Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2020., 20:57   #2581
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,998
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Taj radijator koji grglja ima sigurno zraka u sebi. Problem je što se napravi čep pa se ne može odmah ispustiti. Ja sam imao takav problem u spavaćoj i ispustio sam litru vode sigurno dok nije prestalo. Ide samo voda bez zraka i rekao mi bratić da ostavim samo da ide i da napuni prije toga na 2 bara . I uzeo kanticu i litru vode izvukao i pred kraj krene sikljati zrak. A do onda čista voda.

Tako da budi uporan, ostavi da teče.

I kao što su rekli, svi radijatori upaljeni do kraja, vodu na 2 bara napunj i kreni puštati

Pazi da ne odvrnes previše. Meni ispao jednom onaj pipak na kojem ispuštas i vrela voda počela spricati po kući . Srećom još nisam podove onda bio stavio jer je sve iscurilo iz sistema po podu dnevne ��

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
E točno to se i meni čini da je tako
Budem probao sutra ponovo. Nema stajanja dok ne ispusti zrak

A pitanje, jel taj zrak ostane "zarobljen" u jednom radijatoru, ili on šeta okolo po cijelom sistemu pa ga moram "hvatat", tj. pretpostaviti u kojem je sad radijatoru ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 21:02   #2582
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 748
Zato jer ako grijanje radi dok odzračuješ i radijator je otvoren onda protok vode tjera mjehuriće prema dolje niz rebra turbulentnim tokom. Plus, kad odrzačuješ i ventil je zatvoren tad će se male količine vode vraćati strujanjem prema gore zato jer će voda ići donjom stranom prema gore iz prigušnice, a ne odozgo kroz ventil.

Grijanje ti treba raditi samo ako ne znaš gdje je problem, kad odzračuješ nema nikakve potrebe da radi.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2020., 21:02   #2583
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 996
Prvo libelu u ruke i vidi da li su propisno postavljeni radijatori, tocka odzracivanja mora biti najvisa, u suprotnom bus tesko odzracil.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 21:06   #2584
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,290
Pitanje;

Da li itko zna da postoji sustav vanjskog zvona-kamere-unutarnje jedinice , da nema unutarnju jedinicu, nego se može iskoristiti tablet i app nekakav .
vex je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 21:23   #2585
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,998
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Zato jer ako grijanje radi dok odzračuješ i radijator je otvoren onda protok vode tjera mjehuriće prema dolje niz rebra turbulentnim tokom. Plus, kad odrzačuješ i ventil je zatvoren tad će se male količine vode vraćati strujanjem prema gore zato jer će voda ići donjom stranom prema gore iz prigušnice, a ne odozgo kroz ventil.

Grijanje ti treba raditi samo ako ne znaš gdje je problem, kad odzračuješ nema nikakve potrebe da radi.
Aha, hvala na objašnjenju.
Znači čak i kad zatvorim ventil do kraja, ipak to nije "do kraja" zatvoreno, nešto vode svejedno prolazi ?
Ja sam mislio da ventil potpuno izolira radijator kad ga zatvorim, pa mi nije imalo logike da ga idem tako odzračivati.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 22:03   #2586
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,288
Citiraj:
Autor vex Pregled postova
Pitanje;

Da li itko zna da postoji sustav vanjskog zvona-kamere-unutarnje jedinice , da nema unutarnju jedinicu, nego se može iskoristiti tablet i app nekakav .


Pa sigurno postoji ali to znaci da se oslanjas na push notifikacije a to je ono... Ne pouzdano, ja bi radije da ima o nesto fizičko unutra povezano pouzdan om tehnologijom.

Osim ako želiš opravdanje sa "A nekad mi kasni zvono"
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 22:18   #2587
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 748
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Aha, hvala na objašnjenju.
Znači čak i kad zatvorim ventil do kraja, ipak to nije "do kraja" zatvoreno, nešto vode svejedno prolazi ?
Ja sam mislio da ventil potpuno izolira radijator kad ga zatvorim, pa mi nije imalo logike da ga idem tako odzračivati.
Prigušnica se nikad ne zatvori, onaj fiksni ventil na povratnoj cijevi, a ventil se zatvori ako ga zatvoriš do kraja.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 15.12.2020. u 22:54.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2020., 07:53   #2588
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,290
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Pa sigurno postoji ali to znaci da se oslanjas na push notifikacije a to je ono... Ne pouzdano, ja bi radije da ima o nesto fizičko unutra povezano pouzdan om tehnologijom.

