Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.06.2023., 07:42   #781
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor Zionix Pregled postova
Samo da vam javim uspio sam sve namjestiti da radi optimalno i stabilno.
Ovi novi ryzen procesori sa konbinacijom novog biosa su prava zajebancija za podesavanje.Trebalo mi je pola dana cak sam i mislio da nesto ne stima sa procom,plocom ili ramom.
I što si točno napravio da si popravio problem?

BIOS ima puno opcija, al kao što su ti napisali dovoljno je par opcija odabrat da
smanjiš temperaturu i potrošnju.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2023., 10:59   #782
Zionix
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagrebacka
Postovi: 43
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
I što si točno napravio da si popravio problem?

BIOS ima puno opcija, al kao što su ti napisali dovoljno je par opcija odabrat da
smanjiš temperaturu i potrošnju.
---------------------------------------------------------------------------------------
U pbo-curve optimizer-all cores sam stavio na negativnih-30
-platform termal throttle limit sam stavio na 85c
-PBO limits sam podesio rucno:PPT limit:88W
TDC limit:75A
EDC limit:150A
Najveci problem mi je bio EXPO jer sa najnovijim biosom je radio na AUTO-6000mhz i CPU/NB voltazom od 1.3V ali kad bi izvrtio cinebench 23 ili odigrao koju igru je prelazio tu vrijednost ne previse ali ipak me je bilo strah pustiti da radi na toj voltazi zbog vec poznatih problema pa sam ga rucno podesio na 1.25 i sve je postalo stabilno i soc voltaza nije nikad prelazila 1.3v.
E sad jedino sto sam primjetio ja jezgre nekada znaju skociti na 6000mhz ali mislim da je to bug u CPUID HWMonitoru i sto jos nisam rijesio zasto ponekad u igrama fps se zna spustiti sa recimo 300 fpsa na 60-70 i onda se ponovo vrati na 300 i to ne samo u jednoj nego vise njih mislim da je do nekih postavka u win 11 moram prouciti zasto se to dogada jel bi trebalo stalno vrtiti na maximali ako se nekom to dogadalo nek mi javi rjesenje.Ne znam zasto jezgre toliko osciliraju zar ne bi trebale raditi kad se pokrene neka igra ili 3d program raditi konstantno na max boostu bez padova mozda je zbog toga.Da li se mogu nekako zakljucati da rade na konstantnoj frekvenciji ili nesto???
Nadam se da sam pomogao hvala svima na pomoci...

Zadnje izmijenjeno od: Zionix. 27.06.2023. u 11:27.
Zionix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.06.2023., 12:41   #783
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 2,016
Stavio si throttle limit na 85C, ali sudeći po tvom screenshotu, negdje ti je namještena max temperatura od 65C. Po meni premalo. Isto tako mislim da je 88W za taj proc premalo, to je optimalno za 7600X, 7700X ipak treba nešto više.
Ovaj curve optimizer na -30 all core ti je zeznuta stvar, moraš to jako dobro istestirati da znaš da je stabilno. Prije će raditi probleme na manjem opterećenju nego na visokom kod tako jakog negativnog napona. Imaš 8 jezgara, vrlo je lako moguće da ne mogu sve raditi sa -30.

Aida64 ima solidan cpu stress test koji vrlo brzo baci grešku ako je napon prenizak.
Sve jezgre naravno neće u normalnim uvjetima (igre) raditi na max frekvenciji ali FPS ne smije padati sa 300 na 60 bez razloga
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 07:45   #784
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Stavio si throttle limit na 85C, ali sudeći po tvom screenshotu, negdje ti je namještena max temperatura od 65C. Po meni premalo. Isto tako mislim da je 88W za taj proc premalo, to je optimalno za 7600X, 7700X ipak treba nešto više.
Ovaj curve optimizer na -30 all core ti je zeznuta stvar, moraš to jako dobro istestirati da znaš da je stabilno. Prije će raditi probleme na manjem opterećenju nego na visokom kod tako jakog negativnog napona. Imaš 8 jezgara, vrlo je lako moguće da ne mogu sve raditi sa -30.

