Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.10.2007., 20:20   #1
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Arrow (riješeno) Samsung 2032BW i GF4Ti4200 - slika titra, ne radi DVI... (dugačak post!!)

Pokušat ću što jasnije opisati problem, pa se unaprijed ispričavam na podužem postu i zahvaljujem na čitanju istog.

Komp je naveden u profilu. Prije neki dan sam kupio samsung 2032BW. Od prije imam GF4Ti4200 128MB AGP8x (Gainward). Ta kartica ima VGA i DVI izlaz, a ja sam mislio za spajanje monitora i kompa iskoristiti DVI. Tu dolazi do problema:

(pišem iz prvog lica u realnom vremenu radi lakšeg uživljavanja u problem)
Komp je do ovog trenutka ispravan i upravo sam ga isključio da spojim monitor na DVI. Spojio sve, palim komp... Vidim post, očitava se memorija i CPU, ali kod stavke "detecting IDE devices..." se smrzne. Resetiram komp. Sad nema slike na ekranu, matična tuli signale za memoriju i izbacuje 1Ch na LED displeju. 1Ch ukratko znači da je problem u detektiranju memorije i vezano za radnu memoriju. Drmam RAM, reinsertam pločice i čistim BIOS.

Nakon toga iskopčavam monitor i spajam TV-Out i TV (to sam imao spojeno prije ovog monitora i uredno je radilo). Opet nema slike na TV-u, a matična izbacuje 1Dh i jednom dugačko zatuli (nikad čuo za taj zvučni signal, radi se o Award BIOS-u). 1Dh znači: citiram iz manuala "Initial early_pm_init switch" i nemam pojma šta mu to znači točno. Drmam RAM, vadim VGA i ponovo vraćam...

Sada spajam monitor preko VGA kabla. Nakon nekoliko pokušaja proradi i napokon ulazim u Windowse (nije da se hvalim njima ). Tu je stvar proradila ali problemima nije kraj...

****************

Primjetio sam probleme i u radu.

1. Monitor je spojen preko VGA. Refresh podesim na 60Hz. Slika izgleda ovako:

Po cijelom ekranu su ovakve "pruge" koje mute sliku... Sada ga držim na 59Hz i nema problema sa prugama.

2. Prilikom rada i neovisno o vremenu provedenom u radu, monitor nekada počne titrati. To izgleda kao da se npr na TVu pokvari slika i dođe do pojavljivanja šuma. Slika se ne gubi, ali je prekriva na trenutke film šuma. Snimio sam jedan uzorak toga pa pogledajte (imam i video, al najbitnija su ova 2 frejma):

Ovaj problem se pojavio nekoliko puta dok sam ovo pisao.

3. Probao sam jednom prilikom spojiti monitor na DVI dok je komp upaljen. Rezultat je bio smrzavanje kompa, tuljenje memorije, ponovno zezanje sa mrdanjem RAM-a i sl što sam već napisao gore.

****************

Još jedan problem kojeg možete povezati s gore napisanim:

Komp mi je NEVJEROJATNO osjetljiv na udarce. Npr slučajno koljenom udarim stol. Komp se smrzne. Ako ga pustim dovoljno dugo onda će se sam resetirat, ali ga inače ja ručno resetiram. Kod POST screena se slova izdeformiraju tako da ih nije moguće čitati. Kad se pojavi Windows loading screen onaj progress bar je isto u klincu. Nakon ovoga se pojavi crni ekran i komp ne mrda. Nekada se umjesto svega ovoga jednostavno oglasi matična i tuli signale za grafičku. Ovo mi se dogodilo više puta! Zanimljivo, nekada ne poduzmem ništa po ovom pitanju i drugo jutro komp jednostavno proradi..

******************

TO JE SVE...
  • Zašto mi se sve ovo događa?
  • Da li je monitor ispravan ili je samo problem u grafičkoj/memoriji/VGA konektoru...
  • Zašto mi ne radi DVI na grafičkoj?
Zahvalan sam svakome tko makar pročita ovaj problem, cijenim to, a još ću više biti zahvalan nekome ako mi pomogne. Ovo mi je prvi LCD, prije sam imao CRT kojeg sam se napokon riješio... Užasno sam živčan i ne znam više što bi radio.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2007., 20:37   #2
Robi555
Premium
Moj komp
 
Robi555's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Pitomača(VT)
Postovi: 619
Mislim da Ti4200 ne podržava ovakve monitore(wide je,ne?)!
Robi555 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2007., 20:42   #3
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Wide je u pitanju, da.

