Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.05.2021., 11:29   #54781
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Zamisli da si jedan od ovih 70 kWh u redu i eto, ne cekas da ti ustekas auto na punjac, nego cekas da baterija koja je nastekana na punjac bude spremna za zamjenu tebi u atuo. Potatoes - potatos.

Jedna G klasa sigurno nece imati battery pack istog oblika/kapaciteta kao jedan smart etc... Skippam ovaj val EV-a dokgle god su baterije to sto jesu.
Ovaj prvi dio mi nije jasan... Zasto bi cekao da se baterija napuni ako vec postoji skladiste sa XYZ baterija koje cekaju da ih se ugradi u vozilo?

Sto se tice drugog dijela, mislim da si isto malo omasio ceo fudbal... Evo cisto primjer...




Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
@calypso:
Kak ti se da više da tupit jedno te isto o tim zamjenjivim baterijama koje nikog živog u auto industriji ne zanimaju?
Kad god vidim tvoj post u ovoj temi znam da će opet biti o NIO i kako je to budućnost....
Jedina firma koja je to pokušala u suradnji s renaultom i nissanom je ladno bankrotirala i projekt je napušten.

Proizvođači nikada neće proizvodit aute kojima je vitalan dio univerzalan i zamjenjiv jer to niti je sigurno niti je izvedivo, to su rekli i svi inženjeri. Također su i stanice za te zamjene ogromne, skupe i kompleksne.
Drago mi je da pratis sto pisem, jer stvarno ne pisem puno na ovoj temi...

Dakle, to sto ti mislis da proizvodjaci sigurno nece proizvoditi aute koji imaju zamjenjive baterije jer je to neizvedivo (?!!) i to su rekli svi inzenjeri (argumentum ab auctoritate)... Well, ja sam isto tako inzenjer elektrotehnike, tocnije - automatike ako te bas zanima... I ne vidim zasto bi takvo sto bilo problem sa tehnicke/tehnoloske strane... Zapravo, postoji dokaz da stvar funkcionira (NIO?)... Ukratko - pricas gluposti...

Inace, ako vec baziras argumentaciju na bazi rekla-kazala nekog inzenjera, molio bih te dokaz (znanstveni rad ili neki drugi oblik tehnickog dokumenta) koji potkreljuje tvoje tvrdnje... Novinarska naklapanja, Youtube intervjui ispod kojih pise 'inzenjer i direktor svemira' me ne interesiraju jer ne sadrzavaju dokaze...

Sto se tice stanica za zamjenu baterija, ne znam otkud ti ideja da su ogromne, skupe i kompleksne? Po cemu su ogromne i skupe? A kompleksne? Sto tocno ima kompleksnog u robotiziranom postrojenju?



__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:31   #54782
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Meni je to skroz nebitno jel zamjenjivo ili nije. Mene kao konzumenta zanima isplativost i zadovoljstvo korištenja. Integralan dio vozila je i krov, naravno da se može zamjeniti.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:34   #54783
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Nešto budu morali izmisliti u kontekstu masovne upotrebe, jer dokle god su baterije sastavni dio vozila, bez mogućnosti zamjene nakon totalnog gubitka kapaciteta - takvo vozilo naposljetku zapravo postaje beskorisno.

I tu se onda vraćamo na problem recikliranja tih vozila, općenito prljavu industriju koja stoji iza proizvodnje baterija, te činjenicu da se struja (još uvijek) ne proizvodi branjem tratinčica.

Neovisno o tome koliko je sad popularno gurati kojekakva električna rješenja i dalje ostaje pitanje zamjene baterija i problem recikliranja, a to se naravno ne spominje, jer bitno je da se lagano zuji i struji gradovima diljem svijeta.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:42   #54784
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
@calypso:
Pošto te ne zanimaju članci s interneta u kojoj su ljudi iz auto industrije objasnili zašto to nikad neće zaživjet, ajd mi onda navedi jednu europsku/američku auto kompaniju koja ima takav auto ili koja ide u tom smjeru?

Drago mi je da si i ti injžinjer pa onda valjda znaš da takve stanice nikada ne mogu radit dobro u svim klimatskim uvjetima, na vrućini i hladnoći, to je sve već testirano i to može uspjeti samo lokalno u nekom području.

Cijena tih stanica je oko 3 milijuna dolara, zato je better place koji ih je radio i propao, a Tesla koja je krenula sa drugom filozofijom i brzim punjačima je danas najvrednija kompanija.