Aida64 ima solidan cpu stress test koji vrlo brzo baci grešku ako je napon prenizak.
Sve jezgre naravno neće u normalnim uvjetima (igre) raditi na max frekvenciji ali FPS ne smije padati sa 300 na 60 bez razloga
Apsolutno se s svime slažem. Teško da mu je -30 CO stabilno. Pomaknuo je krivulju i sad mu je upitni srednji i donji dio koji je teško istestirat. Prolazak prime, ycrunchera, linpacka, i sl ne testira taj dio krivulje.

Osobno se ne bi zabrinjavao temperaturom. CCD je ful mala pločica poklopljena s 3.4mm. Teško ju je ohladit i dizajnirano je da ide do 95. Eventualno bi power limite diro ako nekog brine potrošnja.

Očitanje 1.3+V VSOC je nebitno, to čita jeftini i neprecizni senzor koji je na ploči. Ima veliki pad napona do IO čipa. Kog zanima nek gugla.


Postoji način da se natjera procesor da radi na fiksnom taktu ako se ima ploča s drugim generatorom frekvencije. Zaključak onog što sam ja čitao je da nema neke razlike. Normalno je i poželjno da frekvencija skače i da se dretve mjenjaju s jezgre na jezgru. Tako se smanjuje temperatura pojedine jezgre i omogućuju veće performanse.
https://images.anandtech.com/doci/17...cy%20Final.jpg
https://images.anandtech.com/doci/17...atency%203.jpg

Tako AM5 ima 2x manju latenciju od intela na istom čipletu...
Ono što je katastrofalno loše kod AM5 je taj čiplet dizajn gdje ako ne limitiraš igre na jedan CCD imaš katastrofalno lošu latenciju s jednog CCD na drugi (navedeno je loše za igre, al nema veze za rendering i slično). A loš je i dizajn prema memoriji di je usko grlo to što nije MC na CCD nego na posebnom udaljenom čipu povezano s sporom sabirnicom.....zato je i AMD izdao X3D

Ne razumijem što se njemu točno događa al generalno je normalno ukoliko su neke velike scene, eksplozije i slično da budu propadi fps...to je tako oduvjek i tako je i na intelu, amd, arm i tako će uvjek bit.

Puno performansi (30%+) se može dobit s dobrom memorijom u ovakvim situacijama ako se istjunira RAM. Prijatelj je kupio 7600x i isti kit ko i ja da iskopira moje tajminge i ima ogroman porast min fps
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 15:24   #785
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,994
Ovo kaj objašnjavate meni utjeruje strah u kosti...pa jel radi ta platforma na principu uštekaš cpu, ubaciš ram, upališ automatski profil za RAM i doviđenja?
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 15:36   #786
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,476
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ovo kaj objašnjavate meni utjeruje strah u kosti...pa jel radi ta platforma na principu uštekaš cpu, ubaciš ram, upališ automatski profil za RAM i doviđenja?
A vj radi i brz je ko Lada Niva ako ne poštelaš sve.
Ali to poštelaš jednom i bok...tj eventualno kod updatea BIOSa.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 15:37   #787
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,818
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ovo kaj objašnjavate meni utjeruje strah u kosti...pa jel radi ta platforma na principu uštekaš cpu, ubaciš ram, upališ automatski profil za RAM i doviđenja?
Radi Mladene, nemaš brige, evo i kod mene radi još od prosinca prošle godine, tak da je i meni čudno o čemu se tu točno priča.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 15:53   #788
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,994
Baš, ko neka visoka matematika. Rekoh čovjeku stock i ima da radi ko podmazano, ako ne radi nekaj ne valja, pa mijenja/reklamiraj.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 18:42   #789
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,173
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Radi Mladene, nemaš brige, evo i kod mene radi još od prosinca prošle godine, tak da je i meni čudno o čemu se tu točno priča.
+1

Treba čitati te epitete s razumjevanjem..
Inženjerski gledano postoje razlike i određeni manji kompromisi, ali subjektivni stilski preuveličano izgovoreni epiteti lako zbune..

