Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.07.2009., 10:09   #571
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Onda je valjda neispravan...ak je na def a to radi! Vrati im ga i reci kaj se dešava, pa kad oni budu testirali moli boga da im se to desi , inaće će ti naplatit !
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2009., 12:06   #572
dema6
Premium
 
dema6's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Pitanje u vezi temp, kolko vam se griju OCani procovi, moj E4400 na 3ghz i na oko 1.35 Vload, kada vrtim Orthos dodje do 80C. Znam da imam zastarjeli cooler (TT ruby orb) ali zanima me kolko je zdravo da dela na toj temp?
dema6 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.08.2009., 12:08   #573
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Nije niti malo zdravo. Btw, nešto ti očito ne štima s coolerom budući da se niti sa intelovim box hladnjakom nebi na tom taktu i pri toj voltaži grijao.
maX je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2009., 12:14   #574
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Na stranu sve to, al njemu neće ništa biti od te temperature. Pogotovo uzevši u obzir da ga vjerojatno niti jedna aplikacija neće toliko opteretiti ili zagrijati kako ga zagrije Orthos...

S druge strane vjerojatno nešto ne štima sa nasjedanjem hladnjaka na procesor, s obzirom na visoke temperature pri relativno maloj frekvenciji i naponu.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2009., 12:14   #575
dema6
Premium
 
dema6's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Mislim da mi je u Biosu V napon na oko 1.46V ... , sad znam da mi je problem i to što nemam nikakve ventove na kučištu, ali mislim da sad to nije presudno za takvu temp, inače u IDLEu je na 45C
dema6 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2009., 14:20   #576
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor dema6 Pregled postova
Mislim da mi je u Biosu V napon na oko 1.46V ... , sad znam da mi je problem i to što nemam nikakve ventove na kučištu, ali mislim da sad to nije presudno za takvu temp, inače u IDLEu je na 45C
Itekako može bit presudno ako su kablovi razbacani svukuda i ako ti cooler nemože "do zraka". 45°C u idleu i nije baš neka temperatura koja bi te trebala zabrinjavat, ne dok je vani 30°C+

Nije zdravo al evo samo jedan dokaz da može i više

Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2009., 14:49   #577
dema6
Premium
 
dema6's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Hehe, sad sam miran

Inače kablovinje su sleevane, nije gužva u caseu, temperatura grafe ne prelazi 65 C u loadu.

Probat ću cooler ponovno montirati ...
dema6 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 20:04   #578
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
kod mene 72°c ispod scythe mine revB ( vent ne moze preko 1500rpm ) , btw imam jedno pitanje; primjetio sam jednu cudnu stvar a to je kad je cpu u idle radi na 1.392v a u loadu na 1.360v - ima li to imalo logike ? ( oni c1 i eist su izgaseni ) Prva slika je idle a druga load


alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 20:38   #579
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Naravno da ima logike, ploča ti pod opterećenjem dropa napon.
maX je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 20:48   #580
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
hmm , pretpostavljam da je 1.360v dovoljno za 3.0ghz jer sve šljaka kako treba. Inače, ono sto namjestim u biosu i sta pokaze cpuz u windowsima nije čak ni priblizno isto ali kazu da je ep43 poznata po tome...ma briga me dok radi...
alen.s je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2009., 21:20   #581
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Naravno da nije isto jer ti ploča ima vdrop i vdroop.
maX je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 22:58   #582
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
malo sam googla ( da nebi ovdje postavlja glupa pitanja ) i sad sam zbunjen vise nego prije no dobro - učiš dok si živ.....
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 12:41   #583
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
pozdrav, moja konfa je
e4400 stock cooling
p5k
1gb kingmax 667 + 1gb kingmax 1066
x1950pro
shark 450W
WD 500gb blue + seagate 250gb

sve je na defaultu. prije je procesor jedno vrijeme bio na 3.0 i jedno na 2.7, bez dizanja napona. i temperatura se nebi dizala vise od 55 C.
prije x vremena sam ga vratio na default jer sam bio prestao igrati igrice.
sad mi je opet to u djiru, ali novije igrice dosta stekaju, (npr GTA 4)
pa sam malo Podigao fsb procesora u nadi za 5-6 fpsa vise. (konkretno u GTA 4 na med postavkama bi bilo oko 20).
Stavio sam ga na 2.66 a ram ostavio na 667 (nisam probavao na 800 jer kad sam zadnji put to stavio rusio se sustav, valjda jer nije isti ram).
ali temperatura se sada digne i do 66-67 C na occt testu (znaci pri radu na 100%).
pasta je frisko promijenjena, prema proceroru i grafi puse jedan zalman 92mm na 100%.