Baterije bi morale biti univerzalne pa bi tako Clio imao istu bateriju kao bmw 7, tako da tu ideju zapravo svi ismijavaju.
Ajd se sad uozbilji.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:42   #54785
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Ovaj prvi dio mi nije jasan... Zasto bi cekao da se baterija napuni ako vec postoji skladiste sa XYZ baterija koje cekaju da ih se ugradi u vozilo?

Sto se tice drugog dijela, mislim da si isto malo omasio ceo fudbal... Evo cisto primjer...


[/IMG]
Pa pogledaj u onom videu koji sam linkao kako to izgleda IRL, 5-6 NIO-a cekaju u redu jer se sve 70 kWh baterije pune, i lik koji snima i ima 100 kWH bateriju ima srece sto su svi ostali kupili slabiji kapacitet i bas u tom swap station-u je bila jedna puna 100 kWh, inace bi stao iza ovih u red i cekao da se 70 kWh baterije napune.

A sto se tice ove slike sa baterijama za kucanske aparate i gluposti. Da, na slici je 10 standardiziranih vrsta baterija. Pogledaj video i pogledaj koliko ukupno baterija jedan swap station ima (hint, ima manje od 10). A sad zamisli da od svake vrste baterije (vrsta as in, oblik, ovo sto si nakacio sliku household batterija) moras skladistiti po par komada i to raznih kapaciteta (kao u slucaju NIO-a, 70 vs 100 kWh). Swap station velicine peveca, a ulaze jedan po jedan. Cak i da su sve baterije dostupne, a ti si 5. u redu, to ti je cekanje od sat vremena na ovom swap stationu iz videa.

Daleko je to jos od toga da bi ja rekao da to funkcionira.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:51   #54786
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Ma samo plin, jeftiniji je za krajnjeg kupca, a čišći od benzina/dizela.
Da, to bi bilo najjednostavnije zadovoljavanje ekologije, pošto lpg "skida" 10tak % CO2,nešto više ostale plinove.
Problem se pojavio sa direktašima, ja osobno ne vidim neku prednost na njih ugrađivati indirektni plin, bilo tekuće ili plinovito ubrizgavanje.

Ali zato ovo bi mogla biti revolucija, al još nema vijesti konkretnih,već im jedno vrijeme piše uskoro.

https://www.vialle.nl/en/directblue
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:58   #54787
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Pa pogledaj u onom videu koji sam linkao kako to izgleda IRL, 5-6 NIO-a cekaju u redu jer se sve 70 kWh baterije pune, i lik koji snima i ima 100 kWH bateriju ima srece sto su svi ostali kupili slabiji kapacitet i bas u tom swap station-u je bila jedna puna 100 kWh, inace bi stao iza ovih u red i cekao da se 70 kWh baterije napune.

A sto se tice ove slike sa baterijama za kucanske aparate i gluposti. Da, na slici je 10 standardiziranih vrsta baterija. Pogledaj video i pogledaj koliko ukupno baterija jedan swap station ima (hint, ima manje od 10). A sad zamisli da od svake vrste baterije (vrsta as in, oblik, ovo sto si nakacio sliku household batterija) moras skladistiti po par komada i to raznih kapaciteta (kao u slucaju NIO-a, 70 vs 100 kWh). Swap station velicine peveca, a ulaze jedan po jedan. Cak i da su sve baterije dostupne, a ti si 5. u redu, to ti je cekanje od sat vremena na ovom swap stationu iz videa.

Daleko je to jos od toga da bi ja rekao da to funkcionira.
Tehnologija je jos u povojima, ne dvojim oko toga... No, koncept je koncept...

Uostalom, ovo je recimo velika benzinska stanica u USA... Skaliraj stanicu za zamjenu baterija na tu velicinu ili barem pola... Pa reci kolko ce auta tocno cekati u redu na zamjenu?



Sa druge strane, ako si ikad vozio po Italiji, mogao si vidjeti ovakve mini pumpe... Ima takvih i kod nas, ali ne bas ovako sicusnih...




Stanica za zamjenu baterija ne bi uopce trebala puniti baterije, vec bi baterije trebale biti dopremane i to ne 5-6 komada, nego stotine ili tisuce komada... Komotno se mogu drzati pod zemljom u kontroliranim uvjetima, bas kao sto se sada benzin drzi u tankovima pod zemljom na benzinskim stanicama... To je dalje inzenjerski problem kako izvesti efikasnu stanicu, konceptualno to nije nikakav problem...