Osim ako želiš opravdanje sa "A nekad mi kasni zvono"
A gle 2-3 sekunde who cares
vex je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2020., 09:53   #2589
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,288
A ono, nebi se ja oklaido, meni ti Roborock usisavač zna poslat jedno 20 minuta nakon da je gotov ili još gore da je zapeo... Vjerojatno ovisi i o mobitelu i ako uđe u deep sleep...

Kombinacija tableta i klasike mislim da je najbolje rješenje, bar ja osobno to mislim, ako postoji
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2020., 16:36   #2590
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor vex Pregled postova
Pitanje;

Da li itko zna da postoji sustav vanjskog zvona-kamere-unutarnje jedinice , da nema unutarnju jedinicu, nego se može iskoristiti tablet i app nekakav .
https://adko.eu/Alarm-GSM-Modul-Fern...Puffer-80-Tage

lijepo SIM karticu, zvono spojis na ulazne kontakte modula (mozes i obicno tipkalo) i nazove te na telefone koje ti zelis. Nije tablet, nije app. Ali UVIJEK radi jer zove direkt broj. A moze i slati SMS.

naravno mozes naci i manji modul, jeftiniji
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2020., 23:14   #2591
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,998
Znači ne mogu se nikako riješit ovog grgljanja.

1. Jutros na hladno napunio sistem na 2 bara
2. Ponovo pustio cca. 2L po radijatoru (4 radijatora)
3. Upalio centralno sa pritiskom 1.2 bara

Čim je pumpa proradila, pritisak je pao na 1 bar pa sam opet napunio na 1.5

4. Kad se sistem zagrijao i pumpa progurala vodu, opet sam ga ugasio i nakon sat vremena ponovo pustio po 2-3L iz svakog radijatora
5. Opet nadopunio, opet upalio centralno
6. Tokom popodneva ponovo nadopunjavao i puštao vodu na radijatore dok sistem i pumpa rade
7. Probao sa zatvorenim ventilima, pa otvorenim

Neko vrijeme je bilo OK, no prije 2-3 sata opet čujem grgljanje. Prvo u radijatoru u banju, onda se premjesti u moj radijator u sobi.

Čim se to desilo, zatvorio sam dole ventil da "zatočim" mjehur u mom radijatoru, i opet puštao vodu...ništa nije izašlo ni nakon 1L, samo voda.

Evo sad opet grglja i više ne znam šta napraviti, izluđuje me.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 04:28   #2592
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,027
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Znači ne mogu se nikako riješit ovog grgljanja.

1. Jutros na hladno napunio sistem na 2 bara
2. Ponovo pustio cca. 2L po radijatoru (4 radijatora)
3. Upalio centralno sa pritiskom 1.2 bara

Čim je pumpa proradila, pritisak je pao na 1 bar pa sam opet napunio na 1.5

4. Kad se sistem zagrijao i pumpa progurala vodu, opet sam ga ugasio i nakon sat vremena ponovo pustio po 2-3L iz svakog radijatora
5. Opet nadopunio, opet upalio centralno
6. Tokom popodneva ponovo nadopunjavao i puštao vodu na radijatore dok sistem i pumpa rade
7. Probao sa zatvorenim ventilima, pa otvorenim

Neko vrijeme je bilo OK, no prije 2-3 sata opet čujem grgljanje. Prvo u radijatoru u banju, onda se premjesti u moj radijator u sobi.

Čim se to desilo, zatvorio sam dole ventil da "zatočim" mjehur u mom radijatoru, i opet puštao vodu...ništa nije izašlo ni nakon 1L, samo voda.

