Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.04.2021., 09:49   #1
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551
Chia ploting i farming

Pozdrav ljudi, dal se itko susreo s Chia miningom koji koristi slobodan prostor na disku?

https://www.chia.net/

Ako da, može neko mišljenje o tome, ima li to kakve šanse da će krenuti?

Navodno postoje još neki coinovi koji se majnaju diskovima, ali to sam tek neki dan otkrio.

Edit: tek nakon postanja teme sam vidio da ima postova u minijg svaštari o chii, pa može i delete ako admini misle prikladnim.

Zadnje izmijenjeno od: strgani. 29.04.2021. u 07:52.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 10:32   #2
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
A mozda bolje da pisemo ovdje, jer tamo u onom topicu se mjesaju GPU i disk mining, a nemaju jedno s drugim blage veze.

Uglavnom ja sam dosao da napisem da je CHIA nahajpana do bola. Network dok sam ja poceo je bio na 400PiB, sad je na 1.5PEIB, i ako to bude tak islo trebat ce smislit jos slova, a ostala su jos Z i Y.

No vjerujem sutra dok izadje na market da ce barem pola njih pobjec, odnosno da ce se taj exponencialni rast zaustavit, odnosno da ce ljudi prestat palit NVME da brze plotaju...

Plus vec prije spomenuti nesrazmjer coinova, gdje daleko vecinu drzi vlasnik, a neki mali postotak rudari, mislim da je ratio tako veliki da se moze reci da je CHIA u ovom trenutku uz bok XRP gdje takodjer glavnu rijec ima vlasnik... Rekao bi da je slicna BNBu, ali nije, jer BNB pali coinove, dok CHIA ce samo imat sve vise i vise coinova, odnosno BNB ima deflaciju, a CHIA inflaciju...

https://www.gate.io/en/article/20572
Procitaj ovo sa zutim, kao da govore ljudima pazite sto radite.

https://www.gate.io/trade/XCH_USDT
I pada, a sutra bi mogla roknuti na 100 ako ne i ispod...

Eto moje prognoze su crne, ali zato se mogu jedino ugodno iznenaditi.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.05.2021., 11:55   #3
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959





-->





segregator je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 12:27   #4
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ajd okaci statse. Ono, koliko Chie imas i koliko je to TB. Evo ja cu okaciti cim je dobijem, a kazu da ce to biti za 2 mjeseca, lol

Cisto ono, da li u Hrvatskoj ima Chie? Dobro sutra ce se navodno moc kupit, ali da li je tko iskopao Chiu?

Mislim da Nino kopa duze i on vjerojatno ima Chiju, ali on poceo davno...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 18:31   #5
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551





Ovu sliku si ukro?

Vidim je na prvoj stranici google rezultata na slikama kad upišem 'chia mining'.
-->
I mene zanima koliko vam se podudara vrijeme majnanja sa stvarnim vremenom iskopanih

I dal je itko i uspio..


Citiraj:
Autor segregator Pregled postova





Ovu sliku si ukro?

Vidim je na prvoj stranici google rezultata na slikama kad upišem 'chia mining'.

Zadnje izmijenjeno od: strgani. 02.05.2021. u 18:47.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 18:50   #6
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Meni se cini da ovi sto su skopali su skopali, a mi sad cekamo s 10TB 2 mjeseca. plus kod mene je plotanje toliko brzo da samo kako radim plotove odrzavam tih 2 mjeseca, a ne da smanjujem.

Sutra cemo sve znat, izgleda da ce biti 700$ CHIA, i onda ce je vjerojatno dumpat zestoko svi ovi koji su je izrudarili, sto ima smisla, da kupe novu opremu, malo da se provedu i tako. A ako ovi vlasnici sa svojih 21 000 000 pozele dumpat, a siguno hoce mogla bi ta CHIA potonuti debelo.

