Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.01.2021., 19:43   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Intel Core i9-10850K recenzija

Testirali smo Core i9-10850K.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 19:46   #2
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Meni se po rezultatima ovaj procesor čini nekakav best buy.
skitnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2021., 00:04   #3
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Meni se po rezultatima ovaj procesor čini nekakav best buy.
PC Ekspert se ne slaže:

"...ako baš morate imati najbolji gaming procesor na tržištu onda je 10850K/10900K izbor za vas, no AMD ne zaostaje toliko da bi ulazili u ovakve nerazumne kupovine..."
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 09:51   #4
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor listerstorm Pregled postova
PC Ekspert se ne slaže:

"...ako baš morate imati najbolji gaming procesor na tržištu onda je 10850K/10900K izbor za vas, no AMD ne zaostaje toliko da bi ulazili u ovakve nerazumne kupovine..."
Pročitao sam, zato i komentiram.
U gamingu je nešto sitno bolji od R7 5800X
U renderingu je bolji od R7 5800X
U Da Vinciju je čudno koliko bolji od 5800X
U coroni je usporediv s Ryzenom 9
....

Što znači podatak kako je Ryzen 7 5800X bolji u single threaded operacijama? Hoće li itko ikad pokrenuti render u C4D, Blenderu ili coroni na jednoj jezgri? Ko da se uspoređuju automobili sa 6 i sa 4 cilindra pa za potonjeg zaključimo kako ima nešto veću snagu po cilindru. Koga briga za to? Procesor je cjelovit proizvod koji služi obavljanju nekog zadatka a je li u njemu jedna ili dvadeset jezgri, totalno nebitno. Bitan je performance/$ a to je u ovom slučaju na strani Intela.

Bitna je i potrošnja i zagrijavanje koje su u ovoj usporedbi na strani AMD-a ali razlika u cijeni od 400kn ostavlja ti rješenje za zagrijavanje (za potrošnju nažalost ne).

AMD ima modernije, hladnije, štedljivije procesore i kad gledamo firma vs firma, pojeo je Intela. No kad uspoređujemo konkretne modele i9 10850K vs R7 5800X dolazim do zaključka kako su se uloge izmijenile i Intel je taj koji danas nudi više za manje novca.

Matične ploče, njihova cijena, opremljenost i kvaliteta su vezana ali ipak druga tema.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 10:01   #5
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Što znači biti bolji u SingleThreaded operacijama?

Pa po pitanju "stručnjaka i eksperata" na ovom forumu od 2017 do 2021, značilo je SVE. U istom periodu AMD je kaskao u STu ali gazio u MTu za naravno bolju cijenu tj kako ti kažeš perf/$ omjer. Reklo se tada, ST je bitan, igrice su bitne, lntel je kralj.

Sad odjednom je ST nebitan, sad je bitna cijena i overall performanse

Stvarno se svijet mjenja.

Ništa osobno protiv tebe ali stvarno se čudim kako se sve preko noći okrenulo za 180°.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 10:29   #6
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Što znači biti bolji u SingleThreaded operacijama?

Pa po pitanju "stručnjaka i eksperata" na ovom forumu od 2017 do 2021, značilo je SVE. U istom periodu AMD je kaskao u STu ali gazio u MTu za naravno bolju cijenu tj kako ti kažeš perf/$ omjer. Reklo se tada, ST je bitan, igrice su bitne, lntel je kralj.

Sad odjednom je ST nebitan, sad je bitna cijena i overall performanse

Stvarno se svijet mjenja.

Ništa osobno protiv tebe ali stvarno se čudim kako se sve preko noći okrenulo za 180°.
Pošto se bavim 3D-om i renderingom meni je i onda i danas najbitniji bio render time tj. ukupna multithread snaga procesora. Većina je tada kupovala Intele a ja sam kupovao AMD. Danas svi kupuju AMD a ja kad bi sad kupovao kupio bi najvjerojatnije R9 5950X no ako bi falilo novca onda bi kupio upravo ovaj procesor iz recenzije.
A zašto se pogled većine promijenio, tj. zašto je prije single core bio bitniji od multicore (većini, meni ne) je zato što su se software i igrice promijenile. Nekad su multicore procesori bili teoretski bolji a u praksi ne, dok danas velika većina softwarea koristi sve jezgre pa su takvi procesori dobili smisao i kod prosječnog korisnika.
Gledajući malo cijene i performanse procesora za te prosječne korisnike, opet mi se Intel čini bolji izbor. Recimo za 1100kn biraš između R5 2600 i i5 10400F. Ovaj i5 ga jede u apsolutno svemu. Znam da je razlika u dvije generacije ali kad uzmeš 1100kn u džep i ideš kupiti procesor povijest te najmanje zanima.
Taj zaokret od 180 kojeg spominješ nije se dogodio u našim glavama nego na tržištu pa danas AMD ima bolje procesore a Intel best buy procesore.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 10:31   #7
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Danas se kupuje svrsishodno, nema da je svugdje svatko najbolji, zato i imamo izbora i naravno da ce svatko kupiti sto zeli, isto kako lewis i slicni nece kupiti intela sada, tako isto gamer nece kupiti amd.

