Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.04.2021., 10:31   #571
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kada ćete saznati rezultate?
Neki već znaju, od prilike 7 dana nakon predavanja krenu prvi rezultati.

Ali kroz cijeli travanj će biti. Čak i u svibnju će biti rezultata.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 00:31   #572
Izet Fazlinovic
Premium
Moj komp
 
Izet Fazlinovic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 328
Moja banka predala prvi dan i danas mi javili da je odobreno. Kažu sad još 2-3 tjedna sklapanja i potpisivanja ugovora između banke i apn-a prije nego ide potpis ugovora prodavatelja i mene. Hpb

Poslano sa mog SM-G970F koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Izet Fazlinovic. 08.04.2021. u 00:52.
Izet Fazlinovic je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 01:34   #573
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Izet Fazlinovic Pregled postova
Moja banka predala prvi dan i danas mi javili da je odobreno. Kažu sad još 2-3 tjedna sklapanja i potpisivanja ugovora između banke i apn-a prije nego ide potpis ugovora prodavatelja i mene. Hpb

Poslano sa mog SM-G970F koristeći Tapatalk
Ako su papiri bili svi, nema tu brige oko odobravanja. Jedino da, sad ovo traje dok dokumenti nazad stignu u banku i sve. Kao da putuju poštom preko Rusije
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2021., 15:43   #574
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Je li netko nedavno tražio stan u Samoboru?

Moji razmišljaju o prodaji stana. 2-sobni stan na ulazu u Samobor (Anindol)
59.4 kvadrata i parkirno mjesto od 11.5 kvadrata

Stan je na prvom katu u stambenom objektu koji se sastoji od 3 stana (1 u prizemlju, dva na katu) s odvojenim ulazima.

Zgrada je napravljena 2007. i baka je unutra od prvog dana. Moji hoće da im je baka bliže zbog raznoraznih zdravstvenih problema, a stan je ionako prevelik za jednu osobu. Pošto se ja ne planiram vraćati u HR, stan bi se prodao ili mijenjao za manji na zapadnom dijelu ZG.

Evo, ako je nekome interesantno, može mi se javiti za više detalja.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 09:16   #575
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,863
Zna li netko kako ide APN ako kuću sam gradim i je li to uopće moguće?
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 09:18   #576
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Zna li netko kako ide APN ako kuću sam gradim i je li to uopće moguće?
moguće je, ja čekam sad trenutno APN.. predano 06.04.
edit: ipak sam možda krivo skužio, ti nemaš firmu i baš ti bi gradio? ili ?
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 09:25   #577
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Padobransko pitanje, ali potaknuto dogadjanjima oko mene, vjerojatno cu kucu dignuti par godina prije nego dobijem gradjevinsku pa me zanima cisto ugrubo je li APN primjenjiv u mom slucaju? Kazem ugrubo, jer do sad nisam ni mislio o APN-u niti ga proucavao.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 09:26   #578
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ne vidim, ako imaš priliku, zašto ne.
Mislim, pričamo o lijepoj subvenciji.
Varaždin, 100 000kn u 7 godina.
Samo, potvrđen je za sljedeću i 2023., dalje je upitno. I biti će ponovo samo jedna runda navodno, znači krajem ožujka, u rujnu nema više roka.


On Topic: ZABA, jučer javili da mi je odobren APN.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 09:41   #579
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Zna li netko kako ide APN ako kuću sam gradim i je li to uopće moguće?
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Padobransko pitanje, ali potaknuto dogadjanjima oko mene, vjerojatno cu kucu dignuti par godina prije nego dobijem gradjevinsku pa me zanima cisto ugrubo je li APN primjenjiv u mom slucaju? Kazem ugrubo, jer do sad nisam ni mislio o APN-u niti ga proucavao.
u rvackom zakonodavstvu samogradnja nije dopuštena. dakle bez valjane građevinske dozvole ne možeš dobiti nikakav stambeni kredit pa tako ni APN. ako napraviš projekt, dobiješ građevinsku dozvolu, odobre ti stambeni kredit - svejedno je problem ako gradiš sam jer ne možeš dobiti uporabnu dozvolu. naravno, može ti netko drugi odraditi papirologiju, ali sve to košta živaca i vremena, a građevinska inspekcija može u bilo kojem trenu navratiti i provjeriti imaš li navedeno:

Dokumentacija na gradilištu
Članak 135.
(1)Izvođač na gradilištu, ovisno o vrsti građevine, odnosno radova, mora imati:

1. rješenje o upisu u sudski registar, odnosno obrtnicu i suglasnost za obavljanje djelatnosti građenja sukladno posebnom propisu
2. ugovor o građenju sklopljen između investitora i izvođača
3. akt o imenovanju glavnog inženjera gradilišta, inženjera gradilišta, odnosno voditelja radova
4. ugovor o stručnom nadzoru građenja sklopljen između investitora i nadzornog inženjera
5. građevinsku dozvolu s glavnim projektom, odnosno glavni projekt, tipski projekt, odnosno drugi propisani akt za građevine i radove određene pravilnikom iz članka 128. stavka 1. ovoga Zakona
6. izvedbeni projekt ako je to propisano ovim Zakonom ili ugovoreno
7. izvješće o obavljenoj kontroli glavnog i izvedbenog projekta ako je to propisano
8. građevinski dnevnik
9. dokaze o svojstvima ugrađenih građevnih proizvoda u odnosu na njihove bitne značajke, dokaze o sukladnosti ugrađene opreme i/ili postrojenja prema posebnom zakonu, isprave o sukladnosti određenih dijelova građevine temeljnim zahtjevima za građevinu, kao i dokaze kvalitete (rezultati ispitivanja, zapisi o provedenim procedurama kontrole kvalitete i dr.) za koje je obveza prikupljanja tijekom izvođenja građevinskih i drugih radova za sve izvedene dijelove građevine i za radove kojisu u tijeku određena ovim Zakonom, posebnim propisom ili projektom
10. elaborat iskolčenja građevine i
11. propisanu dokumentaciju o gospodarenju otpadom sukladno posebnim propisima koji uređuju gospodarenje otpadom.

ako i uspijete bez kazne i zatvaranja gradilišta dovršiti to sve, onda bacite oko na ovo:

Zahtjev za izdavanje uporabne dozvole

Članak 137.
(1) Zahtjev za izdavanje uporabne dozvole podnosi investitor, odnosno vlasnik građevine.
(2) Zahtjevu za izdavanje uporabne dozvole investitor, odnosno vlasnik građevine prilaže:

1. fotokopiju građevinske dozvole, odnosno primjerak glavnog projekta za građevinu koja se može graditi ili radove koji se mogu izvoditi bez građevinske dozvole na temelju glavnog projekta
2. podatke o sudionicima u gradnji
3. pisanu izjavu izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja građevine
4. završno izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine
5. izjavu ovlaštenog inženjera geodezije da je građevina smještena na građevnoj čestici, odnosno unutar obuhvata zahvata u prostoru u skladu s građevinskom dozvolom, odnosno glavnim projektom
6. geodetsku snimku izvedenog stanja građevine ili geodetski elaborat i/ili drugi akt određen posebnim propisima na temelju kojega se u katastru, odnosno katastru infrastrukture i zemljišnoj knjizi evidentiraju zgrade, druge građevine, odnosno način korištenja zemljišta s podacima o lomnim točkama građevine, građevne čestice, odnosno obuhvata zahvata u prostoru prikazane u GML formatu u elektroničkom obliku
7. dokaz da je u katastru formirana građevna čestica, ako se radi o građevini za koju se lokacijskom dozvolom određuje obuhvat zahvata u prostoru unutar kojega se parcelacijskim elaboratom formira građevna čestica, osim za izdavanje privremene uporabne dozvole iz članka 145. stavka 1. podstavka 2. ovoga Zakona i
8. energetski certifikat zgrade, ako se zahtjev podnosi za zgradu koja mora ispunjavati zahtjeve energetske učinkovitosti.
(3) Geodetska snimka izvedenog stanja građevine je prikaz lomnih točaka građevine, građevne čestice, odnosno obuhvata zahvata u prostoru u GML formatu na katastarskom planu izrađena u elektroničkom obliku po ovlaštenom inženjeru geodezije.