Pogledao sam još prije kupnje monitora koja je max reza za moju grafičku -> 2048x1536 @ 60-75Hz (monitor je 1680x1050). Sumnjam da je u tome stvar :-/
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2007., 22:14   #4
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Pokušat ću što jasnije opisati problem, pa se unaprijed ispričavam na podužem postu i zahvaljujem na čitanju istog.

Komp je naveden u profilu. Prije neki dan sam kupio samsung 2032BW. Od prije imam GF4Ti4200 128MB AGP8x (Gainward). Ta kartica ima VGA i DVI izlaz, a ja sam mislio za spajanje monitora i kompa iskoristiti DVI. Tu dolazi do problema:

(pišem iz prvog lica u realnom vremenu radi lakšeg uživljavanja u problem)
Komp je do ovog trenutka ispravan i upravo sam ga isključio da spojim monitor na DVI. Spojio sve, palim komp... Vidim post, očitava se memorija i CPU, ali kod stavke "detecting IDE devices..." se smrzne. Resetiram komp. Sad nema slike na ekranu, matična tuli signale za memoriju i izbacuje 1Ch na LED displeju. 1Ch ukratko znači da je problem u detektiranju memorije i vezano za radnu memoriju. Drmam RAM, reinsertam pločice i čistim BIOS.

Nakon toga iskopčavam monitor i spajam TV-Out i TV (to sam imao spojeno prije ovog monitora i uredno je radilo). Opet nema slike na TV-u, a matična izbacuje 1Dh i jednom dugačko zatuli (nikad čuo za taj zvučni signal, radi se o Award BIOS-u). 1Dh znači: citiram iz manuala "Initial early_pm_init switch" i nemam pojma šta mu to znači točno. Drmam RAM, vadim VGA i ponovo vraćam...

Sada spajam monitor preko VGA kabla. Nakon nekoliko pokušaja proradi i napokon ulazim u Windowse (nije da se hvalim njima ). Tu je stvar proradila ali problemima nije kraj...
Iz ovog opisa se vidi da neki kontakt između određenih komponenata nije dobar. Bilo bi dobro sve komponente izvaditi iz kućišta, dobro i pažljivo očistiti, spojiti na stolu i onda vidjeti kako se ponaša. Posebnu pozornost obrati na SATA kabele koji znaju biti jako nekvalitetno i labavo napravljeni. Kad guraš memoriju u slot, moraš čuti "klik", to valjda već znaš.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Primjetio sam probleme i u radu.

1. Monitor je spojen preko VGA. Refresh podesim na 60Hz. Slika izgleda ovako:

Po cijelom ekranu su ovakve "pruge" koje mute sliku... Sada ga držim na 59Hz i nema problema sa prugama.
Potpuno istu stvar sam vidio kod jednog svog lege. Ima neki Samsungov 20" LCD, ali samo sa D-SUB-om, nema DVI-ja, i nikako ne mogu maknuti te mutne dijelove. Grafa je integrirana GeForce 6100. Ili je problem u grafi ili lošem kabelu.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
2. Prilikom rada i neovisno o vremenu provedenom u radu, monitor nekada počne titrati. To izgleda kao da se npr na TVu pokvari slika i dođe do pojavljivanja šuma. Slika se ne gubi, ali je prekriva na trenutke film šuma. Snimio sam jedan uzorak toga pa pogledajte (imam i video, al najbitnija su ova 2 frejma):

Ovaj problem se pojavio nekoliko puta dok sam ovo pisao.
Jednom davno samo zbog lošeg napajanja imao valove po monitoru, bez obzira bio spojen CRT ili LCD, valovi su uvijek bili na monitoru. Vjerojatno nešto nije bilo dobro uzemljeno ili što već pa je "probijalo" na monitor. Probaj drugo napajanje iako ne mora biti ono u pitanju.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
3. Probao sam jednom prilikom spojiti monitor na DVI dok je komp upaljen. Rezultat je bio smrzavanje kompa, tuljenje memorije, ponovno zezanje sa mrdanjem RAM-a i sl što sam već napisao gore.
Ponavljam opet ono gore: provjeri kontakte svih komponenti, posebno SATA kabela i grafe. Možda je mrdneš malo pa izgubi kontakt. Također, ako imaš drugi DVI kabel, probaj i njega. Nije isključeno da radi kakav kratki spoj ili slično.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Još jedan problem kojeg možete povezati s gore napisanim:

