Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.11.2020., 21:15   #52741
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Jedva čekam 2025., 2030. i 2035. da se te priče o isplativosti, razlici u cijeni i otplati EV modela u odnosu na ICE konačno završe
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 02:44   #52742
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Evo, Tesla Model 3 je najpoznatiji, i ima potrošnju od 11.9kWh po 100 kilometara. Jedan prosječan auto neka troši 5, 6 litara goriva po 100km, uzet ću 5.5 litara, to je 48.785 kuna za 100km. Ne znam da baš po gradu bilo koji troši tako malo, ali neka bude. Cijena struje koju sam vidio na HEP stranici, jedna tarifa je 0.87kn po kWh, ako puniš noću na niskoj je 0.46kn.

Možeš li mi objasniti kojom je matematikom 11.9*0.87=10.353kn ili 5.474kn po noćnoj više od 48.785kn za benzin?

Za cijenu jednog tanka benzina možeš kupiti struje po 0.87kn da se električnim autom voziš oko 4000 kilometara ovako matematika iz glave, bez kalkulatora.
Da, ali to je potrošnja IZ baterije u IDEALNIM uvjetima, a ne punjenje U bateriju. Kod punjenja dio struje ipak ode "u vjetar" pa ta računica nema smisla jer se već ulazi u domenu dizela. Onaj tko vozi dizela po gradu, može se s jednim tankom voziti sigurno cijeli mjesec, a možda i dva (meni je prosjek po ZG bio mjesec i pol). Hoće li struja biti jeftinija od toga? Nema šanse, već sad je skuplja, a kako će tek biti kada nabiju dodatne poreze jer od nečega moraju proširiti ovu jadnu infrastrukturu koja jedva podnosi i klime u ljetnoj sezoni. Stvarno je glupo računati potrošnju EV-a samo po onome što vidiš na BC-u, a kod ICE auta što uđe, to i izađe.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Jedva čekam 2025., 2030. i 2035. da se te priče o isplativosti, razlici u cijeni i otplati EV modela u odnosu na ICE konačno završe
Tko preživi, pričat će.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 07:27   #52743
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Nije mi jasno kako je zamišljeno punjenje u većim gradovima.
Polazim od činjenice da je kroz dan u ZG na svakoj benzinskoj uvijek bar jedan auto na tankiranju.
Pod pretpostavkom da svatko toči gorivo kad dođe na dovoljno nisku razinu, isto bi pravilo trebalo vrijediti i za el. aute.
Pa gdje će svi puniti ?

Uz to, dođeš umoran s puta kasno navečer, prikopčaš se na javni punjač ( džabe parking ) i na spavanje.
Možda bi netko u 02.00 rado napunio svoj auto ali nemere...

Slučaj od jučer, lik vozi autocestom, do doma još niti 20 km, stanje baterije 12 % što je trebalo biti dovoljno.
No, nakon kilometra, stanje pada na 6% i za još 1 km eto njega u zaustavnoj, u mraku.
Služba pomoći na cesti mu ne može dovesti struju već stavljaj na šleper i vozi do prve punionice ako je slobodna.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 11:02   #52744
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor GreenLife Pregled postova
Oni koji mrze ili ne prihvaćaju el. auta - to nikada niti neće. I vječito će pametovat i pisat neke nebuloze samo da bi opravdali svoje "pravo" mišljenje.
Ovdje su lijepo, crno na bijelo, iznesene činjenice o el. autu od korisnika koji ima el. auto, ali ne - opet ovi drugi koji ga ne posjeduju i koji ga nisu ni imali prilike vozit, znaju sve o tome.

A nek...
Jednako kao što i oni koji su zasljepljeni električnim autima će i dalje misliti da će to rješiti problem gladi u svijetu i da je naftni lobi kriv za sve loše što se događa danas, uključujući i koronu, a spasitelj Elon Musk će sve to izvesti na pravi put.

Fanatici i jedne i druge strane će uvijek odbijati gole činjenice, jer su fanatici.

Većina ljudi ovdje na forumu, srećom, stvari gleda realno i pomalo su zabrinuti oko te hypea s elektricnim autima.