Tehnički pregled
Članak 139.
(1) Tehnički pregled obavlja se u svrhu utvrđivanja izgrađenosti građevine u skladu s građevinskom dozvolom, odnosno glavnim projektom za građevinu koja se može graditi ili radove koji se mogu izvoditi na temelju glavnog projekta.
(2) Investitor, odnosno vlasnik građevine dužan je omogućiti provedbu tehničkog pregleda, na tehničkom pregledu osigurati nazočnost svih sudionika u gradnji i na tehničkom pregledu dati na uvid dokumentaciju iz članka 135. stavka 1. ovoga Zakona, a po potrebi i drugu propisanu dokumentaciju.
(3) Investitor, odnosno vlasnik građevine dužan je predstavniku javnopravnog tijela pozvanom na tehnički pregled koji nije prisustvovao tom pregledu omogućiti pregled građevine i uvid u dokumentaciju iz stavka 1. ovoga članka i nakon tehničkog pregleda, radi davanja mišljenja u propisanom roku.
(4) Način obavljanja tehničkog pregleda pobliže propisuje ministar pravilnikom.


dio toga nije potreban za obiteljske kuće, ali velika većina je. u svakom slučaju razmislite dvaput prije kretanja u gradnju bez papira jer više to nije zajebancija ko prije, barem ne u mojem dijelu rvatistana gdje je baš nedavno građevinska inspekcija zatvorila jedno gradilište zbog toga što investitor nije imao baš nikakve papire ni građevinsku dozvolu. kuća je stavljena pod krov i to je to, tak će i ostati
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 09:52   #580
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Hvala za info. Svaki put kada mi netko shera tako detaljno te stvari, mali dio mene odluci ostati podstanar i poslati sve u krasnu p.m. dok oko mene ljudi grade i zive u kucama godinama prije nego dobiju gradjevinsku. Jer opcina je komedija kakve u tvom kraju vjerojatno nema Texas je za ove mlatimudane Vatikan.

https://www.glasistre.hr/istra/vijec...-stvari-702235

Uglavnom, puno hvala za info, memorirano!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 09:52   #581
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 886
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova


On Topic: ZABA, jučer javili da mi je odobren APN.
Čestitam, kolega! Meni isto
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 10:33   #582
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Hvala za info. Svaki put kada mi netko shera tako detaljno te stvari, mali dio mene odluci ostati podstanar i poslati sve u krasnu p.m. dok oko mene ljudi grade i zive u kucama godinama prije nego dobiju gradjevinsku. Jer opcina je komedija kakve u tvom kraju vjerojatno nema !
6 mjeseci mi je trajala izrada projekta i sakupljanje potvrda glavnog projekta, a onda je krenula tortura od godinu dana čekanja na izdavanje građevinske dozvole jer why not. u tih skoro 2 godine smo ušparali više nego smo planirali tako da ima i nešto dobro u tome. krenuli smo s gradnjom tek nakon što je građevinska dozvola bila pravomoćna, a zaboravio sam ti napisati da prije početka radova moraš napraviti PRIJAVU POČETKA GRADNJE:

Citiraj:
Početak građenja dužni ste pisano prijaviti nadležnom upravnom tijelu za graditeljstvo i prostorno uređenje najkasnije u roku od osam dana prije početka građenja. U prijavi početka građenja nužno je navesti klasu, urudžbeni broj i datum izdavanja građevinske dozvole, odnosno oznaku glavnog projekta (za jednostavne i druge građevine i radove), izvođača i nadzornog inženjera, te uz prijavu priložiti dokaz da je u katastru formirana građevna čestica, ako se gradi građevina za koju se određuje građevna čestica.