EDIT:
Cim nadjem CHIU javim, evo vec tjedan dana nema nista.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 18:57   #7
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551
Matične ploče za farmanje chia coin-a

Da, također, toliko je brz rast cjelokupnog network space-a da mi se čini da će mi uskoro expected time krenut rast.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 19:16   #8
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, vidio sam to, uglavnom su komentira sto kad ta jedna ploca krepa koliko je terabajta down. 32x10, pa to je 320TB. Pa dok dodje nova...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 19:28   #9
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Da, vidio sam to, uglavnom su komentira sto kad ta jedna ploca krepa koliko je terabajta down. 32x10, pa to je 320TB. Pa dok dodje nova...
A tak možeš gledat na svaki dio farming mašine, power supply, matična, osnovni disk s OS-om, usb hub ako ga koristiš, itd.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 19:35   #10
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ko ima 320tb a nema backup hardver je budala
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.05.2021., 20:55   #11
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Ovu sliku si ukro?

Vidim je na prvoj stranici google rezultata na slikama kad upišem 'chia mining'.
S obzirom da je doticni ogorčen godinama već na gpu cijene, mining i slično, vjerojatno je našao nešto novo za zamjenu
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 20:58   #12
bleh
Premium
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 99
Bude pooling protokol izasao ovaj mjesec / pocetak lipnja. Nisu stigli odmah, a nitko nije ocekivao ovakav rast
bleh je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 21:02   #13
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
A neznam koja je svrha tog pooling protokola, osim ako ce davat bonus, a ne jos lupat fee. Ako se radi o ticketima za lutriju onda ti je tako svejedno da li za mjeseca dobijes 2 Chije ili svaki dan po 0.06.

iskreno malo mi je sve to skupa nejasno, jedini smisao vidim u tome da ovi koji bi rudarili sa 1 terabajt da ajd ono ne cekaju 5 godina na tu jednu ciju nego da svaki dan dobe po 0.000001 chiju sto opet ni to nema smisla...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 21:37   #14
bleh
Premium
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 99
Nema druge svrhe nego da dobivas pomalo svaki dan, a i ne vidim problem u decimalama ako cijena XCH bude visoka i to ispadne solidan dnevni iznos.

Imas 1TB danas = expected 12 mjeseci. Ako je XCH = $500 i nisi nista ulozio u komp novo samo za chiu, to je $2.73 svaki dan. Solidan ROI

Poolovi ce uzimat fee naravno, zar gpu mining poolovi daju bonus? Ofc poolove ce community organizirat i uzimat fee, nitko nema viska XCH za davat bonuse.
Chia d.o.o. ce samo napravit example implementaciju, ne ide fee njima u dzep.
bleh je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 23:15   #15
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Dobro, slazem se dok tak pogledas. Ali svejedno dodje na isto osim sto u pool slucaju ne cekas, ali placas fee...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 23:34   #16
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Ajd okaci statse. Ono, koliko Chie imas i koliko je to TB. Evo ja cu okaciti cim je dobijem, a kazu da ce to biti za 2 mjeseca, lol

Cisto ono, da li u Hrvatskoj ima Chie? Dobro sutra ce se navodno moc kupit, ali da li je tko iskopao Chiu?

Mislim da Nino kopa duze i on vjerojatno ima Chiju, ali on poceo davno...
imam ja
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 01:10   #17
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
A neznam koja je svrha tog pooling protokola, osim ako ce davat bonus, a ne jos lupat fee. Ako se radi o ticketima za lutriju onda ti je tako svejedno da li za mjeseca dobijes 2 Chije ili svaki dan po 0.06.

iskreno malo mi je sve to skupa nejasno, jedini smisao vidim u tome da ovi koji bi rudarili sa 1 terabajt da ajd ono ne cekaju 5 godina na tu jednu ciju nego da svaki dan dobe po 0.000001 chiju sto opet ni to nema smisla...
Ako ti je average za dobit 2 CHIA 2 mjeseca, može se vrlo lako dogoditi da dobiješ za 2 godine, a može se desiti i da za 2 mjeseca umjesto 2 dobiješ 20.