Ljudi se previse hvataju za sitnice i ako kupe taj 10850k se ponasaju kao da nemoze sripati dvd ili ce mu novi autocad sporije raditi nego amd, pa te doslovno sitnice ces pregrist kad vec to radis ili rijetko ili nikad...
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 11:16   #8
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Pošto se bavim 3D-om i renderingom meni je i onda i danas najbitniji bio render time tj. ukupna multithread snaga procesora. Većina je tada kupovala Intele a ja sam kupovao AMD. Danas svi kupuju AMD a ja kad bi sad kupovao kupio bi najvjerojatnije R9 5950X no ako bi falilo novca onda bi kupio upravo ovaj procesor iz recenzije.
A zašto se pogled većine promijenio, tj. zašto je prije single core bio bitniji od multicore (većini, meni ne) je zato što su se software i igrice promijenile. Nekad su multicore procesori bili teoretski bolji a u praksi ne, dok danas velika većina softwarea koristi sve jezgre pa su takvi procesori dobili smisao i kod prosječnog korisnika.
Ne znam, možda se nisam dobro izrazio, ali nisam ja TEBE išao provjeravati samo sam tebi a i sebi htio dočarati nešto.
Ti koji se baviš renderingom, dakle, radiš nešto na kompu što donosi lovu kažeš nešto što PO MENI drži vodu oduvijek. Ali, postojala su vremena, kao što sam naveo 2017-2021, gdje bi tvoja današnja teza bila popljuvana od stanovitog tripiše i njemu sličnih štovatelja kulta SingleThread.

Kad je Ryzen izašao, pljuvalo se ali onako muški jer kome danas treba MT. Igre, igre i samo igre. Čak i kasnije kad je Zen2 uveo prvi osjetniji core bump i smanjio ST razliku za Intelom, čini mi se da je kolega Max Rockatansky među prvima imao R9 3900X, pa je na tu temu isto neki ST-kult pametnjaković rekao (ne znam više koji), "a danas odjednom svi renderaši ko kupuje AMD".

I onda ključan trenutak u smiraj 2020. godine. Izlazi Zen3 i dojučerašnji ST-kultisti koji nisu pitali za cijenu niti im je bila bitna što unlockani 6c/12t od Intela košta 100+% više od AMD-ovog 6c/12t od kojeg je bolji cca 15%, odjednom paze na odnos cijene i performanse, a do dan ranije od Zen3 launcha je krilatica bila "najbolje se plaća".

Ništa od ovog gore dragi moj kolega meni nije bitno jer kao što rekoh, oduvijek sam bio pobornik konkurencije da su cijene što manje, niti mislim voditi ratove za neki brand koji ni ne zna da postojim ja, ti, Miro Puzić-Ćilip ili netko četvrti. Samo otužni dokaz kakvi ljudi imaju dozvolu za korištenje interneta i ispoljavanju svojih idiotarija po forumima iz tkozna kojih razloga.

Osobno, za posao je tu Intel Xeon, 64GB RMA-a i Quadro krmača od 8GB RAM-a, PCI-E Gen4 NVMe SSD 1TB + 4TB HDD koje napaja 2KW PSU. Na tome "delam" i "mlatim" pare i to je je platio netko drugi. A ovo za po doma, tak malo bitno. Netko više voli bit moćan i ići uz onog kakti moćnijeg u svijetu, a netko više voli underdogove, ako dolazimo na neki sitniji odabir "ko mi je boljiji, ali ne samo za igrice".

Meni predbacuju da sam neki AMD branitelj, a imam 3 Intelove mašine, 1 Intel laptop, ćaća ima Intel mašinu, tast ima Intel mašinu, jedino mater ima AMD FM1 stroj i ja privatno Ryzen mašinu.

Ja pričam isto od 2017 o tim odnosima Intel-AMD, samo se to interpretiralo kako je kome pasalo. A sad se vidi kako su neki izveli salto-mortale sami sebi u usta po tom pitanju tih odnosa. I onda netko misli da se naslađujem, a u biti sam vrlo tužan što smo okruženi takvim ljudima.