Sto mogu napraviti? stah me jos dizati fsb, a napon mi tu ne igra nikakvu ulogu jer ako ga dignem dizem i temperaturu. a ovako na 1.29 (auto) normalno se vrti.

moja pretpostavka je da bi jedan dobar cooler rijesio stvar. ali hocu li sa tih 800mhz-1ghz podici fps u igricama na normalni nivo?
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 12:55   #584
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,523
pusti occt, to je bezveze, koristi orthos pa onda vidi koliko ti se zagrije

s kojim programom ocitavas temp? koristi real temp, sa stock hladnjakom bi trebo moc 3ghz potegnut bez podizanja voltaze, rame ostavi na 667mhz, ionako je to vjerojatno samo divider pa kad overclockas dignut ce se i njima frekvencija, to provjeri sa cpu-z programom

nisam siguran kolko je zahtjevan gta4, ali vjerojatno se radi o grafickoj kartici, pa nakon sta sredis procesor poigraj se sa overclockanjem graficke, trebalo bi se dat to izvuc da radi kako spada
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 13:03   #585
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
pa imao sam ja 3.0 sigurno pola godine, znam da moze.

mjereno sa speedfanom. a evo skinit cu orthos i real temp pa cemo vidit. ali nesumnjam u ispravnost mjerenja speedfana.

edit:

evo instalirao ral temp i orthos.
po ovome speed fan dodaje 10-ak stupnjeva. poslije je bio max do 56, doduse nisam ga dugo testirao (samo 5 min)
i sad mi nije jasno jer po tome i everest laze.

Zadnje izmijenjeno od: razor_blatine. 20.01.2010. u 13:15.
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 13:15   #586
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
GTA4 najviše profitira od procesora i to što je više jezgri tim bolje.
maX je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 13:28   #587
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
evo da nebi bilo da pricam bezveze...
everest i speed fan vs. real temp

iskreno prvi put cujem za real temp...



moze pomoc?

btw: @max klokao bi ja procesor jos bar do 3.0 (a sa drugim coolerom i vise) da znam kolika je stvarna temperatura i do koliko je zdravo da ide...
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 13:43   #588
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,523
do 60-65c se ne moras brinut uopce, predlazem da gledas kolika temp ti je dok igras gta4, a ne dok pustas programe za zagrijavanje, vrlo je vjerojatno da ti igra nece toliko zagrijat procesor

za programe i ocitavanje temp je bilo ohoho rasprava, u real temp imas pod settings: Set TJ Max, za tvoj proc mislim da je 90, nadi ili u ovom threadu ili na netu koj je tocni tjmax i real temp ce ti tocno ocitavat
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 13:53   #589
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
da da, ali svejedno, nije gta 4 mjerilo stabilnosti nego neki od navednih programa.

sto ce mi sve to ako komp nemoze proci test...

volio bih cuti jos koje misljenje svejedno....
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 14:06   #590
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,523
sta ti znaci prolaz testa ako komp u svemu radi savrseno i nikad se ne srusi? testovi su beskorisni ako u praksi sve radi

isto tako mozes proc test 24h i onda pokrenes igru i komp se restarta...

testovi su samo okvirno da se utvrdi stanje, praksa je ono kad mozes rec da je sve stabilno

ja sam furo 3.2ghz, orthos se rusio nakon 5min, a najzahtjevnije igre i sve aplikacije nikad nisu imale problema... smanjio sam jedino zbog voltaze (pa i temperature koja slijedi sa visokom voltazom) koja je bila potrebna na 3.1 i ni sad orthos nije bog zna sta stabilan, da budem iskren nisam niti provjeravo al se dam kladit da bi se brzo srusio, a komp mi gori 24/7 i nikad nisam imo crash uz konstano opterecenje

na tom principu drzim ovaj procesor vec 3 godine
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 15:42   #591
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
glede gta 4 - bez kvada se neces naigrat ( kao sta je maX vec napisa ) a moj favorit glede mjerenja temperatura je HWmonitor , mal , jednostavan , ne zahtjeva podesavanje tj max a prikazuje i vise nego sta ( meni ) treba
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 16:22   #592
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
Znaci ti hoces reci da mogu drzati ovako komp i da nebi trebalo biti problema. Jer 68 (speed fan) odnosno 58(real temp) postize tek u orthosu/occtu.
Sad trenutno radi na 2.8, ram na 700( mislin da ce i vise).
Iako su doduse svi ventilatori na 100%.
Sta bi jos mogao napraviti za poboljsanje performansi a da ne zahtjeva prevelika ulaganja?
Vidim da je ram strašno poskupio, 1gb je sa 70kn dosao na 200kn. Ono, wtf?
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 16:48   #593
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,523
da, ram je sad relativno skup u odnosu na prije...hebiga, dok ne dodas jos 2gb rama drzi se win xp-a

daj pogledaj na kolko ti je TJmax namjesten u real temp, ali da, cak i da je 68c pod orthos stresom sve ce bit ok

imas u real temp min i max temp koja je bila pa probaj igrat gta4 nekih pola sata i onda izadi iz igre i pogledaj kolka je bila max temp

