Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.03.2014., 23:01   #1
k0va
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: u kući
Postovi: 7
Pokušaj proširenja LAN mreže

Pozdrav,


Trebao bih malu pomoć oko podešavanja routera, ili samo kakav hint. Zapeo sam na ovoj stvari.

Znači imam kuću i dvorišnu zgradu. I sad u kući imam ADSL, ali u dvorišnoj zgradi nemam ništa ni žicu za telefon, a kamoli za internet. Budući da je sve već sređeno fasada itd, pokušao bih izbjeći žicu ako se ikako može.

Ideja je iskoristiti stare adsl routere da se to postigne.



Znači na gigaset i thompson sam spojio vanjske antene, Nisu kornerke obije to je samo ilustrativno jedna je jer sam ju imao viška a drugu još ne znam koju ću staviti.

Ono što uspjevam je spojiti se se gigasetom na ostatak mreže i to radi savršeno. Ping sa gigaseta prolazi i do ostalih routera i do interneta. Na gigasetu je OpenWRT.

Problem je u tome da internet radi s gigaseta, ali ne mogu uštimati postavke da radi s računala koje je žicom spojeno na gigaset.
Thompson radi kao AP, jer ga nisam uspio upogonit da radi kao klient, Openwrt na gigasetu mi to omogućava. Thompson ima IP 192.168.1.2 adsl router 192.168.1.1.

Gigaset dobiva adresu od DHCP servera za wifi interfejs, a lan sam pokušavao podesiti na razne načine, ali nisam siguran što bih sve trebao podesiti.

Molim pomoć !
k0va je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2014., 23:25   #2
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Na kojem routeru je ukljucen DHCP i za koje IP adrese? Koja je LAN adresa Gigaseta?
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.03.2014., 23:54   #3
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
kolko znam 780 podrzava wds, tako da stavi gigaset na fiksnu liniju, a thomsona spoji wifijom i iskljuci dhcp, trebalo bi radit
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2014., 00:01   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Kažeš "Ping sa gigaseta prolazi i do ostalih routera i do interneta",
privremeno rješenje je da na kompu postaviš ove fiksne adrese IP=192.168.1.10, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.1.1 (ip glavnog routera koji izlazi na net).

Trebalo bi Lan adresu SX - a postaviti na 192.168.1.3,
potom viditi jeli postoji DHCP Relay Agent (dhcp-forwarder) za ovu platformu, nije u std. paketu,
ako postoji onda ga treba instalirati i podesiti na način da se unese ip adresa glavnog DHCP servera u toj mreži (pretpostavljam da je to glavni router na 192.168.1.1),
potom dodati u init skriptu da se starta po svakom bootu.
Za početak vidi:
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=44690
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=43631
pa dalje ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2014., 16:36   #5
k0va
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: u kući
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Na kojem routeru je ukljucen DHCP i za koje IP adrese? Koja je LAN adresa Gigaseta?
Ne mogu sad provjeriti mislim da je na Thompsonu. Na kojem bi trebao uključiti, a na kojem isključiti DHCP ? LAN adresu gigaseta sam pokušavao postavljati svakako, na istom subnetu i na različitim. Čak sam pokušao napraviti bridge lan-wan, ali u tom slučaju imam problema sa spajanjem na AP. Nisam se nikad upuštao u rad s mrežom koja ima više od dva routera.

BTW jel može naka preporuka za neku literaturu za nešto ovog tipa ?

Citiraj:
Autor dejanbinladen Pregled postova
kolko znam 780 podrzava wds, tako da stavi gigaset na fiksnu liniju, a thomsona spoji wifijom i iskljuci dhcp, trebalo bi radit
Nažalost, ne mogu tako, jer bih morao prespajati instalacije. Korištenje drugog routera poteže niz problema oko prijave kvarova, koji su dosta česti.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kažeš "Ping sa gigaseta prolazi i do ostalih routera i do interneta",
privremeno rješenje je da na kompu postaviš ove fiksne adrese IP=192.168.1.10, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.1.1 (ip glavnog routera koji izlazi na net).

Trebalo bi Lan adresu SX - a postaviti na 192.168.1.3,
potom viditi jeli postoji DHCP Relay Agent (dhcp-forwarder) za ovu platformu, nije u std. paketu,
ako postoji onda ga treba instalirati i podesiti na način da se unese ip adresa glavnog DHCP servera u toj mreži (pretpostavljam da je to glavni router na 192.168.1.1),
potom dodati u init skriptu da se starta po svakom bootu.
Za početak vidi:
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=44690
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=43631
pa dalje ...

Postoji dhcp-forwared u repozitoriju , hvala za HINT!
Čim stignem probat ću.

Zadnje izmijenjeno od: k0va. 25.03.2014. u 17:00.
k0va je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2014., 21:01   #6
k0va
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: u kući
Postovi: 7
Rješeno je :

http://wiki.openwrt.org/doc/recipes/relayclient

Hvala na pomoći.
k0va je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na