Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.11.2012., 18:33   #1
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Zvučnici "puknu" kod gašenja kompa i lagano šume kada su upaljeni

Bok, evo odmah i opisa stanja. Pisano je detaljno, nije komplicirano za shvatiti:

Komp je iz profila i na njega je preko USB-a spojen interface Focusrite Scarlett 2i2 te sve uredno podešeno u Windowsima (driveri itd.). Na interface su spojeni M-Audio BX5 D2 zvučnici preko TRS balansirane veze.

Problemi su sljedeći:
1) Kada gasim komp ili ga šaljem u sleep, u trenutku kada se ugasi interface (ugasi se njegova lampica) na zvučnike dođe nekakav peak i oni puknu. To mi se ne događa ako zvučnike spojim npr. na integriranu zvučnu u kompu. Zbog toga prije nego ugasim komp moram svaki zvučnik ugasiti na njegovu sklopku što mi je malo tlaka.

Kakav je to peak jer mi se to nikad nije događalo dok sam koristio integriranu zvučnu i trebam li se uopće brinuti? Tko tu prazni kondenzatore, ide li to preko naponskog kabla ili kroz signal (ovo drugo bi bilo loše, afaik)?


2) Kada sam kupio zvučnike oba sam spojio u struju samo da provjerim rade li. Kako oba imaju zasebno pojačalo u sebi to znači da oba imaju svoj kabel za napajanje... Ok, spojim ja njih u produžni kabel i čujem tviteri vrlo lagano šume. Identično šumi na oba zvučnika i na par utičnica u sobi. Stvar je u tome da se taj šum ne čuje dalje od 20cm ili ako se unutar tih 20cm maknem iz sweet spota.
Taj šum nema veze sa izvorom signala niti kablovima jer je isti spajao ih ja putem balansirane ili nebalansirane veze, a tu je i kada nije spojen signal.

Je li to normalno? Ako ima veze s naponom, što bi mi u tom slučaju pomoglo - power conditioner u vidu skupljeg produžnog kabla ili baš aktivni UPS? Može li nešto od ovog dvoje pomoći i kod prvog problema?

Slušam
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2012., 23:36   #2
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Baš nitko? Makar za prvi problem, ovo drugo je izgleda više feature njihovog pojačala...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2012., 08:51   #3
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
1) Probaj promijeniti USB kabel, probaj spojiti Focusrite i komp (kućišta) još jednim komadom žice da se izjednače potencijali preko nje, prekontroliraj i/ili probaj drugi kabel do zvučnika. Ako ništa ne upali, pitaj korisničku podršku

2) Da, šum pojačala je uobičajen. Nažalost.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2012., 22:49   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
a ako imas npr laptop da modza na njemu probas jeli se isto dogadja? i ajd pls probaj u maticnoj u postavkama postavit USB charging ili tako neki naziv na ON(il koji je vec mod nemogu se sitit) naravno ako maticna ima, al ako se nevaram trebala bi imat, mozda to rijesi problem
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2012., 23:15   #5
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Guglao sam dosta o ovome i proširio sam potragu na bilo kakve monitore s usb interfejsom... Uglavnom, to je izgleda vrlo čest problem bilo s interfejsom ili nekim drugim uređajem na koji su zakačeni aktivni monitori. Čitao sam o istom problemu s mojim zvučnicima i drugom opremom, drugim zvučnicima i mojim interfejsom itd.

Probat ću ovo sa žicom, ali budem stavio interfejs drito na kućište.

USB charging, bi to trebalo biti u biosu? Ova ploča je stara i ne sjećam se da sam išta slično vidio u biosu niti u manualu dok sam se još igrao overclockinga...

Uglavnom, rješenje do kojeg je ekipa došla je uglavnom ispravan slijed paljenja/gašenja zvučnika u skladu s kompom.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2012., 15:03   #6
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
to je u biti to neznan jel ti maticna to podrzava, al bi tribala, a to je u biti to:
http://www.gigabyte.com/MicroSite/185/on-off-charge.htm
bit je da usb port ostane pod punim naponom i nakon sta se komp ugasi, tako da po nekoj logici nebi tribalo bit bum-a
a ako neide jbg vako i nako je mala sansa, al ja uvik prvo probajem sta bezbolnija rjesenja
dakle samo update biosa i instaliranje drivera
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2012., 08:09   #7
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Eh, kad je o napajanju riječ - možda pomogne ako je Focusrite spojen na komp preko aktivnog USB huba, dakle koji ima svoje napajanje.
Dac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na