Već neko vrijeme koristim proceve s tim priljepljenim chipletima i gejma se na njima super..
Ako želiš izvuc max možeš razmatrati finese 1ccd ili 1ccd+x3d, koje u specifičnim rijetkim slučajevima nose dodatne benefite i kompromise

Ništa novo, sve obrađeno kroz gomile reviewa od HU nadalje.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 21:57   #790
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,968
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Radi Mladene, nemaš brige, evo i kod mene radi još od prosinca prošle godine, tak da je i meni čudno o čemu se tu točno priča.
Evo kod mene bas suprotna situacija. Izgubio sam 2-3 dana kako bi dobio stabilnu masinu (komp se ne koristi za igre).

5800x3d se krsio na stock postavkama u biosu.

Na kraju sam ga undervoltao i stavio fiksni takt za sve jezgre i otad prst u uho.

Btw, nije bilo u pitanju pregrijavanje.

Ploca je asrock b550m steel legend.
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.06.2023., 22:07   #791
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,818
I kaj je na kraju bilo u pitanju, RAM? Nije da nema ovakvih slučajeva kao kod tebe, samo komentiramo aktulanu AM5 platformu i popratna veselja za koja treba kakvih 15min do 20min u BIOS-u i nakon toga voljno.

Kaj se pak AM4 platforme tiče, od 2017., tj. samog Zen početka i R5 1600 na B350 ploči, pa kasnije R7 4750G i naposljetku R9 5900X na B450 ploči - kod mene je sve radilo kak spada.

Ista stvar je bila na Intel mašinama s prvim socket 370 Celeronom, pa do Core i3-4130 + Z87 kombinacije. Tak jasno da su puni Interneti problema sa svim i svačim uzduž i poprijeko.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 22:37   #792
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,173
Njemu nesto nije ok, nevalja platforma i amen..simple
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 22:59   #793
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,176
A di je napisa da nevalja?
Covik je opisa svoj slucaj i rijesenje,kad bi svaki ili tek 5 krajni korisnik ima problema sa stock postavkama culo bi se vec nadaleko zato i ne triba preuvelicavat ni na jednu stranu.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 23:07   #794
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,173
Pa zato jer ni ja (od amatera) koji sam vjerojatno najviše procesora i mbo i rama i gpua promjenio po pitanju am4 ne bi tako govorio.. iako je meni bilo sve ok i s am3 i am4 i am5 evo..
Ako je nesto neispravno, reklamiras..
Ako imas probleme, svjestan si da koristis random pc..
Odi kupi brand name PC ili Mac i amen..
Pa nismo klinci da ne znamo sto je pc.. kad se vec trollamo
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 28.06.2023. u 23:17.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 23:18   #795
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,968
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
I kaj je na kraju bilo u pitanju, RAM?
I ja sam prvo posumnjao na RAM al nije do njega bilo. Ako se dobro sjecam proc je boostao na taktove na kojima nije bio stabilan.


Citiraj:
Nije da nema ovakvih slučajeva kao kod tebe, samo komentiramo aktulanu AM5 platformu i popratna veselja za koja treba kakvih 15min do 20min u BIOS-u i nakon toga voljno.
Ma sve 5.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2023., 07:31   #796
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Mislim da ovdje više ljudi nije imalo probleme nego je imalo.

Moj jedini problem je bio prvi boot, nakon fleshanja s usb-a nisam dobivao sliku....mislim da sam onda maknuo jednu pločicu memorije i onda bootao pa je vratio....možda sam trebao monitor spojit na IGP.


