Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.04.2010., 12:45   #91
Corporal Clegg
Outlaw Torn
Moj komp
 
Corporal Clegg's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 402
Pardon, pobrkao sam loncice, zanemari.
Ali me zanima kako je na vasim fakultetima rijeseno poravnavanje predbolonjskih studija s novim titulama, naplacuje li se ili ide automatski?
__________________
The sun sets forever over Blackwater Park
Corporal Clegg je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 12:51   #92
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Citiraj:
Autor Corporal Clegg Pregled postova
Pardon, pobrkao sam loncice, zanemari.
Ali me zanima kako je na vasim fakultetima rijeseno poravnavanje predbolonjskih studija s novim titulama, naplacuje li se ili ide automatski?
mislim da automatski neide nigdje, zamisli da moras "automatski" promijeniti diplome svima zivima koji su recimo zavrsili filozofski u zadnjih, kolko, bar 50 godina... i placa se , neznam tocno koliko, ali je nes troznamenkasto. pretpostavljam da je na ekonomiji duplo vise nego na ostalim fakultetima.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.04.2010., 12:52   #93
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,458
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
magistar znanosti je onaj ko je magistrirao po starom, a mi bolonjci cemo sa 5 zavrsenih godina bit magistri struke. valjda...
Dosta konfuzno,čak i za mene priznajem. Dakle imamo magistra znanosti po starom programu,odnosno osobe koja je završila 4g VSS po starom programu,odnosno diplomirala i zatim upisala PDS da bi postala mr.sc.

Onda imamo vas,bolonjce,čistunce,koji ste 3+2 da bi postali magistri struke.

I onda,imamo mixtape,odnosno mene,koji je diplomirao 4g VSS po starom programu,i upisao PDS po bolonji,da bi postao magistar specijalist za.. to već što sam upisao.

Vrlo konfuzno,čak i u smislu vrednovanja,koje je,da se tako izrazim,jače od kojega,ni sam više ne znam.

Ispada da su prvi,najstariji,uzalud upisivali magisterij,kad su ga mogli dobiti džabe studiranjem po bolonji da su se rodili 10g kasnije,dok recimo ovi moji, ispada također da su istresli 6 000 eura zaqrc,jer odnos magistar specijalist i magistar struke ne vjerujem da je u poslovnom svijetu još uvijek kod nas definiran,pri tome mislim na zavod za zapošljavanje i natječaje za posao.

Uglavnom,žešća debilana,ako mene pitate.

Najgore od svega,po sistematizaciji sa EU,što su onda ljudi koji su diplomirali primjerice ekonomiju,moji kolege i kolegice,po starom programu, a nemaju para da upišu 6 000 eura harački PDS da bi se uskladili sa EU i da bi im se titula priznala vani?

Hoćete odgovor..može. Oni su govnu brat. Jer u EU ne postoji više diplomirani ekonomist kao titula,već se sve usklađuje s Bolonjom. Čitaj = fale im 2 semestra sa PDS-a da bi postali mr.spec. i to se plaća 6 000 eura na mom dragom faksu,ili im fali da su završili po bolonji i postali odmah 3+2 mr.struke. Izravnanje koliko je meni poznato,postoji i naravno - fino se naplaćuje.

Užas,užas i užas. Dobro po stare je zbilja jedino to što smo mi toliko zaostali,da se još nismo pri zapošljavanju uskladili sa EU,pa lakše nalaze posao stari dipl.oec.,nego primjerice prvostupnici i slični magistri struka,po novome. Blažena je nekad i zaostalost. Pa tako izađe natječaj za radno mjesto pripravnika u računovodstvu recimo,potrebna je VSS,diplomirani ekonomist po mogućnosti. I onda ove sa bolonje blijedo gledaju tamo kad se jave.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 12:54   #94
Corporal Clegg
Outlaw Torn
Moj komp
 
Corporal Clegg's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 402
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
mislim da automatski neide nigdje, zamisli da moras "automatski" promijeniti diplome svima zivima koji su recimo zavrsili filozofski u zadnjih, kolko, bar 50 godina... i placa se , neznam tocno koliko, ali je nes troznamenkasto. pretpostavljam da je na ekonomiji duplo vise nego na ostalim fakultetima.
Na Filozofskom je 200 kn, za druge ne znam pa me zanima.
Zanimljiv je podatak da je prije nekoliko godina iz MZOS-a krenula prica da ce (makar svim novodiplomiranima, koliko se sjecam) titule biti automatski sravnjene u skladu s Bolonjom, pa se od toga ocito odustalo.