Ja sam električni auto vozio. Gdje? U meki električnih automobila, Los Angelesu.
Zašto je to meka? Jer tamo na 12.5 miliona ljudi valjda 12 miliona živi u kućama. Spoje se na punjač i vozi.

Oh, jesam li spomenuo da osim tog EV auta, ta obitelj, čiji sam auto vozio, ima i "normalni", ICE auto?

EV auto fanatici, a znam jednog uživo, nikako da prihvate trenutne probleme, sve šta čujem je "ma rješit će se to..."... super realan i jako objektivan stav.
I da, kad je došlo vrijeme da si EV fanatik kupi novi auto, a dugo je pričao da nikad više ICE, da je to prošlost, smrt.... šta si je kupio? Peugeot 3008 dizel... jer kad je došlo vrijeme da treba veći auto i kad su se stvari stavile na papir, možda ipak nije vrijeme još za kupovinu EV auta kao jedinog auta u obitelji.

Problemi sa EV autima u Zagrebu, gdje nas većina živi u stanovima je velik. Te nebuloze "možeš se punit u shopping centru" su idiotarije... šta ću svakih par dana ić u shopping centar i tamo na silu pit kavu ili kupovat, samo da si auto napunim??? I to pod uvjetom da je jedna od 4 punionice slobodna baš kad ja dođem...

Realan pad baterije po zimi, plus još upaljeno grijanje...

Sve što čujem od EV fanatika je "rješit će se to"... super, ajde nek se to prvo rješi sve, pa onda nek krenemo u zabrane prodavanja ICE automobila.
Što je isto debilana žešća... jer ako su EV auti toliko nadmoćni i bolji, čemu zabrane?
Neka tržište pokaže što ljudi žele voziti... čim ti moraš zabranjivati konkurenciju znači da nisi baš nadmoćan....
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 11:20   #52745
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Sve što čujem od EV fanatika je "rješit će se to"... super, ajde nek se to prvo rješi sve, pa onda nek krenemo u zabrane prodavanja ICE automobila.
Što je isto debilana žešća... jer ako su EV auti toliko nadmoćni i bolji, čemu zabrane?
Neka tržište pokaže što ljudi žele voziti... čim ti moraš zabranjivati konkurenciju znači da nisi baš nadmoćan....
Na EV se ne prelazi zato jer su bolji, brži, komforniji ili ne znam koja druga kvaliteta. Iako jesu po mnogim kvalitetama. Na njih se prelazi jer su NUŽNI. Kad je nešto nužno, onda se ne gleda je li bolje ili lošije od trenutnog ili će možda umanjiti nečiji komfor kojem se teško prilagoditi da tankiranje umjesto 5 minuta traje 20.

A onaj tko ne razumije ili svjesno ne želi razumjeti zašto se moraju eliminirati fosilna goriva čim prije i u čim većoj mjeri nikada neće ni shvatiti. Za to objašnjavati ovo nije ni mjesto, a niti je tema jer stručnih članka, popularnih science kanala gdje se može saznati hrpa informacija na jednostavan način ima više nego dovoljno.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 12:41   #52746
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Molim jednu edukaciju jer sam lijen guglati... Po čemu su EV nužni?

Poslano sa mog ONEPLUS A6003 koristeći Tapatalk
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 12:45   #52747
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Molim jednu edukaciju jer sam lijen guglati... Po čemu su EV nužni?

Poslano sa mog ONEPLUS A6003 koristeći Tapatalk
Displacement zagađenja je jedino što meni pada na pamet.
CO2 proizvode kao i ICE automobili (jel to koja tona manje ili više, koga briga), jedino ga ne proizvode u gradovima.
Dakle, nema NoX, CO2, diesel particle i ostale divote u gusto naseljenim područjima.
A po meni neće potpuno zaživit dokle god svako parkirno mjesto ne bude imalo mjesto za punjenje. Barem po sadašnjim brzinama punjenja.
I da, evo od plugin hibrida novi dizelgate. Super.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 13:18   #52748
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
To je najveća zamka za sve: s današnjeg stajališta je e-auto jeftin kad se računa potrošnja. Ali kad e-auto postane dio normalne svakodnevice, kad će imati 70%+ učešća na cesti, cijena kWh će morati drastično porasti, drugo "nema ekonomske računice!".
Ovo je već puno puta napisano od strane EV skeptika, ali ajmo se onda igrat predviđanja i za dizel/benzin kad već sve znate što će biti sa strujom.
Ako EU države krenu forsirat aute na struju (a hoće i to se već događa), onda je logično da će žešće oporezivat dizelaše, dizat cijene goriva, zabranjivat im prometovanje i na sve načine opstruirat njihovo korištenje - jer to je jedini način da prisiliš ljude na novi sistem.

Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Pa gdje će svi puniti ?
A gdje svi pune u Norveškoj?
Pa tamo su počeli uklanjat klasične benzinske postaje (jer više nemaju svrhu) i na njihovo mjesto postavljaju punjače za struju, isto rade i u nekim država SAD-a i u Kanadi.
Kako se povećava udio EV auta, tako se povećava i infrastruktura, a i punjači su sve brži.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 13:18   #52749
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,345
Je li netko uzimao nedavno dijelove od Auto kreše, su bili ok?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 15:18   #52750
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Ako je cilj ekologija zašto se nije više poticao plin kao zelenija alternativa? Barem za prijelazno razdoblje?
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 15:50   #52751
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Ako je cilj ekologija zašto se nije više poticao plin kao zelenija alternativa? Barem za prijelazno razdoblje?
Pa bolje bi bilo da je plin. Proizvodnja, eksploatacija i razgradnja EV-a daleko više zagađuje prirodu nego ICE. Isto to možemo prenijeti na žarulje i ostale pi*darije. To je čisto pomodarstvo...

Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Nije mi jasno kako je zamišljeno punjenje u većim gradovima.
Polazim od činjenice da je kroz dan u ZG na svakoj benzinskoj uvijek bar jedan auto na tankiranju.
Pod pretpostavkom da svatko toči gorivo kad dođe na dovoljno nisku razinu, isto bi pravilo trebalo vrijediti i za el. aute.
Pa gdje će svi puniti ?

Uz to, dođeš umoran s puta kasno navečer, prikopčaš se na javni punjač ( džabe parking ) i na spavanje.
Možda bi netko u 02.00 rado napunio svoj auto ali nemere...

Slučaj od jučer, lik vozi autocestom, do doma još niti 20 km, stanje baterije 12 % što je trebalo biti dovoljno.
No, nakon kilometra, stanje pada na 6% i za još 1 km eto njega u zaustavnoj, u mraku.
Služba pomoći na cesti mu ne može dovesti struju već stavljaj na šleper i vozi do prve punionice ako je slobodna.
Treba nositi power bank ili generator sa sobom...

__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 15:52   #52752
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Ako je cilj ekologija zašto se nije više poticao plin kao zelenija alternativa? Barem za prijelazno razdoblje?
Vac green about it?
Sve su to ugljikovodici, koji proizvode trenutni bauk CO2.
Dakle nije zeleno.
Citiraj:
The approximate CO2 per litre of diesel fuel is 2.68kg, and for petrol it is approximately 2.31kg. LPG produces around 1.51kg per litre.
SVA fosilna goriva jednostavno nisu zelena.
Ajmo izbaciti iz rasprave jel CO2 opasan ili nije, i isto za ovu priču prihvatit da je.
CO2 u nekom zaokruženom ciklusu možemo dobiti jedino iz biljne mase, drvo recimo, koje izgaranjem postaje CO2 koje koristi drugo drvo pomoću fotosinteze za rast i tako u krug. Impact = 0. Teorecki smo zaokružili priču. jel tako. Podrazumijevam ispravno izgaranje drva, ne ono kad rvati lože mokra drva.
CO2 iz fosilnih goriva je reciklirani dinosaur i zarobljen je pod zemljom hrpu godina. Ako ga izvadiš van i pustiš u atmosferu, imaš proizvodne viškove u opticaju. A šuma, koje su ga u stanju zarobit, sve manje.
E sad, jesi li izvadio metan, naftu ili lpg, razlika je u čemu točno? LPG (na kojem vozim evo već kakvih 500 000km), ima viši oktanski broj od benzina, i 20-25% nižu kaloričnost, dakle potrošnja ti za isti prijeđeni put, u istim uvjetima (gume, brzina, podešenost mape i ostale kerefeke) MORA narast za 20-25%. Dakle vožnjom na LPG si smanjio CO2 emisiju svog vozila za cca 20-25% uvrh glave.
Dalje, postoji direktna korelacija između potrošnje fosilnih goriva i rasta ekonomije, a kako živimo u ekonomiji koja se bazira na konstantnom rastu, rekao bi da globalno imamo problem.
Lokalno, električni auto ne izaziva rak pluća. Ybg. CO2 ICE i EC u svom životnom vijeku su tu negdje. Odnosno jako ovisi iz kakvih izvora EC dobije svoju struju. Merkelica i ugljen u termelektranama, jel, za EC.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 15:57   #52753
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Ovi iznosi masa CO2 su temeljeni na cemu?
Litra izgaranja bilo cega ne moze producirati 1.5kg neceg drugog. Osim ako se u jednadbu ne unose neki drugi vanjski parametri...