Evo sad opet grglja i više ne znam šta napraviti, izluđuje me.
a) livelu u ruke i provjeri nagib na radijatorima, da ti na odzračniku idu lagano prema gore
b) imaš za kupit automatske odzračnike za radijatore, nije neki skupi sport, to sam si ja sam montirao u prošlom stanu, tlak na nulu, i montiraš za 5 min. po radijatoru. Najviša točka je u pitanju, tako da ne moraš prazniti sistem, i nije neka lova za 4 radijatora.
Ja sam na sustavu od 10-ak radijatora stavio gdje se najčešće javljao zrak, dva tri komada.
Imaju gumenu brtvu, nema kudelje i ostalih triperijada...
https://termometal.hr/automatski-odzracni-cep-grupa-14/
c) ovisno o sustavu, možda imaš automatski odzračnik u kotlu/bojleru, pa da se samo malo strpiš?
d) svaki puta kad nadopunjuješ sustav, uvodiš s vodom i novi zrak jesi toga svjestan?
e) da ti nije otišla membrana na ekspanzionoj posudi
f) negdje sam čini mi se pročitao da previsoka brzina pumpe i previsoka temperatura polaznog voda dovode do stalnog pojavljivanja zraka u sustavu...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 09:23   #2593
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,027
Da ti ne curi negdje?

Nama je na razvodu curilo i dok god to nismo riješili, radijatori su se punili zrakom.



Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
f) negdje sam čini mi se pročitao da previsoka brzina pumpe i previsoka temperatura polaznog voda dovode do stalnog pojavljivanja zraka u sustavu...

Kavitacija mislim da se to zove
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 11:55   #2594
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 225
Meni je majstor koji je postavljao centralno rekao da otvorim sve termostatske ventile na maksimum i da nek tako centralno radi nekih 1h, isključim grijanje i tada odzračujem radijatore. Naravno prije puštanja u pogon je on odzračio koliko je išlo ali uvijek ostane neki čep zraka.
Kod mene se grgljanje pojavljivalo nekih 2-3 mjeseca nakon što je postavljeno centralno. U tom periodu sam ga odzračivao čak i u radu i poslije toga više nije bilo problema.
Sad na početku sezone i jednom u sredini zime dopunim možda 1-2dcl vode, provjerim radijatore da li nema zraka i to je to...
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 17:52   #2595
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,998
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
a) livelu u ruke i provjeri nagib na radijatorima, da ti na odzračniku idu lagano prema gore
b) imaš za kupit automatske odzračnike za radijatore, nije neki skupi sport, to sam si ja sam montirao u prošlom stanu, tlak na nulu, i montiraš za 5 min. po radijatoru. Najviša točka je u pitanju, tako da ne moraš prazniti sistem, i nije neka lova za 4 radijatora.
Ja sam na sustavu od 10-ak radijatora stavio gdje se najčešće javljao zrak, dva tri komada.
Imaju gumenu brtvu, nema kudelje i ostalih triperijada...
https://termometal.hr/automatski-odzracni-cep-grupa-14/
c) ovisno o sustavu, možda imaš automatski odzračnik u kotlu/bojleru, pa da se samo malo strpiš?
d) svaki puta kad nadopunjuješ sustav, uvodiš s vodom i novi zrak jesi toga svjestan?
e) da ti nije otišla membrana na ekspanzionoj posudi
f) negdje sam čini mi se pročitao da previsoka brzina pumpe i previsoka temperatura polaznog voda dovode do stalnog pojavljivanja zraka u sustavu...
a) provjerio sam i svi su u mrtvom livelu, nisu nagnuti. Ravni ko ravna Zemlja.
b) ovo je shema, samo ne znam kako to funkcionira?
c) možda i imam, samo ja to ne znam prepoznat
d) nisam, tj. evo sad jesam
e) tko će to znati? Iz ekspanzijske se ne čuje ništa, valjda bi se čulo da je
f) brzina pumpe je na srednjoj postavci, a temperatura malo preko 30 st.


Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Da ti ne curi negdje?

Nama je na razvodu curilo i dok god to nismo riješili, radijatori su se punili zrakom.
Ne vjerujem, tlak ostane 2 dana kako ga postavim...


Citiraj:
Autor mamikulcic Pregled postova
Meni je majstor koji je postavljao centralno rekao da otvorim sve termostatske ventile na maksimum i da nek tako centralno radi nekih 1h, isključim grijanje i tada odzračujem radijatore. Naravno prije puštanja u pogon je on odzračio koliko je išlo ali uvijek ostane neki čep zraka.
Kod mene se grgljanje pojavljivalo nekih 2-3 mjeseca nakon što je postavljeno centralno. U tom periodu sam ga odzračivao čak i u radu i poslije toga više nije bilo problema.
Sad na početku sezone i jednom u sredini zime dopunim možda 1-2dcl vode, provjerim radijatore da li nema zraka i to je to...