Genijalan nacin zarade, moram priznati.
__________________
The sun sets forever over Blackwater Park
Corporal Clegg je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 13:32   #95
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Ispada da su prvi,najstariji,uzalud upisivali magisterij,kad su ga mogli dobiti džabe studiranjem po bolonji da su se rodili 10g kasnije,dok recimo ovi moji, ispada također da su istresli 6 000 eura zaqrc,jer odnos magistar specijalist i magistar struke ne vjerujem da je u poslovnom svijetu još uvijek kod nas definiran,pri tome mislim na zavod za zapošljavanje i natječaje za posao.
nebih bas rekao. po meni svatko tko ce zaposlit jednog magistra ili doktora, zna dobro sto to znaci, ili ce barem provjerit. svakako nije isto jel imas postdiplomski ili ne.

Citiraj:
Autor thedream Pregled postova

Najgore od svega,po sistematizaciji sa EU,što su onda ljudi koji su diplomirali primjerice ekonomiju,moji kolege i kolegice,po starom programu, a nemaju para da upišu 6 000 eura harački PDS da bi se uskladili sa EU i da bi im se titula priznala vani?

Hoćete odgovor..može. Oni su govnu brat. Jer u EU ne postoji više diplomirani ekonomist kao titula,već se sve usklađuje s Bolonjom. Čitaj = fale im 2 semestra sa PDS-a da bi postali mr.spec. i to se plaća 6 000 eura na mom dragom faksu,ili im fali da su završili po bolonji i postali odmah 3+2 mr.struke. Izravnanje koliko je meni poznato,postoji i naravno - fino se naplaćuje.
kakvih sad 6000e, pa izvade "novu diplomu" na kojoj im se upise mag. struke za 200-300kn, ako ih vec toliko boli sto nemaju akademsku titulu koja je u skladu sa bijelim svijetom.. to se nikako nemoze usporedjivat sa postdiplomskim. mjesas malo loncice...
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 13:50   #96
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,458
Moji su lončići poslagani još prije 2g kad sam upisivao PDS po bolonji. Bez brige.

6000 eura ti košta moj specijalistički postdiplomski studij,period. Pa sumnjaš da znam koliko sam što platio? Ili to samo preispituješ..

On donosi titulu mr.spec., a mene kao osobu koja će u budućnosti tražiti s takvim čim posao zanima razlika u kategorizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u odnosu na magistra znanosti po starom,i magistra struke po novom..

Ništa čudno ni krivo nisam rekao,osim što imamo tri magistra,niotkud, što vidiš i sam,da imamo tri,kako sam ti i naveo. Bio sam na burzi 9mj. sa titulom dipl.oec. i našao sam posao,dok mnogi moji prijatelji koji su po bolonji završili 3g i dobili titule prvostupnika još uvijek nisu uspjeli pronaći posao. Ne ulazim sad u priče o globalnim ekonomskim krizama,i porastu nezaposlenosti pa se rok traženja produljio,nego govorim o ljudima koji su odbijeni na temelju diplome koju posjeduju,odnosno čitaj - da su dipl.oec. po starom,dobili bi posao,a pošto su prvostupnici,nisu primljeni.

Pisao sam dosta ovdje o tome pred koju stranicu,sa linkovima.

Tako ti je i sa magistrima sada. Imaš tri vrste magistara na radno mjesto koje zahtjeva magisterij iz sad razgovaramo - ekonomije. Kojeg ćeš zaposliti ?

1. Starog,mr.sc.
2. Novog, mr.struke
3. Mješanog sa specijalističkim PDS-om,mr.spec.

Nije to baš tako lako kako si ti to predstavljaš,da "onaj tko takvog želi zaposliti da zna što to znači",ja bi te tu ispravio,on zna što traži,ali ne zna kako se to zove,i kad mu ovaj dođe sa mr.struke,opet slijede blijedoliki pogledi jer odnos nije kod mnogih poslodavaca kvalitetno definiran između ta tri naziva i njihove težine.