Nadležan ured za graditeljstvo i prostorno uređenje će u roku od pet dana od primitka prijave početka građenja o tome obavijestiti Ministarstvo unutarnjih poslova, građevinsku inspekciju, inspekciju rada, upravno tijelo jedinice lokalne samouprave nadležno za utvrđivanje komunalnog doprinosa i tijelo nadležno za utvrđivanje vodnog doprinosa, a građevinsku inspekciju i o tome je li prijava potpuna.
ljudi misle da sve ovisi samo o susjedima jer kao ako te oni ne prijave, sve će proći ok i bez građevinske dozvole. inspekcije i ministarstva su se zadnjih godina pomalo modernizirali i digitalizirali tako da i bez špijuna susjeda koji su do sada slali prijave, oni vrlo brzo na ovaj ili onaj način skuže da se nešto radi bez građevinske dozvole.

ako znaš točnu lokaciju gradilišta ove vijećnice iz Medulina, aj baš na linku provjeri jel dobila građevinsku dozvolu:

https://ispu.mgipu.hr/

nije mi jasno kako tvoji prijatelji žive u kućama koje su napravili bez papira jer je od nedavno stvar vrlo jednostavna: dođeš na HEP i tražiš priključak struje i prva stvar koju te traže je pravomoćna građevinska dozvola. isto vrijedi i za vodu, odvodnju, plin. druga stvar je ako su srušili staru kuću pa su izgradili/dogradili novu, ali ako su prešli te stare gabarite, opet im treba glavni projekt, građevinska dozvola i sve identično kao da gradiš sve ispočetka.

Zadnje izmijenjeno od: adaksinjo. 15.04.2021. u 10:39.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 11:09   #583
Thonchek27
Registered User
 
Thonchek27's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Poštovanje,

Prijave za APN kredite još uvijek vrijede? Vidio sam ovdje da su prijave otvorene krajem ožujka.

Može neko opisati proces od same prijave, pa do odobrenja?
Thonchek27 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 11:20   #584
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Thonchek27 Pregled postova
Poštovanje,

Prijave za APN kredite još uvijek vrijede? Vidio sam ovdje da su prijave otvorene krajem ožujka.

Može neko opisati proces od same prijave, pa do odobrenja?
Zovi PRO Grupu i riješiti će ti sve, za tebe besplatno. Vrijede do kada se ne potroše sredstva. Može biti još mjesecima a može i danima.

Citiraj:
Autor Interpol Pregled postova
Čestitam, kolega! Meni isto
Hvala, također.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 15.04.2021. u 11:29.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 11:25   #585
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,863
Citiraj:
Autor ruki31 Pregled postova
moguće je, ja čekam sad trenutno APN.. predano 06.04.
edit: ipak sam možda krivo skužio, ti nemaš firmu i baš ti bi gradio? ili ?
Nemam firmu. Bavio sam se time pa mogu napraviti sve od temelja do krova, ali da, baš ja bi gradio.

Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
u rvackom zakonodavstvu samogradnja nije dopuštena. dakle bez valjane građevinske dozvole ne možeš dobiti nikakav stambeni kredit pa tako ni APN. ako napraviš projekt, dobiješ građevinsku dozvolu, odobre ti stambeni kredit - svejedno je problem ako gradiš sam jer ne možeš dobiti uporabnu dozvolu. naravno, može ti netko drugi odraditi papirologiju, ali sve to košta živaca i vremena, a građevinska inspekcija može u bilo kojem trenu navratiti i provjeriti imaš li navedeno:
Uzeo bi ja građevinsku. Ja bi u APN stavio zemljište, građevinsku(sve papire, dozvole itd.) + gradnju ili ako ne mogu gradit sam tj. ne bi mi dali pare za samogradnju, onda bi uzeo APN za zemljište + sve papire. Ne znam je li tako nešto moguće?
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 11:44   #586
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
mislim da ti je preduvjet APN kreditiranja posjedovanje građevinskog zemljišta i pravomoćna građevinska dozvola. dakle bez toga ništa, odnosno ne možeš tražiti APN za kupovinu građevinskog zemljišta i za izradu projektne dokumentacije.

