Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.08.2008., 06:55   #1
Rino123
Premium
Moj komp
 
Rino123's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dramalj
Postovi: 35
Konfiguracija za glazbeni studio

Frend koji se bavi glazbenom produkcijom me je pitao da mu složim konfu sa četverojezgrenim procom do oko 7000 kn za studio, a pošto ja u zadnje 2 godine(od kad sam sebi uzimao komp) ne pratim baš stanje na tržištu imam par dvojbi.

Prvo i najbitnije Intel ili AMD? Je li toliko velika razlika u performansama da poništava razliku u cijeni. Ja sam mislio uzet Phenom 9850 ili 9950 Black edition pa ga lagano kloknut (po potrebi) ili je bolje uzet C2Q q6600.

Druga stvar su matične ploče. Ako stavim AMD kako da znam je li ploča pravi AM2+ ili je AM2 koja podržava Phenom ali bez svih opcija? Ovo me zanima zato što u svim trgovinama sve AMD ploče stavljaju pod AM2 odjeljak? I zanima me koje su razlike između nforce i AMD-ovog čipseta, tj koji mi je bolji za komp već navedene funkcije? Ako uzmem Intela koji mi je najbolji čipset za istu funkciju?

Neki prijedlozi za matične ploče bi mi isto dobro došli. Bitno je kvalitetna i da je čipset stabilan, da ima dosta USB/Firewire portova, što više sata konektora za naknadno dodavanje diskova i što više pci slotova za zvučne kartice. Nisu mi bitne SLI i CF mogućnosti ni neki ogromni OC potencijal.
Rino123 je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2008., 16:13   #2
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor Rino123 Pregled postova
Prvo i najbitnije Intel ili AMD? Je li toliko velika razlika u performansama da poništava razliku u cijeni. Ja sam mislio uzet Phenom 9850 ili 9950 Black edition pa ga lagano kloknut (po potrebi) ili je bolje uzet C2Q q6600.
Ako se frend bavi produkcijom u toj mjeri da zarađuje masu para i vrlo mu je bitno da sve bude u roku napravljeno i da ne gubi vrijeme i pare, onda mu je bolja opcija Q6600, čisto iz razloga jer se clocka bolje od Phenoma. S druge strane, ako se produkcijom bavi više iz hobija i usput nekaj zaradi, onda mu je totalno svejedno dal kupi Phenoma ili Q6600. U tom slučaju nek prije gleda ploče koje nude sve kaj mu treba, pa ako to ispadne AMD platforma - kupi Phenoma, a ako ispadne Intel - kupi Q6600 i nema brige.
Citiraj:
Autor Rino123 Pregled postova
Druga stvar su matične ploče. Ako stavim AMD kako da znam je li ploča pravi AM2+ ili je AM2 koja podržava Phenom ali bez svih opcija? Ovo me zanima zato što u svim trgovinama sve AMD ploče stavljaju pod AM2 odjeljak? I zanima me koje su razlike između nforce i AMD-ovog čipseta, tj koji mi je bolji za komp već navedene funkcije? Ako uzmem Intela koji mi je najbolji čipset za istu funkciju?
Najbolje budeš znal koja ploča je AM2+, tak da prije kupnje provjeriš na stranicama proizvođača ili na AMD podforumu i onda samo tražiš dućan koji drži dotičnu ploču, po tebi najboljoj cijeni.
Osim toga ploče bazirane na AMD 700 i GeForce 8000 seriji čipseta, su isključivo AM2+ ploče, za razliku od onih koje su na tržištu već jedno dulje vrijeme, pa su s novim BIOSom, dobile AM2+ ready status.
Tak da ti i čipset može biti orijentir, ako su već na raznim cjenicima nagurali AM2 i AM2+ ploče u isti koš.

Nadalje kaj se tiče čipseta, ovisi kaj tražiš od ploče, pa na temelju želja i potreba odabereš ploču baziranu na određenom čipsetu. AMD 770, 780G, 790X, 790FX i (kad stignu napokon kod nas) 790GX čipseti su zajedno s nVidijinim GeForce 8100, 8200 i 8300 trenutačno najbolja rješenja koja se mogu naći na tržištu. nVidia s novim AM2+ pločama nudi integrirane grafičke kartice u svim tržišnim segmantima, tak da čak i najskuplje i najopremljenije ploče imaju jedan od prije navedenih IGPa.

Ako ti ne treba integrirana grafička kartica, a opet ako ploča nudi sve kaj trebaš, lako isključiš u BIOSu IGP. S druge strane, ako baš ni u kojem slučaju nećeš ploču s IGPom, onda ti preostaje kupnja nekog modela ploče baziranog na AMD 770, 790X ili 790FX čispetu ili pak kupnja AM2+ ready ploče bazirane na nekom starijem AMD ili nForce čipsetu (ala nForce 560). Ali kupnjom takve ploče gubiš sve kaj nude noviji čipseti i ne postoji mogućnost da iskoristiš sve tehnologije koje dolaze s Phenom modelima.

Kaj se tiče konkretnih prijedloga za ploču, pregledaj neke AM2+ modele bazirane na spomenutim čipsetima, pa onda lako dalje (nakon kaj vidiš dal ploča ima sve kaj ti treba) pitaš dal valja.
Za Intelove ploče pregledaj ovu temu.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 25.08.2008. u 17:06. Razlog: Par izgubljenih slova.:)
McG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na