Uopće nije poanta da nekoga boli,ili ne boli,što se ne zove po Bolonji mr.struke. Problem je još uvijek u fazi razvoja,jer mnogi poslodavci prije zapošljavaju dipl.oec,kako sam ti rekao,imaš i link na stranicama koje su prije bile,nego mr.struke i prvostupnike. A pitam ja tebe,što će se dogoditi za 2,3,5 godina,kada će svi natječaji izlaziti da se traže mr.struke odnosno diplome po Bolonji,a javlja im se stara ekipa sa dipl.oec. titulama?

Ti sugeriraš da će se to riješiti za 200-300kn? Izravnanjem titula?! Iz njihovog hira što ih to boli? Vjeruj ti meni sistem nije tako glup,i ne možeš ga u toj fazi zahebati. Sad je to još dobro,jer ne funkcionira kako spada. A kad počne,stari će imati problema,kako i novi sada imaju. Ista stvar,budeš vidio.

Ako se to riješi sa prepisivanjem diplome za parsto kuna,reži me. U cijeloj priči lončiće mogu poslagati jedino ECTS bodovi,jer su nazivi i titule komatozni,odnosno > da se radna mjesta traže na principu određenog broja ECTS bodova koja nose i 3g prvostupnika,i 3+2 mr.struke,i 4+1 kako sam ja recimo,da se napravi sistematizacija. Osobno,mislim da smo miljama daleko od toga.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 14:00   #97
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,458
Iz očitovanja studenata FF u Zagrebu :

2. Status prvostupnika na tržištu rada

Zakon o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju koji je donesen 10. listopada 2007. u članku 9. uspostavlja ravnotežu odnosa starih i novih akademskih titula. No, zakon je donesen bez prethodnog pripremanja ili istraživanja na tržištu rada.

To je lako ustanoviti empirijskim istraživanjem. Nazovemo li reprezentativan broj poslodavaca s različitih područja djelatnosti (npr. Plivu, INA-u, Turističku zajednicu, farmacijske tvrtke itd.) i pitamo ih: ''Na kojim radnim mjestima možete zaposliti prvostupnike?'' vidjet ćemo nespremnost tržišta rada za reformu školstva.

S tim u vidu postalo nam je jasno da reforma školstva u sebi, osim same strukturalne i sadržajne preinake postojećeg sustava obrazovanja i odgovornosti za budućnost mnoštva mladih stručnjaka i znanstvenika, u sebi sadrži i nužnu prilagodbu šireg društvenog konteksta.

Naša daljnja istraživanja dovela su iznenađujućeg otkrića: ne samo da Hrvatska nije spremna za adekvatnu provedbu Bolonjske reforme školstva, na to nije spremna niti Europska unija. Osim malog broja postotka sveučilišta Europske Unije koja Bolonju provode i odbijanja najvećih europskih sveučilišta da počnu s implementacijom Bolonje, ni tržište rada EU ne snalazi se najbolje u prepoznavanju diplome prvostupništva.

Prema službenoj stranici Benelux Bologna Secreteriat-a u susretu ministara u svibnju 2007. u Londonu, prepoznat je problem zapošljivosti kao jedan od prioriteta koji se imaju riješiti do iduće konferencije u travnju 2009.
Pritom su neke od navedenih zadataka podizanje svijesti poslodavaca o vrijednosti i kvalifikacijama prvostupnika i razini očekivanog prvostupničkog znanja te omogućavanje zapošljavanja i savjetodavnih službi, kao i prepoznavanje novih titula na tržištu rada diljem Europe.

Zbog ovih novih spoznaja o problemima Bolonjskog procesa, smatramo jedinim ispravnim rješenjem prijevremenu hitnu reviziju reforme školstva u Hrvatskoj. U skladu s tim predlažemo uvođenje moratorija na Bolonjski proces dok se ovi osnovni problemi ne riješe.


Apsolutno ista stvar će ti se,i dešava se,sa magistrima u tri izvedbe.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 14:29   #98
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Ti sugeriraš da će se to riješiti za 200-300kn? Izravnanjem titula?! Iz njihovog hira što ih to boli? Vjeruj ti meni sistem nije tako glup,i ne možeš ga u toj fazi zahebati. Sad je to još dobro,jer ne funkcionira kako spada. A kad počne,stari će imati problema,kako i novi sada imaju. Ista stvar,budeš vidio.