Komp mi je NEVJEROJATNO osjetljiv na udarce. Npr slučajno koljenom udarim stol. Komp se smrzne. Ako ga pustim dovoljno dugo onda će se sam resetirat, ali ga inače ja ručno resetiram. Kod POST screena se slova izdeformiraju tako da ih nije moguće čitati. Kad se pojavi Windows loading screen onaj progress bar je isto u klincu. Nakon ovoga se pojavi crni ekran i komp ne mrda. Nekada se umjesto svega ovoga jednostavno oglasi matična i tuli signale za grafičku. Ovo mi se dogodilo više puta! Zanimljivo, nekada ne poduzmem ništa po ovom pitanju i drugo jutro komp jednostavno proradi..
Opet ponavljam: kontakti vjerojatno nisu dobri. Što se tiče slike, opiši malo bolje kako to izgleda ili jednostavno uploadaj sliku. Ako imaš neku drugu grafu s DVI-jem, stavi je.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
  • Zašto mi se sve ovo događa?
  • Da li je monitor ispravan ili je samo problem u grafičkoj/memoriji/VGA konektoru...
  • Zašto mi ne radi DVI na grafičkoj?
Zahvalan sam svakome tko makar pročita ovaj problem, cijenim to, a još ću više biti zahvalan nekome ako mi pomogne. Ovo mi je prvi LCD, prije sam imao CRT kojeg sam se napokon riješio... Užasno sam živčan i ne znam više što bi radio.
Provjeri i napravi sve što sam ti gore predložio pa ćemo vidjeti kako dalje. Sad je najvažnije biti smiren i korak po korak sve raditi i pamtiti što radiš. Nemoj se živcirati bezveze, nema koristi. Ipak je to samo komp...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2007., 23:34   #5
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Iz ovog opisa se vidi da neki kontakt između određenih komponenata nije dobar. Bilo bi dobro sve komponente izvaditi iz kućišta, dobro i pažljivo očistiti, spojiti na stolu i onda vidjeti kako se ponaša. Posebnu pozornost obrati na SATA kabele koji znaju biti jako nekvalitetno i labavo napravljeni. Kad guraš memoriju u slot, moraš čuti "klik", to valjda već znaš.
Pretpostavio sam da može biti do kontakta i pokušavao sam reinsertat komponente samo opet se problem pojavi. Svakako ću ga jednom prilikom detaljno rastaviti, primjetio sam da se brzo nakupilo prašine pa ću ga i počistiti (nadam se da će biti 'dvije muhe jednim udarcem').
PS: nemam SATA disk, ovo je malo starija krama

Citiraj:
Autor domy_os
Jednom davno samo zbog lošeg napajanja imao valove po monitoru, bez obzira bio spojen CRT ili LCD, valovi su uvijek bili na monitoru. Vjerojatno nešto nije bilo dobro uzemljeno ili što već pa je "probijalo" na monitor. Probaj drugo napajanje iako ne mora biti ono u pitanju.
Mislim da nemam gdje probati drugo napajanje..
Moram još dodati na ovo tvoje, na starom CRT-u i na TV-u nisam imao nikakvih smetnji. ALI moram naglasiti još nešto što sam primjetio:

Spojio sam antenu u TV karticu (Leadtek Winfast 2000XP) s ciljem da podesim TV kanale itd... Slika na monitoru se pokvarila i pojavili su se neki šumovi (slika je bila statična, ali šumovi su bili malo valoviti). Malo me strah to opet pokušavati, ako kupim sutra baterije za digitalac mogu snimiti kako to izgleda..