Poanta ovoga o cemu pricam je da su zamjenske baterije put kojim treba ici, a ne fantaziranje sa brzim punjacima gdje svaki proizvodjac ima svoj kabel, trazi drukciji punjac i slicno... Dok se ne definira jedinstveni standard za baterije ili punjace, nula bodova... Nesto vrlo slicno se desilo i sa punjacima za mobitele ako se sjecas, odjednom su svi mobiteli morali imati standardizirani punjac (USB) da bi se mogli prodavati na teritoriju EU... No, EU nece reagirati dok se ne dostigne kriticna kolicina vozila na cesti i dok to ne pocne biti veliki problem... Kada se to desi, e onda samo gledaj kako se odjednom gube sve prednosti EV automobila, pocevsi od subvencija, besplatnog punjenja i slicno...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 12:15   #54788
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Poanta ovoga o cemu pricam je da su zamjenske baterije put kojim treba ici
Da je to put kojim treba ići onda bi proizvođači išli njime, pošto ne idu, nitko od njih, onda ispada da su tisuće njihovih stručnjaka, inženjera i analitičara blesavi i ne znaju kakve aute trebaju praviti ali zato ti znaš.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 12:47   #54789
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Da je to put kojim treba ići onda bi proizvođači išli njime, pošto ne idu, nitko od njih, onda ispada da su tisuće njihovih stručnjaka, inženjera i analitičara blesavi i ne znaju kakve aute trebaju praviti ali zato ti znaš.
Gle, ako zelis pratiti vecinu, be my guest... Tako su milijuni tamo krajem 30ih godina proslog stoljeca pratili nekog brku sto prica gluposti pa je bilo sto je bilo... Danas pak imamo brdo 'influencera' koji kazu da se ne treba cijepiti zbog XYZ razloga... To sto netko nesto kaze javno, ne znaci da je u pravu... Treba nekad razmisljati i svojom glavom, znas?

Sto mislis da je Tesla od svojih investicija i prodaje vozila izgradio tvornice i punjace po USA? Pa u tu firmu su uletile milijarde drzavnih poticaja... Musk je jedan bullshit artist, IMO... Lik koji je sposoban smuljat politicare da mu daju milijarde... A to sto Tesla na burzi vrijedi kolko vrijedi je samo znak da se hrpa ljudi kocka sa svojim novcima, a ne da firma stvarno tolko i vrijedi... Pa P/E dionica Tesle je preko 1000 (?!!!), dok je taj pokazatelj u prosjeku 13-15 kod normalnih firmi... Tesla je veca kladionica od kriptovaluta...

Dakle, ukratko - tisuce strucnjaka, inzenjera i analiticara nisu blesavi ljudi, nego jednostavno ljudi koji rade svoj posao i pricaju sto im se kaze... Taj posao im netko dodjeljuje... Nisu oni odlucili da su punjaci super stvar, nego netko puno vise od njih u hijerarhiji...


Jos samo nesto - Nikola Tesla je osmislio bezicni prijenos energije na velike udaljenosti, no u tome ga je zaustavio tko? ................... Onaj tko je zelio prodavati bakar i tko je zelio naplacivati proizvedenu elektricnu energiju na jednostavan nacin, a usput raskopavajuci pola grada... Ring a bell?


Neda mi se vise gubit vrijeme na ovu diskusiju (za koji mjesec se mozda opet ukljucim) - za razliku od tebe, iznio sam svoje misljenje, dao sam prijedlog, pokusao objasniti zasto je bolji koncept kada se baterije mijenjaju u odnosu na koncept kada se baterije pune... Ti si se samo ko pijan plota drzao teze da su pametniji od nas odredili u kojem smjeru ce ici industrija EV vozila...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 12:52   #54790
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Općenito cijela ova diskusija "gdje ce se auti punit, necu ja cekati 30 min na punjenje, nece to uspjeti" itd.. je smijesna

Svi najavljuju djelomični/totalni prelazak na elektriku. Ne znam je li ikoji veliki proizvođač automobila rekao "to nebu uspjelo". Velike države idu u tom smjeru, masovni novci se ulažu.
Pa valjda znaju oni, imaju brojke, vide u kojem smjeru to ide, ne oslanjaju se na 2-3 članka koja su pročitana ili forumske diskusije.