Ako se to riješi sa prepisivanjem diplome za parsto kuna,reži me. U cijeloj priči lončiće mogu poslagati jedino ECTS bodovi,jer su nazivi i titule komatozni,odnosno > da se radna mjesta traže na principu određenog broja ECTS bodova koja nose i 3g prvostupnika,i 3+2 mr.struke,i 4+1 kako sam ja recimo,da se napravi sistematizacija. Osobno,mislim da smo miljama daleko od toga.
ja sam gore quotao tvoje rijeci, koje su se odnosile na one "koji nemaju 6000e da bi se uskladili sa EU i da bi im se titula priznala vani", i po meni to bi prijepis diplome rijesio. e sad, ima tu drugih problema, koje cemo tesko preci...
ECTS bodovi su isto tako potpuno besmisleni, i nikako nemogu biti neko objektivno mjerilo neceg. iz mnogo razloga.. kako se odredi kolko ce nesto nosit ects bodova? pa pogledaju sta student ima te godine, zna se da mu godina mora ispast 60 bodova, i podijele se. nema veze s mozgom. tako imas recimo na mom faksu, da kolegij kompleksna analiza, meni vrijedi 6 bodova na inzenjerskom smjeru, dok na profesorskom vrijedi 5. nebi nista bilo cudno da kolegij ne slusamo zajedno, u istoj predavaoni, u isto vrijeme, kod istog profesora, i pisemo isti ispit. pa ajde ti onda uskladi te bodove na razini cijele EU, mos mislit...

uveli su nam to go**o od bolonje na silu, i napravili su, ne kaos, nego teski potop. brda problema izlaze iz toga.. nece se to popravit dugo, dugo..
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 14:34   #99
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,458
Slažem se,vrlo konfuzno sve u svemu. Neće biti dobro.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 18:15   #100
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
1. ECTS bodovoi koje neki predmet donosi se striktno vežu na trajanje, a ne težinu (predavanja + sve ostalo kaj predmet zahtijeva).

2. Okanite se HR prijevoda koja su relevantna kao što su i i HR prijevodi filmova. U većini slučajeva (3+2, ne 4+1) Ako završite prvi dio (3) onda sta bachelor, a ako završite nakon toga i drugi dio (2), onda imate master. Bachelor ili Master čega? Pa onoga što se studirali.

--

A kaj se tiče ovog da tržište nije spremno na bachelor-e (prvostupnike) Pa naravno kada tržište cijeni diplomu, a ne znanje Prije su nekako još ljude svrstavali u kutije po srednjem, višem ili visokom obrazovanju (+ ,mane zastupljenim ostalim). A sada kad su im još ubacili bachelor u priču neznaju kaj bi, a to su si sami krivi. :P
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.04.2010., 18:30   #101
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
1. ECTS bodovoi koje neki predmet donosi se striktno vežu na trajanje, a ne težinu (predavanja + sve ostalo kaj predmet zahtijeva).
tako bi mozda trebali, ali tako nije. vec sam dao ociti primjer gdje to nije tako. a zasto? jer je dogovoreno da ce studij (npr preddiplomski) iznositi 180 bodova. i onda dodje bolonja u hrvata pa oni gledaju. aha, imam 60 bodova za prvu godinu, daj tu 5, tu 6, ovo je kao malo teze, daj tu 7, tu 5, tam 6, tu 4, joj, gle sad imamo previse, aj smanji ona prva dva za 1, ee, sad je dobro...
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2010., 03:42   #102
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,177
Jeste bogami jako konfuzno... evo kako meni na stranicama piše - nakon 3 godine postajem stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer sigurnosti i zaštite, onda nakon još 2 godine - stručni specijalist inženjer sigurnosti i zaštite a kratica za to bi bila "struč. spec. ing. sec." (LOL!). Izgleda da ni po ovoj novoj bolonji ne postajemo nakon 5 godina magistri struke...?? Kako magistrirati struku - wtf onda?? Tj. ko zna kako će se i koliko puta još sve to promjeniti, počevši od same bolonje do tituliranja... Izgleda da se ne treba ni zamarati ovakvim "glupostima" - samo udri po knjigama dok god možeš.
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2010., 12:37   #103
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
...
jel to visa ili faks?
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2010., 13:31   #104
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,177
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
jel to visa ili faks?
Viša, VeleRi
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2010., 13:35   #105
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Jesi siguran? Kaj nisu sve sa bolonjom visoke sada? (ako su 3+2).