Sa poolom je kalkulacija DALEKO stabilnija (ako ima imalo pristojan ukupni hashrate)
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 01:11   #18
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
S obzirom da je doticni ogorčen godinama već na gpu cijene, mining i slično, vjerojatno je našao nešto novo za zamjenu
Ako pod "dotični" misliš na mene, ja majnam od 2012-te
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 08:04   #19
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor Overclock_freak Pregled postova
imam ja
Imao bi i ja s ovim sto sad imam da sam poceo samo tjedan dana prije, nego ja poceo tocno onda kad je poceo ovaj enormni rast, gotovo svaki dan je islo gore za 20%. Evo sad se nesto kao malo smirilo...

@segregator
Istina, znam, vidim i prednosti poola, da se ne ceka 2 godine nego da se ponovno ulozi to malo sto se dobije. Ukupno buduci je ovo takav model vise se dobije ako se ne majna na pool, naravno ako je cijena CHIe ista.

A problem kod poola je da se plotovi moraju replotat, barem zasad tako kazu, pa prebacivanje s poola na pool je skupo ko vrag ako se radi o velikoj farmi.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 10:52   #20
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Prema trenutnoj veličini mreže, treba imati 300TB prostora da bi se imala šansa pogoditi 1 blok dnevno. To znači ulaganje od oko 60000kn, da bi se dnevno dobilo oko 9000kn u chia coinima. naravno, ova vrijednost je VRLO špekulativna trenutno, bazirano na samo jednoj mjenjačnici, i to ne pravi nego IOU coin. Također, ovo je iznos bez opreme za plotanje, samo diskovi, a i dok isplotate 300TB, vjerojatno će se mreža udvostručiti i dobijat ćete 9000kn svaka 2 dana, a ne svaki dan
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 11:28   #21
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, to i je problem. Ali ako usporedis brojke koje si stavio onda su to miljarde. Ulozis 60 000kn, a dnevno dobijas 9000, po trenutnim GPU miningu i mjesecno 9000kn je OK, dok kod cije to moze biti i puno manje i dalje je jako profitabilno jer se ne trosi prakticki nista kad jednom kreiras plotove.

No bas zbog toga ta CHIA ce rast do pitaj boga koje velicine... Odnosno konstantno ce se trebat dodavat novi diskovi ako zelis redovito biti isplacen, tak da tu i je mozda svrha tih poolova.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 13:24   #22
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551
Vama koji majnate, kakav vam je tear na diskovima (SSD pretpostavljam da svi koristite za plotanje)?
Meni svaki dan pada za po 1% po hd sentinelu, na sata 1TB i m.2 512GB diskovima.

Zadnje izmijenjeno od: strgani. 03.05.2021. u 13:34.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 13:50   #23
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Vama koji majnate, kakav vam je tear na diskovima (SSD pretpostavljam da svi koristite za plotanje)?
Meni svaki dan pada za po 1% po hd sentinelu, na sata 1TB i m.2 512GB diskovima.
Eto uskoro ćemo zahvaljujući chia miningu provjeriti u praksi da li je TBW bez veze stavljena vrijednost da bi mogli nabijati cijenu enterprise SSD-ima, ili zbilja vrijedi
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 14:37   #24
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551
Dal je itko usporedno probao plotati na hard disku i, ako da, koliko je sporije spram SSD-a (i sata i m.2)?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 14:49   #25
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Dal je itko usporedno probao plotati na hard disku i, ako da, koliko je sporije spram SSD-a (i sata i m.2)?
Ja nisam, ali koliko vidim benchmarke po netu, puno sporije čak i kad se koriste 15k diskovi u raidu...npr na prosječnom PC-u
sa jednim HDD-om treba 21 sat za 1 plot (a sa ssd-om 5-6 sati)