Ovo nije samo politika pa da su prazna obećanja za narod. Ozbiljna su ulaganja u pitanju i malo toga se prepušta slučaju.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 12:56   #54791
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Da je to put kojim treba ići onda bi proizvođači išli njime, pošto ne idu, nitko od njih, onda ispada da su tisuće njihovih stručnjaka, inženjera i analitičara blesavi i ne znaju kakve aute trebaju praviti ali zato ti znaš.
Ovaj argument me je natjerao da napišem nešto o proizvođačima. Jel ti znaš da žarulja sa žarnom niti još uvijek svijetli u nekom muzeju u USA?
Zašto ne proizvode takve žarulje? Zato što mi onda ne bi kupovali nove.
Zašto nemaju svi auti nepoderive gume? Tko bi kupovao nove?
Zašto su materijali sve lošiji i lošiji? Zato da se kupuju novi auti.
Sve ide u tom smjeru. Proizvođači su jako pametni i proizvode ono što bi moglo donijeti puno novaca za malo truda.
Postoje odjeli koji istražuju koliko materijala mogu skinuti sa vitalnih djelova auta, a da ostanu sigurni za vožnju i da se izhabaju otprilike poslije isteka garantnog roka.
Čipovi se testiraju da izdrže taman garanciju. Ne manje, ali ni više.

Ako Mercedes može imati renault motor, određeni automobili isto podvozje, zašto ne bi imali svi istu bateriju?
Ionako treba samo 2, max tri različite.
Jedna za ove prdavce tipa Yaris, jedna za normalne aute i jedna za jurilice.

Činjenica da proizvođači nešto ne proizvode ne znači da to ne valja. Znači samo to da ne žele, iz nekog njima poznatog razloga.

Ovaj drugi dio što si napisao često baš i je činjenica. Svi ti inženjeri možda i jesu toliko pametni, ali ima puno primjera kad netko vanjski zna više od cijelog svijeta.

Tak da, odbacivati nešto, samo zato što to neke firme ne rade, nema smisla. Elon Musk je potvrdio da je pametniji od ogromnog broja inženjera, a ti bi i njega odbacio, jer eto, velike firme ne rade to na taj način, a sad ih je pojeo po vrijednosti i pregaziti će ih po prodaji u bliskoj budućnosti.

SpaceX da ni ne spominjem. NASA je morala podviti rep.
Ima hrpa takvih primjera.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6

Zadnje izmijenjeno od: D1viry. 05.05.2021. u 13:13.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 13:01   #54792
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Struja je budućnost, samo treba proći vremena da se sve posloži.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 13:02   #54793
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Naši viljuškari imaju zamjenjive baterije. Nema šanse da nam viljuškar stoji, dok se baterija puni.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 13:09   #54794
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Baterije bi zbilja mogle biti univerzalne. Auti bi koristili jedan ili više sgmenata univerzalne baterije.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 13:29   #54795
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Struja je budućnost, samo treba proći vremena da se sve posloži.
Zapravo i to bih doveo pod upitnik... Struja je, po meni, jedna usputna stanica prema koristenju energije svjetla, ali bez ikakvih konverzija... Problem je samo u tome sto nemamo pojma kako da svjetlo pretvorimo u mehanicki rad bez dodatnih konverzija...

Uostalom, zasto auti uopce moraju voziti po zemlji? Vjerojatno jer trenutno nismo sposobni efikasno anulirati gravitaciju?

Eto vam sad tema za razglabanje...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 13:31   #54796
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Ako Mercedes može imati renault motor, određeni automobili isto podvozje, zašto ne bi imali svi istu bateriju?
Ionako treba samo 2, max tri različite.
Jedna za ove prdavce tipa Yaris, jedna za normalne aute i jedna za jurilice.
neusporedivo banalan primjer, ali ista logika - punjač za mobitel. od 350 različitih vrsta, sve će se morati svesti na istih nekoliko ili na kraju samo na jedan jer će tako naložiti zakonodavstvo. autoindustrija je malo jača po tom pitanju jer drži neusporedivo više radnih mjesta pa ima zakonodavce u šaci, ali vjerujem da će se uskoro sve više takvih situacija s prisilnim promjenama događati i u autoindustriji.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 13:31   #54797
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Stanica za zamjenu baterija ne bi uopce trebala puniti baterije, vec bi baterije trebale biti dopremane i to ne 5-6 komada, nego stotine ili tisuce komada... Komotno se mogu drzati pod zemljom u kontroliranim uvjetima, bas kao sto se sada benzin drzi u tankovima pod zemljom na benzinskim stanicama... To je dalje inzenjerski problem kako izvesti efikasnu stanicu, konceptualno to nije nikakav problem...