Jedina razlika bi trebala biti u tom kaj kad ti završiš ovo, ti si završio tehnički (stručni) smjer ("faks"), dok kad netko npr. završi FER u ZG-u on je završio "sveučilišni" (znanstveni) smjer (faks).

Tak je barem po vani svugdje percepcija. Istina Bog da se po vani puuno više cijene ljudi kaj završe neš u struci, a da nisu nafilani svega i svačega kao oni kaj su završili općeniti znanstveni smjer.
  Reply With Quote
Staro 20.11.2010., 14:40   #106
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 905
Dižem post iz mrtvih ali sam se slučajno sjetio da sam jednom davno komentirao nešto ovdje i da ovaj topic postoji Vidim da je bilo upitno je li FER gubi ASIIN akreditaciju i je li to uopće išta vrijedi, čemu bolonja itd.

Prebacio sam se na tehničko sveučilište u Münchenu (putem ponuđene stipendije sveučilištu u zg) bez ikakvih problema, diploma je priznata (oba stupnja - prvostupnik i magistar struke), što bi bilo nemoguće da nemamo bolonju i ASIIN. Jednostavno se počne sa doktorskim studijem i radom na faksu po želji. Sve štima, predmeti su jednake ili manje težine, opremljenost jednaka. Do sada naučeno se uklapa u zahtjeve industrije.
Preporučam da iskoristite svaku mogućnost za sličan scenarij.
borgy je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2012., 21:48   #107
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,028
Isprike za dizanje teme iz mrtvih,imam pitanje
konkretno koja je razlika izmedju preddiplomskih,diplomskih i strucnih studija ( jel to ima veze sa uciliste-fakultet ) i redovnih i izvanrednih ?
i jos jedno odabrao sam pisem i kemiju,biologiju te fiziku,sad pola fakulteta na koje sam se prijavio trazi samo jedan izborni,ja sada recimo polozim samo jedan ili dva,a treci ne polozim jer ja dobivam nekakve negativne bodove ili sam odbijen ,ili da dva izborna polozim a treci ne ?

nazalost,ovo moram ovako pitati,kad nas koordinator je malo malo nedostupan i boli ga ona stvar
blava je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 00:14   #108
panda505
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
 
panda505's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beertopia
Postovi: 2,013
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
Isprike za dizanje teme iz mrtvih,imam pitanje
konkretno koja je razlika izmedju preddiplomskih,diplomskih i strucnih studija ( jel to ima veze sa uciliste-fakultet ) i redovnih i izvanrednih ?
i jos jedno odabrao sam pisem i kemiju,biologiju te fiziku,sad pola fakulteta na koje sam se prijavio trazi samo jedan izborni,ja sada recimo polozim samo jedan ili dva,a treci ne polozim jer ja dobivam nekakve negativne bodove ili sam odbijen ,ili da dva izborna polozim a treci ne ?

nazalost,ovo moram ovako pitati,kad nas koordinator je malo malo nedostupan i boli ga ona stvar
ovo prvo neam blage ni ja, a brucoš sam, nešto mi je sestra pokušavala objasnit za to sve, ali blackout čisti

znam da sam upisao "preddiplomski sveučilišni studij", i da studiram po formatu 3+2, 3 godine preddiplomskog studija (nakon toga postajem sveučilišni bakalar univ. bacc. mag. ing. bla bla bla) + 2 godine diplomskog studija (završetkom stiječem "titulu" magistra inžinjera nećega)

sad ovisi sve o fakultetu brijem

pogledaj ovdje mislim da tu piše...

za ovo drugo, mislim da ne, bar tako nije bilo prošle godine
__________________
54' / 74' / 90' / 2014

I'm only here to see how the story unfolds. Any self-respecting leading man would do the same.

panda505 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 00:26   #109
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,028
hvala ti
vjerujem da to ne bi bilo bezveze vec je namijenjeno za maturante koji se misle upisati,a izvanredni je mislim placanje ili kako vec.

ako netko zna jos informacije,neka slobodno podijeli

btw.pitanje na kojoj si razini polagao hrvatski i engleski,i generalno jel bilo komplicirano ?
( znam to je visa razina,ali ono da ne traze neke gluposti koj nisam prosao )
blava je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 00:31   #110
panda505
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
 
panda505's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beertopia
Postovi: 2,013
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
hvala ti
vjerujem da to ne bi bilo bezveze vec je namijenjeno za maturante koji se misle upisati,a izvanredni je mislim placanje ili kako vec.