Ostatak, sve savršeno s win 11 pro
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2023., 08:29   #797
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Ja sam ubacio novi bios(zbog soc voltage price) i samo upalio komp, sve radi od prve. Kasnije u 5 minuta upalio expo i namjestio curve od ventilatori po zelji.
tpm4 je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2023., 09:38   #798
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,012
IMHO ako konfa nakon reseta na default postavke u biosu ne boota il se rusi onda nesto nije ispravno i kandidat je za reklamaciju. Da moze se povecat voltaza, smanjit boost, iskopcat pbo itd, ali to je i dalje poluispravno ako i radi nakon toga. Bolje to rjesavat dok je u jamstvu nego kasnije muku mucit s tim.
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2023., 10:20   #799
Zionix
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagrebacka
Postovi: 43
Hvala vam na savjetima!
Sad sam otkrio u device menaderu da pod other device:PCI Device neki driver nije instaliran i kad odem na update driver ne moze ga naci.Ne znam o cemu je rijec.Isto tako skinuio sam HWinfo i red Chipset 2 XHCI mi se povremeno pali-gasi,svi ostali su bijele boje.Ne znam jel to sta znaci ili je bug u HWinfo ili nesto ne valja sa chipsetom?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot 2023-07-01 101259.png‎
Views:	119
Size:	7.9 kB
ID:	26454   Click image for larger version

Name:	Screenshot 2023-07-01 101928.png‎
Views:	117
Size:	18.2 kB
ID:	26455  

Zadnje izmijenjeno od: Zionix. 01.07.2023. u 10:30.
Zionix je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2023., 10:28   #800
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 2,016
Pitanje ti je vise za softverske probleme nego za ovaj topic ali idi na properties tog PCI device-a, pa na details pa kopiraj hardware ID string, stavi ga u google pa ces znat o kojem uredjaju je rijec.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2023., 13:22   #801
Zionix
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagrebacka
Postovi: 43
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Pitanje ti je vise za softverske probleme nego za ovaj topic ali idi na properties tog PCI device-a, pa na details pa kopiraj hardware ID string, stavi ga u google pa ces znat o kojem uredjaju je rijec.
--------------------------------------------------------------------------------------
Instalirao novi chipst driver i nestalo a ovo sa HWinfom izgleda da je memorija ili expo u pitanju imam gskillovu trident neo 6000mhz i sad mi se srusio sistem sa ukljucenim EXPO na 6000 otisao u bios i iskljucio ga da radi na 4800mhz pogledao hwinfo i nista se ne crni znaci da ili sa ovim mojim kitom nesto ne valja ili ne znam sta bi moglo biti.Drugu memoriju nemam da stavim pa da vidim jel sve normalno radi.Probat cu ostaviti iskljucen expo i u biosu ima opcija"try it"gdje su automatski profili tajminga i frekvenvije pa cu staviti tamo 5600 ili 6000 da vidim kako ce se ponasati.Ako neko ima kakav savjet bio bi zahvalan
Zionix je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2023., 14:47   #802
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,049
Skoro nikad nije problem u memoriji, 99% kombinacija mbo/cpu..
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 03:55   #803
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor Zionix Pregled postova
--------------------------------------------------------------------------------------
Instalirao novi chipst driver i nestalo a ovo sa HWinfom izgleda da je memorija ili expo u pitanju imam gskillovu trident neo 6000mhz i sad mi se srusio sistem sa ukljucenim EXPO na 6000 otisao u bios i iskljucio ga da radi na 4800mhz pogledao hwinfo i nista se ne crni znaci da ili sa ovim mojim kitom nesto ne valja ili ne znam sta bi moglo biti.Drugu memoriju nemam da stavim pa da vidim jel sve normalno radi.Probat cu ostaviti iskljucen expo i u biosu ima opcija"try it"gdje su automatski profili tajminga i frekvenvije pa cu staviti tamo 5600 ili 6000 da vidim kako ce se ponasati.Ako neko ima kakav savjet bio bi zahvalan
Vjerojatno ti je to zbog PBO CO -30....

I prilično sam siguran da nije memorija problem.