EDIT: svakako ako imas mogucnosti, novi cooler bi dobro doso...
a mozes probat i sa otvorenim kucistem ako vec nije, ako nemas dobar protok zraka sa otvorenim kucistem bi ti trebala bit jos niza temp
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 18:10   #594
razor_blatine
Premium
Moj komp
 
razor_blatine's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 38
Mislim da je 90 (nisam doma, u skoli sam). Kuciste je provjetreno relativno dobro (120 naprid upuh, 80straga ispuh i 92 bocno prema procu), kabeli su uredno slozeni da ne smetaju protoku.

Mislim da ce biti fight cooler vs jos rama. Ali otom potom vidi cu kakp ce dalje raditi...
razor_blatine je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2010., 18:49   #595
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,523
pf, tezak odabir, najbolje u svakom slucaju potrazit nesto jeftino na trznici, nemoj kupovat novo jer se ne isplati, pogotovo sta se coolera tice

jedan lijepi Freezer se dobije za 100tinjak kuna, a ako nades i dobru ponudu za ram, mozda mozes i oboje nabavit preko trznice i eto veselja
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2010., 12:00   #596
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor razor_blatine Pregled postova

Mislim da ce biti fight cooler vs jos rama. Ali otom potom vidi cu kakp ce dalje raditi...
trebas ti dodati jos 2 gb rama i grafu zamjeniti nekom novije generacije ukoliko mislis vrtit novije igre na igrivim FPS-ima i kvalitetom... cpu ni nije takva boljka...

Prije 3 dana sam koristio E4400, na stock cooleru sam ga drzao na 2.7GHz i temp je bila sasvim normalna i sve je bilo igrivo...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2010., 12:09   #597
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor razor_blatine Pregled postova
Sto mogu napraviti? stah me jos dizati fsb, a napon mi tu ne igra nikakvu ulogu jer ako ga dignem dizem i temperaturu. a ovako na 1.29 (auto) normalno se vrti.
slobodno stavi voltazu na 1.4V - 1.45V i temp nebi smjela biti previsoka da ga tako nebi drzao...

A FBS slobodno dignes i gledas dokle ce biti stabilno, a i u principu ako ne dizes voltazu, temp se nebi trebala znatno dici bez obzira na FSB... samo, kad je voltaza na auto, najvjerojatnije kad ti dignes FBS i voltaza se sama digne prema potrebi pa tako digne i temp, zato fiksno namjesti voltazu na npr 1.4V pa digni fsb tako da ti sve ukupno ispadne oko 2.6 - 2.7 GHz i to bi tako trebalo raditi stabilno u igrama sa box coolerom...

tako sam ja to koristio prije nekih tj dana... a kad sam kupio jaci cooler drzao sam ga na 3.25 GHz i igrao bez problema...

ali cini mi se da je u tvom sustavu kocnica ram za performanse clockanja, a grafa za performanse u igrama... Prodaj ovu grafu i ram, dobit ces koju kunu za to i kupi 2x2gb i neku npr 9800GTX grafu i cooler ce ti sasvim dovoljan biti AC Freezer 7 PRO... za sve skupa ces morati nadodati nekih cca 100 eur ali preporodit ces se...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: zwer54. 21.01.2010. u 12:50.
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2010., 12:21   #598
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
A FBS slobodno dignes i gledas dokle ce biti stabilno, a i u principu ako ne dizes voltazu, temp se nebi trebala dici bez obzira na FSB...
Hoćeš reći da potrošnja procesora (a samim time i zagrijavanje) ne raste s porastom frekvencije?
maX je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2010., 12:25   #599
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,523
hehe ma nece ga kocit ram, ima 10x multy...samo treba postavit divider kako spada, a i to je kingmax pretpostavljam na 667mhz kad se tolko lose prica o njemu, tesko da ga nebi mogo na bar 800 dignut uz 5-5-5-15 i 2.1v
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2010., 12:49   #600
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor maX Pregled postova
Hoćeš reći da potrošnja procesora (a samim time i zagrijavanje) ne raste s porastom frekvencije?
sorry, krivo sam se izrazio (nisam sve doslovce iznjeo)

ugl, ja nisam imao takvih iskustava da dovedem procesor u previsoke temperature za normalan rad, a da pritom voltazu nisam podigao... znaci, tolko kolko podignes fsb bez da dizes voltazu, temp bi se trebala podici, ali ostati u tolerantnim granicama...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na