Poanta ovoga o cemu pricam je da su zamjenske baterije put kojim treba ici, a ne fantaziranje sa brzim punjacima gdje svaki proizvodjac ima svoj kabel, trazi drukciji punjac i slicno... Dok se ne definira jedinstveni standard za baterije ili punjace, nula bodova...
Prvo, ovo tek nema smisla. Kad već imaš tu na tom mjestu stotine baterija zašto ih ne bi punio? Drugo, kod tako voluminozno gustog slaganja čistih baterija je rizik od zapaljenja ogroman jer su baterije u bliskom kontaktu i rizik od kaskadnog zapaljenja je izrazito velik. A te baterije nisu baš malene i za čuvanje tisuća baterija bi trebao stvarno ogroman prostor, daleko veći nego su to današnje benzinske pumpe.

A ovo zadnje, u EU svi novi EV auti unutar zadnjih par godina koriste CCS Combo 2 standard koji omogućava punjenje brzinom do 350kW trenutno. Tako da nikakvih problema s kompatibilnosti velikih nema.

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Sto mislis da je Tesla od svojih investicija i prodaje vozila izgradio tvornice i punjace po USA? Pa u tu firmu su uletile milijarde drzavnih poticaja... Musk je jedan bullshit artist, IMO...

Jos samo nesto - Nikola Tesla je osmislio bezicni prijenos energije na velike udaljenosti, no u tome ga je zaustavio tko? ................... Onaj tko je zelio prodavati bakar i tko je zelio naplacivati proizvedenu elektricnu energiju na jednostavan nacin, a usput raskopavajuci pola grada... Ring a bell?
Ovo prvo je jako netočno. Prema javno dostupnim podacima Tesla je u ovom desetljeću od države dobio oko 2.5 milijardi dolara poticaja što je u velikoj slici stvari gotovo ništa. Za to vrijeme je jedan Ford od iste te države dobio gotovo 10 milijardi dolara poticaja kad sam zadnje čitao na tu temu. Tako da ono, rugala se sova sjenici.

A ovo drugo, gdje su dokazi za to? Gdje je to dokazano? Taj isti Tesla je govorio da kontaktira sa Marsovcima tako da njegove izjave nisu baš i neki standard vjerodostojnosti. Tim više, Tesla je u svojim vjerovanjima pokušavao dokazati tadašnju teoriju “Ethera” koja se jednostavno pokazala potpuno netočnom i nerealnom nakon Einsteinove objave radova 1905. kojima je potpuno promijenio pogled na svjetlost, tvar, prostor i energiju i koji su i dokazano točna teoretski kao i primjenom danas.

Tesla je imao krasne izume koji su promijenili tok povijesti, ali nažalost je tu bilo i dosta ludosti. Unutar 120 godina povijesti koje su prošle od Rata Struja nitko nije došao na nikakvu ideju koja bi to omogućila ili išta slično prema tim njegovim najavama bežičnog prijenosa. Najbolji projekti bežičnog prijenosa omogućavaju prijenos na nekoliko centimetara i to uz gubitke od 10-20-30%.

Ti imaš jedan vrlo labav pogled na to što je zavjera, što istina, što moderna znanost i tehnologija omogućavaju i slično.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 05.05.2021. u 13:43.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 14:51   #54798
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
A da pređemo na neku drugu temu? Ovo tema o EV vs. ICE je već toliko prožvakana da smo odavno zaključili da nema smisla raspravljati o tome. Samo se bzvz nerviramo, a ne možemo napraviti apsolutno ništa.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:05   #54799
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Jel ti znaš da žarulja sa žarnom niti još uvijek svijetli u nekom muzeju u USA?
Pa tamo joj je i mjesto.

Citiraj:
Zašto ne proizvode takve žarulje? Zato što mi onda ne bi kupovali nove.
Ne proizvode ih zato što to nisu žarulje nego grijači, efikasnost im je skoro nula, svijetle za k., i zato što smo u 21. stoljeću.
Imam i ja jednu Nokiu staru 20 godina, baš se čudim zašto ih više ne proizvode... gamad od proizvođača oće pare pa nam nudi nove proizvode.