ako netko zna jos informacije,neka slobodno podijeli

btw.pitanje na kojoj si razini polagao hrvatski i engleski,i generalno jel bilo komplicirano ?
( znam to je visa razina,ali ono da ne traze neke gluposti koj nisam prosao )
sve sam polag'o na A razini, znači i matku i engleski i hrvatski, i nije bilo komplicirano baš nešto

Pripremo sam se za sve onak, dan dva prije ispita, ništa više

Esej iz hrvatskog sam na blef pis'o, jer mi je doletio ulomak iz Oca Goriota, a mislio sam da neće biti (pošto nam je bio i ulomak iz te knjige na PROBNOJ maturi godinu dana ranije), pa sam to onak piso, ali bar sam to čit'o za lektiru pa sam donekle znao

na kraju, hrvatski 3, engleski 4

a engleski me najviše živciralo ono slušanje 'ebeno, bass+ jeka u prostoriji, a i ono standardna nerazumljivost spikera = nemoš apsolutno ništa poloviti

ono na prvom djelu, ono zaokruživanje i nadopunjavanje + esej, 96% i slušanje FAIL, ali opet, bilo je na kraju dobro sve
__________________
54' / 74' / 90' / 2014

I'm only here to see how the story unfolds. Any self-respecting leading man would do the same.

panda505 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 00:37   #111
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,028
hehe,gimnaziju si prije toga pohadjao ili ?
proslogodisnja generacija ispricala da je engleski bio laksi na visoj nego na osnovnoj,budem i ja na visoj engleski i hrvatski,a matematika ako se prodje osnovna super
eseje gledam proslogodisnje engleske na temu Olimpijskih igara,pa to uopce nema puno recenica niti neki ekstra vokabular koristen,mislim koliko nas ova plasi da to nije uopce toliko komplicirano
btw fejlovi na eseju "I am happy because my dad are likes watched Olympic games "

eto nadam se da ti se mogu javiti u pm ako budem imao jos pitati u vezi mature da ne tipkamo preko teme
blava je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 00:42   #112
panda505
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
 
panda505's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beertopia
Postovi: 2,013
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
hehe,gimnaziju si prije toga pohadjao ili ?
proslogodisnja generacija ispricala da je engleski bio laksi na visoj nego na osnovnoj,budem i ja na visoj engleski i hrvatski,a matematika ako se prodje osnovna super
eseje gledam proslogodisnje engleske na temu Olimpijskih igara,pa to uopce nema puno recenica niti neki ekstra vokabular koristen,mislim koliko nas ova plasi da to nije uopce toliko komplicirano
btw fejlovi na eseju "I am happy because my dad are likes watched Olympic games "

eto nadam se da ti se mogu javiti u pm ako budem imao jos pitati u vezi mature da ne tipkamo preko teme
obrtnička, zanimanje elektrotehničar

pa uglavnom i ja sam stekao dojam da je engleski bio lakši na A nego na B, i to zbog VREMENA, recimo ovi iz razreda koji su pisali B, imali su 60 minuta za cijeli test I pismo koje moraju napisat (na B razini je ili odgovor na pismo, razglednicu i slično, a na A razini je baš esej), dok sam ja na A razini imo 70 minuta za ovaj dio teksta gdje zaokružuješ, nadopunjuješ odgovore itd. + 75 minuta za esej od 200-300 riječi, uvrh glave

Ako planiraš bilo što od tehničkog za faksa, matematika A će ti vjerojatno trebat, bar mi se tako čini, ako ne ko ga 'ebe

a i nije tak teško, ja nisam za matku ni pogledo i riješio za tricu (kraljevska ocjena )

a po primjerima B razinu bi mogao riješiti za 5 bez malo težeg razmišljanja
__________________
54' / 74' / 90' / 2014

I'm only here to see how the story unfolds. Any self-respecting leading man would do the same.

panda505 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 00:48   #113
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,748
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
konkretno koja je razlika izmedju preddiplomskih,diplomskih i strucnih studija ( jel to ima veze sa uciliste-fakultet ) i redovnih i izvanrednih ?
Evo ja upisao TVZ elo(strucni studij) ove god, drzavna matura, pih, na svaki od ispita dosao, sjeo i solidno napisao, bez priprema... Mat niza 95% s casio kalkulatorom, fiz 2, inf 3... Smijurija bila...