Ne znam zašto odjednom diraš i limite i CO i ram. Jedno po jedno bi posebno trebao istestirat.

Osobno na mom procesoru razlika između stock i -30CO s istjuniranim je ispod 3%, s time da je -30CO nestabilan na mom primjerku.

Imaš informacije ovde
https://www.overclock.net/forums/amd-cpus.10/

Čitaj, izbjegavaj youtube, i ako si odlučio overclockirat, testiraj detaljno jedno po jedno.

Na tvom mjestu bi počeo s stock postavkama, dakle ddr na jdec 4800MT/s. Pa stavio expo, i to dobro istestirao.
I nakon toga ako baš želiš išao na OC/UV
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 05:55   #804
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,476
Pa za RAM mu je vj memtest najbolji pokazatelj. Staviš da odvrti minimum 2 cijela kruga i ako to prođe, stabilno je. I na Zenu je brzina RAM-a i latencije u 99% slučaja vezana uz IMC tj i to je dio silikonske lutrije na procu.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 07:48   #805
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Pa za RAM mu je vj memtest najbolji pokazatelj. Staviš da odvrti minimum 2 cijela kruga i ako to prođe, stabilno je. I na Zenu je brzina RAM-a i latencije u 99% slučaja vezana uz IMC tj i to je dio silikonske lutrije na procu.
Memtest nije najbolji za ram....

Meni je bio stabilan na memtest, a pokazivao greške na ychruncher small FFT...

Ima tih par programa za testiranje memorije poželjno ih je vrtit sve, jer nema nekog "najboljeg" koji hvata baš sve greške

https://www.overclock.net/threads/am...hread.1800926/

Na ovom forumu odavno nema dobrih postova za OC, pa mu je bolje da gleda tamo.

Ono što sam ja skužio na svojoj platformi (....nisam probao ni jedan drugi AM5) je da je error correction brutalno dobar kod mog zen 4....trebaš se namučit da dobiješ greške, uglavnom uspori rad

Druga stvar je što je AMD ciganska firma pa prodaje priču da je 6000MT/s sweet spot, a to je tako blizu apsolutnog maskimuma od 6400MT/s kojeg ima stabilno par ljudi na planeti.

Tipa priča je otprilike ovakva 10% ljudi ne može imat 6000, 2% mogu imat 6200 stabilno, 0.000001% mogu imat 6400, navedeno je stvar IMC
Nisu proizvođači ploča debili pa da i danas frlje 1.3V čim se uključi EXPO, nego je IMC debelo nafrljen ak se postavi 6000MT brzina.
Naravno revjuwerima daju cherry pickane procesore koji mogu radit na 6000MT/s, a kad kupuješ u dućanu je lutrija.
Ono što se može nać po netu je inteli s 8800MT/s....al intel bar ne tvrdi da je 8000MT sweet spot nit prezentira s tako nafrljenim procesorom službene benchmarke

AMD daje garanciju da može radit 5200 (s dva kanala), ak ne radi a ram i ploča su ispravni može se reklamirat.
Kod intela je slična priča, s time da je 5600 s dva kanala, al intel bar ne prodaje priču o sweet spot. Svejedno je puno lakše i bezbolnije tjunirat ram na AMD.

Ak si te sreće da je ploča ok i ram ok, a ne radi na 6000...jbga i intel i amd se ograđuju

Zadnje izmijenjeno od: markecSMB. 02.07.2023. u 07:59.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 09:08   #806
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,476
Ali po testovima od HU čini mi se, ispalo je da je 5600 sa zategnutim latencijama naj za igre.
Mislim da je CL 28 top na 5600, ali na zen4 jako su bitne i ostale latencije i dobro ih je sve zategnuti.
Ne znam zašto ljudi samo frlje tu frekvu kada se dokazalo da su na zen4 latencije bitnije.

