Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.11.2004., 18:42   #1
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Može li?

Relativno sam nov u bežičnom povezivanju pa trazim pomoč!
Povezo bi se sa 2 frenda koji su od mene udaljeni 500 i 1000m. To izgleda kao pravokutni trokut sa katetama 500m i 1000m, a ja sam sam pravi kut!
Vidljivost je odlicna!
Nadam se da nije teško za zamisliti!

Problem je u tome što ne znamo kakvu opremu kupiti i da li bi uopče mogli stabilno biti povezani na toj daljini i kakvu bi vezu dobili!
Naravno i cijena je upitna jer ako košta previše (više od 5000) onda sve otpada.

Moram napomenut i da smo vješti s rukama i alatom pa nije problem ako nešto mora biti i homemade!
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2004., 20:47   #2
MentalHarikiri
Premium
Moj komp
 
MentalHarikiri's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,560
http://www.pcekspert.com/articles/226-3.html

prvo pročitaj članak od Black Dragona

a u međuvremenu će netko već uletiti

mislim da ćeš ti morati uzeti jaču omni antenu,a da će frendovima biti dovoljne usmjere
MentalHarikiri je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.11.2004., 23:26   #3
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Pročito sam članak! Taj me članak i potaknuo na umrežavanje - Odličan je!
Samo to je neka sasvim druga udaljenost pa zato pitam kakve antene bi nama trebale jer koliko sam pratio teme na forumu 1km nije bas malo za wireless!

Imam ponudu da kupim 3 AP-a D-Link Dl-624 za 2500kn koji su 108 Mbitni što mi se čini ok cijena. Mislili smo uzet LinkSys WRT54G ali oni su 54 Mbitni pa molim neki savjet i u vezi s tim!
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2004., 23:52   #4
daddo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 162
definitivno ce ti trebati AP... dakle investicija broj 1 je AP... i BlackDragon i MasterX ce ti reci da je Linksys WRT54G(S) pravi izbor... zasto Linksys... pouzdan uz odlican omjer cijena/kvaliteta... (ovo S je nekakva varijanta za povecanje brzine 30ak posto, realno svega par posto...)

Znaci kupis AP... i jednu omnicu... a onda to na krov i probas stumblat sa lokacija ovih drugih dvaju usera...
__________________
I've gone to find myself... if I should happen to return before I get back tell myself to wait.
daddo je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 00:12   #5
MentalHarikiri
Premium
Moj komp
 
MentalHarikiri's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,560
http://forum.pcekspert.com/showthrea...threadid=14554

pogledaj ovo gore...ako imate optičku vidljivost (i 2 sat. tanjura viška)
MentalHarikiri je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 01:42   #6
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Sat. tanjuri nisu problem, a opticka je cista. Imam ja jedan od 80 cm! Uostalom kazu da nisu ni skupi. Nisam provjeravo ali tako kazu!
Znate mozda gdje bi se kupila tekuca plastika?
Kakvu bi omnicu trebao? Cito sam da se i to moze radit doma ali treba biti i prilicno precizan pa bi bilo bolje kupit gotovu, samo ne znam koliko bi trebala biti jaka da to dobro funkcionira?
Ne bi htio uzet neku slabu pa da mi kasnije bude zao. Nemam nikog ko bi mi dao neku da malo isprobam pa da vidim jel dovoljno dobra.
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 02:08   #7
MentalHarikiri
Premium
Moj komp
 
MentalHarikiri's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,560
ma neznam ti ja više pomoći o ovoj temi i samog me puno toga zanima (više dB ili veći downtilt npr.)

kontaktiraj ove članove foruma >> Black Dragon,Master-X (za AP firmware i pljuvanje po T-cumu ), CatCiller pardon CatKiller