Jučer sam prije spavanja napunio sustav na 1.7 bara, i zanimljivo, grgljanje je skoro potpuno nestalo. Tu i tamo rijetko učini grlj i nestane, ali ako ga spustim na 1.2, odmah počme jače grgljanje.
Kakva je to logika ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 18:15   #2596
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 225
Po meni je 1,2bar prenizak tlak... Moj sustav je stalno na 1,8-2bar
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 19:47   #2597
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 748
Pa to što su ravni je i problem

Dio di je odzračnik mora biti najviši dio radijatora, ne sad da je radijator pod 45 stupnjeva ali mora biti lagano nagnut prema strani gdje je odzračnik.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 20:01   #2598
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,859
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Pa to što su ravni je i problem

Dio di je odzračnik mora biti najviši dio radijatora, ne sad da je radijator pod 45 stupnjeva ali mora biti lagano nagnut prema strani gdje je odzračnik.
Odzracnik i je najviši dio radijatora . Montira se uvijek ravno kao kod kolege. Nema potrebe za montiranjem sa nagibom. Odakle ti to?

Onda bi i u uputama od radijatora to pisalo.

A ne piše

https://www.google.com/url?sa=t&sour...5dZfONRAk4KWAb

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 20:39   #2599
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,998
Ni meni nema logike da radijator mora biti pod nagibom, prvo jer je unutra sve pod tlakom, drugo jer je odzračnik na najvišoj točci i treće ako otvoriš odzračnik, sama razlika u tlaku tjera vodu van, a voda tjera mjehuriće van.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2020., 21:56   #2600
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 748
Hm, ne znam, kod manjih radijatora nije toliko bitno, ali kod mene ima par radijatora koji imaju 32-35 rebara i oni su lagano, ono, sasvim lagano viši na strani di je odrzačnik. Osobno mi ima logike, radijator je velik, preko 2m, skoro 3, i ako ima slučajno kakva neravnina unutra da ne ostane mjehur nego da ide prirodno prema odzračniku.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2020., 10:35   #2601
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 996
Činjenica je da nije svima fizika logična, što mnogi postovi potvrđuju...

Za vairad stvarno ne treba nagib, ali mali nagib ne smeta ničemu osim estetici i to minorno.

Doduše, ne znam kakve veze ima vairad sa pogađam lipovica ekonomik 500 gdje se javlja grgljanje? A taj manual za postavljanje lipovice bi htel videti.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2020., 11:20   #2602
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,859
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Činjenica je da nije svima fizika logična, što mnogi postovi potvrđuju...

Za vairad stvarno ne treba nagib, ali mali nagib ne smeta ničemu osim estetici i to minorno.

Doduše, ne znam kakve veze ima vairad sa pogađam lipovica ekonomik 500 gdje se javlja grgljanje? A taj manual za postavljanje lipovice bi htel videti.
https://www.google.com/url?sa=t&sour...JtBWd_nHzzwu2f

Pred kraj PDF-a

Nigdje se ne spominje nikakav nagib

Netko je te radijatore projektirao. I nije zamišljeno da se ugrađuje pod nikakvim nagibom bez obzira što ti mislio o poznavanju fizike nas koji se ne slažemo sa nagibom.

Nemam se namjere pretjerivati oko stvari koje su očite, link imaš pa prouči

Pozz

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2020., 13:10   #2603
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 996
@buljaka
Ako ćemo tvojom logikom, u tvom linku ne piše da treba ikakav alat za montažu, očito je zamišljeno da ne treba alat?

Meni je apsolutno sve jedno kako će netko postaviti radijatore, ali tvrditi da nema razlike u odzračivanju ravnih i pravilno nagnutih, nije istina za većinu radijatora.

Kolega ima najvjerojatnije problem sa zrakom i ta lipovica koja je u suštini cijev, se puno lakše odzrači nagnuta. Tko koga spriječava da se nakon odzračivanja radijatori vrate u horizontalu ako to tolko smeta nekome?