Mislim da ne treba izmišljat toplu vodu, znamo svi da proizvođači žele što više zaraditi, da se prave proizvodi sa kraćim vijekom trajanja i da se smanjuje mogućnost bilo kakvog popravka jer proizvođač skriva komponente bilo čega.
Ali brate mili ako je nešto nerealna glupost onda je to jednostavno glupost, a to je upravo ideja da ti na EV autu mjenjaš njegov vitalan dio koji čini valjda 70% auta.
Proizvođači nisu nikad ni razmatrali tu ideju zato što je jednostavno idiotska, i to nije nikakva teorija zavjere.

Ti na novom auti ne smiješ apsolutno ništa promjeniti jer poništavaš jamstvo, što je i logično.
Proizvođač jamči za svaki vijak na njemu, on je izdao certifikat, odobrenje i napravio kontrolu kvalitete.
I sad se nađe neki pametnjaković koji bi pored ceste, na nekoj postaji mijenjao pola auta i to od strane koga uopće??
Tko bi bio vlasnik tih mjenjačnica baterija? Tko bi to financirao?? Tko bi odgovarao za nesreću usred pogreške zamjene baterije?


Čini mi se da neki ovdje nemaju blage veze o patentima, autorskom pravu, zaštiti imena, odgovornosti za materijalni nedostatak i svemu ostalom.

Aposlutno nikad se neće dogoditi da ćeš mjenjati baterije na jednom Mercedesu u nekome objektu koji nije pod kontrolom Mercedesa na bilo koji način.

Citiraj:
Ako Mercedes može imati renault motor, određeni automobili isto podvozje, zašto ne bi imali svi istu bateriju?
Mogu imati istu bateriju, hrpa njih trenutno i ima istu bateriju, bitno je tko ju je ugradio.
Ono što ti ne razumiješ je da je taj Renaultov motor u Mercedesu ugrađen u Mercedesovoj tvornici, atestiran, provjeren, odobren i namotiran od strane Mercedesovih radnika.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:14   #54800
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nešto budu morali izmisliti u kontekstu masovne upotrebe, jer dokle god su baterije sastavni dio vozila, bez mogućnosti zamjene nakon totalnog gubitka kapaciteta - takvo vozilo naposljetku zapravo postaje beskorisno.

I tu se onda vraćamo na problem recikliranja tih vozila, općenito prljavu industriju koja stoji iza proizvodnje baterija, te činjenicu da se struja (još uvijek) ne proizvodi branjem tratinčica.

Neovisno o tome koliko je sad popularno gurati kojekakva električna rješenja i dalje ostaje pitanje zamjene baterija i problem recikliranja, a to se naravno ne spominje, jer bitno je da se lagano zuji i struji gradovima diljem svijeta.
Ako je baterija strukturalni dio auta, ne znači da je nezamjenjiva. Dapače, sumnjam da će ikad biti tako ugrađena da se cijeli auto mora uništiti da se dođe do nje. U slučaju Tesle strukturalna baterija znači samo da auto bez nje nije strukturalno cjelovit, tj. nije za vožnju uokolo. I dalje će se moći izvaditi iz auta i zamijeniti.

Probavljeno je već 1000 puta. Lakše je prebaciti sve aute na baterije pa optimizirati proizvodnju struje nego nekako drugačije. Miču se varijable s ceste, skupa s Jožom koji je maknul DPF i chipal svojeg TeDeIja.

Također, baterije imaju puno života u sebi i nakon što se izvade iz auta. Ne moraju nužno odmah u reciklažu. A i taj proces napreduje.

Ovo sa zamjenom baterija ne funkcionira, niti će ikad funkcionirati.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:26   #54801
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Tko bi bio vlasnik tih mjenjačnica baterija? Tko bi to financirao?? Tko bi odgovarao za nesreću usred pogreške zamjene baterije?


Čini mi se da neki ovdje nemaju blage veze o patentima, autorskom pravu, zaštiti imena, odgovornosti za materijalni nedostatak i svemu ostalom.

Aposlutno nikad se neće dogoditi da ćeš mjenjati baterije na jednom Mercedesu u nekome objektu koji nije pod kontrolom Mercedesa na bilo koji način.