Strucni: 3 god redovno, neki bakalar(prvostupnik), neki imaju mogucnost +2 god vanredno i budes specijalist struke (TVZ ima)

Kod sveucilisnih nakon 3 god si isto bakalar(prvostupnik), ali imas mogucnos +2 god redovno i onda si magistar...

Mislim da sveucilisni i strucni prvostupnik nisu isto, al vise se gleda s kojeg je faksa diploma...

Citiraj:
Autor blava Pregled postova
i jos jedno odabrao sam pisem i kemiju,biologiju te fiziku,sad pola fakulteta na koje sam se prijavio trazi samo jedan izborni,ja sada recimo polozim samo jedan ili dva,a treci ne polozim jer ja dobivam nekakve negativne bodove ili sam odbijen ,ili da dva izborna polozim a treci ne ?
Ak padnes neki predmet a netreba ti za faks, nikom nista samo rusis drzavni prosjek sto ostalima dobro dodje za vecu ocjenu iz tog predmeta...

Tak je bilo prosle god.. Neznam sta se ove god promjenilo...
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 00:49   #114
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,028
ne bas,ciljam na biomedicinske znanosti ( mejbi bejbi medicina,radiologija,sanitet itd.) stoga mi matematike ne treba osim u Zagrebu sto izbjegavam pa...

60 minuta je manjak vremena jbg srecom prijavio na visoj i hrvatski ( valja nabaviti skripte ,treba se prisjetiti svih epoha knjizevnosti itd...)

just one more kveščn,koliko si bio prijavio,svih 10 ili ? ( navodno ako upadnes i prijavis faks,te odbijes zbog nekog drugog,neke naknade/odstete naplacuju jel to istina ? )

@campeonato-mislim recimo za medicinu treba kemija ili fizika ili biologija,ja sada odaberem sva tri,pisem sva tri i padnem 2 ili 1 recimo jel se uracunava u uspjeh ili se gleda samo jedan polozio i dodaje ka uspjehu ?

EDIT : @panda505 ne bi jer traze i matematiku visu,a ja se bojim kako cu nizu te kemiju i biologiju i fiziku,ono kiksao sam u srednjoj i matematiku i fiziku ...

Zadnje izmijenjeno od: blava. 30.01.2012. u 00:55.
blava je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 00:53   #115
panda505
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
 
panda505's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beertopia
Postovi: 2,013
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
ne bas,ciljam na biomedicinske znanosti ( mejbi bejbi medicina,radiologija,sanitet itd.) stoga mi matematike ne treba osim u Zagrebu sto izbjegavam pa...
60 minuta je manjak vremena jbg srecom prijavio na visoj i hrvatski ( valja nabaviti skripte ,treba se prisjetiti svih epoha knjizevnosti itd )
just one more kveščn,koliko si bio prijavio,svih 10 ili ? ( navodno ako upadnes i prijavis faks,te odbijes zbog nekog drugog,neke naknade/odstete naplacuju jel to istina ? )
nikakve odštete osim ako upišeš faks pa se ispišeš da bi upisao drugi

ispis na faksu plaćaš i onda opet plaćaš upis na drugi faks

i zašto ne zagreb ?
__________________
54' / 74' / 90' / 2014

I'm only here to see how the story unfolds. Any self-respecting leading man would do the same.

panda505 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 01:00   #116
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,748
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
@campeonato-mislim recimo za medicinu treba kemija ili fizika ili biologija,ja sada odaberem sva tri,pisem sva tri i padnem 2 ili 1 recimo jel se uracunava u uspjeh ili se gleda samo jedan polozio i dodaje ka uspjehu ?
i
Pa lijepo pise ili Trebas samo 1 proci...
Znam da je kod mene bila shema da moras proci fiz ili inf, nema veze ak jedno padnes... Al fizika je bila malo teska

Ovo OS vs ZG, ja sam se isto dvoumio, TVZ strucni vs ETF sveucilisni,
i onda mi je prevagnuo ZG zbog mogucnosti stud doma, u zg ima bar poslova, i bolja je perspektiva za buducnost... Dobio sam mjesto u domu, u zg solidno zaradim, a u os ne bi mogao ni jedno od toga... I mogucnost zaposljavanja u OS je slaba, netko je tu na forumu napisao da se na 1 radno mjesto u informatici mjesto prijavi 200 ljudi, uzas
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 01:05   #117
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,028
aha,puno hvala jos jednom,sada mirnije mogu odabrati fakultete
"roknuo" sam 5 komada pa na sta se upadne-upadne
blava je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 02:18   #118
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,750
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
konkretno koja je razlika izmedju preddiplomskih,diplomskih i strucnih studija ( jel to ima veze sa uciliste-fakultet ) i redovnih i izvanrednih ?