A sto se el. vozila tice, svi znamo da nisu zelena, globalno gledano.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 16:01   #52754
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Ovi iznosi masa CO2 su temeljeni na cemu?
Litra izgaranja bilo cega ne moze producirati 1.5kg neceg drugog. Osim ako se u jednadbu ne unose neki drugi vanjski parametri...

A sto se el. vozila tice, svi znamo da nisu zelena, globalno gledano.
Pa za 1kg goriva (jer premda točiš litre, procesi izgaranja su MASENI udjeli, dakle kile) da ga izgoriš, pretvoriš u rad i toplinu, ti treba određena količina Kg O2. Eto ti vanjskog parametra.
O2 isto ima neku masu, jel tako. Mase se i dalje zbrajaju.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 16:18   #52755
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Tako ti je i autoplin u pocetku kostao 3.05kn/L... Pa kad je postao jako popularan, o glegle, eno njega na 3.35kn/L... Nitko se nije bunio jer je to i dalje bilo puno nize nego benzin koji je bio tada na 10kn/L... Medjutim, to je i dalje bilo 10% povecanje cijene... Onda je cijena autoplina PRESTALA BITI REGULIRANA i gle cuda, eno autoplina na preko 5kn/L...
Bas me podsjetilo, u trenutku dok aam ugradjivao LPG u auto, litra je bila 3.13KN. U roku pola godine je dosla do 6.26 (cini mi se da je to i vrh, imam negdje zapis svi tocenja). Bilo je to bas vrijeme hypea s plinom jer je cijena benzina divljala.
Zivimo u kapitalizmu, nista osim profita nije bitno.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 16:25   #52756
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Pa za 1kg goriva (jer premda točiš litre, procesi izgaranja su MASENI udjeli, dakle kile) da ga izgoriš, pretvoriš u rad i toplinu, ti treba određena količina Kg O2. Eto ti vanjskog parametra.
O2 isto ima neku masu, jel tako. Mase se i dalje zbrajaju.
To je bilo vise retoricko pitanje, mislio sam da uzimas i vanjske parametre poput kotrljanja i sl. u obzir.
Sad sam malo kemiju ponovio, 1kg benzina, a znamo da gustoca nije ista vodi, stoga ne vrijedi 1L=1kg sadrzi 61,4% ugljika, odnosno 614 g ugljika po kilogramu benzina. Pri izgaranju (potpunom) treba 1638 g kisika. I onda imamo 614 + 1638 = 2252 g CO2.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 16:27   #52757
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,086
Decki, gledajte 2025 i u dolinu provanse, ako to kaj tamo zidaju ispadne ok onda za 20_30 godina mozemo pricat o nekakvoj "zelenoj" energiji i masovnom koristenju ev-a.

Kolicina energije koja bi nam trebala da se prebacimo na ev sa ice u pogledu transporta je u ovom trenutku prakticki nedostizna.



Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 17:14   #52758
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Spomenuo sam LPG jer zeleniji od bezina/dizela, ali i od hibrida (ako gledamo cijeli životni ciklus). Takoder, ispuh je city-friendly. Uostalom, dobar dio LPG-a bi se ionako zapalio jer ajmo reći "otpad".

Nije mi jasno toliko izdrkavanje na ekologiju kod putnickih vozila.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 17:18   #52759
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Jasno ti je koliko to kosta mjesecno?
Sad nisam bas siguran koliko bi ljudi prihvatilo da im se mjesecni racun za struju popne na preko 3000kn samo zato jer su odlucili, eto, imati elektricni auto koji ce puniti cijelu noc na 2.5kW... Pogotovo nema smisla jer ih benzin/dizel kostaju manje od 1000kn mjesecno...
Neće se auto svaku noć puniti 8h na 2,5 kW. U gradskoj i međugradskoj vožnji se baterija neće skroz isprazniti svaki dan.
Jedan auto, 2,5 kW snaga punjenja i za lakšu računicu 2h punjenja dnevno u niskoj tarifi. Ako sam dobro sve izračunao to je godišnje oko 1300 kn, znači ~110 kn mjesečno. I to je sasvim dovoljno za ~50 km vožnje svaki dan.

EDIT:
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Nije mi jasno toliko izdrkavanje na ekologiju kod putnickih vozila.
Problem je zagađenje zraka u gradovima, gdje NOX i ostale čestice dosta štete zdravu i izazivaju rak i razne bolesti.
U EU na transport otpada 30% Co2 emisija.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 17:37   #52760
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Automobili

Bas zbog NOx-a i cestica spominjem plin. LPG/CNG je po to pitanju puno bolji od benzina i miljama bolji od dizela.

Zbilja vidim plin kao zdraviju/zeleniju alternativu (mild) hibridima.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 17:38   #52761
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Delete...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 17:50   #52762
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Bas zbog NOx-a i cestica spominjem plin. LPG/CNG je po to pitanju puno bolji od benzina i miljama bolji od dizela.

Zbilja vidim plin kao zdraviju/zeleniju alternativu (mild) hibridima.
Majstori kazu da je dosta teže ugrađivati plin u novije benzince. Zasto i kako ne kuzim se bas
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 18:42   #52763
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Ovo je već puno puta napisano od strane EV skeptika, ali ajmo se onda igrat predviđanja i za dizel/benzin kad već sve znate što će biti sa strujom.
Ako EU države krenu forsirat aute na struju (a hoće i to se već događa), onda je logično da će žešće oporezivat dizelaše, dizat cijene goriva, zabranjivat im prometovanje i na sve načine opstruirat njihovo korištenje - jer to je jedini način da prisiliš ljude na novi sistem.


A gdje svi pune u Norveškoj?
Pa tamo su počeli uklanjat klasične benzinske postaje (jer više nemaju svrhu) i na njihovo mjesto postavljaju punjače za struju, isto rade i u nekim država SAD-a i u Kanadi.
Kako se povećava udio EV auta, tako se povećava i infrastruktura, a i punjači su sve brži.
Gdje nađe za usporedbu Norvešku koja je jedna od najbogatijih država svijeta.
Uz to, očito je da imaju dovoljno el. energije da to sve može funkcionirati.

Nisam strujić, ali čini mi se da brzi punjači traže i više raspoložive snage.
Dobar dio struje uvozimo pa ti vidi...
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 18:47   #52764
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pa bolje bi bilo da je plin. Proizvodnja, eksploatacija i razgradnja EV-a daleko više zagađuje prirodu nego ICE. Isto to možemo prenijeti na žarulje i ostale pi*darije. To je čisto pomodarstvo...



Treba nositi power bank ili generator sa sobom...
I to već postoji, doduše samo kao ideja, čini mi se da je njemački Continental nešto radio na tome

__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 18:53   #52765
acmevagabundo
Premium
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: ZG
Postovi: 262
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Gdje nađe za usporedbu Norvešku koja je jedna od najbogatijih država svijeta.

Uz to, očito je da imaju dovoljno el. energije da to sve može funkcionirati.



Nisam strujić, ali čini mi se da brzi punjači traže i više raspoložive snage.