Ako imaš kakav koristan materijal da dodati, bilo bi dobro, ovo dosad ne dokazuje tvoje subjektivno mišljenje, dokazuje samo logiku s greškom.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2020., 19:17   #2604
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,859
Ja ne vjerujem da si ti sposoban povući paralelu sa alatom i načinom ugradnje hahaha

Pa točno u mm ti napišu razmake i visine i nitko nigdje ne bi napomenuo da se radi sa nagibom.

Bez alata se ne može staviti. Nagib da treba pisalo bi u uputama za montažu. Uputama koje je napisala ista tvornica koja ih pravi.

Upute...

Bravo..



Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 05:30   #2605
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,027
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
b) ovo je shema, samo ne znam kako to funkcionira?
c) ovisno o sustavu, možda imaš automatski odzračnik u kotlu/bojleru, pa da se samo malo strpiš?
e) tko će to znati? Iz ekspanzijske se ne čuje ništa, valjda bi se čulo da je
Ekspanzijska ti na vrhu ima ventil ko za gumu na biciklu.
Stisneš iglu, mora ić zrak, ne voda. Ako ide voda vrijeme je za zamjenu.
Samo prvo vidi da je imaš s čime i dopumpat. Dakle isto pumpa za bicikl.
Tlak potraži, mislim 1.5bar, tako nešto.
Dalje, kad puniš sustav, postoji trenutak kad ekspanzijska, ajmo reć preuzme, pa tlak primjetno sporije raste.
Ako uvijek linearno raste tlak pri punjenju, znači da ekspanzijska ne radi svoj posao.
https://www.youtube.com/watch?v=ZrAo1YKQvEo
A automatski odzračnici, pa ime govori. Funkcionira.
Tlak sustava na nulu, skineš gornji čep na radijatoru i zašarafiš odzračnik.
Kako sam i napisao, imaju gumenu brtvu prema radijatoru, nema kudelje ni ništa. Maksimalno jednostavno.
Normalno prvo provjeri da ih imaš s čime zategnut.
I zdravo. Samo prati da ti tlak ne padne i vozi. Tu i tamo šušnu kad zrak izbace.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 22.12.2020. u 05:53.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 11:30   #2606
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,869
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ja ne vjerujem da si ti sposoban povući paralelu sa alatom i načinom ugradnje hahaha

Pa točno u mm ti napišu razmake i visine i nitko nigdje ne bi napomenuo da se radi sa nagibom.

Bez alata se ne može staviti. Nagib da treba pisalo bi u uputama za montažu. Uputama koje je napisala ista tvornica koja ih pravi.

Upute...

Bravo..



Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
u dosta videa na internetu ti ljudi otpuste vijke i zadignu malo radijator dok odzracuju sustave da zrak ode na vrh, da mi nije mrsko slozio bi malu pumpu na boci i zaglumio ovaj problem, ti mozda izguras jedan dio zraka ali nitko nekaze da ga jos nema unutra, onaj tko primjeti pad od 0,5° (ovo bi bilo cca 13mm na sirini od 1,6m)nek ostavi u vagi kod mene su zracni ventili svi poviše radi zraka (tek toliko da se libela odmakne od centra). Covjek me uredno pitao pri postavljanju dali me smeta. Tako da netreba covjeka odmah nagaziti dzonom vec razmotriti i prodiskutirat.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna

Zadnje izmijenjeno od: fre@k. 22.12.2020. u 11:48.
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 17:21   #2607
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,998
Da ne odgovaram ponaosob...

1. Ekspanzijska mi nema taj ventil, već neki drugačiji: jedan, dva

2. Automatski odzračnici. Vidio sam na videu kako to funkcionira, imaju plovak. Nažalost meni to ne bi funkcioniralo jer mjehurići koji se meni skupe ne bi bili dovoljni za otvoriti plovak.

3. Nagib radijatora. Meni su svi radijatori u livelu. Ne bi ih pomicao jer su čvrsto spojeni sa cijevima koje izlaze iz poda, a iste su zavarene, pa bi i najmanji pomak mogao to poremetit.

4. Jutros sam na hladno upalio pumpu da vrti vodu po cijelom sustavu (svi radijatori otvoreni) dok nisam čuo kako mjehurići ulaze u jedan radijator. Čim se to desilo, odmah sam ugasio pumpu, tako da protok stane, a mjehurići ostanu u tom radijatoru.