Mogu imati istu bateriju, hrpa njih trenutno i ima istu bateriju, bitno je tko ju je ugradio.
Ono što ti ne razumiješ je da je taj Renaultov motor u Mercedesu ugrađen u Mercedesovoj tvornici, atestiran, provjeren, odobren i namotiran od strane Mercedesovih radnika.
Ti nisi čuo za ovlaštene servise kojih ima k'o pljeve?
Eto ti tko bi mogao biti vlasnik punionice i tko bi odgovarao za ugradnju baterija.
Ako su ovlašteni za izmjenu motora na mercedesu, na primjer, što je to toliko komplicirano zamijeniti bateriju?
Certificirani i educirani ovlašteni servisi/punionice i bok.
Puuuno praktičnije i puuuno jeftnije je imati punionice koje pokrivaju nekoliko kilometara kvadratnih u manje naseljenim mjestima, ili malo manju površinu u velikom gradu, nego imati tisuće i tisuće pojedinačnih parkirnih mjesta za punjenje.

Isto je i sa benzinskim pumpama. Kod nas na 1500 ljudi ima 4 benzinske. Nema svako pred kućom pipu.

Te punionice na parkirnim mjestima treba i održavati. To košta puuuno više, nego održavanje nekoliko stanica za zamjenu baterija.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:31   #54802
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Ti nisi čuo za ovlaštene servise kojih ima k'o pljeve?
Eto ti tko bi mogao biti vlasnik punionice i tko bi odgovarao za ugradnju baterija.
Ako su ovlašteni za izmjenu motora na mercedesu, na primjer, što je to toliko komplicirano zamijeniti bateriju?
Certificirani i educirani ovlašteni servisi/punionice i bok.
lol, ovlašten servis za koju marku?
Ovdje se zagovara univerzalna zamjena baterija za sve marke vozila na jednom mjestu!

Pa najbolje da ćeš za svaki brend auta imati posebnu ovlaštenu postaju i to svakih 2 km po jedna
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:40   #54803
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Nego … danas sam na blef metnuo nove Bridgestone Potenza Sport. Vidim da su dobile 2/3 testa i da se spominju uz Michelin PS4S, Continental ContiSport 6, GoodYear Eagle F1 SuperSport… Dosad sam uvijek bio na PS3/SS/PS4/PS4S. Baš me zanima kakve će biti.

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Bri...enza-Sport.htm
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:46   #54804
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
lol, ovlašten servis za koju marku?
Ovdje se zagovara univerzalna zamjena baterija za sve marke vozila na jednom mjestu!

Pa najbolje da ćeš za svaki brend auta imati posebnu ovlaštenu postaju i to svakih 2 km po jedna
U osijeku, na primjer, baš tako i je. Imaš ovlaštene servise raznih proizvođača doslovno jedne kraj drugih.

Što ne bi neka tvrtka bila ovlaštena za zamjenu svih baterija, ako su baterije univerzalne?
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:48   #54805
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Kina, Koreja i Japan su se nedavno uspjeli dogovoriti oko protokola kojima će njihovi auti međusobno komunicirali, kako bi autonomnu vožnju doveli na još viši nivo. Znači, dogovoriti se može kad postoji interes.

U svijetu ima koliko...50+ brandova automobila. Tih 50 brandova spada pod 14 velikih koncerna.

Svaki koncern danas ima koliko, 4-5 platformi na kojima baziraju svoje modele i još često dijele platforme s drugim koncernima. Ne bih rekao da im je problem standardizirati predviđeno mjesto za bateriju.

Ako se oko dimenzija i kapaciteta baterija usuglasi 3-4 koncerna, opet ne vidim problem zašto zamjena ne bi bila moguća.

Zamjena nije problem. Problem je gdje ćeš držati tolike baterije i koja to mreža može podnijeti punjenje velikog broja baterija neprekidno cijeli dan... cijelu godinu.

Ako to netko uspije izvesti u EU, to će biti UK, Francuska ili Nizozemska. Nitko više...
I to sigurno ne u idućih 15 godina.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:55   #54806
King of 4
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: na zapadu
Postovi: 150
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Pa tamo joj je i mjesto.

Ne proizvode ih zato što to nisu žarulje nego grijači, efikasnost im je skoro nula, svijetle za k., i zato što smo u 21. stoljeću.
Imam i ja jednu Nokiu staru 20 godina, baš se čudim zašto ih više ne proizvode... gamad od proizvođača oće pare pa nam nudi nove proizvode.