Citiraj:
Gledajući malo cijene i performanse procesora za te prosječne korisnike, opet mi se Intel čini bolji izbor. Recimo za 1100kn biraš između R5 2600 i i5 10400F. Ovaj i5 ga jede u apsolutno svemu. Znam da je razlika u dvije generacije ali kad uzmeš 1100kn u džep i ideš kupiti procesor povijest te najmanje zanima.
Kao što sam spomenuo u nekoj drugoj temi, Ryzene 5 2600/3600 niti nudim niti slažem već neko vrijeme jer su cjenovno neprihvatljivi (kao novi, polovni su druga priča, njih ima za razliku od 15 10400F), nego guram i preporučujem upravo taj "meni mrski" Intel.

Citiraj:
Taj zaokret od 180 kojeg spominješ nije se dogodio u našim glavama nego na tržištu pa danas AMD ima bolje procesore a Intel best buy procesore.
U našim glavama nije, ali u mnogim nažalost je.

Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Danas se kupuje svrsishodno, nema da je svugdje svatko najbolji, zato i imamo izbora i naravno da ce svatko kupiti sto zeli, isto kako lewis i slicni nece kupiti intela sada, tako isto gamer nece kupiti amd.
Kako sad gamer neće kupiti AMD? Pa po pričanju gamera odavdje koji su i stolicu stavljali pod Moj Komp sekciju se reklo "samo najbolje". A sad je najbolji AMD. Osobno ne živim niti zarađujem od gejmanja, ali kad mi to netko tko je u tome tako predstavi, ko sam ja da sudim i presuđujem jelte.
JEr gejmeri su baš bili ti koji su rekli da je cijena nebitna, pa ne znam zašto bi sad gejmeri gledali na perf/$ ratio jer ide "samo najboljije".

Citiraj:
Ljudi se previse hvataju za sitnice i ako kupe taj 10850k se ponasaju kao da nemoze sripati dvd ili ce mu novi autocad sporije raditi nego amd, pa te doslovno sitnice ces pregrist kad vec to radis ili rijetko ili nikad...
Čuda sam izvodio sa R5 1600 koji je za današnje pojmove "slab" procesor, iako i dalje neki (@The Exiled) vrte na njemu sve i sva. Problem je u "nama" što svi želimo iz nekog razloga biti bolji od nekoga u nečemu pa je situacija kakva je.
Spomenuo si AutoCAD. Moj ćaća vrti AutoCAD 2021 na i3 2130 2c/4t Sandy Briđu i radi mu isto kao i meni na debelo debljem Xeonu sa Quadro grafikom.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 15:37   #9
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
R7 5800X je totalno neisplativ u ovom slučaju i usporedba je skroz na Intelovoj strani. Mada, IMHO prava usporedba u tom ~3.500 kn cjenovnom rangu je Intel Core i9-10850K vs. AMD Ryzen 9 3900X.

Za iste se nofce naposljetku sve svodi na koji od tih modela krajnjim kupcima više odgovara. Performansama i cijenom su podjednaki, dok su manja potrošnja i zagrijavanje na AMD-ovoj strani.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 16:39   #10
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
@DB
jel taj Miro Puzić-Ćilip vaš alter ego?
Koji proc on ima?
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2021., 17:44   #11
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
80% ocjene zbog?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 18:19   #12
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ništa od ovoga ne bi bilo bitno da je AMD izbacio ryzen 5600 za 1700 kn i ryzen 5700X za 2400 kn. Jaka jezgra je i dalje najbitnija u gamingu, ali hebiga skupi su a ja npr. nikada nisam kupovao skupo, samo jeftino ili eventualno novo jeftino (novo normalno).
Intel je sada uloženo/dobiveno.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 22:15   #13
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
80% ocjene zbog?
U usporedbi s ocjenama na drugim portalima (npr. techpowerup je dao "editor`s choice" ocjenu), ocjena je prilično loša.

S obzirom na cijenu i performanse, ne bih se složio s dijelom recenzije u kojem se kupnja procesora naziva nerazumnom kupovinom.

A još bih se manje složio s preporukom u recenziji da se ide na 5000 seriju kao najbolji izbor jer su cijene trenutno previsoke.

Zadnje izmijenjeno od: listerstorm. 30.01.2021. u 22:28.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 22:29   #14
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, ali oni su ga recenzirali u vrijeme (ljeto 2020.) kad je bil aktualan, dok im se većina zaključka svodi na to da je 10850K svakako bolji izbor od 10900K, mada je zapravo riječ o istom procesoru.

Danas se taj isti 10850K nalazi između (konkurentnog) R9 3900X Zen 2 i (neisplativog) R7 5800X Zen 3 modela, uz nadolazeće Rocket i Alder Lake opcije, a potrošnja od 250W i zagrijavanje do 100°C ostaje prisutna.