Citiraj:
Autor xlr
Još jedan problem kojeg možete povezati s gore napisanim:

Komp mi je NEVJEROJATNO osjetljiv na udarce. Npr slučajno koljenom udarim stol. Komp se smrzne. Ako ga pustim dovoljno dugo onda će se sam resetirat, ali ga inače ja ručno resetiram. Kod POST screena se slova izdeformiraju tako da ih nije moguće čitati. Kad se pojavi Windows loading screen onaj progress bar je isto u klincu....
//cut
Citiraj:
Autor domy_os
Opet ponavljam: kontakti vjerojatno nisu dobri. Što se tiče slike, opiši malo bolje kako to izgleda ili jednostavno uploadaj sliku. Ako imaš neku drugu grafu s DVI-jem, stavi je.
Ako mi se opet to pojavi i ako budem imao digitalac uslikat ću. Uglavnom sliku možeš zamisliti ovako:
imaš tekst na ekranu i sada nasumično pomičeš horizontalne redove pixela lijevo i desno. Rezultat je da npr neki red na ekranu bude horizontalno prepolovljen i ta dva dijela budu horizontalno pomaknuta (kao neki offset nasumičnih redova po x-osi, neznam kako da ti bolje opišem :-/). Ugl, pomislio sam da je možda memorija na grafičkoj u pitanju, al opet igre i sve u windowsima radi odlično (kad radi).

Citiraj:
Autor domy_os
Provjeri i napravi sve što sam ti gore predložio pa ćemo vidjeti kako dalje. Sad je najvažnije biti smiren i korak po korak sve raditi i pamtiti što radiš. Nemoj se živcirati bezveze, nema koristi. Ipak je to samo komp...
Ma sad sam cool, ali nemaš pojma (ili možda imaš?) kako je to kad se komp zainati taman kad dobiješ novi monitor nakon 9 dana čekanja.

Tnx na odgovoru, ja ću pokušati nabaviti drugu grafičku (ima frend istu GF4 ali sa 64MB rama) i eventualno DVI kabel pa javim rezultate! Možda sredim i napajanje...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2007., 11:01   #6
Robi555
Premium
Moj komp
 
Robi555's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Pitomača(VT)
Postovi: 619
Koje napajanje imaš?Možda je ono problem budući da dok se neka nova komponenta spoji sve više se vidi ovo na monitoru!
Ovaj Ti4200 podržava velike relzolucije(hm...) ali ne podržava wide rezoluciju(1680x1050).

Robi555 je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2007., 11:32   #7
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
......
1. Monitor je spojen preko VGA. Refresh podesim na 60Hz. Slika izgleda ovako:

Po cijelom ekranu su ovakve "pruge" koje mute sliku... Sada ga držim na 59Hz i nema problema sa prugama.....
Identicno zamucenje sam ja imao na Lg starom (4god) Lcd-u. I to na 60hz ali kad sam ga stavio na 70hz sve bi bilo kristalno cisto, zasto neznam ni danas ali monitor najnormalnije jos radi.

Vezano za smrzavanje racunala. Izgleda da negdje nemas dobar kontakt kod komponenti. Moja preporuka je da to sve fino povadis i kompresorom dobro propuses uzduz i poprijeko. Jednom prilikom imao sam slucaj da je u memorijskom utoru bio jedan sitan komadic papira i normalno da komp nije radio kako treba. I malo gumicom ocisti kontakte na grafi i memoriji.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2007., 13:02   #8
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor nino5 Pregled postova
Vezano za smrzavanje racunala. Izgleda da negdje nemas dobar kontakt kod komponenti. Moja preporuka je da to sve fino povadis i kompresorom dobro propuses uzduz i poprijeko. Jednom prilikom imao sam slucaj da je u memorijskom utoru bio jedan sitan komadic papira i normalno da komp nije radio kako treba. I malo gumicom ocisti kontakte na grafi i memoriji.
Ovo što Nino kaže napravi, ali još očisti kontakte RAMA, GPU-a i druge kontakte s etilnim alkoholom, provjeri kondenzatore i propuši kučište.
Također pogledaj da it slučajno ne vise neki kablovi okolo koji bi mogli stvarati kratki spoj (pa se zato resetira).

U što kopčaš sve to? Probaj ukopčati u 2 različite zidne utičnice, odnosno ako imaš neki šrotex produžni/lupež.
Njega ispuši također.