Mislim da ne treba izmišljat toplu vodu, znamo svi da proizvođači žele što više zaraditi, da se prave proizvodi sa kraćim vijekom trajanja i da se smanjuje mogućnost bilo kakvog popravka jer proizvođač skriva komponente bilo čega.
Ali brate mili ako je nešto nerealna glupost onda je to jednostavno glupost, a to je upravo ideja da ti na EV autu mjenjaš njegov vitalan dio koji čini valjda 70% auta.
Proizvođači nisu nikad ni razmatrali tu ideju zato što je jednostavno idiotska, i to nije nikakva teorija zavjere.

Ti na novom auti ne smiješ apsolutno ništa promjeniti jer poništavaš jamstvo, što je i logično.
Proizvođač jamči za svaki vijak na njemu, on je izdao certifikat, odobrenje i napravio kontrolu kvalitete.
I sad se nađe neki pametnjaković koji bi pored ceste, na nekoj postaji mijenjao pola auta i to od strane koga uopće??
Tko bi bio vlasnik tih mjenjačnica baterija? Tko bi to financirao?? Tko bi odgovarao za nesreću usred pogreške zamjene baterije?


Čini mi se da neki ovdje nemaju blage veze o patentima, autorskom pravu, zaštiti imena, odgovornosti za materijalni nedostatak i svemu ostalom.

Aposlutno nikad se neće dogoditi da ćeš mjenjati baterije na jednom Mercedesu u nekome objektu koji nije pod kontrolom Mercedesa na bilo koji način.

Mogu imati istu bateriju, hrpa njih trenutno i ima istu bateriju, bitno je tko ju je ugradio.
Ono što ti ne razumiješ je da je taj Renaultov motor u Mercedesu ugrađen u Mercedesovoj tvornici, atestiran, provjeren, odobren i namotiran od strane Mercedesovih radnika.
Daj si malo pročitaj o Planned obsolescence, pa pogledaj dokumentarac upravo o žaruljama i kakva je to svjetska zavjera.
Pa.taj primjer upotrijebi na ostatku proizvoda današnjice.
King of 4 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 15:57   #54807
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Što ne bi neka tvrtka bila ovlaštena za zamjenu svih baterija, ako su baterije univerzalne?
Nemaš tvrtku koja je ovlaštena za sve aku bušilice, a kamoli da pričamo o autima, to su već nebuloze.
Same komponente baterija mogu biti univerzalne i dobavljač može biti za više auto firmi, ali njihova ugradnja u auto i sam sklop nikada neće biti univerzalan nego će biti patentiran od strane brenda.

O troškovima takvih postaja za swap baterija je bolje ne pričati, procjena je da jedna košta 3 milijuna dolara, lol, i sad bi svaki grad/selo trebalo biti pokriveno s takvima egzibicijama.

De ajmo se vratit u realnost, a ostavit se tema koje jednostavno nisi proučio nego pričaš napamet.
Budućnost i sadašnjost je ono što imamo sad na cesti, a imamo aute koji se pune na punjače koje je jednostavno instalirat i to je to.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 16:10   #54808
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Te punionice na parkirnim mjestima treba i održavati. To košta puuuno više, nego održavanje nekoliko stanica za zamjenu baterija.
Zanima me kakvo točno održavanje treba nešto što je više manje 230V utičnica za vanjske uvjete? Eventualno s ugrađenim brojilom ili nekim RFID čitačem?
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 16:17   #54809
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Malo sam gore profulao cifru, nije 3 milijuna nego 500k dolara je koštala swap postaja od firme Better Place koja je propala:
https://www.businessinsider.com/the-...-500000-2009-4

Ali to je 2009. godine bilo $500k, znači danas blizu milijun dolara bi koštala jedna takva.
I sad ajmo zamislit koliko para bi bilo potrebno da se pokrije cijela europa sa takvim glupostima, tko bi to trebao platiti i održavati 24/7, tko bi trebao brinuti o baterijama, odvoziti ih, dovoziti nove, i na čiji trošak bi se to sve koristilo? Ovlašteni servis?

Jbt koje provale...
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 16:24   #54810
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Zanimljivo, na forumu imamo proizvođača EV, taj sve zna.

Bitiće kako bude, trla baba lan da joj prođe dan.
gil je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na