Ili uložiš u Threadripper 3970X 256GB DDR4 @ 3200 i 6 x Intel P4600 3.2TB SSD RAID, i plotaš za 18 minuta

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 03.05.2021. u 15:00.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 15:04   #26
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ja nisam, ali koliko vidim benchmarke po netu, puno sporije čak i kad se koriste 15k diskovi u raidu...npr na prosječnom PC-u
sa jednim HDD-om treba 21 sat za 1 plot (a sa ssd-om 5-6 sati)

Ili uložiš u Threadripper 3970X 256GB DDR4 @ 3200 i 6 x Intel P4600 3.2TB SSD RAID, i plotaš za 18 minuta
Ovakvo nešto?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 16:24   #27
Robertinjo
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 53
Pozdrav, jel netko zna ako plotam na više računala meni automatski pocne farmat na svakom.. da li treba sve te fajlove prebacit na jedno racunalo i tamo farmat ili je svejedno na kojem se racunalu farma.. npr na jednom imam 20 ploteva, na drugom 150, trecem 50 itd.. svaki mi daje drugacije vrijeme za dobivanje chie..
i tamo di farmam pise plots pass filter 0 i uvijek je 0?to tako treba biti?
Robertinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 17:06   #28
bleh
Premium
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 99
Citiraj:
Autor Robertinjo Pregled postova
Pozdrav, jel netko zna ako plotam na više računala meni automatski pocne farmat na svakom.. da li treba sve te fajlove prebacit na jedno racunalo i tamo farmat ili je svejedno na kojem se racunalu farma.. npr na jednom imam 20 ploteva, na drugom 150, trecem 50 itd.. svaki mi daje drugacije vrijeme za dobivanje chie..
i tamo di farmam pise plots pass filter 0 i uvijek je 0?to tako treba biti?
automatski ce se farmati na svakom, dokle god svakih 10s imas nove "plots pass filter" cak i ako su 0 znaci da ti sve radi.
iako na istom networku nije preporucljivo vrtit vise nodeova ili im treba ugasit upnp jer ce se na ruteru klat oko toga koji ima port otvoren prema van
https://github.com/Chia-Network/chia...ips-and-Tricks
"4. Disable uPnP when running multiple nodes"

svaki plot ima 1/512 sansu da prodje filter, gleda se hash u filenameu pa ako on ne odgovara uopce se ne cita fajl. ako imas 150 plotova u prosjeku ce ti svakih 3-4 redaka bit 1/xxx, to je prosjek pa nije neobicno da ih vise zaredom bude 0 i onda jedan 3/xxx
bleh je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 17:42   #29
Robertinjo
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 53
ok, a dali se moze nekako ugasit farmanje na racunalu.. znaci da mi 3 racunala plotaju i preko mreze salju zavrsni fajl na cetvrto racunalo,a cetvrti plota i farma.. da izbjegnem komplikacije.. probao sam sherat preko mreze hard disk od cetvrtog racunala ali ova tri ga prepoznaju preko mreze i farmaju i njegove ploteve..
Robertinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 18:00   #30
bleh
Premium
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 99
Citiraj:
Autor Robertinjo Pregled postova
ok, a dali se moze nekako ugasit farmanje na racunalu.. znaci da mi 3 racunala plotaju i preko mreze salju zavrsni fajl na cetvrto racunalo,a cetvrti plota i farma.. da izbjegnem komplikacije.. probao sam sherat preko mreze hard disk od cetvrtog racunala ali ova tri ga prepoznaju preko mreze i farmaju i njegove ploteve..
hmmm mislim da GUI plotter cim stavis neki direktorij ko finalnu lokaciju automatski pocne i farmat taj direktorij..
mozda da finalni direktorij stavis na isti komp pa rucno prebacujes svaki plot na mrezni disk kad zavrsi
bleh je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na