APN je za kupovinu stanova/kuća koji imaju uporabnu dozvolu ili za gradnju kuća, a u tom slučaju ti treba pravomoćna građevinska dozvola.

baci oko na: https://www.progreso.hr/blog/apn-krediti-2021/

sve ti piše pod "Proces odobravanja kredita".
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 11:46   #587
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,863
Onda jedino ostaje opcija da kupim neku staru kuću s dozvolama i rušim onda.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 11:50   #588
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
kako misliš staru kuću s dozvolama? potrošit ćeš novce od kredita na kupovinu kuće i onda ćeš ju srušiti, a kolko sam shvatio - trebaš kredit za gradnju kuće

ako ne želiš plaćati projekte i tražiti novu građevinsku dozvolu, jedina opcija u tom slučaju je rušenje te stare kuće i gradnja nove, ALI identičnih gabarita, dakle ne smiješ odstupati niti u kojem smjeru što se tiče dimenzija, volumena i izgleda.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 12:06   #589
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,863
A gle, dok sam se bavio time dosta ljudi je to radilo. Kupili kuću pa srušili ili nadograđivali.

Još ja to sve ispitujem i gledam što bi mogao kako bi mogao. Kad bi našao nešto s velikim zemljištem, a kuća s papirima za rušit, ili dobrih dimenzija za uredit, isplatilo bi mi se.

Meni je cilj izvući od ove smrdljive države bilo šta, kuću ću napravit ovako i onako.
__________________
Hala Madrid!

Zadnje izmijenjeno od: Mirkopoter. 15.04.2021. u 12:53.
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 21:17   #590
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,889
Mislim da je soldina opcija kupiti i legaliziranu nadstrešnicu Ima toga.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2021., 23:47   #591
Thonchek27
Registered User
 
Thonchek27's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Pozdrav svima!

Trenutno sam u procesu kupovine stana u Rijeci sa ženom, te se ova prilika oko APN kredita stvarno pokazala zanimljivo. Pravi tajming rekao bih.

Pričao sam sa savjetnicima ovdje: https://www.moj-bankar.hr/Stambeni-kredit/Apn-krediti ali dosta je tu nejasnoća. Da li se može netko javiti u PP tko je prošao kroz cijeli proces, od podnašanja zahtjeva pa do samog odobravanja APN-a? Hvala!
Thonchek27 je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2021., 15:45   #592
newalss
Raindrops keep fallin'...
Moj komp
 
newalss's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Đakovo
Postovi: 823
Pitanje vezano za pričuvu u novom stanu novogradnje...ako netko ima iskustva...
Tko/kako/kada se određuje visina pričuve?
Recimo zgrada se tek useljava...trenutno je par stanova useljeno i kroz par mjeseci će svi stanovi biti predani novim vlasnicima.
__________________
"I told my parents that when I grew up I wanted to be a musician.They said it had to be one or the other"
newalss je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2021., 15:50   #593
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Suvlasnici...



Na koji se način određuje minimalna visina zajedničke pričuve za održavanje zajedničkih dijelova zgrade i koliko ona iznosi?
Minimalna visina zajedničke pričuve za održavanje zajedničkih dijelova stambene zgrade popisana je odredbom članka 380, stavka 2. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ( Narodne novine broj 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12, 152/14) kojim je propisano da su suvlasnici dužni uplaćivati najmanje iznose pričuve u visini koja odgovara 0,54% vrijednosti njihovog posebnog dijela godišnje. Međutim kako zakonodavac nije odredio, niti je mogao odrediti za svaku nekretninu njezinu vrijednost, pa tako niti minimalan iznos pričuve, to se pri utvrđivanju te vrijednosti u prisutnoj praksi za vrijednost određenog posebnog dijela najčešće uzima podatak o iznosu „etalonske cijene građenja“ m2 stana u Republici Hrvatskoj, iz koje je izvedena i „visina minimalne zajedničke pričuve“.

