač odnosno zašto je HT morao prodati Optimu nakon 4 godine i koliko je tržišta držao HT prije toga? Nije to bilo davno, prošle godine i ima veze s regulatorima i monopolom.



I zašto su sva tri operatera koordinirano najavila dizanje cijena? Nije samo jedna kompanija rekla da će podići cijene pa neka potrošači odu kod drugog. Ako svi dignu cijene za primjerice 10%, stvar za kupca ostaje ista, samo je usluga skuplja.
Gravitos je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 15:20   #6414
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Citiraj:
Autor Gravitos Pregled postova
Dobro, nećemo više o pravnim stvarima.


Samo par pitanja - da li znaš kako je Telemach ušao na tržište kao treći igrač odnosno zašto je HT morao prodati Optimu nakon 4 godine i koliko je tržišta držao HT prije toga? Nije to bilo davno, prošle godine i ima veze s regulatorima i monopolom.



I zašto su sva tri operatera koordinirano najavila dizanje cijena? Nije samo jedna kompanija rekla da će podići cijene pa neka potrošači odu kod drugog. Ako svi dignu cijene za primjerice 10%, stvar za kupca ostaje ista, samo je usluga skuplja.
Ma vidi nemam ja u planu raspravljati o politici, državnom uređenju, našem tržištu i događajima na njemu. Možemo moda pitati da odvoje ovo u topic Telekom tržište. Generalno ja sam svoje stajalište oko hakoma rekao. Stajalište je da ga nema bilo bi i gore. Također iskon mobile wifi, mobilna je usluga tht-a. I tu sam rekao što sam reći imao. Moje stajalište je hakom ne može naložiti fiksiranje cijene te usluge. Zašto bi?

Na stranu gornjeg moje praćenje tržišta ovako nekako bi išlo no limitirano je i ne pratim ga detaljno. Telemach je ušao u hr nakon što je kupio tele2 možda 2019-20. Nakon toga je isteklo upravljanje OT od strane tht-a te je OT kroz javni poziv prodana telemachu.

Tht je preuzeo upravljanje ot-a jer je Zaba predala upravljačka prava tht-u kao najveći vjerovnik ot-a. Tu se koliko me pamćenje služi aktivirala AZTN koji je odobrio upravljanje za limitirano trajanje.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 16:43   #6415
Gravitos
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 26
Nakon što je HT kupio 2014. godine Optimu kojoj je kasnije prirodao H1, držao je tržišni udio od 86%. Zbog toga naši vrli regulatori, nakon odobrenja preuzimanja, su uvjetovali da takva koncentracija Optime i HT može trajati samo 4 godine.

Naravno da taj rok nije ispoštovan i 2017. kad HT drži 83% tržišta, odobravaju dodatni rok od četiri godine za takvu koncentraciju. Tada je "tržište" podjeljeno na samo dvije grupacije: HT (kupio Iskon, Optimu i H1) i Vipnet (kupio B.net, Amis, Metronet) od kojih je jedan "značajne tržišne snage" kako regulatori eufemizmom nazivaju HT-ov monopol.

Tek prošle godine ulazi Telemach i konačno kupuje Optimu od HT-a i postaje treći igrač. Imali smo preko osam godina u kojima je jedan operater imao tržišni udio preko 80%, što je jedinstveni slučaj u EU. I nakon prodaje HT ostaje označen kao operater znaćajne tržišne snage koji mora poštovati antimonopolske najniže cijene - tržišni udio je varljiva brojka ako drugi operateri ovise o HT-ovoj infrastrukturi i kupci su njegovih veleprodajnih usluga.



Summa summarum, regulatorne agencije ne samo da nisu uspjele osigurati slobodu tržišnog natjecanja nego su svojim odlukama doprinjele koncentraciji tržišta i stavile se u funkciju korporacija koje su pokupovale sve manje operatere, točno onako kako je prof.Smerdel prognozirao još 2010. godine da će se dogoditi. A sad te velike korporacije (zlonamjeran čovjek bi rekao kao po dogovoru) podižu cijene svi u isto vrijeme za otprilike isti postotak.

Zadnje izmijenjeno od: Gravitos. 05.05.2023. u 16:52.
Gravitos je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2023., 23:46   #6416
Dacher
Banned
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 244
Koliko ja znam HT nije kupio optimu nakon stečaja već su mu dana upravljačka prava kao jednom od većeg vjerovnika uz ZABU sve dok se ne proda.
Dacher je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2023., 09:49   #6417
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
Citiraj:
Autor Dacher Pregled postova
Koliko ja znam HT nije kupio optimu nakon stečaja već su mu dana upravljačka prava kao jednom od većeg vjerovnika uz ZABU sve dok se ne proda.
Koliko vidim 10% dionica je cca imao tht, preuzeo je upravljanje od zabe koja im je prenijela svoja upravljačka prava od 45% cca. Baš našao ovaj članak.

https://www.poslovni.hr/hrvatska/kra...elekoma-362281

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2023., 14:28   #6418
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,967
Citiraj:
Autor HumWeed Pregled postova
hakom je jedna beskorisna tzv institucija
izmisljena da bude samo fiktivni posrednik u fiktivnoj demokraciji

Odlično sročeno

T-Com i Hakom su u istoj zgradi i zajedno ručaju. Toliko o tome
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2023., 15:14   #6419
Dacher
Banned
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 244
ko i svaka druga izmišljena agencija u HR. Služi samo za uhljebljivanje stranačkih rodijaka i netjaka. Funkcija i svrha gotvovo nikakva. Moć nemaju nikakvu. Najsmiješnija je ona za sukob intresa pišu izvješataje o sukobu intresa ali nemaju nikakvu moć sankcioniranja. Tako je kod svih.

HAKOM isto nešto malo kao lupa operatere po prstima na najnižim razinama kad su mega transferi u pitanju vlast to riješava.
Neka se ugledaju na slovensku agenciju koja je stopirala transfer vijedan 230 miliona eura i ujedno telemachu udarila kaznu 3,7 miliona eura zbog ne poštivanja pravila tržišne utakmice. Naš kad će se kod nas neš tak dogodit? Nikad.
Dacher je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2023., 00:14   #6420
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 410
Pozdrav,

Uzeo sam router Asus-AX92U, njega sam planirao staviti umjesto speedport plus routera od Iskona (imam optiku).
Nisam na cgnat-u.
Iz speedport plusa ocitao sam user name i password, te ih upisao u asusa (pppoe).
Asus je spojen iz wan porta na ont.
Ne mogu nikako dobiti da asus ostvari internet konekciju.

Naravno, kada vratim speedport plus router sve radi normalno.

Ima li netko ideju kako da asusa natjeram da proradi?

Hvala

EDIT: 3967, sad radi.


Sent from my SM-G991B using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: antebr. 21.05.2023. u 00:36.
antebr je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na