Kakvo je stanje s driverima za grafičku? Kakva je slika preko VGA?
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2007., 14:39   #9
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
.....provjeri kondenzatore.....
Što se tiće kondenzatora, sad si me sjetio... Primjetio sam još davno neke promjene na kondenzatorima na matičnoj (napajački dio kondenzatora). Evo link sa tim problemom i slikama da ne c/p-am:
http://cafe.mobil.hr/showthread.php?t=25072

Moguće da se to dogodilo u jednom trenutku, ali do danas stanje stoji nepromjenjeno što se njih tiće, nisu se ništa više napuhivali niti izbacivali elektrolit..

Citiraj:
Autor Mar
Kakvo je stanje s driverima za grafičku? Kakva je slika preko VGA?
Slika preko VGA je dosta dobra, tekst je oštar ali sam malo nezadovoljan bojama.. Npr neki wallpaperi koji imaju fini gradient (neznam kako bi to nazvao) kao fini dim i lagani prijelaz boje - pojavljuju mi se loši prijelazi, tj vidim prijelaze kao crte a ne kao gradient kako bi trebao biti. Neznam dal je to limit monitora i TN matrice, loša podešenost boja u postavkama ili jednostavno ograničenje VGA konekcije...

Driveri su ok, nisam primjetio nikakve probleme s njima.

********

Sad popodne ću srediti komp prema vašim napucima, probati ću frendovu GF4Ti4200 preko DVI-a pa ćemo vidjeti. Javim se kasnije s više informacija. Hvala svima na savjetima!!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2007., 14:49   #10
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Bas imam jednu Epox soc.478 sa takvim kondenzatorima, radila je ali jednog dana vise nije htjela upalit, a dosta ih je bilo napuhanih...
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2007., 15:50   #11
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Citiraj:
Autor nino5 Pregled postova
Bas imam jednu Epox soc.478 sa takvim kondenzatorima, radila je ali jednog dana vise nije htjela upalit, a dosta ih je bilo napuhanih...
Nadam se da će moja biti bolje sreće

Citiraj:
Autor Robi555
Koje napajanje imaš?Možda je ono problem budući da dok se neka nova komponenta spoji sve više se vidi ovo na monitoru!
Ovaj Ti4200 podržava velike relzolucije(hm...) ali ne podržava wide rezoluciju(1680x1050).
Napajanje je neko koje sam dobio uz kućište i nisam imao problema s njim (osim ako ovo sve nije upravo jedan od problema uzrokovan napajanjem)..

Što se tiće grafičke i nepodržavanja rezolucije.. Sad sam izguglao da moja graf. podržava tu rezu na DVI izlazu. Sa monitorom sam dobio DVI-D single link kabel (digital signal only) koji je prikazan na slici. Na grafičkoj imam DVI-I. A što se tiće svega (citiram wikipediu):
Citiraj:
Many flat screen LCD monitors have only the DVI-D connection so that a DVI-D male to DVI-D male cable will suffice when connecting the monitor to a computer's DVI-I female connector.
Znači stvar ide jedno sa drugim, al to je otprije jasno.

Na wikipediji sam našao i specifikacije DVI standarda:
http://en.wikipedia.org/wiki/DVI#Specifications
citiram samo dio:
Citiraj:
Maximum clock frequency in single link mode: Capped at 165 MHz (3.7 Gbit/s)

Example display modes (single link):
  • HDTV (1920 × 1080) @ 60 Hz with 5% LCD blanking (131 MHz)
  • UXGA (1600 × 1200) @ 60 Hz with GTF blanking (161 MHz)
  • WUXGA (1920 × 1200) @ 60 Hz (154 MHz)
  • SXGA (1280 × 1024) @ 85 Hz with GTF blanking (159 MHz)
  • WXGA+ (1440 x 900) @ 60 Hz (107 MHz)
  • WQUXGA (3840 × 2400) @ 17 Hz (164 MHz)
A našao sam i post jednog lika koji je držao Ti4200 na većoj rezi od ove moje, ali neznam šta je ovo "blanking":
Citiraj:
It's true the DVI spec has a maximum
bandwidth of 165Mhz, or 1600x1200@60Hz max. The 1680x1050@60Hz is within
the DVI maximum of 165Mhz range, so no dual-link DVI is needed.