Slijedom rečenog, činjenica je da niti jednim propisom nije nominalno određena vrijednost posebnih dijelova neke nekretnine, već je samo kao parametar za utvrđivanje pojedinih vrijednosti u određenim propisima određena „etalonska cijena građenja“ po m2 korisne površine, a koji podatak trenutno iznosi 6.000,00 kn /m2 ( NN 100/12). Visinu sredstava zajedničke pričuve u pravilu utvrđuju sami suvlasnici nekretnine ( ili na zahtjev suvlasnika nadležni sud), a njezina visina trebala bi se utvrđivati ovisno o potrebama upravljanja i predvidivim troškovima redovnog održavanja, odnosno godišnjem i višegodišnjem programu održavanja cijele nekretnine, odnosno ovisi o financijskom potrebama za obavljanje poslova redovite uprave za konkretnu nekretninu.



https://mgipu.gov.hr/print.aspx?id=8...l=print&page=1
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2021., 16:12   #594
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor newalss Pregled postova
Pitanje vezano za pričuvu u novom stanu novogradnje...ako netko ima iskustva...
Tko/kako/kada se određuje visina pričuve?
Recimo zgrada se tek useljava...trenutno je par stanova useljeno i kroz par mjeseci će svi stanovi biti predani novim vlasnicima.
Određuju suvlasnici, s tim da ima minimalna cifra. Vi mozete i vise, jer ciscenje, odrzavanje lifta i ostaloga lako pojede pricuvu.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2021., 16:16   #595
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor newalss Pregled postova
Pitanje vezano za pričuvu u novom stanu novogradnje...ako netko ima iskustva...
Tko/kako/kada se određuje visina pričuve?
Recimo zgrada se tek useljava...trenutno je par stanova useljeno i kroz par mjeseci će svi stanovi biti predani novim vlasnicima.
Većinom ti ide minimalna (zaboravio sam koja je točno), ali prvih par mjeseci je uvijek minimalna.

Onda ćete se dogovoriti s predstavnikom stanara ako treba nešto više davati.

Ali sve je na vama.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2021., 17:04   #596
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Tehnički, prvih par mjeseci dok se ne dogovore nemoraju ništa skupljati. Zakonski rok je godinu dana da se odredi upravitelj a samim time i iznos pričuve.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2021., 21:55   #597
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
kako misliš staru kuću s dozvolama? potrošit ćeš novce od kredita na kupovinu kuće i onda ćeš ju srušiti, a kolko sam shvatio - trebaš kredit za gradnju kuće

Mislim da je poanta kod kupovine za rušenje lokacija i/ili to što doprinose plaćaš samo na razliku u volumenu, ukoliko je nova kuća većih gabarita, pa u nekim kombinacijama može bit jeftinije srušit nego plaćat doprinose.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2021., 23:16   #598
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Pricuvu smo neki dan mi u zgradi dogovorili. Ovisi o liftu, stanju-starosti zgrade, protupozarnim(rjesavamo sami), cistacici ako ce ic iz pricuve (sto je preskupo, bolje skupljat po vratima pare ili cistit sami). Problem je sto god ide preko upravitelja, ako je manja vrijednost racuna, te troskove moze podignuti i za duplo zbog knjigovodstva.
Uglavnom minimum je bio ja mislim 1.5kn/m2, al smo uzeli osiguranje+dodatno i dodali na to jos pola kune da bude 2kn/m2.
Novija manja zgrada bez lifta je u pitanju. S ovom brojkom bi trebalo ostati para za buduce moguce probleme.

Radije se sto prije dogovorite sami i odlucite koju ce te firmu uzet za pricuvu, jer vam inace grad moze dodjelit najpodobniju.
Dovoljno vas je 50% kvadrata da se dogovorite i uzmete pricuvu.
tpm4 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2021., 08:26   #599
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Korisni savjeti za one koji su krenuli u kupovinu novog stana
https://www.zgradonacelnik.hr/savjet...reba-znati/344
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 07:09   #600
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Vidim da se ovdje raspravlja većinom o kreditima i APN-u, pa ne znam da li je ovo pravo mjesto.
Ali ako ima neko iz Ri ko bi mi znao reći nešto o kućama u nizu u NN Ćikovići/Jurjenići.
Što kako i zašto, lako objasnim. Bačena mi je buba u uho sa jedne strane i pohvale sa više strana...

Fala
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na