EDIT: Šteta da nema neki prosjek perf nego je sve po igri, ali ukratko nafrljena 5600 (DR=Dual Rank; SR=Single Rank) je na razini statističke pogreške sporija od nafrljene 6000, a imam filing da će prije biti sreće i stabilnosti sa 5600:



Evo i video:

__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 02.07.2023. u 09:14.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 10:34   #807
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,818
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Naravno revjuwerima daju cherry pickane procesore koji mogu radit na 6000MT/s, a kad kupuješ u dućanu je lutrija.
Ono što se može nać po netu je inteli s 8800MT/s....al intel bar ne tvrdi da je 8000MT sweet spot nit prezentira s tako nafrljenim procesorom službene benchmarke
Naravno, der8auer efekt je i dalje u punom zamahu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 17:26   #808
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Naravno, der8auer efekt je i dalje u punom zamahu.
AMD fanbojizam bez pokrića u punom zamahu

https://youtu.be/PzGp8i3ADww
https://www.youtube.com/watch?v=UNMv...nel=BIEKRUBPOM
https://www.youtube.com/watch?v=vnRG...alOverclocking

Malo elementarne matematike.

Intel 2 pločice 5600MT, najbolji primjerci 8800MT

Dakle 88/56= 1.57
Dakle apsolutni maksimum je 57% dalje od službeno podržanog

AMD 2 pločice 5200MT. najbolji primjerci 6400MT

Dakle 64/52=1.23

Dakle apsolutni maksimum je 23% dalje od službeno podržanog
AMD tvrdi da je sweet spot 6000MT,

Dakle 64/60=Svega 6.7% od apsolutnog maksimuma.

Tu je problem, jer se ljudi žele po internetu da ne mogu imat 6000...što bi bilo sasvim u redu da AMD ne predstavlja to ko sweetspot, i to je imao nafrljeno kod predstavljanja.
----------------------------------------------------------------------------------

Onaj HU video je smješan, tajminzi su daleko od najboljih testovi u GPU bound scenarijima. Tako da su zaključci krivi.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 17:37   #809
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,818
Ma jasno markec svi su u krivu, samo ti nisi s ovim i uvijek izguglanim JubiTo brojkama i popratnim argumentima Švabe koji je cijelu karijeru izgradil na temelju Intel + ASUS sponzorstva, dok ti prodaje priče o nepristranim tehničkim osvrtima. Makar, lako za to i istovremeno tvoju lakovjernost na stranu, čitajući tvoje postove nikad ne bi kupil ništa što nije Intel, jer ovo kaj AMD radi u tvojim primjerima su strahote. Hrpa problema kojima nema kraja. I ajde, još bi to sve donekle imalo smisla, da se baviš nečim od čega na kraju imaš korist, pa ti sva ova tjuniranja donose konkretne pomake, a ono - ti igraš igre, gledaš neke svoje benchmark brojke i to je to, niti ne zarađuješ od streaminga toliko ti bitnih igračih naslova.

Jao inženjeru, pa da sam kao ti ovoliko vremena potrošil na podešavanje svih ovih AM5 gluposti za svoj 7950X, pa sletjel bi na Mjesec s tim procesorom, tak da se opet i po ko zna koji put vraćamo na to da što je prije moguće prodaš AM5 dok još možeš dobiti neke nofce, jer ovo s čim se zamaraš definitivno nije vrijedno truda i vremena, a nismo ni došli do pretjerane idle potrošnje za koju dan-danas nisi rekel zbog čega te muči, jer ionak ne koristiš računalo za namjene u kojima bi se tih par Watta pokazalo kao presudna stvaka.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 18:01   #810
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,516
Čitam ove postove i čudim se
Moje je bilo plug&play, po prvom paljenju odmah sam napravio update biosa na najnoviji dostupni, instalirao svježe windowse i drivere, učitao profil za 6000 i to je to, nikakvog drugog prčkanja nije bilo, sve stabilno radi
Ako ću imati volje, s vremenom ću dotegnuti latencije memorije, ali i bez toga mi je ovo i više nego dovoljno brzo
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na