Besided, all modern GeForce and ATi cards support up to 1920x1200@60Hz
on DVI with reduced blanking intervals. I know, because I've run a
1920x1200@60Hz panel on a GeForce4 Ti4200 using the digital signal in DVI.
Nemojte zamjeriti na dugim postovima, sad definitivno idem rastaviti komp..
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2007., 17:57   #12
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Isprike na duplom postu, ali došlo je do male promjene situacije..

Sve sam očistio, fiksirao i spojio - komp nije tulio i iz prve je upalio. Spojio sam VGA i DVI kabel u grafičku - sve je uredno prihvaćeno i nema iznenadnih errora.

Još uvijek ne dobivam sliku na DVI. Provjerio sam kontakte i sve je ok.
Na monitoru VGA radi, ali kad prebacim input na DVI onda se monitor isključi i prebaci u standby. Ako npr isključim DVI kabel onda dobijem poruku da provjerim kabel - znači, prepoznaje kabel ali nema signala (??). Probat ću još nabaviti drugi DVI kabel..

Još uvijek mi s vremena na vrijeme zatitra slika i pojavi se taj famozni šum.

Probao sam napajanje monitora spojiti na drugu utičnicu, ali onda mi slika titra kao kad npr stavite CRT na 60Hz.

Večeras nosim monitor kod frenda da probamo na njegovom kompu, al sve me više strah da ovaj šum nije slučajno greška s monitorom :-/
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2007., 18:36   #13
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Večeras nosim monitor kod frenda da probamo na njegovom kompu, al sve me više strah da ovaj šum nije slučajno greška s monitorom :-/
To ti je još i najbolja solucija jer ćeš dobiti novi ili će ga popraviti, a ti nemaš nikakvih troškova
gog je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2007., 21:21   #14
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Ne bi ga slao na garanciju ako se ne uvjerim da je 100% greška do njega. Ovaj model sam naručio iz Ve-mila iz Vinkovaca naslijepo jer ga nigdje u Puli nisu imali...

Sad sam se vratio od frenda gdje smo spojili monitor na DVI i VGA - kod njega sve radi!
Njegova konfiguracija je gotovo ista kao moja:
Epox 8rda+ rev2.0, GF4Ti4200 64MB agp8x (Gainward), winxp sp2 i iste TV kartice, codegen napajanje s kućištem - grafička je ista kao moja ali s manje rama...

DVI mu radi kako spada. Jedini bed je što ni na VGA ni na DVI nismo mogli odabrati nativnu rezoluciju - ima neke prastare drivere pa je problem vjerojatno u njima. Na odabir imamo sve reze do 1600x1200, al ne i ovu.

***************

Da rezimiram, 80% sam siguran da mi nešto ne štima sa DVI portom na grafičkoj. Onih 20% sam rezervirao na kvar u monitoru jer još neznam odakle se pojavljuje taj šum kojeg sam iznad spominjao.. Nadam se da je i njegov uzrok u grafičkoj (možda memorija na grafi)..

Ako imate još kakvih prijedloga, savjeta... Slobodno!

***************
EDIT:
Šum se i dalje javlja, ovaj put sam ga snimio jer je bio konstantan:

http://www.uploading.com/files/GO3T335M/12.avi.html
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 22.10.2007. u 12:30.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2007., 17:53   #15
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Vidim da je tradicija objaviti ako problem na kraju riješimo.. E pa ustanovio sam što je (bio) problem:

- Kontakti ili slotovi od memorije na matičnoj su problematični 99,9%. Ovih 0,01% sam rezervirao za problem do matične.
- Monitor 100% nije problem.
- Grafička 100% nije problem.

Sve sam probao što je u mojoj mogućnosti, grafička, drugi komp, driveri, goli windowsi...
Čak sam i prije čistio te slotove i kontakte, ali problem se uvijek nakon nekog vremena pojavi. Sada (kuc-kuc) nakon isprobavanja druge grafičke sam siguran da nije do nje. Smetnje su i dalje postojale. Promjenio sam slotove memorije na matičnoj - problem je nestao. Znači nije ni monitor! Sada sve radi kako spada, nema greški, a zadnja dijagnoza je memorijski slotovi ili nešto oko matične (0,01% ). Memorija je u redu tako da....

Rješeno! Tnx svima na pomoći, savjetima
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na