Preddiplomski je ono što upisuješ nakon završene srednje škole. U pravilu 3 godine. Nakon tog pišeš završni rad i nakon tog si bakalar nečeg iliti nitko i ništa.

Diplomski je ono što upisuješ nakon preddiplomskog i traje 2 godine. Nakon tog pišeš diplomski rad i nakon tog si magistar nečeg iliti nitko te neće platiti u skladu s tom titulom.

Stručni i sveučilišni studiji su ajmo reć vrste fakulteta kod nas. Sveučilište u Zagrebu, Splitu itd... i unutar njih su fakulteti koji se smatraju sveučilišnim studijem jer rade po njihovim pravilima.

Stručni je primjerice TVZ. Imaju svoju upravu (rektora itd....) i neka svoja pravila, za razliku od nekog tko je glavni za sve fakseve kao u slučaju sveučilišta.

Redovni je ono da si od ponedjeljka do petka na faksu.

Vanredni je kad si na faksu vikendom, a kroz tjedan radiš i to je trebalo nestati s Bolonjom.


Iz mojeg iskustva (a i onog što čujem od kolega i frendova), stručni studiji (TVZ u mom slučaju) su bolje organizirani, konkretniji i širi što se tiče dobivenog znanja i bolje prihvaćeni od poslodavaca.

Završio sam preddiplomski na TVZ-u (stručnom dakle), upisao diplomski na sveučilišnom i sad čekam obranu diplomskog rada. Tu ne znaš tko pije, a tko plaća. Stalno neki novi troškovi i uvjeti (iako studiram bez plaćanja). Oni koji bi trebali nešto znati ne znaju itd. Katastrofa.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 30.01.2012. u 02:23.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 05:01   #119
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,748
TVZ je ok faks, tezak donekle, skoro pa kao fer :P

Al zanima me ovo:
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Završio sam preddiplomski na TVZ-u (stručnom dakle), upisao diplomski na sveučilišnom i sad čekam obranu diplomskog rada. Tu ne znaš tko pije, a tko plaća. Stalno neki novi troškovi i uvjeti (iako studiram bez plaćanja). Oni koji bi trebali nešto znati ne znaju itd. Katastrofa.
Koji si sveucilisni diplomski upisao? I kad si to upisao? Koliko ja znam nemoguce je prebacivanje sa strucnih na sveucilisne... Polagao si milijun predmeta razlike ili?
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 09:52   #120
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,028
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Preddiplomski je ono što upisuješ nakon završene srednje škole. U pravilu 3 godine. Nakon tog pišeš završni rad i nakon tog si bakalar nečeg iliti nitko i ništa.

Diplomski je ono što upisuješ nakon preddiplomskog i traje 2 godine. Nakon tog pišeš diplomski rad i nakon tog si magistar nečeg iliti nitko te neće platiti u skladu s tom titulom.

Stručni i sveučilišni studiji su ajmo reć vrste fakulteta kod nas. Sveučilište u Zagrebu, Splitu itd... i unutar njih su fakulteti koji se smatraju sveučilišnim studijem jer rade po njihovim pravilima.

Stručni je primjerice TVZ. Imaju svoju upravu (rektora itd....) i neka svoja pravila, za razliku od nekog tko je glavni za sve fakseve kao u slučaju sveučilišta.

Redovni je ono da si od ponedjeljka do petka na faksu.

Vanredni je kad si na faksu vikendom, a kroz tjedan radiš i to je trebalo nestati s Bolonjom.
hvala na pojasnjenju,sad je sve dosta bistrije u glavi
znaci ja ovo mogu bez problema pohadjati bez dodatnog placanja mislim kao redovni student ako upadnem

8. Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku - Medicinski fakultet Sveučilišta u Osijeku - Biomedicinske laboratorijske tehnologije - Osijek (Izvanredni preddiplomski sveučilišni studij) Obriši
9. Sveučilište u Rijeci - Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci - Radiološka tehnologija - Rijeka (Izvanredni stručni studij)
blava je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na