Dobar dio struje uvozimo pa ti vidi...
Norveška se obogatila naftom a neće auto na benzin
acmevagabundo je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 19:17   #52766
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Proizvodnja, eksploatacija i razgradnja EV-a daleko više zagađuje prirodu nego ICE. Isto to možemo prenijeti na žarulje i ostale pi*darije. To je čisto pomodarstvo...
Iskreno ne znam koliko je ovo jos uvijek aktualno jer je tri godine staro i znam da su baterije otisle naprijed ali sumnjam da je proizvodni proces nesto napredniji/cisci.

Dakle sam proizvodni proces kopanja i obrade litija nije bas nesto Eco friendly, da ne kazem kasnija reciklaza baterija.

EV je super kao zamjena za ICE ali te bajke kako je "zelen" ne dozivljavam bas previse ozbiljno.


Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
A gdje svi pune u Norveškoj?
Pa tamo su počeli uklanjat klasične benzinske postaje (jer više nemaju svrhu) i na njihovo mjesto postavljaju punjače za struju, isto rade i u nekim država SAD-a i u Kanadi.
Kako se povećava udio EV auta, tako se povećava i infrastruktura, a i punjači su sve brži.

Gdje su to tocno u Kanadi poceli uklanjat benzinske da bi na njihovo mjesto postavili stanice za punjenje EV-a?

Pitam eto onako iz hira obzirom da zivim u gradu koji na silu pokusava postat najzeleniji grad u Kanadi do 2020 pa eto vjerujem da bi to bio jedan od koraka no eto 2020-a je ovdje a niti jedna benzinska nije nestala da bi svoj polozaj predala nekoj stanici za punjenje strujica.

A nije da se ne voze strujici. Gro ekipe fura Leaf/Bolt/i3 a Tesli ima ko da su dzabe. Modela 3 na svakom uglu ima za vidit.

Ovdje te bazni Model 3 nakon $8k poticaja od drzave izade oko $47k prije poreza. Na lease od 4 godine bude oko $400 mjesecno rata sto je za njihova primanja relativno povoljno. Usporedbe radi za iste pare dobijes bazni BMW 330i xDrive s blasfemicnim dvolitrenim turbo cetverocilindrasem

Ja sam onako iz zajebancije otisao pogledat Model 3 i malo se informirat oko cijena/financiranja i jedino sto mi predstavlja neki ozbiljniji problem je upravo punjenje obzirom da zgrada gdje zivim nema uticnice u podzemnoj garazi



Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Majstori kazu da je dosta teže ugrađivati plin u novije benzince. Zasto i kako ne kuzim se bas
Zato sto su vecinom prednabijeni s direktnim ubrizgavanjem goriva pa to "malo" komplicira stvari.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1



Zadnje izmijenjeno od: Wolverine. 28.11.2020. u 19:25.
Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 21:29   #52767
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Zato sto su vecinom prednabijeni s direktnim ubrizgavanjem goriva pa to "malo" komplicira stvari.
To uopće nije problem za plin. Više zraka, više plina - jednostavno kao i sa benzinom.

Čak su na direktnim benzincima problemi sa ventilima jer se zaprljaju od EGR-a ili nečeg trećeg jer ga ne čisti benzin (koji se direktno ubrizgava u cilindar sadaa). Ako je Dacia uspjela na malom 1.0 turbu, bez da košta više od benzinskog counterparta, siguran sam da bi se moglo i na recimo 2.0/3.0 motore srediti i imati još manje problema.

Želja je da se ubrizgava plin u tekućem obliku čime ne moraš više imati benzinski dio u autu jer ga onda pališ i odma radi na plin. Pumpe su problematične tu jer crkavaju što zbog lošeg dizajna (treba samo još love za razvoj), što zbog lošeg i prljavog plina kojeg nitko ne kontrolira kao benzin i dizel (iako je i to diskutabilno). Siguran sam da imaju i još poneki problem sa plinom (radi promjene agregatnog stanja čim padne tlak u boci).