Da li je kupnja nerazumna nek prosudi netko drugi ili svatko za sebe, ali riječ je o platformi koja (neovisno o AMD-u) ubrzo dobiva dvije zamjene u istoj godini.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 30.01.2021. u 22:35.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 22:31   #15
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
@DB
jel taj Miro Puzić-Ćilip vaš alter ego?
Koji proc on ima?
Ojebogadrugtito, kaj si gledo na TVu krajem 90tih?

https://youtu.be/xFQW7xkR3Zo
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 05:49   #16
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Nekad u vrijeme intelovih četverocilindraša i5-ica st perfomanse su podrazumjevale po automatici da je bolji u gaming-u, što je na ovom forumu (na drugima jos i više) ipak najbitnija Stavka.
Danas st perfomanse ipak ne podrazumjevaju da je neko bolji u gaming, pa u tome vidim bitnu razliku nekad I sad

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 31.01.2021. u 08:41.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 09:06   #17
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Guglam st performanse i samo mi izbacuje nešto Ford Fiesta i sl

edit; popio kavu, single thread

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 31.01.2021. u 09:35.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 12:15   #18
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Guglam st performanse i samo mi izbacuje nešto Ford Fiesta i sl

edit; popio kavu, single thread
ahahaahhaah umro sam
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 13:31   #19
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Meni se po rezultatima ovaj procesor čini nekakav best buy.
BB je 10700K

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
80% ocjene zbog?
Stari tech, zagrijavanje i abnormalna potrošnja.

Kupio sam taj 10850K i koristit ću ga u GPU testovima vjerojatno do nekog boljeg i bržeg, ali da sam sebi birao CPU bio bi 10700K ili neki Ryzen ekvivalent.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 21:16   #20
FT1000
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Zg
Postovi: 102
sapunator sa 20 threadova
FT1000 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 02:40   #21
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Srećom pa me moderator ne spominje zbog ukora pred isključenje

Lijepo je vidjeti da se Intel malo otrijeznio pa danas nudi 10/20 u mainstreamu ali mislim da i dalje nije neka kupnja, posebno ne za 3D (CPU-render engine) ili neki sličan posao.
Tih par sto Kn što je trenutno jeftiniji od 3900X je nedovoljno u odnosu na to koliko je slabiji a pri tom i rastrošniji.

A ni 5900X nije toliko skuplji da ga se ne bi uzelo u obzir, upravo zbog single-core performansi, jer ni u 3D alatima nisu na izmet .
Naglašavam ovo alatima, jer rendering (računanje slike iz 3D modela) je samo jedna (završna) faza posla a prethodi mu izrada modela, teksturiranje, animiranje itd. Da ne idem puno u offtopic, probat ću ukratko ... još uvijek je dosta operacija a posebno plug-inova u takvim alatima single-thread jer ili ih stvarno nije moguće paralelizirati ili autori jednostavno ne znaju. Sličan problem kao i sa ostalim softverom a posebno igrama pa gameri razočarano komentiraju sve te silne jezgre i multi-thread performanse jer nemaju koristi od njih. Možda 8/16 Ryzeni u novim konzolama natjeraju developere igara da nađu nova rješenja za neke algoritme u svojim game-engineima pa će i u igrama multi-threading doći više do izražaja.
Rendering (ili neka slična računska simulacija) su upravo suprotno, idealan posao za paralelizaciju ... da malo karikiram, slika se podijeli na više polja i onda svaka jezgra računa svoj dio. I render-enginei napreduju pa tako sad Corona i VRay (i CPU verzija) nude interaktivni rendering u toku rada (modeliranja/teksturiranja) tako da takav PC provede još više vremena u 100% loadu nego prije.

Glede flejmanja, da ne citiram sad Brkin komentar, ali da, stvarno se svašta moglo pročitati u "svetim ratovima" a argumenti su se mijenjali baš kako su izlazile nove generacije Zena.
Prije nego me krivo pročita neki "vjernik", imao sam i hrpu Intela, mainstream, HEDT i Xeone i bio jako zadovoljan njima (sa cijenom i poliltikom, ne baš ).
Kad naprave nešto kao svojedobno i7-5820K, super, 10850K nije ni blizu.

@krešo ... Corona za Cinemu4D odavno više nije beta, izdavanjem prve komercijalna verzije 01/2019.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 13:16   #22
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
A sad se vidi kako su neki izveli salto-mortale sami sebi u usta po tom pitanju tih odnosa. I onda netko misli da se naslađujem, a u biti sam vrlo tužan što smo okruženi takvim ljudima.
pa neki su i s druge strane izveli salto mortale sami sebi u usta, i odjednom više nije bilo bitno uloženo-dobiveno, moar cores, par fps razlike je nebitno i slične priče koje se vrte godinama, već su odjednom isti ti počeli koristiti uzrečicu 'najbolje se plaća' i slično

tako da 'tužnih' ljudi ima kud god pogledaš, a kolo sreće se kod tih ekstrema u obje grupe samo okrenulo
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na