oni će ti rado pomoći....kad već nisu nabasali na ovaj thread
MentalHarikiri je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 13:20   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Evo ja cu ti reci da mi imamo omni od 12dBi i trenutno radimo link od 3-4km (2,5 sljaka bez bada). Dish ti dodje oko 100kn a biquad napravis. Oko centriranja disha imas dosta igre ali kada nastelas radi ko zmaj. Sto se tice jacine a cuj neki se nece slozit samnom jer zagadis pol grada sa jakom omnicom no ja sam kupio najjacu za koju sam imao para jer nikad neznas gdje bi sutra moga spoiti nekog frenda.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 14:56   #9
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Znaci kad bi uzeo omnicu od 12 dBi to bi meni na 1 km radilo odlicno! Koliko downtilta bi bilo pozeljno za antenu. Tamo u clanku pise sto vise to bolje ali ja nisam naso vise od 3°!
Jos uvijek nisam odlucio koji AP uzeti ali nekako mi se LinkSys sve vise svida. Zna netko koja je razlika izmedu WRT54G i WRT54GS osim u vecoj brzini u korist GS! Jel GS isto podrzava client mod rada?
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 16:39   #10
dspin
Premium
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 163
Svaki AP ti radi u svim mogucim modovima.12 dbi je i vise nego dosta.Ne znam tocno specifikacije za ove tvoje modele ali gledaj jednu stvar mi smo lani testirali dlinkove AP-e na na 5,20 i na 100m.Imali smo uredjaje od 11 mbps (802.11b) 22 mbps (802.11b+) i 54 mbps (802.11g).Na udaljenostima od 5 i 20m razlika ubrzini je evidentna onim redosljedom kako sam naveo ALI NA 100 m brzina 11 i 22 mbs uredjaja su jednake dok 54 mbs uredjaj koji bi trebao bit najbrzi daje 30 do 50 slabije rezultate od slabijih modela,a to je zato jer b i b+ manjne gube signal sa porastom udaljenosti.
Dakle da rezimiram isplativije je ulozit u jake antene nego u AP-e.Za AP je bitno da je stabilan i da ne izbacuje iz rada.
dspin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.11.2004., 21:49   #11
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Da znam da AP ima sve moguce modove ali za LinkSys WRT54G i GS pise da su routeri. Krivo sam se izrazio!
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 23:31   #12
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
ne nisi
jer router je samo napredniji AP
btw. glavna razikla osim S je da GS ima 8 ROMa a G ima 4 ROMa, to ti sad nezvuci nista strasno ali sa custom firmwareom taj uređaj je jos veci zmaj
uglavnom GS je bolji izbor jer nemoras korsitit fukciju koju imas a jednom ce ti duplo veci rom dobro doc, btw. posalji masterXu PM ili pricekaj da odgovori on ce ti sve znat rec
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 23:58   #13
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
MasterX je napustio državu ali vratiti će se ... na žalost mi kada se posvađamo, odma jedan mora u drugu državu, barem jedna mora biti izmđu nas ... šala brzo se vrati, on ti je mali od naših LinkSYS firmwera ... (kod njega su na hardu)
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 00:24   #14
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Black Dragon, hoce bit dobra omnica sa 3° downtilta ili mi treba vise?
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 00:28   #15
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Originally posted by Kuby1
Black Dragon, hoce bit dobra omnica sa 3° downtilta ili mi treba vise?
kolika je visinska razlika između antene i najniže točke? tj. kolika je visinska razliak između antene i svake točke i na kojoj su udaljenosti točke od omnice ... dakle nije samo bitna udaljenost od omni atneteve već i visinska razlika (zato je važan downtilt) ... naša ima 7° ... mislim ne sjećam se
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 00:49   #16
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Tocke su na udaljenosti 1000 i 500m. Omnicu mogu bez problema podic na 15m, a i oni mogu podic svoje antene do 13m sigurno!

Znaci po tg3°=h/500 bi se ulovili bez beda!

Zadnje izmijenjeno od: Kuby1. 24.11.2004. u 01:09.
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 02:01   #17
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
a papci sa komadima iz matematike su tvrdili da im/ti neće trebat trigonometrija nikada u životu niš bez malo matke, ni na WC sada na udaljenosti od 500 i 1000 m koliko je jaka ta omni antena i oni će tebe gađati kojom/koliko jakom usmjeravajućom antenom ?
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 10:08   #18
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Omnica je od 12 dBi i 3° downtilta, a gadali bi ju sa dvije BiQuad antene ili sa gotovim parabolama od 19 ili 24 dBi!

Zna netko gdje ima za kupit tekuce plastike?
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 11:07   #19
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
ja sam stvarno puno pozaboravljo ... to je znači dobro jer sve radi pa ne moram misliti kud i kako ... uglavnom naša je 9dBi (milslim sa 7° downa) i recimo lik ju gađa sa 19 dBi sa nekih 500m i sve hoda bez pucanja, imao je i 24dBi koja sada gađa u drugom smjeru jednu jakooo daleku točku ali i tamo je malo drugačija oprema tako da to ne brojim za potrebe "običnog" WLANa ... eto mislim da bi imao još bolji signal ali ne da njemu treba jača antena već da je ta omni antena jača ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 11:43   #20
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Onda bi i nama ovkva od 19 dBi bila dobra za udaljenost od 500m. Mogli bi onda najprije uzet takvu od 19 dBi za koju pretpostavljamo da na 500m radi odlicno pa ju probat i na 1000m i vidjet sta cemo dobit ak cemo sta dobit!
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 13:18   #21
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Originally posted by Kuby1
Tocke su na udaljenosti 1000 i 500m. Omnicu mogu bez problema podic na 15m, a i oni mogu podic svoje antene do 13m sigurno!

Znaci po tg3°=h/500 bi se ulovili bez beda!
Ozbiljno neznam sta si ti racunao ovdje ali nije ni vazno. 3° Downtilta nije samo tako 3 stupnja. To je kut izmedju polovice kuta gornje i donje granice od -3dB. Nadam se da sam to dobro zapamtio. Vam postam sliku ako treba... Tako da nije to bas samo tako...

Al vidim da ti matis ide pa ces se ti vec snaci...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2004., 17:39   #22
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Hr_ri bilo bi lijepo od tebe da mi postas slicicu da vidim to jer sam stvarno nov u wirelessu, a sve sto znam sam citao po netu i sam zakljucivo u proteklih desetak dana!
Istina, matis mi nije problem ali ako ne znam kako to tocno funkcionira onda mi ni matis nista ne vrijedi!

Koje AP-ove bi bilo najbolje uzet ali uz uvjet da rade i u client modu?

Zadnje izmijenjeno od: Kuby1. 24.11.2004. u 20:48.
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2004., 12:55   #23
Kuby1
Banned
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Evo mreza je podignuta i sve radi!
Hvala svima na vremenu koje su izdvojili da mi pomognu!
Kuby1 je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2004., 15:28   #24
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
kasno Marko na kosovo stize sto bi narod rekao

reci mi koliko imas transfer rate izmedju pojedinih tocaka...

pametno je u firmware-u definirati izlaz na samo jednu antenu (onu vanjsku) a onu malo odsarafiti (samo podize noise dok je ukljucena-bezveze)

ukljuci i FRAMEBURST...
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na