Nakon toga sam ispustio iz njega jedno 2L vode (početni tlak 2 bar). Ništa zraka nije izašlo. Ponovo upalio pumpu, i čujem kako se premještaju u sljedeći radijator, pa ih "zarobio" i tamo. Taj radijator je duplo manji. Opet pustio neke 2L vode, ali opet ništa zraka nije izašlo.

4. Također sam primjetio da radijatori grljgalju i kad je ventil skroz zatvoren. Kako je to moguće ?

5. Također sam primjetio i da još jače i češće grgljaju kada tlak padne ispod 1.6 bara. Ne kužim povezanost, ali mislim da bi manji tlak mogao stvarati više kavitacije, koja onda stvara više zraka, no nisam expert po tom pitanju.
Smiješno da sa starim cijevima i ventilima (koji su promijenjeni jer su puštali vodu), je sve radilo savršeno na 1.1-1.2 bara, nikakvo grgljanje. Zrak bi se sam od sebe skupio u jednom radijatoru u banju, ispustio bi ga nešto sitno nakon zime i to je bilo to. Bilo ga je sigurno više nego sada, ali barem nije grgljao. Jedino sam morao nadopunjavat vodu svaku toliko.

Nemam više ideja.
Evo i video grgljanja koje slušam svaki put kad mjehurići naprave krug i dođu u moju sobu, a to je cca. svakih 5-6 minuta:

https://drive.google.com/file/d/1v4i...ew?usp=sharing

U prvih par sekundi se čuje prvo grgljanje, to je od radijatora iz WC-a do moje sobe, a onda se čuje i kako ulaze u moj radijator.

Jedino šta mi preostaje je zvati ove ljude koji su radili nove cijevi i stavljali nove ventile, pa se žaliti njima da ima zraka i praviti se lud.

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 22.12.2020. u 17:34.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 18:11   #2608
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,859
Ja ovako glasno nisam čuo nikada i pogotovo ne tako često da se seli. Tebi kao da se napravio neki veliki zračni čep ali čudno da ništa ne ispustis van kad odzracujes

Ja bi ih zvao natrag ako se to prije nije događalo



Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 18:52   #2609
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,027
Ako svaki dan odzračuješ i svaki dan točiš novu vodu, negdje ti pušta van.

Neznam da li je praksa da se gasi pumpa, al ja u pravilu zagrijem vodu, otvorim radijatore, napunim sistem i odzračujem redom.
To što ti ispuštaš vodu iz radijatora ti ništa ne znači. Ako je zrak, ide zrak dok ne naiđe voda. Nema potrebe puštati vodu van, pa nije radenska unutra


Jedno pitanje, jesi siguran da su ti dobro spojene cijevi na ventil? U smislu ulaza i izlaza?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 18:57   #2610
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,998
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ako svaki dan odzračuješ i svaki dan točiš novu vodu, negdje ti pušta van.

Neznam da li je praksa da se gasi pumpa, al ja u pravilu zagrijem vodu, otvorim radijatore, napunim sistem i odzračujem redom.
To što ti ispuštaš vodu iz radijatora ti ništa ne znači. Ako je zrak, ide zrak dok ne naiđe voda. Nema potrebe puštati vodu van, pa nije radenska unutra


Jedno pitanje, jesi siguran da su ti dobro spojene cijevi na ventil? U smislu ulaza i izlaza?
Ne odzračujem svaki dan. Otkad su oni bili spajat cijevi prije tjedan dana, samo sam 3 puta odzračivao, ali ne jer je trebalo, nego jer me nervira grgljanje.

Ne pušta nigdje vodu, provjereno više puta, svaki spoj detaljno pregledan. Oni su prije puštanja vode držali pritisak sa kompresorom na 3 bara (zrak) i tako smo pustili sat vremena i sve rute i spojeve prošli, nigdje ne pušta.

Kako misliš "To što ti ispuštaš vodu iz radijatora ti ništa ne znači" ?
Pa ispuštam jer doslovno čujem zrak kako se kovitla u radijatoru, ali ga ne mogu nikako izbacit van.
Cijevi su sve tip-top zavarene i spojene na nove razdjelnike, neki Austrijski.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na