No, obzirom da se vodi sve sa CO2, vjerojatno je puno lakše skinuti isti preko plug-ina/hibrida, nego sa plinom.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 21:53   #52768
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Najbolja prijelazna solucija bi vjerojatno bio CNG (Metan). Cist, dobra kalorijska vrijednost i jednostavan za implemetaciju u postojece benzince. Nazalost, Njemci su prejako lobirali za dizel... Modela se moze naci na kapaljku, ali je apsolutno najjeftiniji za voznju.

na papiru, objektivno, nedostatak EV-a:
1) Kosta vise od ekvivalentnog ICE-a u startu
2) Range tek sada kapa u 400km+
3) Infrastruktura za punjenja u gradovima nije zadovoljavajuca
4) Punjenje traje predugo

Sve stavke koje ce se daljnjim razvojem debelo promijeniti i samo je pitanje vremena (ovako odokativno ~5-7 godina za 1,2 i 4. Stavka 3 ovisi o drustvu).

Sto se tice EV revolucije, nece doci preko noci. Svi koji se brinu da u ZG nemaju gdje puniti, budimo realni, u drzavi gdje je prosjecna starost vozila ~13 godina, potrajati ce to jos jaako dugo.

~5-7 godina da EV dode na cijenu dizel auta + 7-13 godina da taj auto iz DE dode na sleperu u HR kod soderasa...

Kad Jakovu u Makarskoj ne zele doci turisti, jer nemaju gdje ustekat svoj auto, onda ce i Jakov pogledat kako da zasarafi novu uticnicu
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 22:24   #52769
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Najbolja prijelazna solucija bi vjerojatno bio CNG (Metan). Cist, dobra kalorijska vrijednost i jednostavan za implemetaciju u postojece benzince. Nazalost, Njemci su prejako lobirali za dizel... Modela se moze naci na kapaljku, ali je apsolutno najjeftiniji za voznju.
Što nisu tu tlakovi tipa 200bara ? Usto, jesi siguran da je najjeftiniji ? Vidim da je cca 10kn/kilogram, samo ne znam koliko kila treba za 100km.

Iskreno, ja se čudim koliko ima u HR punionica za LPG (za CNG ima dvije). Mislim da za tu brojku automobila na LPG (koja je sve manja) je HR odlično pokrivena...


EDIT:
Našao na srpskom sajtu. Kaže prosjek je za auto nekih 5,5kg CNG-a na 100km, kila 100 dinara
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 22:24   #52770
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Gdje nađe za usporedbu Norvešku koja je jedna od najbogatijih država svijeta.
Uz to, očito je da imaju dovoljno el. energije da to sve može funkcionirati.

Nisam strujić, ali čini mi se da brzi punjači traže i više raspoložive snage.
Dobar dio struje uvozimo pa ti vidi...
Nisam uspoređivao Norvešku s nama niti to ima smisla pošto su oni 100 godina ispred nas, ali ti dajem primjer da se može riješit infrastruktura, i to ne ovisi o bogatstvu države nego jednostavno o ponudi i potražnji.
Nisu norvežani naštancali pravo par tisuća punionica i onda čekali da ljudi kupuje aute, to ide simultano.

Zašto da se mi u HR trenutno zamaramo gdje ćemo punit aute na struju kad ih u cijeloj državi ima 4 ipo komada?
Polako, kad tamo za jedno 20 godina i mi krenemo kupovat te aute, riješit će se i punionice, nema smisla sad razmišljat o tome kad nemaš šta ni punit.

Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Gdje su to tocno u Kanadi poceli uklanjat benzinske da bi na njihovo mjesto postavili stanice za punjenje EV-a?
Možda sam nešto krivo pročitao, čitao sam članke da se uklanjaju u US i Norveškoj:
https://thedriven.io/2019/09/30/norw...r-ev-chargers/

a u Kanadi Petro Canada postavlja svoje punjače u sklopu benzinskih postaja:
https://electrek.co/2019/01/21/petro...-gas-stations/

Vidimo iz članka i da je to jedan trend da velike naftne kompanije kao Shell, BP, Total... sve redom ugrađuju punjače na struju na svoje benzinske.
Dakle, vidi se u kojem to smjeru ide, svi se okreću struji.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na